Skocz do zawartości
IGNORED

Jak usłyszeć drugi plan?


naczesany
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, Zbi_Rek napisał:

oj nie masz zupełnie racji

w czym? że nie kablami reguluje się brak sceny ?

a przykład z laptopem vs. sprzęt hifi podałem tylko dla oddania różnicy w tym samym środowisku; nie znam akustyki jego pokoju, ale paradoksalnie laptop może lepiej „wypaść” niż źle ustawione kolumny w „twardym” pokoju grane na 15....

2 minuty temu, xajas napisał:

 

Towarzystwo wysmiewajace Szymona z jego laptopem zapomina jeden drobiazg. Siedzac blisko laptopa (zachowujesz optymalny trojkat), daleko od scian (brak odbic), bez niskich tonow z komputerowych glosniczkow (bez modow/dudnienia), de facto odsluchujesz muzyki w akustycznie perfekcyjnym pomieszczeniu (bez „deprawujacego“ wplywu akustyki pomieszczenia

 

To wlasnie miałem na mysli ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Szeroka scena, plany 3D, detale i rozmiary instrumentów, wokal wzrost 1.70 - wszystko wchodzi gładko, ale pies? To się w pale nie mieści.

Pies sie miesci w budzie.
Wau, wau,

A sceptykom Notebooka polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, will66 napisał:

w czym? że nie kablami reguluje się brak sceny ?

a przykład z laptopem vs. sprzęt hifi podałem tylko dla oddania różnicy w tym samym środowisku; nie znam akustyki jego pokoju, ale paradoksalnie laptop może lepiej „wypaść” niż źle ustawione kolumny w „twardym” pokoju grane na 15....

 

Pies na kablu zamiast na smyczy ?

No teraz wszystko jasne, że go słychać jak podpięty np. Audioquest'ami William Tell do głośników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, will66 napisał:

nie znam akustyki jego pokoju, ale paradoksalnie laptop może lepiej „wypaść” niż źle ustawione kolumny w „twardym” pokoju grane na 15....

Ot to! Jeśli nie ma się dedykowanego pomieszczenia odsłuchowego z profesjonalną adaptacją akustyczną, to laptop umieszczony na środku stolika stojącego gdzieś po środku pokoju, w zasadzie musi lepiej wypaść niż hifi.

 

24 minuty temu, xajas napisał:

Sceptykom Notebooka polecam sie nad tym zastanowic, ktore czestotliwosci sa odpowiedzialne za lokalizacje, czy sa one w zakresie glosnikow notebooka, i na jakiej zasadzie te czestoliwosci sa lokalizowane (lokalizacja fazowa i poziomowa)

Doświadczenie jest bardzo proste, poza mną wykonały je dwie osoby i obie uzyskały ten sam efekt. Ładwie jest zrozumieć teorię, gdy zamiast wiary w bajki pozna się praktykę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, szymon1977 napisał:

Ot to! Jeśli nie ma się dedykowanego pomieszczenia odsłuchowego z profesjonalną adaptacją akustyczną, to laptop umieszczony na środku stolika stojącego gdzieś po środku pokoju, w zasadzie musi lepiej wypaść niż hifi.

 

 

 

czyli za ok 50 funciaków masz odjechane hajfajowe słuchanie

Lucky you albo raczej albo żeby być w temacie, Lucky Man jak podają EL&P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Zbi_Rek napisał:

czyli za ok 50 funciaków masz odjechane hajfajowe słuchanie

Ja pier... dyskusja o wszelkich aspektach dobrego dźwięku czy tylko o jednym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Ja pier... dyskusja o wszelkich aspektach dobrego dźwięku czy tylko o jednym?

dobry dźwięk z laptopa ?

bo pies szczeka ?

pauza

wyszedłem na podwórko i słyszę szczekające psy w kilku planach, to jest dopiero dźwiękowa uczta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, CEzAR21 napisał:

Akustyka nie taka sprzęt w przypadkowym pomieszczeniu, brak symetri, źle rozstawiony bo inaczej pokoj nie pozwalał

gdybyś skończył post w  tym momencie , to dostałbyś "pucharek"

 

ale twierdzenie , że kable wpływają na  "scene" to jest absolutny brak zrozumienia , czym jest  jest scena, co to jest  fala akustyczna, gdzie ona powstaje , co jest zapisane na płycie , i w jakiej formie to  dociera do głośników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, billy idol napisał:

ale twierdzenie , że kable wpływają na  "scene" to jest absolutny brak zrozumienia , czym jest  jest scena, co to jest  fala akustyczna, gdzie ona powstaje , co jest zapisane na płycie , i w jakiej formie to  dociera do głośników

To u ciebie występuje u ciebie całkowity brak zrozumienia. Najwidoczniej nigdy nie doświadczyłeś dobrej sceny stereo. Więcej, nigdy nie słuchałeś dobrego zestawu stereo. Skąd wiem? Gdyby tak nie było nie wypisywałbyś takich tekstów jak wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Zbi_Rek napisał:

dobry dźwięk z laptopa ?

bo pies szczeka ?

To Twoj pomysl, wiec mnie nie pytaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Sznup napisał:

To u ciebie występuje u ciebie całkowity brak zrozumienia. ...... Skąd wiem? Gdyby tak nie było nie wypisywałbyś takich tekstów jak wyżej.

Taka argumentacja to jest jak Jocker, uniwersalna, dziala tez w droga strone ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, billy idol napisał:

co jest zapisane na płycie

Yeap, i to jest clue problemu - jak niektórym się wydaje, że więcej wyciągną z psa to są w błędzie ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, szymon1977 napisał:

 

A dlaczego na moim "systemie z Biedronki i kablach z OBI" sanie jadą gdzieś z daleka, przejeżdżają pezez środek pokoju i gdzieś daleko odjeżdżają, a pies szczeka obok stolika odtworzony z YT na laptopie i jego wbudowanych głośniczkach?

W pewne rzeczy można albo uwierzyć, albo zrozumieć, że są bzdurą .

Trzeba zrozumieć podstawową rzecz. 

Dobry system audio ma za zadanie wykreować scenę 3d w jak największej liczbie utworów a nie tylko tam gdzie realizacja jest na tyle dobra że nawet laptop odrywa dźwięk i tworzy źródło pozorne gdzieś obok. 

Podczas wielu lat budowania własnego systemu można bez problemu zaobserwować, że utwory które kiedyś byly jedno planowe tak na prawdę okazały się wieloplanowe i nie mówię tu o drugim planie bo jak czytam niektóre wypowiedzi to mam wrażenie jakby scena kończyła się na planie nr 2 a tak nie jest. W zależności od nagrania liczba planów jest różna i to system ma za zadanie pokazać te wszystkie plany poukładane, dając nam wrażenie realnej odległości między nimi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, will66 napisał:

Yeap, i to jest clue problemu - jak niektórym się wydaje, że więcej wyciągną z psa to są w błędzie ??

ale to jest proste jak drut

i tu nie ma co komplikowac

jak ktoś stoi w korytarzy 20x2 metry twarzą do sciany

i ma za sobą 2 głośniki

jeden na 5 metrze , a kolejny na 15 metrze

i do tych głośników zostanie podany sygnał - mono - z jednego wzmacniacza - i będzie przełączany A/B/A/B/A/B

to czy rozpoznamy nie patrząc który głośnik kiedy pracuje ?

a jeśi tak, to na podstawie jakich wrażeń ?

i  jeśli potrafimy odpowiedzieć sobie na to pytanie , to juz wiemy , jak powstaje "scena"

a jeśli nadal ktoś nie wiem - to wystarczy jeszcze wyobrazić sobie że to my jesteśmy mikrofonem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, szymon1977 napisał:

To Twoj pomysl, wiec mnie nie pytaj.

mocno mieszają Ci się wątki, jeżeli wpychasz mi słuchanie czegokolwiek z użyciem głośników laptopowych

i tak na marginesie są  dwa utwory Pink Floyd i Watersa z ujadającymi sierściuchami, który jest źródłem tej laptopowej hucpy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, szymon1977 napisał:

Niby tak, ale jak się ma hifi a nie ma sceny, to nie wymienia się kabli a ogarnia akustykę.

Zgadzam się calkowicie bo złota zasada audio to "kolumny pod pomieszczenie i wzmacniacz pod kolumny". 

Należy pamiętać jednak jakie mamy realia i to jest to o czym pisałem wcześniej. Większość z nas nie ma warunków aby spełnic podstawowe wymogi budowy systemu audio. Głównym problemem jest pomieszczenie, źle dobrane kolumny, źle dobrane wzmocnienie, złe ustawienie kolumn z powodu ograniczeń pomieszczenia o miejscu odsłuchowym nie wspominając gdzie większość siedzi pod ścianą albo w jej okolicy. 

Sam tak grałem bardzo długo i doskonale to znam. Znam te wszystkie ograniczenia z tego płynące ponieważ ponad rok temu udało mi się wybudować pokój 40m2 gdzie gram do dnia dzisiejszego. Nie każdy może sobie na to pozwolić z różnych powodów, dlatego nawet w gorszych warunkach ludzie robią co mogą aby system grał jak najlepiej i generował jak najlepszą scenę w jak największej liczbie utworów szlifując wszystko łącznie z kablami. 

4 godziny temu, xajas napisał:

Zaczne od ciekawego spostrzezenia.

Czesto czytam tutaj wypowiedzi forumowiczow, ktorzy dumnie opisuja ekstremalna rozpietosc/wielkosc/szerokosc sceny, traktujac to jako dowod poprawnej, dobrej reprodukcji.
Czyli im szerzej tym lepiej!

U mnie tego typu relacje budza pewne podejrzenie, ze cos tam nie pasuje.
Dlaczego?
Podam prowokacyjny przyklad
Odwracam polaryzacje jednego glosnika (czyli podstawowy, kardynalny blad w setupie) i juz szerokosc sceny rozpina sie „od ucha do ucha“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do czego zmierzam?

Moim zdaniem w wiekszosci wypadkow, poprawna reprodukcja prowadzi do WASKIEJ, sfokusowanej a nie SZEROKIEJ sceny. Instrumenty zachowuja swoje naturalne rozmiary.
Gitara akustyczna nie przyjmuje rozmiarow kontrabasu, fortepian nie ma 4m wielkosci i nie rozpina sie przez cala scene jak organy, a perkusista nie musi miec rak dlugosci 2m by siegnac od lewego talerza do prawego werbla.

Moim ulubionym nagraniem do testowania tego efektu jest „Keith don‘t go“ Nilsa Lofgrena.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas po tym wpisie już wiem że nie słyszałeś prawdziwej sceny, ku czemu już byly przesłanki jak w klubie hegla wstawiles zdjecie swojej bazy i oznaczyłeś na nim scenę. 

Dla wyjaśnienia, scena nie powinna być wąska, owszem sfokusowana, ale nie wąska. 

Scena powinna zmieniać się w zalezności od danego utworu. Raz jest wąska umieszczona między kolumnami, raz wychodzi na boki poza bazę, raz jest tak szeroka ze ściany pokoju przesuwają się o metry a raz ma rozmiary nieskończone gdzie nie można precyzyjnie określić jej końca zarówno na szerokość, głębokość jak i wysokość np nagrania live na stadionach w katedrach czy wolnej przestrzeni. Poza tym scena może być za nami, wkoło nas dając np wrażenie jakbyśmy siedzieli na środku całego wydarzenia. 

Scena jest zmienna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Ja uzywam do tych celow waskopasmowo ograniczne Pink Noise (1/3 oktawy) z czestotliwosciami od 20, 25, 32, 40,.... az do 20.000Hz.
Oczywiscie te dolne 20, 25.... nie sposob zlokalizowac, a tych 20kHz tez juz nie slysze, ale od ok. 100Hz do 12,5kHz jest to wszystko „slyszalne“ i do zlokalizowania.

Też na tym bazuję. Nie wszystkie częstotliwości słychać u mnie pośrodku i jest to właśnie spowodowane asymetrią. Podejrzewam, że byłoby OK w pustym pokoju, bez TV za głośnikami, szafki po boku itp. itd.
Dlatego każde przesunięcie o kilka cm czy to głośnika czy panelu (Isover) powoduje u mnie lepszą lub gorszą centralizację wokalu na przykład.
Obawiałem się, że może coś z moimi kolumnami nie tak (po wymianie kondensatorów) albo CD. Myślałem, że za duża tolerancja ale podłączyłem słuchawkowy i jest idealnie centralnie, kanały w równowadze.
Poza tym bardzo dobrze to wszystko ująłeś. Widać, że eksperymentowałeś i masz doświadczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Xajas po tym wpisie już wiem że nie słyszałeś prawdziwej sceny, ku czemu już byly przesłanki jak w klubie hegla wstawiles zdjecie swojej bazy i oznaczyłeś na nim scenę. 
Dla wyjaśnienia, scena nie powinna być wąska, owszem sfokusowana, ale nie wąska. 
Scena powinna zmieniać się w zalezności od danego utworu. Raz jest wąska umieszczona między kolumnami, raz wychodzi na boki poza bazę, raz jest tak szeroka ze ściany pokoju przesuwają się o metry a raz ma rozmiary nieskończone gdzie nie można precyzyjnie określić jej końca zarówno na szerokość, głębokość jak i wysokość np nagrania live na stadionach w katedrach czy wolnej przestrzeni. Poza tym scena może być za nami, wkoło nas dając np wrażenie jakbyśmy siedzieli na środku całego wydarzenia. 
Scena jest zmienna. 

Duiekuje ekspertowi za doglebna, rzeczowa analize. Teraz wiem co dalej porawiac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chamskie zaczepki należy nie reagować, ale dobrze ze ten ktoś wstawił nagranie z moim starym systemem w poprzednim pomieszczeniu. To jest potwierdzenie tego o czym pisałem. 

To był pokój 16m2 z kanapą pod ścianą. Symetri brak i ustawienie na tyle na ile pozwolił sam pokój. 

Mimo to szlifowałem ten system na tyle na ile mogłem świadom wszystkich ograniczeń. 

Na nagraniu można obejrzeć sprzęt i pokój. 

Znajdą się pewnie i tacy którzy po filmie ocenią scenę, chylę czoła tym osobom ?

13 minut temu, xajas napisał:


Duiekuje ekspertowi za doglebna, rzeczowa analize. Teraz wiem co dalej porawiac

Nie ma za co. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Aby ten biedny Watersowski pies nie zaszczekal sie na amen, a Szymon z jego Notebookiem mogl na chwile odetchnac, postanowilem powrocic do mojej pierwotnej wypowiedzi i z wrocic uwage na kilka aspektow, ktore dotychczas byly ignorowane, nie dyskutowane, a moim zdaniem odgrywaja kluczowa role.






 

 


Zaczne od ciekawego spostrzezenia.
Czesto czytam tutaj wypowiedzi forumowiczow, ktorzy dumnie opisuja ekstremalna rozpietosc/wielkosc/szerokosc sceny, traktujac to jako dowod poprawnej, dobrej reprodukcji.
Czyli im szerzej tym lepiej!

U mnie tego typu relacje budza pewne podejrzenie, ze cos tam nie pasuje.
Dlaczego?
Podam prowokacyjny przyklad
Odwracam polaryzacje jednego glosnika (czyli podstawowy, kardynalny blad w setupie) i juz szerokosc sceny rozpina sie „od ucha do ucha“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do czego zmierzam?

Moim zdaniem w wiekszosci wypadkow, poprawna reprodukcja prowadzi do WASKIEJ, sfokusowanej a nie SZEROKIEJ sceny. Instrumenty zachowuja swoje naturalne rozmiary.
Gitara akustyczna nie przyjmuje rozmiarow kontrabasu, fortepian nie ma 4m wielkosci i nie rozpina sie przez cala scene jak organy, a perkusista nie musi miec rak dlugosci 2m by siegnac od lewego talerza do prawego werbla.

Moim ulubionym nagraniem do testowania tego efektu jest „Keith don‘t go“ Nilsa Lofgrena.

Pszemak zaraz mnie zrowna z blotem za ten przyklad
(Zartuje emoji482.png)

Dlaczego ten przyklad?

Bo po nim rozpoznaje, czy jego gitara przypadkiem nie przyjmuje gigantycznych rozmiarow i czy pozostaje „w poblizu“ glosu Nilsa.

Teraz przejde powoli do tego, co (moim zdaniem) moze prowadzic do takiego nienaturalnego powiekszenia/rozszerzenia sceny i dlaczego uzylem tego przykladu.

Powyzej pisalem o 2. Symetrii pomieszczenia/ustawienia i o 1. Odbiciach
Wyobrazmy sobie, ze glosniki stoja w pomieszczeniu asymetrycznie blizej jednej bocznej sciany/kata albo blizej jakies odbijajacej powierzchni (szyby?). Moze to doprowadzic do nastepujacego efektu:
- basy slyszymy glosniej po jednej stronie (np. po lewej)
- srednice slyszymy po srodku
- wysokie tony slyszymy glosniej po przeciwnej stronie (po prawej)

I co teraz?
W uproszczeniu/przerysowaniu
Keith dalej spiewa ze srodka, ale pociagajac za dolna basowa strune slyszymy ja z lewej strony a pociagajac za gorna wysokotonowa, slyszymy ja z prawej strony.
W ten sposob jego gitara przyjmuje zupelnie nienaturalne rozmiary, albo brzmi, jak by gralo kilku gitarzystow obok siebie.

Przyczyn takiej niezrownowazonej reprodukcji moze byc wiele.
Jedna juz wspomnialem -> asymetria ustawienia / rozne odbicia.
Inne powody to
- asymetria pasma czestotliwosci lewego i prawego zestawu (wcale nie taka rzadka)
- problemy fazowe zestawow glosnikowych
- wczesne odbicia
- itd.

Powyzej wspominalem o REPRODUKCJI. Ale do tego jeszcze jeden aspekt: ODBIORU!
Czyli nasze uszy. Te tez nie sa 100% symetryczne i szczegolnie z wiekiem zmieniaja czulosc na poszczegolne czestotliwosci i to asymetrycznie

Long speach short emoji3.png

Aby sie przekonac i sprawdzic poprawnosc symetrycznej, zrownowazonej reprodukcji obydwu kanalow, mozna przeprowadzic latwy test. Polega on na sekwencyjnym odtwarzaniu poszczegolnych sygnalow wzorcowych o roznych czestotliwosciach i obserwowaniu, czy wszystkie sa lokalizowane dokladnie w tym samym miejscu (oczywiscie dokladnie posrodku miedzy zestawami glosnikowymi)

Ja uzywam do tych celow waskopasmowo ograniczne Pink Noise (1/3 oktawy) z czestotliwosciami od 20, 25, 32, 40,.... az do 20.000Hz.
Oczywiscie te dolne 20, 25.... nie sposob zlokalizowac, a tych 20kHz tez juz nie slysze, ale od ok. 100Hz do 12,5kHz jest to wszystko „slyszalne“ i do zlokalizowania.

IMG_6287.thumb.png.725d9498a36561a5243cf5156ae69ece.png

Uprzedzam, uzycie Sinusa jako sygnalu wzorcowego nie dziala. Musicie poszukac w sieci albo plikow albo generatora takich PN

Zycze dobrej zabawy i malych roznic L / R

Pies moze znowu sczekac, a kablarze przetykac interkonekty emoji3.png

 

Bardzo fajnie napisane, u mnie są kolumny rozmieszczone symetrycznie i siedzę idealnie w środku trójkąta. Ale pomieszczenie ma po prawej stronie drzwi. Doskonale widać jak to zaburza amplitudę dla L i R. Po pierwszym pomiarze pomyślałem że może coś z kolumnami, więc je przestawiłem, a wykres został identyczny. Oddzielnie zrobiona korekta EQ dla obu kanałów doskonale wyrównuje balans w całym zakresie i poprawie pozycjonowanie dźwięków czyli tą tzw "scenę"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Też na tym bazuję. Nie wszystkie częstotliwości słychać u mnie pośrodku i jest to właśnie spowodowane asymetrią.

Jesli jako zrodla uzywasz komputer, to rozwianie jest stosunkowo proste.
Mozesz zainstalowac EqualizerAPO i zdefniowac dwie nizalezne krzywe korekcji EQ dla lewego i prawego glosnika. Te czestotliwosci, ktore wychylaja sie poza srodek robisz po jednej stronie troche glosniejsze, a po drugiej o ta sama wartosc cichsze. Kosztuje to troche czasu, az znajdziesz wlasciwe wartosci, ale efekt jest niesamowity.
Ja u mnie po wielu wielu probach znalazlem odpowiednia „skale“. Np wychylenie od srodka o 30cm na lewo, to ok. -0,5dB (L) i +0,5dB
60cm to +/-1dB itd.

BTW. U mnie byl to wynik asymetrii uszu a nie sprzetu albo pomieszczenia. Te same testy przeprowadzone przy udziale syna nie wykazuja tej anomalii. Poniewaz moj system uwozliwia szybkie przelanczanie miedzy roznymi setupami (to jedno klikniecie mysza) wiec moge bardzo prosto porownywac efekt wersji skorygowanej i niekorygowanej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, naczesany napisał:

Też na tym bazuję. Nie wszystkie częstotliwości słychać u mnie pośrodku i jest to właśnie spowodowane asymetrią.

Spróbuj EQ - generalnie mam przyzwoita akustykę, ale po korekcie jest naprawdę super

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, paul klacska napisał:

No ale tam jest cała seria, od wyboru do kolory panie youtuberze.

I stare i nowe, każdy znajdzie sobie coś dla siebie.?

To tak gra ten kabelek usb za 10 tys którym jesteś tak podjarany?

Długo nie trzeba było czekać, gość ocenia scenę i wpływ kabli na podstawie filmiku z YT. 

Brawo jesteś zwycięzcą ?

Wybitnie zdolny człowiek, chylę czoła temu panu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez CEzAR21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xajas napisał:

ale efekt jest niesamowity.

dokładnie, jak ktoś tego nie słyszał a wypowiada się że EQ jest be, bo tak.... to po prostu ręce opadają

7 minut temu, xajas napisał:

Te czestotliwosci, ktore wychylaja sie poza srodek robisz po jednej stronie troche glosniejsze, a po drugiej o ta sama wartosc cichsze

Ja to zrobiłem mierząc oddzielnie L i P. a potem przy tworzeniu filtru w REW ustaliłem te same parametry i tą samą głośność w dB dla obu kanałów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można jeszcze potem dowolnie to skorygować w Apo przesuwając balans (funkcja preamp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja to zrobiłem mierząc oddzielnie L i P. a potem przy tworzeniu filtru w REW ustaliłem te same parametry i tą samą głośność w dB dla obu kanałów


U mnie problem wyglada inaczej. Poniewaz moje pomieszczenie i ustawienie jest absolutnie symetryczne, akustyka i system dobrze skorygowane, pomiary L / R sa sensacjonalnie symetryczne i osiagaja niewiarygodne wartosci jak np. IACC=96% ( gdzie dobra wartoscia sa 80%). Czyli to raczej moje uszy niz pomieszczenie/system.

Przy rozpatrywaniu samych pomiarow L / R trzeba pamietac o tym, ze przesuniecie z srodka moze wynikac nie tylko z roznicy poziomow glosnosci L / R.
To takze kwestja przesuniecia czasowego. Czyli mikrofon mierzy ten sam poziom glosnosci, ale „wczesniejszy“ kanal decyduje o przesunieciu balansu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, KALIBER napisał:

 

 

Taka płyta .

Tyle że  triki które są zamieszczone na płycie

taki np Arcam cd - 82 odtwarza inaczej od Yaqina .

 

Arcam przy odtwarzaniu fragmentu z saniami .

Słychać sanie nadjeżdżające zza lewej kolumny i jadą przed miejscem odsłuchu do kolumny prawej ,

i oddalają się za kolumnę .

 

Yaqin .

 

Słychać sanie daleko za kolumną lewą jadące po elipsie , słyszymy je nadjeżdżajace od strony

lewego ramienia .

Przejeżdżają w miejscu odsłuchu oddalając się daleko za prawe ramię po elipsie

daleko za prawą kolumną .

Taką mamy różnicę  przy tych dwóch żródłach cd .

 

U mnie ten fragment bliższy jest Yaginowi ale nie do konca. Słucham na Caspianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, CEzAR21 napisał:

Trzeba zrozumieć podstawową rzecz. 

Dobry system audio ma za zadanie wykreować scenę 3d w jak największej liczbie utworów a nie tylko tam gdzie realizacja jest na tyle dobra że nawet laptop odrywa dźwięk i tworzy źródło pozorne gdzieś obok. 

Ale to Twój pomysł, że żaden system nie zagra lepiej sceny niż mój laptop.

4 godziny temu, CEzAR21 napisał:

Należy pamiętać jednak jakie mamy realia i to jest to o czym pisałem wcześniej. Większość z nas nie ma warunków aby spełnic podstawowe wymogi budowy systemu audio. Głównym problemem jest pomieszczenie, źle dobrane kolumny, źle dobrane wzmocnienie, złe ustawienie kolumn z powodu ograniczeń pomieszczenia o miejscu odsłuchowym nie wspominając gdzie większość siedzi pod ścianą albo w jej okolicy. 

Tak. Problemem jest wiara, że olanie podstawowego warunku jakim jest akustyka, uda się naprawić wymieniając kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.