Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyk EXL3 Ellipticor


Wojtek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Równolegle z kol. LUKAS 84, co już było mówione wcześniej ostatnio w klubach Akustyka i Scan Speaka będziemy budować ten projekt. Choć oba  bazują na tym samym zestawie głośników i zwrotnic oraz konstrukcji skrzynek to jednak w pewnych szczegółach wykonawczych ( głównie chodzi  o obudowy) będą się różnić między sobą .  

EXL3 to trójdrożna konstrukcja  firmy Akustyk  bazująca na najnowszej linii  Scan Speaka z „owalnymi” cewkami. Pierwsze głośniki z tej serii powstały już dobrych kilka lat temu ale ja, przyznaję , dopiero pod koniec 2022r „wpadłem” na nie,  trochę przypadkowo zresztą  przeglądając strone Troelsa Gravesena. Nietypowa konstrukcja  cewki , zachwyty Troelsa a może typowa audiofilska „faza” gonienia króliczka spowodowały ,ze zrobiłem ten projekt : 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elle to proste dwudrogowe skrzynki ale zagrały tak, że szybko się uzależniłem. Narażę się zapewne tutaj kolegom z klubu Harbeth ale jako były posiadacz tej zacnej marki muszę jednocześnie napisać ,że Elle zagrały znacznie lepiej niż moje SHL5 , które kiedyś miałem i ceniłem. Na ostatnim AS słuchałem najnowszych „siódemek”  - no niestety też nie było co porównywać choć obiektywnie rzecz biorąc ten  pokaz nie był zły, tylko po prostu Elle na Ellipticorach to inna liga.  

Dla mnie  EXL3 to naturalne rozwinięcie koncepcji tego monitora ( ten sam środek i gwizdek) a nawet znacznie coś więcej i być może będzie to już mój END GAME jeżeli chodzi o kolumny ..

Będziemy wrzucać do tego wątku zdjęcia naszych konstrukcji w miarę rozwoju prac.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
10 godzin temu, Wojtek napisał:

Dla mnie  EXL3 to naturalne rozwinięcie koncepcji tego monitora ( ten sam środek i gwizdek) a nawet znacznie coś więcej i być może będzie to już mój END GAME jeżeli chodzi o kolumny ..

A miałeś okazję posłuchać tych kolumn?

Jeśli nie to proponuję najpierw ich posłuchać - najlepiej u siebie choć zdaję sobie sprawę, że akurat u siebie może być trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojtek czy rozwinąłbyś myśl dlaczego i w jakich aspektach Elle zagrały lepiej od Harbeth? Mam 7es-3 i spendor classic 3/1. Mimo że obiektywnie spendor są lepsze, to harbeth przyjemniejsze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Seyv napisał:

A miałeś okazję posłuchać tych kolumn?

Jeśli nie to proponuję najpierw ich posłuchać - najlepiej u siebie choć zdaję sobie sprawę, że akurat u siebie może być trudne.

Jeżeli chodzi o EXL3 to jest to "randka w ciemno" choć 2/3 tej konstrukcji to właśnie monitory Ella więc , parafrazując stary kawał o studencie zdającym egzamin : " coś tam słyszałem , coś tam wiem" :). EXL3 robione są pod zamówienia - ciężko by było  "wstrzelić się" akurat w  moment ich wykonywania no i jeszcze poczekać aż się wygrzeją i nabiorą ogłady. Czy dużo ryzykuję ?  Znając renomę A.Kisiela raczej nie. Poza tym Ellipticory to moim zdaniem takie głośniki ,że wystarczy je wrzucić  w prostą, w miarę poprawnie zaprojektowaną skrzynkę i już grają high-endowo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
12 minut temu, Wojtek napisał:

Czy dużo ryzykuję ? 

Tak. I chodzi właśnie o tę 1/3 czyli aplikacje WE38. Było trochę w innym wątku. To trochę "dziwny" głośnik i nie do końca jest jasne zastosowanie tego głośnika. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, J4Z napisał:

@Wojtek czy rozwinąłbyś myśl dlaczego i w jakich aspektach Elle zagrały lepiej od Harbeth? Mam 7es-3 i spendor classic 3/1. Mimo że obiektywnie spendor są lepsze, to harbeth przyjemniejsze. 

Harbethy grają moim zdaniem dość specyficznym dźwiękiem.  Jest to dźwięk oparty na rozbudowanej, w miarę szczegółowej i nieco dosłodzonej średnicy, która płynnie łączy się z lekko zrolowanym górnym i dolnym zakresem. W takim dźwięku można się od razu zakochać i słuchać go całymi godzinami ale moim zdaniem nie jest to świat do końca realny.  Elle oparte na Ellipticorach nie rolują skrajów pasma ale nie brzmią przez to technicznie , są też bardziej szczegółowe, krystalicznie czyste i jednocześnie bardziej neutralne barwowo. Taki trochę real live vs okulary przeciwsłoneczne z bardzo dobrym kontrastowym filtrem ale jednak zmieniające rzeczywistość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ellipticory to przetworniki dalece bardziej zaawansowane technologicznie niż przetworniki stosowane w Harbethach. Właściwie te głośniki z Harbeth to taka przeciętna, niższa polka. Wkład technologiczny w Harbeth jest na niskim poziomie, ale mimo to kolumny grają dobrym dźwiękiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Seyv napisał:

Tak. I chodzi właśnie o tę 1/3 czyli aplikacje WE38. Było trochę w innym wątku. To trochę "dziwny" głośnik i nie do końca jest jasne zastosowanie tego głośnika. 

No cóż zobaczymy. Z tego co czytałem to 38WE nie jest głośnikiem , który ma nisko schodzić ,ważne aby między powiedzmy 100-250hz ( czyli środkowy i górny bas ) robił robotę lepszą niż 21WE w tej chwili i to już wystarczy. Nawet miałem/mam taki cichy plan aby najniższy zakres ( 20-100hz) zrobić na subie z systemu WLM. W DUO 18 mam dwie 18stki pracujące w zamkniętej komorze push-pull , to jest subwoofer stworzony do muzyki  - nie do kina domowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, meloV8 napisał:

Ellipticory to przetworniki dalece bardziej zaawansowane technologicznie niż przetworniki stosowane w Harbethach.

Możesz wymienić konkretne cechy tworzące to zaawansowanie technologiczne? Eliptyczny kształt cewki to jak było wcześniej udowodnione w pomiarach HiFiCompas nie stanowi kroku w przód a raczej krok w tył - wzrost zniekształceń, analiza na kopułce wysokich tonów. Wzrost uzasadniony mechaniką konstrukcji, która jest mniej korzystna od konstrukcji opartej na okręgu, lepszy rozkład sił działających na podstawę. Oczywiście są to drobne różnice, pewnie nie wykrywalne ludzkim słuchem, ale jednak są.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

Możesz wymienić konkretne cechy tworzące to zaawansowanie technologiczne? Eliptyczny kształt cewki to jak było wcześniej udowodnione w pomiarach HiFiCompas nie stanowi kroku w przód a raczej krok w tył - wzrost zniekształceń, analiza na kopułce wysokich tonów. Wzrost uzasadniony mechaniką konstrukcji, która jest mniej korzystna od konstrukcji opartej na okręgu, lepszy rozkład sił działających na podstawę. Oczywiście są to drobne różnice, pewnie nie wykrywalne ludzkim słuchem, ale jednak są.

Przede wszystkim motor, nowe membrany, zawieszenia, a eliptyczna cewka to wisienka na torcie. Obecnie zadne inne glosniki SS nie graja jak Elliptiory. Prawde mowiac, to chyba nawet inni producenci nie maja glosnikow brzmiacych tak jak Ellipticory. Nie mowie, ze to najlepsze mozliwe brzmienie, ale bardzo wyjatkowe, szczegolnie biorac pod uwage materialy membran glosnikow.

Byc moze pomiary tych glosnikow nie wskazuja na wybitne rewelacje, ale ich brzmienie jest bardzo wyjatkowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, meloV8 napisał:

Byc moze pomiary tych glosnikow nie wskazuja na wybitne rewelacje, ale ich brzmienie jest bardzo wyjatkowe.

Czyli trzeba polegać na subiektywnych opiniach osób które je mają? Ja tam wolę polegać na pomiarach, zwłaszcza takich które można porównać a potem na słuchaniu 😉. A tak na poważnie, myślisz że to produkty warte swojej ceny?

58 minut temu, meloV8 napisał:

a eliptyczna cewka to wisienka na torcie.

Cewka to przecież jeden z podstawowych elementów napędu.

Godzinę temu, meloV8 napisał:

Nie mowie, ze to najlepsze mozliwe brzmienie, ale bardzo wyjatkowe, szczegolnie biorac pod uwage materialy membran glosnikow.

Czy spełniają maksymalnie dobrze zasadę sztywnego tłoka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć zmierzyć można wszystko, tylko jeszcze nie wiemy, jak to wszystko interpretować...

 

5 minut temu, Lech36 napisał:

A tak na poważnie, myślisz że to produkty warte swojej ceny?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile może kosztować audiofilski kabel, super wtyczka sieciowa czy audiofilski router, to jak najbardziej są warte swojej ceny, bo to przecież przetworniki w kolumnach mają największy wpływ na dźwięk całego systemu audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Lech36 napisał:

Czy spełniają maksymalnie dobrze zasadę sztywnego tłoka?

Nie, tlokowosc to nie domena scan speaka. Brzmienie to domena scan speaka;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, meloV8 napisał:

Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile może kosztować audiofilski kabel, super wtyczka sieciowa czy audiofilski router, to jak najbardziej są warte swojej ceny, bo to przecież przetworniki w kolumnach mają największy wpływ na dźwięk całego systemu audio.

To prawda, ale odnosi się wrażenie po analizie pomiarów że to taki chwyt marketingowy z tą eliptyczną cewką, która podobno zupełnie inaczej działa jak okrągła. Kłopoty technologiczne z produkcją takiego systemu widać w cenie, ale efekt marketingowy może być pozytywny.

3 minuty temu, EMiL napisał:

Nie, tlokowosc to nie domena scan speaka. Brzmienie to domena scan speaka;)

Dobre brzmienie i tłokowość idą w parze i są nierozłączne, ale oczywiście można mieć inne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

To prawda, ale odnosi się wrażenie po analizie pomiarów że to taki chwyt marketingowy z tą eliptyczną cewką, która podobno zupełnie inaczej działa jak okrągła. Kłopoty technologiczne z produkcją takiego systemu widać w cenie, ale efekt marketingowy może być pozytywny.

Nie będę się rozwodził nad tym, jak cewka eliptyczna wpływa na brzmienie tych głośników, bo nie jestem ich konstruktorem, ani nawet kolo tych inżynierów nie stałem. Po prostu, póki sam nie zbudujesz czegoś na tych głośnikach, to raczej ich nie docenisz, bo to nie jest tylko kwestia ich brzmienia, ale również elastyczności aplikacji. Jeśli są jakieś głośniki, które grają tak samo, tak samo łatwo się aplikują i są zdecydowanie tańsze o SS, to z ogromną chęcią je poznam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, meloV8 napisał:

Nie będę się rozwodził nad tym, jak cewka eliptyczna wpływa na brzmienie tych głośników, bo nie jestem ich konstruktorem, ani nawet kolo tych inżynierów nie stałem.

Sporo wiem o działaniu różnych układów statycznych o budowie kopuły, zarówno opartej na kole jak i na elipsie i dlatego dziwi mnie takie gloryfikowanie układu opartego na elipsie, taki układ może tylko pogorszyć właściwości układu drgającego i to prawdopodobnie wyszło w pomiarach HiFiCompass, choć oczywiście wzrost zniekształceń w zakresie środkowym może mieć inne przyczyny niż gorszy rozkład reakcji w podstawie tego głośnika w stosunku do podstawy opartej na okręgu. Wymagałoby to bardziej szczegółowej analizy.

28 minut temu, meloV8 napisał:

Ponoć zmierzyć można wszystko, tylko jeszcze nie wiemy, jak to wszystko interpretować...

Jak trzeba coś interpretować to już zaczynamy ocierać się o voodoo 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znieksztalcenia THD coraz rzadziej sa brane pod uwage w kontekscie jakosci dzwieku. Zdecydowanie wieksze znaczenie beda mialy znieksztalcnia IMD.

Emil napisal mysle dosc istotna rzecz, ktora mysle ze byla priorytetem projektowania ellipticorow.

37 minut temu, EMiL napisał:

Nie, tlokowosc to nie domena scan speaka. Brzmienie to domena scan speaka;)

Eliptyczna cewka i kopulka zdecydowanie lepiej rozprasza mody wlasne membrany i mysle, ze taki byl glowny cel inzynierow SS. Kosztem jaki trzeba bylo za to zaplacic, to znaczne zawezenie promieniowania w najwyzszej oktawie. Natomiast odpowiedz impulsowa i wodospad D3404/552000 wygladaja znakomicie.  Ten glosnik bez filtracji brzmi jak malutka szerokopasmowka, mozesz go filtrowac na niemal dowolne sposoby i nie uslyszysz z niego ani grama agresywnosci.  D2905/990000 ma ultra niskie THD na tle chyba wszystkich SS i tylko berylowa Bliesma osiaga jego poziom, tyle ze gra kompletnie inaczej niz D3404/552000.

Podobnie jest z 18WE/4542T00. Ten glosnik oferuje znakomita dynamike i rozdzielczosc przy niespotykanej neutralnosci brzmienia. Takie brzmienie jest niezwykle trudno osiagnac z twardych membran, a wiekszosci przypadkow jest to wrecz niemozliwe.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nowy 22cm Seas jest konkurentem dla WE21?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jurek napisał:

Czy nowy 22cm Seas jest konkurentem dla WE21?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pokrycie Nextel ma tak wyrazna charakterystyczna sygnature dzwiekowa ze to malo prawdopodobne 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, meloV8 napisał:

Zdecydowanie wieksze znaczenie beda mialy znieksztalcnia IMD.

Myślisz że kopułka oparta na elipsie będzie miała mniejsze i lepiej rozłożone zniekształcenia IMD? Wątpię, w naturze za idealny kształt geometryczny uznawana jest kula, więc wycinek z takiego ideału powinien być lepszy niż wycinek z elipsoidy obrotowej, która to powierzchnia odchodzi od tej idealnej.

19 godzin temu, meloV8 napisał:

Eliptyczna cewka i kopulka zdecydowanie lepiej rozprasza mody wlasne membrany i mysle, ze taki byl glowny cel inzynierow SS.

 Moim zdaniem gorzej rozprasza, to widać w pomiarach HiFiCompass.

19 godzin temu, meloV8 napisał:

Takie brzmienie jest niezwykle trudno osiagnac z twardych membran, a wiekszosci przypadkow jest to wrecz niemozliwe.

Tylko twarde membrany o silnie tłumionych drganiach własnych (membrany przekładkowe) zbliżają się do modelu sztywnego tłoka, który uznaje się za idealny dla membrany głośnika, niestety ten idealny model w praktyce nie jest osiągalny, ale są konstrukcje lepsze i gorsze w tej kategorii. Moim zdaniem trzeba wybierać te lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Wojtek napisał:

Harbethy grają moim zdaniem dość specyficznym dźwiękiem.  Jest to dźwięk oparty na rozbudowanej, w miarę szczegółowej i nieco dosłodzonej średnicy, która płynnie łączy się z lekko zrolowanym górnym i dolnym zakresem. W takim dźwięku można się od razu zakochać i słuchać go całymi godzinami ale moim zdaniem nie jest to świat do końca realny.  Elle oparte na Ellipticorach nie rolują skrajów pasma ale nie brzmią przez to technicznie , są też bardziej szczegółowe, krystalicznie czyste i jednocześnie bardziej neutralne barwowo. Taki trochę real live vs okulary przeciwsłoneczne z bardzo dobrym kontrastowym filtrem ale jednak zmieniające rzeczywistość.

Dziękuję za odpowiedź. W neutralność nie celuję. Za dużo mojej muzyki źle wtedy brzmi. Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, meloV8 napisał:

Byc moze pomiary tych glosnikow nie wskazuja na wybitne rewelacje, ale ich brzmienie jest bardzo wyjatkowe.

Teraz to podpadles samemu Najwyzszemu Amirowi 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, rafa napisał:

Teraz to podpadles samemu Najwyzszemu Amirowi 😉 

Amir przetworników nie mierzy, to bym musiał bardziej Erinowi podpaść, ale Erin to akurat jest mocno wyluzowany i zdystansowany gość, za co mocno go cenie. 🙂

Godzinę temu, Lech36 napisał:

Myślisz że kopułka oparta na elipsie będzie miała mniejsze i lepiej rozłożone zniekształcenia IMD? Wątpię, w naturze za idealny kształt geometryczny uznawana jest kula, więc wycinek z takiego ideału powinien być lepszy niż wycinek z elipsoidy obrotowej, która to powierzchnia odchodzi od tej idealnej.

Najwyraźniej inżynierowie Scana uznali, ze takie rozwiązanie będzie miało więcej zalet niż wad.

 

1 godzinę temu, Lech36 napisał:

Moim zdaniem gorzej rozprasza, to widać w pomiarach HiFiCompass.

Gorzej od czego? Pomiar wodospadu i odpowiedzi impulsowej nie zdradza zadnych problemow z rezonansami, czyli sa one dobrze tlumione i rozproszone.

 

1 godzinę temu, Lech36 napisał:

Tylko twarde membrany o silnie tłumionych drganiach własnych (membrany przekładkowe) zbliżają się do modelu sztywnego tłoka, który uznaje się za idealny dla membrany głośnika, niestety ten idealny model w praktyce nie jest osiągalny, ale są konstrukcje lepsze i gorsze w tej kategorii. Moim zdaniem trzeba wybierać te lepsze.

Moim zdaniem i zadniem Scan Speaka nie jest to takie proste. Maja swoim arsenale zarowno twarde membrany jak i miekkie. Jesli ktos lubi brzmienie tych drugich, to raczej nic lepszego od Ellipticora od SS nie dostanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Myślisz że kopułka oparta na elipsie będzie miała mniejsze i lepiej rozłożone zniekształcenia IMD? Wątpię, w naturze za idealny kształt geometryczny uznawana jest kula, więc wycinek z takiego ideału powinien być lepszy niż wycinek z elipsoidy obrotowej, która to powierzchnia odchodzi od tej idealnej.

 Moim zdaniem gorzej rozprasza, to widać w pomiarach HiFiCompass.

Tylko twarde membrany o silnie tłumionych drganiach własnych (membrany przekładkowe) zbliżają się do modelu sztywnego tłoka, który uznaje się za idealny dla membrany głośnika, niestety ten idealny model w praktyce nie jest osiągalny, ale są konstrukcje lepsze i gorsze w tej kategorii. Moim zdaniem trzeba wybierać te lepsze.

Mam pytanie: czy miałeś okazję posłuchać Ellipticorów w jakiejś pełnej aplikacji czy tylko tak teoretyzujesz na podstawie pomiarów z HIFICompas? Pytam bez złośliwości..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wojtek napisał:

Mam pytanie: czy miałeś okazję posłuchać Ellipticorów w jakiejś pełnej aplikacji czy tylko tak teoretyzujesz na podstawie pomiarów z HIFICompas? Pytam bez złośliwości..

Nie, nie słuchałem, ale słuch to nie najlepsza podstawa oceny, pomiary są powtarzalne słuchanie nie, i nie teoretyzuje tylko opieram swoje wątpliwości na podstawie mojej wiedzy technicznej o cienkościennych ustrojach statycznych oraz na badaniach pomiarowych HIFICompass. Odpowiadam też bez złośliwości 😉. Po prostu jestem ciekawy jak działa marketing przy tak drogich wyrobach w/w Ellipticory o dosyć kontrowersyjnej konstrukcji opartej na elipsie. W końcu to normalne głośniki no może ze względu na cenę lepiej/dokładniej wykonane, ale to lepsze wykonanie nie przekłada się na wyraźną poprawę parametrów a wręcz zauważa się pewne niewielkie pogorszenie.


 

50 minut temu, meloV8 napisał:

Jesli ktos lubi brzmienie tych drugich, to raczej nic lepszego od Ellipticora od SS nie dostanie.

Tutaj nie będę próbował dyskutować, już odpuściłem sobie próby przekonania moich kolegów którzy na skutek różnych działań marketingowych zapałali nagłym afektem do źródeł analogowych i związanych z nimi nośników. 

Oni po prostu "słyszą" że jest lepiej i już 😉.

Godzinę temu, rafa napisał:

Teraz to podpadles samemu Najwyzszemu Amirowi

HIFICompass to nie jest Amir, to zupełnie inny rejon świata i inni ludzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiedziales co odpisac wiec odpisales na cos bez znaczenia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rafa napisał:

Nie bardzo wiedziales co odpisac wiec odpisales na cos bez znaczenia 🙂

Wyjaśniłem tylko że Amir nie ma nic wspólnego z HIFICompass. Możliwe że u Amira pojawią się ZG wykorzystujące serię Elipticor, ale chyba na razie nie było żadnego ZG wykorzystującego te głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Lech36 napisał:

Tutaj nie będę próbował dyskutować, już odpuściłem sobie próby przekonania moich kolegów którzy na skutek różnych działań marketingowych zapałali nagłym afektem do źródeł analogowych i związanych z nimi nośników. 

Oni po prostu "słyszą" że jest lepiej i już 😉.

Przewijają się przez moje rece bardzo rozne glosniki, dzieki czemu moge stanac troche z boku i patrzec na temat z perspektywy konstruktora, a nie milosnika jakiegos konkretnego rozwiazania. Nie jest to niestety latwe, poniewaz kazdy czlowiek ma swoje przeferencje, czy gust, ktore sa wynikiem doswiadczenia, wiedzy, czy po prostu obcowania z czyms, co sprawia nam przyjemnosc. Dlatego staram sie podchodzic do tematu mozliwie obiektywnie, choc oczywiście nie da sie polegac wylacznie na suchych i obiektywnych danych pomiarowych.

Dla mnie Scan Speak Ellipticor to absolutnie topowe glosniki oparte o miekkie membrany papierowe/tekstylne. Tak jak w swiecie topowych producentow glosnikow masz rozne rozwiazania np. Wilson Vs Magico Vs Rockport, Vs Marten Vs Gauder itp, tak przy przetwornikach kazdy siegia po to, co dla niego brzmi najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, meloV8 napisał:

Dla mnie Scan Speak Ellipticor to absolutnie topowe glosniki oparte o miekkie membrany papierowe/tekstylne.

Niewątpliwie są to głośniki topowe, tego nie neguję, ale cena to jakiś absurdalny szczyt za który chociaż w pomiarach powinna być bardzo wyraźna różnica na plus a tu tymczasem nie ma tego plusa, ale jak są chętni to czemu nie, w końcu hi-end nie zna barier cenowych 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Lech36 napisał:

ale cena to jakiś absurdalny szczyt za który chociaż w pomiarach powinna być bardzo wyraźna różnica na plus

Jakby byla tylko w samych pomiarach to malo kto chcialby za to placic. Takie sa realia.

To ze cena jest z pupy wszyscy sie zgadzamy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.