Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, witek_z napisał:

Toś dał dupy, tylko i wyłącznie TL

Wcale że nie. Tylko OB!

18 godzin temu, jamess8 napisał:

Powstało 7 stron, a żadnych postępów w realizacji, ani nawet w planowaniu. Autor powinien chyba zacząć od przestudiowania zagadnień z zarządzania projektami. Czeski film.

Z krasomówstwa nie powstanie tutaj zaden projekt.

Na razie zarządził siedem prostych prostopadłych  w kształcie kotka 🙂

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, micwoj napisał:

Wcale że nie. Tylko OB!

OB jest nie dla niego z powodu wielkości głośnika basowego i cena za niego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, witek_z napisał:

to mit, ponieważ gdyby faktycznie obudowa zamknięta była szczelna na 100%, zmiana ciśnienia atmosferycznego powodowałaby przesuniecie membrany zależne od tego ciśnienia.

Należy w obudowach zamkniętych w miejscu niewidocznym wywiercić otwór wiertłem 1 mm w celu wyrównania ciśnienia wewnątrz i na zawnątrz.

 

Nadal nie odpowiedziałeś co to jest obudowa otwarta?

Witek, nie myślałeś o tym, żeby sobie gdzieś w głowie taka małą dziurkę wywiercić? Może przez ten otwór ulatywałyby takie kompletne głupoty, jakie wypisujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, meloV8 napisał:

Witek, nie myślałeś o tym, żeby sobie gdzieś w głowie taka małą dziurkę wywiercić? Może przez ten otwór ulatywałyby takie kompletne głupoty, jakie wypisujesz.

głupoty (ta konkretna) to ty wypisujesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, witek_z napisał:

głupoty (ta konkretna) to ty wypisujesz

OZ nie moze byc calkiem szczelna bo w zaleznosci od zmia cisnienia atmosferycznego membrana przesuwala by sie w przod albo w tyl i to bylby jej aktualny punkt pracy, z oczywistych powodow niekorzystny dla wlasciwosci brzmieniowych.

Zatem niewielki otwor jest jak najbardziej potrzebny, zeby zrownowazyc "skladowa stala".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Buzzer napisał:

OZ nie moze byc calkiem szczelna bo w zaleznosci od zmia cisnienia atmosferycznego membrana przesuwala by sie w przod albo w tyl i to bylby jej aktualny punkt pracy, z oczywistych powodow niekorzystny dla wlasciwosci brzmieniowych.

Zatem niewielki otwor jest jak najbardziej potrzebny, zeby zrownowazyc "skladowa stala".

Zmiany ciśnienia atmosferycznego przebiegają na tyle wolno, że nieszczelność nawet uszczelnionej obudowy kompensuje ten efekt, ktory jeszcze będzie zależny od konstrukcji samego głośnika (np głośniki że stożkiem fazowym.)Wciśnięta membrana głośnika, zamontowana w poprawnie wykonanej obudowy zamkniętej będzie z pewnym opóźnieniem powracać do stanu początkowego.

Należy tutaj zaznaczyć, że obudowy zamkniete dzielą się na dwa rodzaje. Obudowa zamknięta, której objętość jest trzykrotnie większą od parametru VAS głośnika, nie będzie wpływać na rezonans własny głośnika, ponieważ sprężyna powietrza (podatność powietrza w obudowie) jest dużo większa od podatności zawieszeń głośnika (Fs=Fc).

Natomiast każda obudowa zamknięta o obietosci mniejszej od VAS głośnika będzie tworzyć sprężynę akustyczna, o podatności tym mniejszej im objętość jest mniejsza. Wiercenie otworu spowoduje nie tylko zmianę podatności sprężyny powietrza, ale również wytworzenie turbulencji powietrza.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, witek_z napisał:

Należy w obudowach zamkniętych w miejscu niewidocznym wywiercić otwór wiertłem 1 mm w celu wyrównania ciśnienia wewnątrz i na zawnątrz.

O tym nie czytałem na żadnej stronie.

Generalnie to nie chciałbym być prekursorem - w tym negatywnym znaczeniu, który buduje kolejne kolumny w oparciu o "intuicję".

 

16 godzin temu, witek_z napisał:

Nadal nie odpowiedziałeś co to jest obudowa otwarta?

To obudowa z przegrodami, labiryntowa. Źle to opisałem, to fakt. Obudowa z bass reflex, jest obudową zamkniętą - jak opisuje p. A. Kisiel.
Najpierw dzieli on obudowy na zamknięte, z otworem bass reflex, band pass i tubowe a później opisuje On obudowę z bass reflex, jako obudowę zamkniętą. Już mniej więcej zrozumiałem o co chodzi.

We wcześniejszym wpisie, chodziło mi o obudowę zamkniętą z otworem bass reflex.

Obudowa zamknięta według niego, jest najlepszą, najbezpieczniejszą alternatywą i o nią właśnie mi chodziło.

Wtedy QTC - dobroć całkowita głośnika w obudowie, musi zawierać się do wartości 0,7. Według niego, najbardziej optymalną jest wartość 0,5 ... ale obudowa byłaby dla tej wartości ogromna 290 dm3. Opisuje On zalety i wady tych dwóch wartości, większa moc kontra łagodny spadek ... jeszcze się nad tym zastanowię.

Według tego, co opisuje to miałem na myśli obudowę zamkniętą, ale bez otworu bass reflex a zamiast niego, chciałbym jednak użyć membrany pasywnej, jako rezonatora dla tylnej strony przetwornika. Opisuje on tą obudowę, jako szczególny przypadek obudowy z membraną bierną - a wyżej w tym wypunktowaniu, podaje pierwszą, jako osobny typ "- zamknięte".

Przepisze to sobie w wolnej chwili, bo nie jest zbyt wyraźnie.


Chciałbym wykorzystać dzięki membranie pasywnej, tą dodatkową, wypromieniowywaną energię tylnej części membrany pracującego przetwornika a która standardowo wydostaje się przez otwór BR. To chyba lepsze rozwiązanie, niż otwór BR i o to wcześniej, także mi chodziło - ktoś prawdopodobnie opisywał tą kwestię z punktu widzenia ich pracy, jako fizycznie pracujących "pompek".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów, uzupełnienie opisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Art113 napisał:

Obudowa z bass reflex, jest obudową zamkniętą - jak opisuje p. A. Kisiel.

Jak zamknięta?!

Mi kiedyś Córki szczur wszedł do skrzynki BR. Przez zamknięte drzwi jakoś nie potrafił wejść; to zamknięta czy otwarta?!

No i ta membrana bierna. Przez nią szczur by nie przeszedł. Czyli też otwarta (?) bo już można zgłupieć...

A ten Kisiel, na którego się powołujesz, to co za jeden? Widać, że nie miał szczura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Grzegorz7 napisał:

A ten Kisiel, na którego się powołujesz, to co za jeden? Widać, że nie miał szczura.

 Mam nadzieję, że prowadzisz bloga audio w takim stylu 😀 ... ostatnio, sporo się ich naczytałem 👀

Moja córka ma trzy szczury i kota ... i nie chciałbyś wiedzieć, co tu się dzieje!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

A ten Kisiel, na którego się powołujesz, to co za jeden?

Grzesiek serio ?
P. Andrzej Kisiel
Redaktor naczelny magazyny Audio
Dystrybutor głośników Scan Speak
Pracownia głośnikowa AkustyK

53 minuty temu, Art113 napisał:

Mam nadzieję, że prowadzisz bloga audio w takim stylu 😀

Linkuj te blogi w temacie - może niektóre śą wartościowe i warto poczytać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zapacoustics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Art113 napisał:

To obudowa z przegrodami, labiryntowa. Źle to opisałem, to fakt.

 

4 godziny temu, Art113 napisał:

Według tego, co opisuje to miałem na myśli obudowę zamkniętą, ale bez otworu bass reflex a zamiast niego, chciałbym jednak użyć membrany pasywnej, jako rezonatora dla tylnej strony przetwornika.

kręcisz/kłamiesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, witek_z napisał:

kręcisz/kłamiesz

Bardzo mi pomogłeś Witek. Chyba się nie zrozumieliśmy. Na razie swój konstrukt, jeśli chodzi o kolumny, głównie opieram na tym co napisałeś. Ten bas ~ 30 cm to dobry pomysł, także pozostałe proporcje głośników. Nie pisz skrótami, tylko całymi wyrazami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pokażę o co mi chodziło w kwestii całkowicie zamkniętej obudowy, ale najpierw opiszę:

Zauważyłem to miesiąc temu w obudowach quadral Tornado ... otóż, tylko jedna kolumna ma z tyłu na tylnej ścianie, jakby wypchnięcie od wewnątrz.

W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że te tylne płyty są ściągane. Później, że  ktoś chciał wypchnąć tą tylną płytę, ale finalnie się rozmyślił i tak zostało.
Po zdemontowaniu niskotonowych, zajrzałem do środka, świeciłem mocnymi latarkami, używałem lup i nie widziałem tam śladów, aby ktoś próbował ją zdemontować - wypchnąć.


Dodam jeszcze, że wokół głośnika 25 cm nie było uszczelek ani podkładek! Metalowa krawędź głośnika nacięła nawet częściowo okleinę - była tam szpara.

Moje wnioski są takie w kwestii obudowy zamkniętej, że jakakolwiek wada sprawia, iż membrany mogą zadziałać jak pompki tłoczące do środka powietrze. Wewnętrzne ciśnienie i wibracje mogły sprawić, że tylna ściana kolumny była systematycznie wypychana i klejenia puszczały tylko częściowo.

Z tego właśnie powodu, szukałem informacji w kwestii pracy membran i ogólnie informacji o obudowach zamkniętych. Jak się okazało, membrana bierna, też nie jest doskonałym rozwiązaniem.
A przecież, jest to ważna kwestia przy doborze głośników i dodatkowy lub zbędny wydatek na membrany bierne - które nie są tanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów, uzupełnienie opisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja przypomina mniej wiecej taka rozmowe.

Spotykaja sie przed blokiem sasiedzi (A, B), mieszkajacy w tej samej klatce mieszkanie nad mieszkaniem. Jeden do drugiego:

A: niedawno robiles remont mieszkania, ile rolek tapety kupiles do salonu?

B: 10

Za jakis czas spotykaja sie znowu.

A: dziwna sprawa, bo skonczylem remont, wytapetowalem salon, ale zostalo mi 5 rolek

B: mi tez.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

W dniu 27.02.2024 o 17:55, jamess8 napisał:

Powstało 7 stron

5 godzin temu, Buzzer napisał:

Dyskusja przypomina mniej wiecej taka rozmowe.

Macie rację, gdyby nie takie komentarze, jak m.in. Wasze to wątek miałby ... raptem trzy strony - bez urazy.
Wypominasz to, oceniasz temat, zwracasz na coś uwagę a jednocześnie, też dokładasz swoje "cegiełki".

Każda dyskusja zawiera jakieś wątki poboczne, tego nie da się uniknąć. Jesteśmy ludźmi, świadomymi istotami ... prawda?  Mogę tu tylko zacytować pewnego Hindusa: "piszta, piszta", ja poczytam.

---

Czy ktoś zna taki przypadek, jak opisałem wyżej, czyli efekt wpompowywania powietrza do kolumny? Jeszcze dodam, że kolumny są nierozbieralne, dobrze sklejone od wewnątrz, nic się nie rusza i nic nie odchodzi. Wątpię, aby to była niedoróbka. Okleina jest czarna, więc to od razu rzuciłoby się w oczy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Art113 napisał:

czyli efekt wpompowywania powietrza do kolumny?

szukaj nanometra ... i wprawdź wskazania.
 

 

4 minuty temu, Art113 napisał:

Macie rację

potrzebny szybko nowy Kolaż!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Art113 napisał:

  

Macie rację, gdyby nie takie komentarze, jak m.in. Wasze to wątek miałby ... raptem trzy strony - bez urazy.
Wypominasz to, oceniasz temat, zwracasz na coś uwagę a jednocześnie, też dokładasz swoje "cegiełki".

Każda dyskusja zawiera jakieś wątki poboczne, tego nie da się uniknąć. Jesteśmy ludźmi, świadomymi istotami ... prawda?  Mogę tu tylko zacytować pewnego Hindusa: "piszta, piszta", ja poczytam.

---

Czy ktoś zna taki przypadek, jak opisałem wyżej, czyli efekt wpompowywania powietrza do kolumny? Jeszcze dodam, że kolumny są nierozbieralne, dobrze sklejone od wewnątrz, nic się nie rusza i nic nie odchodzi. Wątpię, aby to była niedoróbka. Okleina jest czarna, więc to od razu rzuciłoby się w oczy.

 

Jak obudowa jest wykonana solidnie to nie ma mozliwosci aby cos sie ruszalo. 

Moze byla tak w fabryce zlozona.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie, kurna... strojenie.

Jedzie taka kolumna taśmą i na stanowisku testowym robotnik osłuchuje. Jak za mało basu to jeb młotem i poszerza komorę. Czego nie rozumiecie. Nie wszystko da się dostroić kablami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powoli "odpływam", autor tematu miesza wszystko jakby wyrabiał ciasto, i co najważniejsze - jest uparty.

Również przychodzi mi do głowy czy to aby nie bot ponieważ tak nie zachowuje się człowiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tak Wam napiszę - w szarości przedwiośnia ten wątek to bocian, zielona trawa i niebieskie niebo - aż chce się być jego częścią 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się dobrze tu rozmawia. 

To nie bot. W tym momencie:

23 godziny temu, Art113 napisał:

Moja córka ma trzy szczury i kota ... i nie chciałbyś wiedzieć, co tu się dzieje!

każdy szanujący się bot poszedłby w wątek o eksperymencie Schrödingera.

Tym bardziej, że kot Schrödingera jest nadzieją dla Autora, że jest szansa...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Buzzer napisał:

Jak obudowa jest wykonana solidnie to nie ma mozliwosci aby cos sie ruszalo. 

Moze byla tak w fabryce zlozona.

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Strojenie, kurna... strojenie.

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

każdy szanujący się bot poszedłby w wątek o eksperymencie Schrödingera.

... 😄 za bardzo przejmuje się tym wszystkim.
Po prostu muszę wiedzieć, co dokładnie chciałbym zrobić. Pewne jest to, że obudowa jakakolwiek by nie była, musi być solidna i wtedy takie zjawisko nie ma prawa się zaistnieć.

Naczytałem się takich różnych takich i nawet nie chce mi się już do tego wracać.

 

2 godziny temu, witek_z napisał:

Ja powoli "odpływam", autor tematu miesza wszystko jakby wyrabiał ciasto, i co najważniejsze - jest uparty.

Teraz wiem o co mniej więcej chodzi. W załączniku, poglądowo ...

Domyślam się, że Twoim zdaniem ma to być obudowa - linia transmisyjna, labiryntowa ale zamknięta. Na tych szkicach trudno to jednoznacznie ocenić. Dopiero opis wskazuje konkretnie.

Chodzi mi to po głowie, bo głośnik będzie miał średnicę 30 cm ... "dwudziestki" są duże a tu będzie trzydzieści cm średnicy!
Oprócz nich, będą jeszcze inne, też w sumie niemałe i stąd właśnie te obawy o "efekt pompki".

---

Rozumiem, że obudowa z linią transmisyjną nie wykorzystuje fali promieniowanej przez tylną stronę membrany, jakby ją wygasza, powoduje jej zanikanie?
Problem ewentualnym, może być tu potencjalne znoszenie się fal  przedniej części membrany i przesuniętych w fazie z tylnej części membrany - jeśli obudowa nie zostanie dobrze wytłumiona wewnątrz?

Z tych zdjęć wynika, że te kolumny to obudowa zamknięta - linia transmisyjna - labiryntowa? Same kolumny, bardzo ładnie i oryginalnie się prezentują. Kolor i okleina, są bardzo eleganckie - chyba, że to lakierowane drewno.

Wnioskuje również, że ewentualnie Twoim zdaniem 🙂, fale promieniowane przez tylną część membrany są zbędne i tak naprawdę, stanowią zniekształcenie w stosunku do fal z przedniej części membrany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Art113 napisał:

Domyślam się, że Twoim zdaniem ma to być obudowa - linia transmisyjna, labiryntowa ale zamknięta.

Człowieku Ty wciąż mylisz pojęcia i nic się nie uczysz mimo podesłania artykułów na temat obudów.

obudowy dzielimy na:

1. zamknięta

2. bass-reflex

3. z membraną bierną

4. pasmowo-przepustowe

5. linia transmisyjna (są jeszcze odmiany)

6. tubowe

7. odgroda

21 minut temu, Art113 napisał:

i stąd właśnie te obawy o "efekt pompki".

jakiej znowu pompki - co ty chrzanisz

22 minuty temu, Art113 napisał:

Rozumiem, że obudowa z linią transmisyjną nie wykorzystuje fali promieniowanej przez tylną stronę membrany,

odwrotnie, właśnie że wykorzystuje.

tylko jedna obudowa nie wykorzystuje tylnej strony membrany a jest nią obudowa zamknięta.

 

24 minuty temu, Art113 napisał:

jeśli obudowa nie zostanie dobrze wytłumiona wewnątrz?

ja mam wytłumiony tylko przednią część linii a druga jest pusta - i działa

26 minut temu, Art113 napisał:

Z tych zdjęć wynika, że te kolumny to obudowa zamknięta

ręce opadają

27 minut temu, Art113 napisał:

Wnioskuje również, że ewentualnie Twoim zdaniem 🙂, fale promieniowane przez tylną część membrany są zbędne i tak naprawdę, stanowią zniekształcenie w stosunku do fal z przedniej części membrany?

NIE

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze coś:

nie masz człowieku żadnej wiedzy na temat budowy kolumn głośnikowych więc sobie odpuść.

ja wiem że chciałbyś zrobić coś dla siebie i to na dodatek 4-way - toż to kosmos dla ciebie.

porywasz się z motyką na słońce - tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.