Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz gramofonowy do td520


Cossi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszyskich, jakiś czas temu zapragnąłem rozbudować swój system o tor analogowy. 
A wiec po przeszukaniu „całego internetu” stwierdziłem ze poszukam czegoś z czasów świetności winyli i tym sposobem trafiłem w sumie niechcący na Thorensa. Poszukiwałem raczej Garrarda ale trafiła się ładna 520 z sme 300 kilemetrow od miejsca zamieszkania za znośne pieniądze  wiec w zasadzie straciłem  rozum i pojechałem.  Na miejscu okazalo się  ze nie ma oryginalnej maty na talerz i pokrętło „pitch” sobie zamarzło, poza tym naprawdę jak by był nowy. Wiec wiele nie myśląc poprosiłem o jakieś pudło żeby go spakować i wróciłem z nim do domu. 

Po tym przydługim wstępie czas najwyższy przejść do rzeczy. Mianowicie nie mam na chwile obecna przedwzmacniacza gramofonowego. I tutaj  brak mi kompletnie rozeznania jakiej klasy urządzenia szukać wiec bardzo proszę o jakieś podpowiedzi.  Reszta toru to kombajn Musical Fidelity Encore 225 i kolumny Dali Rubicon 6
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś moderację o przeniesienie pytania do działu Analog. Większa szansa na uzyskanie konkretnej odpowiedzi. Choć wywołanie chamskiej pyskówki tym pytaniem też wielce prawdopodobne. Ale niestety tak już jest na forum. Ja w każdym razie szukałbym przedwzmacniacza jednej z polskich marek (taki przejaw zdrowego lokalnego patriotyzmu a zarazem głosu rozsądku bo jest w czym wybierać)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec jeśli temat w złym dziale poproszę o przeniesienie  w odpowiednie miejsce. 
Nie mam zamiaru prowokować w jakikolwiek sposób, zależy mi po prostu na kilku podpowiedziach w jakim kierunku szukać ponieważ nie mam żadnych doświadczeń w tej dziedzinie.  Chciał bym się np. dowiedzieć w jakich ramach cenowych się poruszać żeby to miało sens w odniesieniu do samego gramofonu jak i reszty toru. Potrzebuje paru przykładów żeby oprzeć się jakoś w poszukiwaniach i je zawęzić. Szukam czegoś co starczy na dłużej i daje możliwość zmiany wkładek w przyszłości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rcm Sensor będzie uniwersalny i świetnie brzmiący, niezależnie od wersji. Wiem, bo miałem td520 z tym przedwzmacniaczem. ? Jaką wkładkę posiada Kolega?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wkładki najprawdopodobniej będzie  następnym w kolejności do rozpatrzenia. 
jest wysoce prawdopodobne ze wkładka jest jeszcze fabryczna.  Śruby mocujące nie maja jakichkolwiek śladów ingerencji. Sprzedawca zapewnial  że gramofon praktycznie nie był używany. Zakupił go jego ojciec i stanowił  raczej ozdobę w domu.     
Oznaczenia na wkładce to DN 221

szukalem już trochę informacji o rcm. Nasuwa mi się pytanie czy przedwzmacniacz ma kosztować tyle co sam gramofon? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musical Fidelity ma w ofercie fajne preampy gramofonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DN221 to wkładką firmowana przez Duala, produkowana prawdopodobnie przez AudioTechnikę. Nic specjalnego, choć całkiem podstawowe wymagania spełnia. Warto rozejrzeć się za czymś na już bardziej zadowalającym poziomie- proponuję Ortofona 2M, od Red w górę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne granie jest z at vm95ml + heed quastar .

tylko kwestia ramienia , bo sme były wagi lekkiej i też średnie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zdecydowanie Nudę mini Ahaji. Akurat jest na giełdzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Miałem ten świetny pre i wymieniłem na taki komplet. Też polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
W dniu 6.11.2020 o 23:26, Cossi napisał:

Witam wszyskich, jakiś czas temu zapragnąłem rozbudować swój system o tor analogowy. 
A wiec po przeszukaniu „całego internetu” stwierdziłem ze poszukam czegoś z czasów świetności winyli i tym sposobem trafiłem w sumie niechcący na Thorensa. Poszukiwałem raczej Garrarda ale trafiła się ładna 520 z sme 300 kilemetrow od miejsca zamieszkania za znośne pieniądze  wiec w zasadzie straciłem  rozum i pojechałem.  Na miejscu okazalo się  ze nie ma oryginalnej maty na talerz i pokrętło „pitch” sobie zamarzło, poza tym naprawdę jak by był nowy. Wiec wiele nie myśląc poprosiłem o jakieś pudło żeby go spakować i wróciłem z nim do domu. 

Po tym przydługim wstępie czas najwyższy przejść do rzeczy. Mianowicie nie mam na chwile obecna przedwzmacniacza gramofonowego. I tutaj  brak mi kompletnie rozeznania jakiej klasy urządzenia szukać wiec bardzo proszę o jakieś podpowiedzi.  Reszta toru to kombajn Musical Fidelity Encore 225 i kolumny Dali Rubicon 6
 

Polecam Iskra1 firmy Audiokultura, gwarantuję, że w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz. Miałem wiele drogich i tanich preampów, ale żaden mnie tak nie zachwycił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę ze temat ożył. Wczoraj kupiłem na szybko musical Fidelity lx2 LPS na próbę. 
myslalem raczej o Mx-vynl ale już nie mieli a podobno w obu są te same komponenty. 
Ogólnie dobry kierunek. Zamierzenie o dźwięku przyjemnym ocieplonym zostało spełnione. Ale przydałoby się więcej detalu i lepsza kontrola niskich tonów. 
Nie wiem czy winny jest przedwzmacniacz czy ta podstawowa wkładka jaka mam zamontowana. 
Jestem prawie pewien ze zwrócę tego lx2. 
Poszukalem trochę o tych polskich sprzętach. Same pozytywne informacje jak dotąd. Faktycznie takie dobre?


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten napęd i ramię wyciągną wszystko co najlepsze z dobrej wkładki mc. Tutaj tylko budżet limituje poziom przedwzmacniacza i wkładki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Cossi napisał:

Nie wiem czy winny jest przedwzmacniacz czy ta podstawowa wkładka jaka mam zamontowana. 

wkładka , detal jest lepszy im szlif igły bardziej finezyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec w takim razie może warto by zacząć rozpatrywać temat jako komplet. Wkładka i przedwzmacniacz. 
w przyszłości nie zamierzam nic kombinować w kwestii wzmacniacza okablowania i gramofonu. Jedynie co ewentualnie będę chciał zmienić to kolumny bo może okazać się ze będą za małe . Zależy mi na tym żeby już było dobrze i mieć spokój na pare ładnych lat. Dalej cieszyć się już tylko muzyka a nie szukać dziury w całym 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Cossi napisał:

 Same pozytywne informacje jak dotąd. Faktycznie takie dobre?

Nie.

1 godzinę temu, Cossi napisał:

Ogólnie dobry kierunek. Zamierzenie o dźwięku przyjemnym ocieplonym zostało spełnione. Ale przydałoby się więcej detalu i lepsza kontrola niskich tonów.

Za ten efekt odpowiada zestawienie napęd i ramię.

Przerobiłem wiele Thorensów zestawionych z SME. I to co piszesz jest cechą immanentną takiego zestawienia.

 

Chcesz detalu i lepszych niskich - kierunek Michell, nowe Linny albo Pro-Ject.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2020 o 19:59, rochu napisał:

Przerobiłem wiele Thorensów zestawionych z SME. I to co piszesz jest cechą immanentną takiego zestawienia.

Skoro masz doświadczenie z takim zestawieniem może masz pomysł jak poprawić trochę detal i kontrole niskich na przykład za pomocą wkładki? Ogólnie zależy mi na ocieplonym dźwięku ale niskie tony się za bardzo ze sobą zlewają. Niektóre nagrania są ok ale jest dużo takich w których to już naprawdę problem. 
Zmiany gramofonu chciał bym uniknąć, mam nadzieje ze nie będę naiwny wierząc w możliwość opanowana sytuacji trochę łagodniejszymi środkami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było stare, lekkie SME 3009 zamontowane w Thorensie to zastosowałbym kanoniczne zestawienie z Shure V15 III albo Shure M97xe (być może z igłą SAS kupioną w Jico).

SME 300 jest też raczej lekkim ramieniem (masa efektywna 9,5g) i Shure też mogło by spasować. Z racji sporej podatności warto rozważyć Ortofony z serii 2M (przy czym ja np bardziej celowałbym w Bronze niż w Black).

 

Zmiany gramofonu nawet nie rozważaj.

Trafił ci się prawdziwy diament.

Na razie używaj go, poznaj go. Na zmiany przyjdzie czas.

A drogi masz co najmniej dwie - albo wykorzystać zalety 309 i z czasem przejść na wkładki MC albo wymienić ramię na 12-calowe SME (do czego został stworzony TD 520) i wejść w świat wkładek Ortofona SPU.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, rochu napisał:

A drogi masz co najmniej dwie - albo wykorzystać zalety 309 i z czasem przejść na wkładki MC albo wymienić ramię na 12-calowe SME

Zaszło małe nieporozumienie. Ja już mam 12”ramie. Kupiłem ten gramomofon z ramieniem 3012-R

Był bym wdzięczny za dalsze podpowiedzi 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie napisałeś. Twoją odpowiedź zrozumiałem, że masz SME 300 z nowego wypustu.

Jeżeli jest to 3012-R to świat przed tobą.

Ja bym wszedł w Ortofona SPU albo szukał NOS Ortofon MC 20 Super Limited Edition (kilka lat temu na chwile wypuszczono serię jubileuszową i załapałem się ale widzę, że czasami ktoś sprzedaje nieużywane wkładki z tej serii).

Ale możliwości masz bardzo szerokie - Dynavector, Ortofon Cadenza, Audio-Tecnica OC9xx, VdH, japońskie egzotyki i dziesiątki innych. Ogranicza cię tylko budżet i fantazja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny zakup. Sam kiedyś takiego szukałem. Bylem nawet u  gościa który miał go w stanie + dobrym z ramieniem SME 3009 i tam o ile dobrze pamiętam wkładka była ortofon SMB 12. Niestety tam pieniądze nie były znośne, a sprzedający nieugięty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że jednak trochę offtop ... 

Mam za sobą kilka ćwiczeń z kolumnami i reasumując te zabiegi:

kończą się one ZAWSZE takim już pewnie archaicznym testem:

The Police Greatest Hits ?  a konkretnie wystarczają mi dwa utwory:

The Bed's too Big Without You    i Spirits in a Material World.

Zajrzałem do recenzji Rubiconów i zwroty "dostatecznie zwinne" czy "miękkość i poluzowanie"

użyte w tekście, a dotyczące basu, powodują, że nie zwalał bym wszystkiego na wkładkę ....

Jak masz możliwość, to porównaj ze słuchawkami przynajmniej te utwory.

Oczywiście jeśli nie masz zastrzeżeń co do innych źródeł - szukaj wkładki ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, rochu napisał:

Ale możliwości masz bardzo szerokie - Dynavector, Ortofon Cadenza, Audio-Tecnica OC9xx, VdH, japońskie egzotyki i dziesiątki innych. Ogranicza cię tylko budżet i fantazja.

Ok to już sporo informacji. Dziękuje za propozycje. 

 

13 godzin temu, audioburak napisał:

Zajrzałem do recenzji Rubiconów i zwroty "dostatecznie zwinne" czy "miękkość i poluzowanie"

użyte w tekście, a dotyczące basu, powodują, że nie zwalał bym wszystkiego na wkładkę ....

Zgodził bym się z takim stwierdzeniem ale wszystko odbiega nieznacznie od neutralności. Może jednak to być już istotne, jeśli elektronika kolumny i wkładka będą miały podobny charakter może być za mdło i tak właśnie mam teraz. 
 

Dalej jednak jestem na etapie przedwzmacniacza i proszę o jakieś sugestie również w tym kierunku. 
Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za zaangażowanie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej praktyki ośmielę się twierdzić, że te cechy kolumn mogą być nie do zwalczenia,

a jeśli już to piecem ze 250 W/ch i to z wzorowym zasilaniem ...

Jeśli możesz, sprawdź, jak brzmią te czy podobne utwory z pliku czy płyty. Życzę sukcesu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, audioburak napisał:

a jeśli już to piecem ze 250 W/ch i to z wzorowym zasilaniem

Musical Fidelity Encore to praktycznie m6si a wiec 225 w przy 8 ohmah na kanał 

 

15 godzin temu, audioburak napisał:

Jeśli możesz, sprawdź, jak brzmią te czy podobne utwory z pliku czy płyty

No właśnie nie brzmią tak samo, z innymi źrudłami nie ma takich problemów . Teraz nie będę w stanie dokładnie porównać ze względu na to ze dzisiaj oddałem przedwzmacniacz który kupiłem na próbę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat niestety umiera a szkoda bo jeszcze nie udało mi się zebrać wystarczająco informacji. 
Zastanawia mnie jeszcze jak podzielić ewentualny budżet pomiędzy wkładkę a przedwzmacniacz. 
Sam jeszcze nie wiem jaka kwotę jest sens przeznaczyć na te rzeczy przy uwzględnieniu reszty toru, ale już procentowy podział by mi dużo pomógł. 
Serdecznie pozdrawiam, dziękuje za dotychczasowe porady i zachęcam do dalszego udzielania się w tym temacie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, przmor napisał:

Nie zapomnij odłożyć fundusze na płyty bo one są chyba w tym wszystkim najważniejsze ?

Kolo 100 już mam i kupuje dalej:) 

Martwił bym się raczej o czas, bo z tym krucho u mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.11.2020 o 18:19, Cossi napisał:

Cieszę ze temat ożył. Wczoraj kupiłem na szybko musical Fidelity lx2 LPS na próbę. 
myslalem raczej o Mx-vynl ale już nie mieli a podobno w obu są te same komponenty. 
Ogólnie dobry kierunek. Zamierzenie o dźwięku przyjemnym ocieplonym zostało spełnione. Ale przydałoby się więcej detalu i lepsza kontrola niskich tonów. 
Nie wiem czy winny jest przedwzmacniacz czy ta podstawowa wkładka jaka mam zamontowana. 
Jestem prawie pewien ze zwrócę tego lx2. 
Poszukalem trochę o tych polskich sprzętach. Same pozytywne informacje jak dotąd. Faktycznie takie dobre?


 

przecież to są dwa różne przedwzmacniacze pomijając GAIN, możliwość doboru pojemności wkładki i filtr niskich częstotliwości. Ogólnie mx-vynl to świetny sprzęt , wiem bo mam. co prawda już nie używam ale wspominam go bardzo dobrze 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, DariusMaximus napisał:

przecież to są dwa różne przedwzmacniacze pomijając GAIN, możliwość doboru pojemności wkładki i filtr niskich częstotliwości. Ogólnie mx-vynl to świetny sprzęt , wiem bo mam. co prawda już nie używam ale wspominam go bardzo dobrze 

Gdzieś wyczytałem ze lps ma te same czesci co mx vynl. Oczywiście pozbawiono go możliwości regulacji itd. 
Ale materiałom prasowym nie można chyba za bardzo wierzyć bo dość często są sprzeczne. 
Teraz postanowiłem spróbować z m6x vinyl. Jestem ciekaw jaka będzie różnica w jakości pomiędzy podstawowym modelem a jednym z wyższych tego samego producenta 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.