Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy dc10a


Ronaldo9
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, ciszyn11 napisał:

Ale w tym utworze jest mało basu. Jest tylko gitara i wokal. Wyraźnie słychać szarpnięcia i przesuwanie palcami po strunach, ale tak ma być

Nie wiem jak to opisać  ale u mnie jest trzęsie ziemi.moze to wina rozmiaru  pomieszczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ronaldo9 napisał:

dokładnie w 20s i 37s u mnie bas mocno wariuje .ze Spendorem bylo ok

W tym kawałku z tego co pamiętam gra bass lub double bass.  Dawno nie słuchałem tej płyty. Jak będę odpalał system dziś bądź jutro to sprawdzę. Na laptopie za dużo nie słuchać ? Generalnie płyty Stockfischa są dość efekciarsko nagrane. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ciszyn11 napisał:

Jak zmieniasz miejsce odsłuchowe jest lepiej? U mnie nic się nie wzbudza.

 W całym pokoju jest trzęsienie jak by na dachu  londowal śmigłowiec. Jak duzy masz salon???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ronaldo9 napisał:

 W całym pokoju jest trzęsienie jak by na dachu  londowal śmigłowiec. Jak duzy masz salon???

25m, pokój na poddaszu ze skosami. Mam raczej problemy w drugą stronę (wycina mi bas). Grałem długo Tannoy DC10 i też nie miałem problemu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ciszyn11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, ciszyn11 napisał:

25m, pokój na poddaszu ze skosami. Mam raczej problemy w drugą stronę (wycina mi bas). Grałem długo Tannoy DC10 i też nie miałem problemu

Ja mam 17m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tomek7776 napisał:

pamietasz,co proponowal Co kolega barni w pierwszej odpowiedzi?

przypominasz co dostales odemnie na PW?

 

Pamiętam. ALE to nie znaczy ze tamte propozycje by mi pasowały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ronaldo9 napisał:

Nie wiem jak to opisać  ale u mnie jest trzęsie ziemi.moze to wina rozmiaru  pomieszczenia

Coś niedobrego z akustyką pokoju się dzieje. Chyba trzeba będzie to jakoś pomierzyć, żeby wiedzieć gdzie leży przyczyna i odpowiednio strojone pułapki dobrać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ronaldo9 napisał:

 W całym pokoju jest trzęsienie jak by na dachu  londowal śmigłowiec. Jak duzy masz salon???

Nagranie jest rzeczywiście efekciarsko zrobione

Przy tym utworze jest gitara i prawdopodobnie E- Kontrabas dopełnia, jest potężny bas z mruczeniem (rezonansami) z instrumentu
ale jak uważasz ze jest za dużo i to trzeba przyciszać, zła wiadomość jest taka, ze jak będziesz bas przyciszał to możesz popsuć spokój i dociążenie średnicy, dlatego nasłuchuj po każdej zmianie akustyki 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ronaldo9 napisał:

Pamiętam. ALE to nie znaczy ze tamte propozycje by mi pasowały.

hm.bez komentarza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
2 godziny temu, Adam 38 napisał:

Coś niedobrego z akustyką pokoju się dzieje. Chyba trzeba będzie to jakoś pomierzyć, żeby wiedzieć gdzie leży przyczyna i odpowiednio strojone pułapki dobrać. 

Jestem tego samego zdania.

Wysłuchałem 3 razy/na nierozgrzanym wzmacniaczu.

U mnie na Gato/głośność na 30/głośno, takiego basu dawno nie słyszałem. Brzmi świetnie, czysto, kontur wyraźny, zróżnicowanie, żadnej kluchy, dla mnie imponująco. 
Dziękuję za ten utwór, płytę zapisałem do ulubionych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze jednak skomentuje...

kolega barni jako pierwszy odpowiedzial  na ten temat proponujac obudowe zamknieta jako odpowiednia do warunkow  w pomieszczeniu odsluchowym.i jego powierzchni.

ja natomiast zaproponowalem koledze membrane bierna z bassreflexem skierowanym w podloge.

zalozyciel tematu zrobil to co chcial czyli dwa duze woofery plus 2 bassreflexy z tylu.w 17m kw.

ja sie pytam....po co zakladal ten watek.

po co pyta o rade....
efekt byl do przewidzenia.szkolne bledy.

calkowita ignorancja  innych dyskutujacych.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2020 o 15:34, skali napisał:

To jest pokój w którym klasyczny Tannoy ( i DC-10A ) może uniknąć wielu pułapek w które wpadną każde inne głośniki. Duży woofer i dosyć silnie kierunkowy, kompresyjny tweeter będą IMO lepiej współpracować z tym pokojem niż każde typowe "słupki" . Od ok. 1kHz zaczyna grać w nich tweeter który dosyć mało będzie siał po bocznych ścianach więc unikniesz problemu odbić , a bas...tu może być różnie, ale i tak lepiej niż z innych . Cheviot  lub Berkeley ( na 15`` głośniku jak Arden, ale w mniejszej obudowie ) , oba na niskiej podstawce .Polecam też 12`` podstawkowego Devona , kapitalna kolumna za niewielkie pieniądze, w 17m2 zagra IMO bdb. Najmniejsze szanse na problemy z basem, przy okazji . I to nie dlatego, że go nie będzie.

i jeszcze kolega  skali.ktory wladowal ronaldo koncertowo na mine.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, tomek7776 napisał:

a moze jednak skomentuje...

kolega barni jako pierwszy odpowiedzial  na ten temat proponujac obudowe zamknieta jako odpowiednia do warunkow  w pomieszczeniu odsluchowym.i jego powierzchni.

ja natomiast zaproponowalem koledze membrane bierna z bassreflexem skierowanym w podloge.

zalozyciel tematu zrobil to co chcial czyli dwa duze woofery plus 2 bassreflexy z tylu.w 17m kw.

ja sie pytam....po co zakladal ten watek.

po co pyta o rade....
efekt byl do przewidzenia.szkolne bledy.

calkowita ignorancja  innych dyskutujacych.

 

Zalozyciel tematu kupil to co mial  do wyboru w uk.pisalem Ci ze nie będę  kupowal  kolumn w Polsce  i  targal ich do uk.na tannoy mam 14dni na zwrot .napisz mi łaskawie co miałbym zrobić z kolumnami z twojego linku(,olx)gdyby mi nie podeszły,????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ronaldo9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, adamnl napisał:

.

U mnie na Gato/głośność na 30/głośno, t. 

Hej ile to db na aplikacji w tel.????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, adamnl napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ok jak wrócę to sprawdzę u siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronaldo, wyglada na to że po prostu po raz pierwszy w tym pokoju masz kolumny które mają tak niski bas( katalogowo DC10A od 28 Hz ) że na utworach , które w najniższym zakresie coś mają do powiedzenia jak ten Chris Jones , masz problem z modem pomieszczenia. Tak jak pisałem, z basem bywa różnie i trudno to przewidzieć . Wg moich doświadczeń najgorsze w ustawieniach i generujące największe problemy z basem to nisko strojone kolumny zbudowanie na głośnikach o małej średnicy , wiec DC10A powinien się dać opanować mimo sejsmicznej częstotliwości granicznej podawanej w katalogu.

Obawiam się , ze żadna pułapka Ci nie pomoże , w najniższych częstotliwościach fali nie da się wytłumić, trzeba ją raczej rozbić lub zmienić rozkład ,  a w praktyce najprościej zmienić rozmieszczenie kolumn w pokoju . Zaletą Dual Concetric jest między innymi to, że można ich słuchać z mniejszej odległości, wiec masz pole manewru. Domyślam się ze Twoje poprzednie Spendory przy częstotliwości, która Ci się teraz wzbudza miały już taki spadek, że problemu nie było. Masz wyśmienite głośniki , warto z nimi pojeździć po pokoju, zatkać bas reflex i sprawdzić co się zmienia . A jak inne kawałki poza Jonesem?
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość adamnl

(Konto usunięte)
20 minut temu, Ronaldo9 napisał:

Ok jak wrócę to sprawdzę u siebie

Słucham tej płyty z Qobuza, dla mnie rewelacyjna jakość nagrania. Podkręciłem na 50, to już bardzo głośno i niskie tony/nie tylko na tym utworze to dla mnie niesamowita przyjemność ze słuchania. 
Pokój 22 metry, bardzo sprzyjająca  akustyka/adaptacja/geometria/wymiary i zwłaszcza co ma decydujący wpływ na niskie/pochłanianie - rozmieszczenie powierzchni szklanych/ściany po osiach w prostopadłych ścianach.

Plus częściowo otwarta przestrzeń/kuchnia z wielkimi szklanymi drzwiami na ogród. Żadnych pułapek, żadnego kotłowania się i wzbudzania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, skali napisał:

Ronaldo, wyglada na to że po prostu po raz pierwszy w tym pokoju masz kolumny które mają tak niski bas( katalogowo DC10A od 28 Hz ) że na utworach , które w najniższym zakresie coś mają do powiedzenia jak ten Chris Jones , masz problem z modem pomieszczenia. Tak jak pisałem, z basem bywa różnie i trudno to przewidzieć . Wg moich doświadczeń najgorsze w ustawieniach i generujące największe problemy z basem to nisko strojone kolumny zbudowanie na głośnikach o małej średnicy , wiec DC10A powinien się dać opanować mimo sejsmicznej częstotliwości granicznej podawanej w katalogu.

Obawiam się , ze żadna pułapka Ci nie pomoże , w najniższych częstotliwościach fali nie da się wytłumić, trzeba ją raczej rozbić lub zmienić rozkład ,  a w praktyce najprościej zmienić rozmieszczenie kolumn w pokoju . Zaletą Dual Concetric jest między innymi to, że można ich słuchać z mniejszej odległości, wiec masz pole manewru. Domyślam się ze Twoje poprzednie Spendory przy częstotliwości, która Ci się teraz wzbudza miały już taki spadek, że problemu nie było. Masz wyśmienite głośniki , warto z nimi pojeździć po pokoju, zatkać bas reflex i sprawdzić co się zmienia . A jak inne kawałki poza Jonesem?
 

 

Tak to prawda pierwszy raz w życiu mam takie kolumny. Spendor byly 2,5way na 18cm przetwornikach(36khz -6db).na innych utworach tego zjawiska nie ma .słucham właśnie tej płyty i bas nie stwaza problemów  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedną gąbką po każdej stronie problemu nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ronaldo9 napisał:

 

Zasugeruje cos od siebie. 

Wiadomo, ze najlepiej swoje pomieszczenie znasz Ty. My tu tylko mozemy nasuwac jakies pomysly do sprawdzenia. 

Po pierwsze bassreflex od spodu jak to forumowicz wyzej opisuje nie zalatwia problemu. Wystarczy wstawic do pokoju neat ultimatum by sie o tym przekonac. Fala z takiego portu od spodu moze powodowac wiecej problemow niz "klasyczna" od tylu. 

Po drugie, z tego co widac na zdjeciu to masz panele pochlaniajace. W najlepszym wypadku one dzialaja "jako tako" na frekwencje od 70hz. Do tego nie sa w miejscach pierwszych odbic czy rogach. Sugerowlbym sprobowac umiescic po jednym panelu ze sciany za kolumnami w rogu i zobaczyc czy sa jakies efekty. U mnie obecnie w rogach za kolumnami prawie w ogole nie buczy a w miejscu odsluchowym wciaz troche slychac przy niektorych kawalkach. Stad zamawiam walce w rogi za kolumnami plus rozpraszacze jakies zrobie a panele pojda na sciane boczna albo za plecy. Walce dzialaja lepiej na nizsze frekwencje. 

I teraz zwroc uwage- ja mam kolumny slupki z 2x14cm na basie, z bassreflex z przodu schodzace chyba do 26hz. 

Z gabkami jest taki problem, ze tlumia nie tylko bas. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Huberto1984 napisał:

Zasugeruje cos od siebie. 

Wiadomo, ze najlepiej swoje pomieszczenie znasz Ty. My tu tylko mozemy nasuwac jakies pomysly do sprawdzenia. 

Po pierwsze bassreflex od spodu jak to forumowicz wyzej opisuje nie zalatwia problemu. Wystarczy wstawic do pokoju neat ultimatum by sie o tym przekonac. Fala z takiego portu od spodu moze powodowac wiecej problemow niz "klasyczna" od tylu. 

Po drugie, z tego co widac na zdjeciu to masz panele pochlaniajace. W najlepszym wypadku one dzialaja "jako tako" na frekwencje od 70hz. Do tego nie sa w miejscach pierwszych odbic czy rogach. Sugerowlbym sprobowac umiescic po jednym panelu ze sciany za kolumnami w rogu i zobaczyc czy sa jakies efekty. U mnie obecnie w rogach za kolumnami prawie w ogole nie buczy a w miejscu odsluchowym wciaz troche slychac przy niektorych kawalkach. Stad zamawiam walce w rogi za kolumnami plus rozpraszacze jakies zrobie a panele pojda na sciane boczna albo za plecy. Walce dzialaja lepiej na nizsze frekwencje. 

I teraz zwroc uwage- ja mam kolumny slupki z 2x14cm na basie, z bassreflex z przodu schodzace chyba do 26hz. 

Z gabkami jest taki problem, ze tlumia nie tylko bas. 

Co do bas Reflexu skierowanego w dół to pelna zgoda,mialem w tym pokoju proac d18 wiec wiem ze to tylko mit.co do paneli za kolumnami to dzisiaj będę pożyczał od znajomego dwa "Walce" .rozumiem ze pochłaniacze  sie do końca nie sprawdzają ale ze spendor nie miałem problemu z basem. Zauważyłem że z gąbkami  siadają wysokie tony więc będę się starał  znaleźć rozwiązanie bez użycia gąbek. W NAJGORSZYM  wypadku,płyta Chrisa Jonesa leci za okno i będzie problem rozwiązany. DODAM ZE w kartonie znalazłem tez takie 2 gąbki, widać że własnej roboty. Latwo można zauważyć ze jest ona wykonana z "żadnszego "tworzywa  i napewno przepuszcza wiecej powietrza niż  ta orginalna.wysokie tony brzmia duzo lepiej niż  na oryginalnej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ronaldo9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

proponuje udac sie do tego dzialu .tam znajdziesz odpowiedz na nurtujace zagadnienie.

ja ze swojej strony powiem.ze zostaje ci wyrzucenie tej plyty.nic z tym tematem nie zrobisz.

i ciesz sie ze to tylko ta jedna plytka.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomek7776
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronaldo - podloga drewniana na konstrucji z drewna rozumiem? Bez żadnej wylewki? Jeśli tak jest to Będzie dziadostwo rezonować z takimi basowcami - gabka na pewno trochę uspokoi bas. Ja swego czasu w Londynie w salonie ok 17m2 mialem problem z głośniejszym słuchaniem przy DC8Ti a tam tylko 20cm i 1 bas reflex z tylu... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, tomek7776 napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

proponuje udac sie do tego dzialu .tam znajdziesz odpowiedz na nurtujace zagadnienie.

ja ze swojej strony powiem.ze zostaje ci wyrzucenie tej plyty.nic z tym tematem nie zrobisz.

i ciesz sie ze to tylko ta jedna plytka.

 

Dokładniej  to jeden utwór. 

6 minut temu, awietek napisał:

Ronaldo - podloga drewniana na konstrucji z drewna rozumiem? Bez żadnej wylewki? Jeśli tak jest to Będzie dziadostwo rezonować z takimi basowcami - gabka na pewno trochę uspokoi bas. Ja swego czasu w Londynie w salonie ok 17m2 mialem problem z głośniejszym słuchaniem przy DC8Ti a tam tylko 20cm i 1 bas reflex z tylu... 

Nie ma tragedii. Ustawiłem po jednym panelu za każdym głośnikiem i wow faktycznie jest poprawa .Co prawda  na  tym nieszczęsnym utworze  nadal jest lipa ,ale na reszcie plyt nie zauważyłem  zadnych podbić. COS mi sie wydaje ze dla jednej piosenki nie będę się pozbywał tannoy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Ronaldo9 napisał:

COS mi sie wydaje ze dla jednej piosenki nie będę się pozbywał tannoy. 

Jeśli to tylko jeden kawałek to nie zawracaj sobie tym głowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.