Skocz do zawartości
IGNORED

Podkładki pod kolce - czy i jakie?


MCHammer2022
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, pantagruel napisał:

Duża część z ostatnich wpisów powinna trafić do tematu audiomity. Tam, panowie mogliby rozwinąć swą elkowencję i wyobraźnię.

Poczynając od Twojego.

-----

2 godziny temu, SZROT napisał:

Podkladki pod kolce sluza nierysowaniu podlogi.

Nierysowaniu podłogi służy wykręcenie kolców a wkręcenie grzybków z poniższego zestawu:

images?q=tbn:ANd9GcSfGRmP1behYUSppMByTB6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pantagruel napisał:

Nie słyszysz, to napisz, że nie słyszysz wpływu podkładek. Ja słyszę

 

1 godzinę temu, pantagruel napisał:

Jeszcze raz wzywam moderację do przeniesienia wypowiedzi nie na temat do audiomitów.

To się nie dzieje na prawdę. 🙈😂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tokina napisał:

To opowieści z gatunku "bajki z mchu i paproci" 🙃

Nieprawda. To marketing dla łosi.

29 minut temu, GhostR1 napisał:

W temacie kabli niestety ale nikt nie potrafił wytłumaczyć.

To ja wytłumaczę - krótko:

Psychoakustyka, czyli wierzysz = słyszysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pantagruel napisał:

Jeszcze raz wzywam moderację do przeniesienia wypowiedzi nie na temat do audiomitów.

Kliknij "zgłoś" opisz sprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 10:14, iro III napisał:

Wiesz, to ciekawe jest.

Też jestem "ukierunkowany", głównie w analogu. Gdy słucham muzyki z płyt winylowych zauważyłem, że zawsze po  odwróceniu strony, każda płyta gra inaczej, i coś innego...

Bzdura, z płytami CD to nie działa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Ajothe napisał:

Bzdura, z płytami CD to nie działa. 

(primo) O winylkach pisałem.

(secundo) CD odwrócone nie grają, więc też są "kierunkowe", bo jest "inaczej". 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kierunkowości.

Fragment rozmowy z właścicielem Acoustic Revive w recenzji  6moons.com jego kwarcowych dysków RIQ-5010/5010W:

"I asked Ken to tell me a little about the strategies for using the quartz disks: "Both the RIQ-5010 and RIQ-5010W will make the sound more realistic. There is a slight difference in sound between the two types. Smoky quartz will give you slightly more bass effects in articulation and extension. The clear quartz will give more transparency to high frequencies and will make the soundstage wider. Turning the quartz disk facing upwards or downwards has a bigger sound difference because quartz has a directional effect. It takes some effort but try and find the sweet spot direction of the insulator. If four insulators are facing the right direction, it will give a better phase characteristic to the sound. RIQ-5010 and RIQ-5010W are used underneath or on top of equipment."

Może temat kogoś zainteresuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa czyli jak się źle położy to taki krążek namiesza w fazie. 

A nie mogą zrobić takiego krążka co poszerza scenę, i jednocześnie poprawia bas? 

Trochę to ryzykowna zabawa, Ja jednak wolę żywą wodę, która sprawia że każde nagranie brzmi jak koncert live. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Jeżyk napisał:

Odnośnie kierunkowości.

Fragment rozmowy z właścicielem Acoustic Revive w recenzji  6moons.com jego kwarcowych dysków RIQ-5010/5010W:

"I asked Ken to tell me a little about the strategies for using the quartz disks: "Both the RIQ-5010 and RIQ-5010W will make the sound more realistic. There is a slight difference in sound between the two types. Smoky quartz will give you slightly more bass effects in articulation and extension. The clear quartz will give more transparency to high frequencies and will make the soundstage wider. Turning the quartz disk facing upwards or downwards has a bigger sound difference because quartz has a directional effect. It takes some effort but try and find the sweet spot direction of the insulator. If four insulators are facing the right direction, it will give a better phase characteristic to the sound. RIQ-5010 and RIQ-5010W are used underneath or on top of equipment."

Może temat kogoś zainteresuje.

Wszystko się zgadza. Tylko dodaj jeszcze, że takie cudowne właściwości mają jedynie podkładki Chorda za 3700zł. He he 😂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładek Chorda nigdy nie testowałem. Od wielu lat używam stare podkładki Audio Selections / zwykłe niklowane/. Są one jednak dźwiękowo bardzo dobre. Porównywałem je z wieloma renomowanych firm za znacznie większe pieniądze i często byłem zaskoczony, że "uznane", dla mnie subiektywnie, brzmią gorzej. Długo nie mogłem tego zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Wpadłem na odsłuchanie kierunkowości i okazało się, że na 8 szt. aż 7 ma taką samą kierunkowość, tylko jedna "chciała grać" do góry nogami. W innych porównywanych zestawach podkładach ten stosunek był znacznie gorszy, mimo materiałów, technologii, firmy i...super recenezji.

Takie spostrzeżenie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Jeżyk napisał:

Podkładek Chorda nigdy nie testowałem. Od wielu lat używam stare podkładki Audio Selections / zwykłe niklowane/. Są one jednak dźwiękowo bardzo dobre. Porównywałem je z wieloma renomowanych firm za znacznie większe pieniądze i często byłem zaskoczony, że "uznane", dla mnie subiektywnie, brzmią gorzej. Długo nie mogłem tego zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Wpadłem na odsłuchanie kierunkowości i okazało się, że na 8 szt. aż 7 ma taką samą kierunkowość, tylko jedna "chciała grać" do góry nogami. W innych porównywanych zestawach podkładach ten stosunek był znacznie gorszy, mimo materiałów, technologii, firmy i...super recenezji.

Takie spostrzeżenie...

W normalnej sytuacji ograniczyłbym się do kliknięcia emotikonu "😃". Ale ponieważ forum tę możliwość zlikwidowało, to upust mojemu rozbawieniu daję słownie - tych bajek po prostu na trzeźwo nie da się czytać. 🍾🍷😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jeżyk napisał:

Fragment rozmowy z właścicielem Acoustic Revive w recenzji  6moons.com jego kwarcowych dysków RIQ-5010/5010W:

A coż to za autorytet? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Jeżyk napisał:

Wpadłem na odsłuchanie kierunkowości i okazało się, że na 8 szt. aż 7 ma taką samą kierunkowość, tylko jedna "chciała grać" do góry nogami. W innych porównywanych zestawach podkładach ten stosunek był znacznie gorszy, mimo materiałów, technologii, firmy i...super recenezji.

Takie spostrzeżenie...

Czy dane podkładki mają "ten dołek na kolca" z obydwu stron?

Można je "od-słuchiwać" na obie strony więc?

Azali trzeba go, ten dołek samemu nawiercić?

Czy w ten sposób nie naruszy się "właściwości" ich, tych podkładek?

Jakby nie było szaaaaaaaacun za "słyszenie" Hi-Class!

Nagroda Brylantowego Ucha należy się bez dwóch zdań!

😳

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, iro III napisał:

jednej  z 8 "testowanych"??? ...pod dwiema kolumnami...

Do tego słuch absolutny może nie wystarczyć 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, iro III napisał:

Czy dane podkładki mają "ten dołek na kolca" z obydwu stron?

Można je "od-słuchiwać" na obie strony więc?

Azali trzeba go, ten dołek samemu nawiercić?

Czy w ten sposób nie naruszy się "właściwości" ich, tych podkładek?

Jakby nie było szaaaaaaaacun za "słyszenie" Hi-Class!

Nagroda Brylantowego Ucha należy się bez dwóch zdań!

😳

Dzięki za zainteresowanie tematem. Nawet jeśli to z przymrużeniem oka, to chętnie odpowiem. Temat kierunków zawsze budził kontrowersje i wzniecał emocje, począwszy od kierunków kabli kończąc na innych elementach.

- podkładkę można skutecznie odsłuchać kładąc 1 szt. pomiędzy kolumnę /monitor/ a podstawkę, z przodu kolumny, na środku, pod przednią ścianką, i obracać ją "do góry nogami" i z powrotem. Różnica zawsze jest, choć trzeba się w to wsłuchać i powtórzyć kilka razy. Potem zaznaczyć lepiej brzmiącą pozycję. Do tego otworu nie trzeba nawiercać z drugiej strony podkładki 🙂

- nstp. wybranie podkładek z lepiej brzmiącymi stronami z "dołkiem na kolec". Najlepiej byłoby mieć tyle sztuk ile potrzebujemy zastosować. 

- to kwestia kilku prób i uważności, a nie raczej, nadprzyrodzonych umiejętności słuchowych. Każdy jest to w stanie sprawdzić i usłyszeć

- nagrody "Golden Ear" należą się Nam wszystkim dotkniętym tym hobby 😉 

5 godzin temu, MCHammer2022 napisał:

Wg mnie Pantagruel to niezbyt etycznie działający przedstawiciel branży. Podobnie Jeżyk.

Nie jestem z "branży", ani nie rekomenduję żadnych produktów.

Forum to kopalnia wiedzy, zawsze można się czego dowiedzieć lub zainspirować. Ludzie mają dużo wiedzy i doświadczenia. Warto skorzystać, choć można to zweryfikować i dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tedi02 napisał:

Oj ,nie zrób sobie tylko krzywdy 

A ty rozumiem jesteś zwolennikiem twierdzenia, że podkładki pod kolce za 3700zł powodują lepszy dźwięk kolumn niż podkładki za 50zł? Wiesz w ogóle o czym jest dyskusja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MCHammer2022 napisał:

A ty rozumiem jesteś zwolennikiem twierdzenia, że podkładki pod kolce za 3700zł powodują lepszy dźwięk kolumn niż podkładki za 50zł? Wiesz w ogóle o czym jest dyskusja?

Oczywiście , że tak ,bo ja sprawdzam ,odsłuchuje a ty tylko negujesz  nie mając wiedzy , doświadczenia .

I z różnych materiałów jak mosiądz ,węgiel ,stał mają różny wpływ , dlaczego tak się dzieje? Nie wiem ,nie interesuje mnie to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Proszę o powrót do dyskusji bez osobistych "argumentów".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tedi02 napisał:
2 godziny temu, MCHammer2022 napisał:

A ty rozumiem jesteś zwolennikiem twierdzenia, że podkładki pod kolce za 3700zł powodują lepszy dźwięk kolumn niż podkładki za 50zł? Wiesz w ogóle o czym jest dyskusja?

Oczywiście , że tak ,bo ja sprawdzam ,odsłuchuje a ty tylko negujesz  nie mając wiedzy , doświadczenia .

I z różnych materiałów jak mosiądz ,węgiel ,stał mają różny wpływ , dlaczego tak się dzieje? Nie wiem ,nie interesuje mnie to.

Nie jesteś w stanie usłyszeć różnicy między podkładkami za 3700zl i za 50zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Jeżyk napisał:

Dzięki za zainteresowanie tematem. Nawet jeśli to z przymrużeniem oka, to chętnie odpowiem. Temat kierunków zawsze budził kontrowersje i wzniecał emocje, począwszy od kierunków kabli kończąc na innych elementach.

- podkładkę można skutecznie odsłuchać kładąc 1 szt. pomiędzy kolumnę /monitor/ a podstawkę, z przodu kolumny, na środku, pod przednią ścianką, i obracać ją "do góry nogami" i z powrotem. Różnica zawsze jest, choć trzeba się w to wsłuchać i powtórzyć kilka razy. Potem zaznaczyć lepiej brzmiącą pozycję. Do tego otworu nie trzeba nawiercać z drugiej strony podkładki 🙂

- nstp. wybranie podkładek z lepiej brzmiącymi stronami z "dołkiem na kolec". Najlepiej byłoby mieć tyle sztuk ile potrzebujemy zastosować. 

- to kwestia kilku prób i uważności, a nie raczej, nadprzyrodzonych umiejętności słuchowych. Każdy jest to w stanie sprawdzić i usłyszeć

- nagrody "Golden Ear" należą się Nam wszystkim dotkniętym tym hobby 😉 

Nie jestem z "branży", ani nie rekomenduję żadnych produktów.

Forum to kopalnia wiedzy, zawsze można się czego dowiedzieć lub zainspirować. Ludzie mają dużo wiedzy i doświadczenia. Warto skorzystać, choć można to zweryfikować i dostosować do swoich potrzeb i możliwości.

Pozdrawiam

Takie podkładki prosto z pudełka po jakim czasie pokazują pełnię możliwości? Bo wiadomo że kolec też się uklada do podkładki a podkladka do podłogi? 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trueman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę dyskusję o podkładkach należy uzupełnić o cel jaki kto chce osiągnąć. Co komu bardziej się podoba tłumienie drgań czy ich przenoszenie. Filmów na YT nt. "coupling vs decoupling" jest pełno. Do mnie bardziej przemawia tłumienie i lepiej dla mnie to brzmi ale dla każdego może być inaczej także w zależności od samych kolumn, ale głównie od podłoża, akustyki itp. Osobiście używam Gaia Acoustics II pod kolumny.

Są bardzo ładne😉 i tłumią drgania, a do tego potrafią się przyssać do gładkiej powierzchni co utrudnia ew. przypadkowe przewrócenie smukłej kolumny. Cecha ich jest taka, że kolumna na nich się chybocze bo działają trochę jak resory ale oczywiście tylko gdy próbujemy ruszać kolumną.

Największa wada, jak zawsze przy takich gadżetach, to cena, w której koszt produkcji to pewnie 10%, a reszta to marketing i audiofilskie marże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Osobiście używam Gaia Acoustics II pod kolumny.

Tak ciekawości: jaką masz resztę toru skoro zainwestowałeś 1000zł w polepszenie swojego nastroju (bo nie uwierzę, że dźwięku)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MCHammer2022 napisał:

Tak ciekawości: jaką masz resztę toru skoro zainwestowałeś 1000zł w polepszenie swojego nastroju (bo nie uwierzę, że dźwięku)?

Nawet 2000 zł, 1000 zł to na jedną kolumnę. 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MCHammer2022 napisał:

Tak ciekawości: jaką masz resztę toru skoro zainwestowałeś 1000zł w polepszenie swojego nastroju (bo nie uwierzę, że dźwięku)?

Dokładnie to 1650 zł. Resztę "toru"🙂mam dobrą. Co do dźwięku to gra inaczej niż na kolcach, dla mnie lepiej, dla kogoś innego może być gorzej, kwestia preferencji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, audiofan01 napisał:

Resztę "toru"🙂mam dobrą.

Słowo "dobrą" w audio nic nie znaczy - to określenie względne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MCHammer2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, MCHammer2022 napisał:

Słowo "dobrą" w audio nic nie znaczy - to określenie względne.

Dobrą dla mnie i to mi wystarczy🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, audiofan01 napisał:

Dobrą dla mnie i to mi wystarczy🙂

To zrozumiałem.

Ale publiczność jest ciekawa szczegółów skoro wywaliłeś 1650zł na coś, co nie może wpływać zauważalnie na dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MCHammer2022 napisał:

co nie może wpływać zauważalnie na dźwięk.

Sprawa dyskusyjna, zwłaszcza jak ktoś tego nie słuchał.

Napisałem, że wpływ jest dla każdego inny, dla jednych na plus dla innych wcale go nie ma, a znajdą się tacy, którym się nie spodoba. Mnie się podoba, a skala zmian jest bardzo subtelna na pewno nie większa niż cena tego gadżetu w stosunku do sprzętu czyli max. 2% choć przecież nie da się tego zmierzyć. Kupowałem przez internet, miałem możliwość zwrotu ale mi się spodobało i zostały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Facet załozył wątek, bo chciał się dowiedzieć od innych, co o ich stosowaniu sądzą. Teraz obśmiewa i znieważa tych, którzy ich używają. To dla moderacji jest normalne? Cały wątek powinnien być wywalony, a w najlepszym razie przeniesiony do audiomitów, bo wg załozyciela, używanie podkładek to mit i ściema, a pieniądze na nie wydają tylko jelenie. Więc niech załozyciel ściemnia w swoim gronie. Będzie miał posłuch na jakim mu zależy w swojej misijnej pisaninie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.