Skocz do zawartości
IGNORED

Standy i płyty granitowe,oraz ich umiejscowienie


rawracer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jakaś reguła,czy też zmiana względem ułożenia granit na stand pod kolumnę,czy też granit pod stand z kolumna ?

Czy warto łączyć oba elementy ze sobą?

Obecnie zakupiłem podstawy granitowe,ale ze stoi kolumna na nich na lichej ,chwiejącej się szafce - słupku pomyślałem,że czas na standy,bo może to dużo pomóc.

Pod granity podkleiłem nóżki gumowe ,standy proszę napisać czy z kolcami czy też gumki by wystarczyły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolce są po to, by przebić dywan lub wykładzinę i postawić stojak lub kolumnę na twardym i stabilnym podłożu, żeby się nie gibało. Inne zastosowania dla nich to audio-homeopatia.

Jak już masz ciężką płytę jako podstawę, warto kupić lub dorobić podstawki o odpowiednio dobranej wysokości i połączyć całość - albo na stałe (śruby, klej) albo wygodniej, metodą rozłączaną- za pomocą blue tack'a lub podobnego lepiszcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat w miejscu gdzie stoją kolumny jest goły parkiet nie przykryty,więc kolce mogę odpuścić rozumiem i same gumowe nóżki lub stand bezpośrednio mogę postawić i na stand granit?

Bo mogę jeszcze wzmocnić konstrukcyjne te słupki poprzez dokręcenie płyty w miejsce pleców szafek,co je usztywni na pewno,ale dalej będzie to duże puste można powiedzieć pudło. I może to chyba jakoś wpływać na dźwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem dwie płyty pod standy bo wtedy wynajmowałem mieszkanie gdzie podłoga pływała. W nowym zostawiłem je żeby nie rysować parkietu. Standy stały na kolcach, płyty pod nimi miały podkładki z filcu. Potem stwierdziłem, że jedna z tych płyt przyda mi się pod wzmacniacz a do standów kupiłem nożki/kolce Soundcare . Moim zdaniem te nóżki dają lepszy efekt - poza tym są wygodniejsze. Z tym że standy są ciężkie mają po 30 kg minimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przykręcona gruba na 5cm płytę granitowa do kolumn, żeby się nie gibalo. Tak było za czasów kota. Kota nie ma, granity zostały 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że albo jedno ,albo drugie wystarcy...

Ciezkie standy lub mebel i na nim granit .....

Do takiego wniosku doszedłem.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wnioskuje czy nie ?

Różnice słyszę ,między tym co było a jest z granitem .

Dźwięk się oderwał poprostu od kolumn ,wyraźnie słychać ,że jest lepsza stereofonia ,tło też bardziej się wyłoniło.

Choć sporo zmian wprowadziłem na raz i nie mam pewności czy to na pewno granity wniosły.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich pokojach w których stawiałem sprzęt, podstawy granitowe pod kolumnami poprawiały kontrolę basu ( różnie przy różnych kolumnach) wyostrzały wyższą średnicę i dodawały powietrza wysokim częstotliwościom, obecnie tez pod dwoma zestawami w kolejnym pomieszczeniu spełniają podobną rolę...........moi znajomi tego nie słyszą, a też są melomanami................testuj az znajdziesz to co sprawi satysfakcję........pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy kto chce poeksperymentowac z takimi obciazeniami, nie musi od razu kupowac drogich granitow. Mozna najpierw sprawdzic efekt uzywajsc zwykle betonowe plyty chodnikowe. Kosztuja grosze
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
IMG_3305.thumb.png.fb0d3a13d2e592593f16fa9f3aa54419.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
Godzinę temu, rawracer napisał:

Zamówiłem standy na wymiar.

I jak to teraz położyć ?

Granit pod stand czy pod kolumnę?

Zależy co masz i co chcesz uzyskać.

U mnie granity 13kg/szt. na ZG (31kg/szt.), a pod ZG dębowe standy (jakieś 15kg/szt.). Pomiędzy wszystkimi tymi klockami mam przekładki z różnych materiałów tłumiących. Podłoga do deski parkietowe grube dębowe przyklejone klejem PUR jednoskładnikowym Sika do betonowej posadzki, pod która jest kilka cm styropianu i pod spodem rzecz jasna gruby strop.

Miałem przez jakiś czas granity pod ZG (potem zamieniałem, dawałem na górę) i gdy były pod ZG niestety grało to wg mnie gorzej. Wyższa średnica wyostrzała się i odejmowało ciut basu.

Trzeba próbować u siebie i słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Dopisane zdanie

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, rawracer napisał:

To inna gęstość a o to chodzi właśnie,żeby pochłaniało drgania

Nie, "gestosc" nie pochlania drgan 😉

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 8/7/2022 at 9:29 PM, rawracer said:

To inna gęstość a o to chodzi właśnie,żeby pochłaniało drgania

Im większa gęstość ośrodka tym bardziej są przenoszone drgania - podstawy fizyki się kłaniają. Nota bene czy to będzie granit czy stalowa sztaba to nie ma znaczenia.

W płytach granitowych nie chodzi bowiem o tłumienie drgań, tylko o wagę (ciężkość)! Ciężki obiekt trudniej poruszyć, więc tłumiona jest pewna ilość drgań, które normalnie przeniosły by się na podłogę. A jak przymocujesz do obudowy na jakiś klej/lep lub postawisz na obudowie to sama obudowa kolumny mniej drga co też w pewnym stopniu zmniejsza zniekształcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę na większości fotografii ,to kolumny stoją na standach bezpośrednio a granit jest między podłogą a standem.

Nie spotkałem natomiast zdjęć,na których specjalnie dociąża się same kolumny, kładąc na nich np.granit.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
Godzinę temu, rawracer napisał:

Nie spotkałem natomiast zdjęć,na których specjalnie dociąża się same kolumny, kładąc na nich np.granit.

Ja wkleję swoje, zatem pierwsze już masz. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2022 o 21:44, kangie napisał:

Miałem przez jakiś czas granity pod ZG (potem zamieniałem, dawałem na górę) i gdy były pod ZG niestety grało to wg mnie gorzej. Wyższa średnica wyostrzała się i odejmowało ciut basu.

U mnie efekt taki sam. Ja nawet przez jakiś czas stawiałem kolumny bezpośrednio na podłodze bez kolców i miałem wrażenie że pojawią się więcej basu. 

Obecnie mam kolumny na kolcach, a granity na kolumnach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowcie sie nad tym, na czym polega „dzialanie“ kamieni.
Zacznijmy od tego, ze kamienie nie maja zadnych wlasciwosci redukujacych drgania (nie absorbuja energi mechanicznej drgan i nie zamieniaja jej w inna forme energii np. energie cieplna poprzez wewnetrzne tarcie).
Co kamienie powoduja, to zwiekszenie masy calego systemu. A to prowadzi do obnizenia czestotliwosci rezonansu czyli drgan (prosty fizykalny ukad masy/sprezyny). Im wyzsza masa tym nizsza czestotliwosc rezonansu/drgan.
Czyli im „blizej“ obudowy ta dodatkowa masa (i sztywniej z nia polaczona), tym bardziej skuteczna.
A co jest „najblizej“ i najsztywniej polaczone?
Kamien polozony bezposrednio na obudowe.

Long speech short

Kamienie nie redukuja/„pochlaniaja“ energi drgan, tylko przesuwaja je z jednego zakresu czestotliwosci do innego (nizszego).
Jak sie nie obrocisz, d… zawsze z tylu.

Jesli chcesz zredukowac/„pochlonac“ energie drgan, musisz uzyc np. podkladek z sylomerow, ktore maja wlasciwosci absorbcyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ,to widzę pierwsze zdjęcie🙂

Będę kombinował ,spróbuję z dociążeniem samej kolumny,zobaczymy.

kangie - niezła kolekcja winyli 💪

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dociążysz kolumnę to ścianki obudowy będą mniej drgały. Poprawi się dynamika na basie i odsłonią się wysokie tony - jak już ktoś wyżej o tym pisał. Jak postawisz na kolcach to też będzie podobny efekt jak wyżej. Kwestia na jak dużo chcesz mieć kontroli na basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
13 godzin temu, xajas napisał:

Kamienie nie redukuja/„pochlaniaja“ energi drgan, tylko przesuwaja je z jednego zakresu czestotliwosci do innego (nizszego).

I właśnie o to chodzi aby przesunąć rezonans poniżej pasma akustycznego. Ja stosuję granit do dociążenia kolumny (by moduł basowy nie pobudzał do drgań stosującej na nim tuby)  a pod kolumnę odpowiedni sylomer tak, że rezonans całej kolumny wypada na 10 Hz a dużą skuteczność tłumienia uzyskuję już od 25 Hz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
13 godzin temu, xajas napisał:

Jesli chcesz zredukowac/„pochlonac“ energie drgan, musisz uzyc np. podkladek z sylomerow, ktore maja wlasciwosci absorbcyjne.

To jest bardzo ważne. Bez tego taki "układ" potrafi zadrżeć, zabrzęczeć, zapierdzieć, wręcz słychać dobarwianie brzmienia, niekoniecznie na plus Wszędzie mam przekładki o grubości 2-4mm z różnych materiałów "plastycznych".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wątek z zainteresowaniem i mam kilka spostrzeżeń i pytań na podstawie własnych doświadczeń.

Jeżeli nic mi nie umknęło, to autor wątku nie napisał jakie ma kolumny. Czy nie należało by zacząć od tego?

Ktoś już powyżej słusznie napisał, że stawianie czegokolwiek na kolumnie powoduje wygłuszenie obudowy, a przecież niektóre kolumny grają całymi obudowami (Harbeth, Spendor, itp.) i stawianie na nich czegokolwiek niweczy zamysł

producenta na dźwięk, który powinny reprodukować. Autor wątku napisał, że nie widzi w sieci zdjęć kolumn z dociążeniem.

I słusznie, bo żeby takie zobaczyć, to trzeba sięgnąć do relacji z AS i periodyków z przed kilkunastu lat. Nigdy nie próbowałem dociążać kolumn, ale zastanawiałem się dlaczego zaprzestano tego robić. Uznałem, że po prostu się to nie sprawdza, albo moda minęła. Jak się okazuje po powyższych wpisach może mieć to sens i najpewniej rozpoznanie w boju daje najlepsze rezultaty w konkretnej sytuacji. Być może jestem w błędzie i granity na kolumnach nadal stoją w wielu domach!? Mnie osobiście wydaje się, że od wielu lat granity zostały wyparte prze różnego rodzaju woreczki i myszki z piachem, żwirem lub tajemnymi frakcjami ziem rzadkich. Jeżeli się mylę, to poproszę o komentarz od bardziej doświadczonych w tej mierze kolegów.

Co do samego stawiania kolumn na standach, to uważam, że cały układ powinien być możliwie prosty, to znaczy kolumna na standzie + podkładki (mniej lub bardziej plastyczne, raczej mniej - guma, bluetac, silikon, itp.) + stand + kolce lub nóżki gumowe. Chodzi o to, że zadaniem całego systemu drgającego jest wygaszenie rezonansu kolumny przez stand w dół w kierunku podłogi, stąd zasypywanie standów do różnej wysokości daje różne rezultaty. Umieszczanie np. kolców pomiędzy kolumnę a stand powinno więc nie mieć żadnego sensu, a przecież takie rozwiązania też można często spotkać.

Z moich doświadczeń wynika, że sztywne połączenia sprawdzają się lepiej niż wszelkiego rodzaju przekładki mniej lub bardziej "pływające". Dlatego też bardziej jestem skłonny eksperymentować z kolcami, kulkami ceramicznymi, drewnem, niż gumami, sprężynami.

Co do samych granitów i marmurów, to sądzę, że najlepiej sprawdzą się pod standami w celu wypoziomowania niezbyt równej podłogi, ale to samo można uzyskać regulacją wysokości kolców na podkładkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez juro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Juro, worki z piaskiem też kładłem. Działało, ale brzydko wyglądało, a myszy oryginalne, te największe drogie jak jasna ciasna. I 13kg myszy ciężko dostać.

Też czekam na opinie innych ludzi. Ja tak robię, bo to sprawdza się u mnie.

Co do Harbetha - racja. Najlepiej grają na fabrycznych rachitycznych standach bez płyt nagrobkowych na górze.

Płyta nagrobkowa na kolumnie (tak jak mam u siebie) ma jeden minus. Nie słyszę tego wpływu, ale mam świadomość zwiększonej powierzchni ściany przedniej, wpływu dyfrakcji fal dźwiękowych od braku wyoblonych krawędzi oraz powierzchnia czołowa tej podstawki (wym. ok. 375x60mm) daje mocne odbicie dźwięku. Chciałem te powierzchniebokleić jakimś miękkim i grubym materiałem, ale słabo to by wyglądało.

Dla mnie dodatkowa masa 13 kg płyty granitowej na kolumnie (ZG) o masie 31kg daje baaardzo dużo. Stand dębowy również sporo waży. Z kolców zrezygnowałem 8 lat temu. Pod dębowymi standami mam 5mm samoprzylepne kawałki twardego filcu. Nie po audiofilsku, ale gra wybornie.

Godzinę temu, juro napisał:

Przeczytałem wątek z zainteresowaniem i mam kilka spostrzeżeń i pytań na podstawie własnych doświadczeń.

 

Godzinę temu, juro napisał:

Być może jestem w błędzie i granity na kolumnach nadal stoją w wielu domach!?

Nie jesteś w błędzie. W wielu domach wisi na gołej ścianie TV. Potem ludzie dokupują soundbara z subwooferem, ewentualnie satelitki. Potem dopiero są melomani/audio-hobbyści którzy mają dźwięk. Słupkowcy i skrzyniarze. Jam skrzyniarz, ale znam kilku w większymi skrzyniami. A potem to już zabawa, a na koncu voo doo.

😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Dopisane zdanie

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filc wcale nie jest nie audiofilski. A u Ciebie przygnieciony około 50kg to już raczej naleśnik filcowy 🙂

Co do Twoich granitów, to nie wątpię,  że z nimi kolumny grają lepiej, ale jedna rzecz by mnie niepokoiła, a mianowicie ich ciężar. Czy nie boisz się o wpływ na skrzynki? Przecież wszystko ma swoją wytrzymałość.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Juro, skrzynie tych Yamaszek są mocne jak jasna cholera. Płyta czołowa to 30mm decha. Boczne ciut mniej. Wewnątrz grube sklejki jako ożebrowanie. Tym można rzucać z samolotu i rozwalać niejeden pomnik bohaterów narodowych "wroga". 😉

Nie boję się.

15 minut temu, juro napisał:

Filc wcale nie jest nie audiofilski. A u Ciebie przygnieciony około 50kg to już raczej naleśnik filcowy 🙂

Masz rację, nie pomyślałem o tym. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kangie napisał:

świadomość zwiększonej powierzchni ściany przedniej

Nie myślałeś o ścięciu przedniej krawędzi na 45°?

Miałbyś i ciężar, i ściankę przednią oryginalnego formatu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
24 minuty temu, porlick napisał:

Nie myślałeś o ścięciu przedniej krawędzi na 45°?

Miałbyś i ciężar, i ściankę przednią oryginalnego formatu.

Nie myślałem. Ale:

1) Przy ukosie dźwięk i tak odbije się i będzie walił w sufit.

2) Teraz jest estetycznie obrobione, na połysk. Czy aby na pewno frezer/pilarz nie poharacze tych płyt? Coś nie ukruszy, coś nie popęka? Dostałem je free do kolumn, ale szkoda orać.

Słuszna uwaga. Ale chyba nie zdecyduję się na ukosowanie tych obu krawędzi L+P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Zdjecie

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy próbowałeś przyłożyć jakiś materiał pochłaniający w tym miejscu, żeby sprawdzić wpływ takiej modyfikacji na dźwięk?

Albo przesunąć te granity troszkę do tyłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.