Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Art113 napisał:

Kupno tanich przetworników, też nie jest tanie! Czy dociera to do Was - (z całym szacunkiem)?

O, zaczyna sie grubiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Dla głośników eliptycznych Scan-Speaka są niezależne pomiary od Vance Dickanson.

Wklejałem kiedyś dla przykładu który potwierdza że elipsa nie jest optymalnym kształtem podstawy kopułki porównawcze pomiary z portalu HiFiCompass. Widać było jak na dłoni negatywny efekt działania eliptycznego kształtu a jeszcze należy się zastanowić jak to będzie sią kształtować po zadziałaniu temperatury. Temperatura w okręgu powoduje inne jego go odkształcenie niż w przypadku elipsy. Elipsa to mało fortunny kształt na cewkę w głośniku, zwłaszcza kopułkowym, ale pod względem marketingowym na pewno ma jakiś potencjał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Nie mierzyłem. 

Natomiast elipsa jako asymetria w stosunku do okręgu powinna rozłożyć zniekształcenia w szerszym zakresie ale bez dominant. Dotyczy również interferencji...

Albo jest inaczej niźli przewidzieli konstruktorzy albo pomiar jest celowany w dowód tezy. 

Co zaś do ceny, to jest oczywistym następstwem złożoności technologicznej kształtu. 

I tak a propos tego kształtu. Rozkład pola w takich niesymetrycznych rdzeniach zapewne jest również zdeformowany. A wiadomo jak to wpływa na parametry. 

Czyli średnia komentarzy twierdzi, że "eliptikory" to ściema marketingowa...? A gdzie dbałość o ślad węglowy i zrównoważony rozwój?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Art113 napisał:

Czytałem, ale nie jest to dla mnie teraz bardzo pilne.

chcesz zbudować kolumnę i mówisz że ta wiedza nie jest pilna!!! - to kiedy w końcu zaczniesz przyswajać tą wiedze, jak będziesz miał 60 lat? (chodzi mi o materiały Kisiela)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Just now, witek_z said:

chcesz zbudować kolumnę i mówisz że ta wiedza nie jest pilna!!! - to kiedy w końcu zaczniesz przyswajać tą wiedze, jak będziesz miał 60 lat?

jak ktos koledze wreszcie powie jakie przetworniki ma kupic - to chyba oczywiste :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż,deficyt uniemozliwiający rozmowe jest widoczny gołym okiem.

Chyba udało sie zbudować wirtualną czterodrozną kolumnę o skuteczności 0dB.
Mozna podłączać i milion wspaniałych wzmacniaczy (pisac postów)-ale to nie zagra.

A jedyne co się wylewa-to niestety nie dzwięk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Natomiast elipsa jako asymetria w stosunku do okręgu powinna rozłożyć zniekształcenia w szerszym zakresie ale bez dominant. Dotyczy również interferencji...

Pomiary nie potwierdzają tej teorii a rozkład sił działających na podstawę nie wygląda optymistycznie i na pewno będzie sprzyjał wzrostowi zniekształceń a nie ich spadkowi. Zresztą wszystkie figury geometryczne pochodzące od kuli będą lepsze ze względu na idealność kuli jako bryły/powłoki. To nie ja wymyśliłem, ale rozumiem że forum na którym dyskutujemy jest od obalania nauki i tworzeniu nowych jedynie słusznych teorii 😉.

Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Czyli średnia komentarzy twierdzi, że "eliptikory" to ściema marketingowa...? A gdzie dbałość o ślad węglowy i zrównoważony rozwój?

Seria Elipticor dba o ślad węglowy przez wysoką cenę, która hamuje rozprzestrzenianie tej formy w przyrodzie 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie no eliptikory są bardzo fajne dźwiękowo. Wszytko tanie być nie może.... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lech36 napisał:

pod względem marketingowym na pewno ma jakiś potencjał

Na targach zaciekawiłem się kształtem eliptycznego głośnika w gotowych kolumnach. Mało jest takich kolumn. Też myślę , że głośniki eliptyczne mogą  pomóc w sprzedaży kolumn 

1 godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

albo pomiar jest celowany w dowód tezy. 

Mierzone zniekształcenia harmoniczne. Gdy będzie korzystny wpływ na zniekształcenia intermodulacyjne, to na pomiarach THD tego nie zobaczymy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiam się bo aby coś stwierdzać kategorycznie to trzeba to rzetelnie porównać. 

W tym wypadku taki sam materiał membrany, taka sama powierzchnia i takie samo zawieszenie (oczywiście różne w kształcie). ta sama indukcja w szczelinie, długość cewki,...

Kto ma takie porównawcze pomiary?... Dziękuję...

Ze dwa razy miałem okazję słuchać tych przetworników. O ile jak wspominam nie słyszę tam nic szczególnego (zawsze niestety walory maskuje aplikacja i przede wszystkim pomieszczenie) o tyle wielu było co najmniej zaintrygowanych a nawet nie wiedzieli co grało. Jak zobaczyli a zwłaszcza poznali cenę to było; "... a wiadomo..."...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Pokaż.

 

Były już na forum pokazywane, ale specjalnie dla Ciebie wklejam odnośnik do tego materiału pomimo wyczuwalnej lekkiej agresji w Twoim tonie 😉.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz7

Coś edytor forum znowu się zaciął, to porównanie jest w w/w wątku w #1753

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię otworzyć tych obrazków  w taki sposób aby cokolwiek tam zobaczyć.

A nie mam czasu aby przeszukiwać źródła. 

Zapewne porównywane głośniki spełniają wskazane przeze mnie warunki i zastosowano właściwą metodykę. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

6 godzin temu, Lech36 napisał:

Geometria eliptyczna nie zmniejsza zniekształceń a raczej są duże szanse na ich zwiększenie. Najlepiej było to wykazane w jednym z wątków na podstawie porównania głośników o podobnej powierzchni membrany, jeden o podstawie koła drugi o podstawie elipsy (Scan-Speak). To wynika ze statyki układów sferycznych obciążonych równomiernie odporem powietrza w czasie drgań ustroju.

5 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

Dla głośników eliptycznych Scan-Speaka są niezależne pomiary od Vance Dickanson.

18WE/4542T00 (eliptyczny, 4800zł) vs 18M/4631T00 ('revelator', 1140zł). Patrząc tylko na pomiary, dopłacać trzykroć za eliptyczny głośnik bym nie stał.

4 godziny temu, Lech36 napisał:

Wklejałem kiedyś dla przykładu który potwierdza że elipsa nie jest optymalnym kształtem podstawy kopułki porównawcze pomiary z portalu HiFiCompass. Widać było jak na dłoni negatywny efekt działania eliptycznego kształtu a jeszcze należy się zastanowić jak to będzie sią kształtować po zadziałaniu temperatury. Temperatura w okręgu powoduje inne jego go odkształcenie niż w przypadku elipsy. Elipsa to mało fortunny kształt na cewkę w głośniku, zwłaszcza kopułkowym, ale pod względem marketingowym na pewno ma jakiś potencjał. 

Wniosków może nasunąć się kilka:

  • Atut, jako urozmaicenie, bogactwo ofert w gamie przetworników lub / oraz zaspokojenie potrzeb tej "innej" grupy audiofilów. Ludzie zawsze poszukują czego lepszego, innego i zawsze mają jakieś pieniądze do wydania.
  • Inne wrażenia, doznania odsłuchowe.
  • Producenci szukają nowych dróg, obszarów rozwojowo biznesowych i nie tak łatwo porzucają rozwiązania z przed lat. Produkowane kiedyś - 30 - 40 - 50 ... lat temu głośniki, miały najczęściej kształt eliptyczny. Obecnie dominują okrągłe a eliptyczne to rzadkość. Jak widać w wydaniu zeszytowo-książkowym: Loudspeaker Design Cookbook z 2006 r., przetworniki opisywane są parametrami nie od tak dawna, jakby mogło się wydawać. To już nie jest produkcja na wyczucie, proste pomiary lub ze względu na kształt itd., tylko prawdziwy, inżynierski projekt - badawczy lub prawie badawczy.

    Wielkie niskotonowe samce ALFA typu wielki Alpiard za 120 zł odchodzą w niepamięć.

 

4 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Albo jest inaczej niźli przewidzieli konstruktorzy albo pomiar jest celowany w dowód tezy.

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Pomiary nie potwierdzają tej teorii a rozkład sił działających na podstawę nie wygląda optymistycznie i na pewno będzie sprzyjał wzrostowi zniekształceń a nie ich spadkowi.

3 godziny temu, Ivan Nikitin napisał:

Mierzone zniekształcenia harmoniczne. Gdy będzie korzystny wpływ na zniekształcenia intermodulacyjne, to na pomiarach THD tego nie zobaczymy. 

2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

Ze dwa razy miałem okazję słuchać tych przetworników. O ile jak wspominam nie słyszę tam nic szczególnego (zawsze niestety walory maskuje aplikacja i przede wszystkim pomieszczenie) o tyle wielu było co najmniej zaintrygowanych a nawet nie wiedzieli co grało. Jak zobaczyli a zwłaszcza poznali cenę to było; "... a wiadomo..."

 

"Przez Adi777, 23 Maja 2022

3 652 odpowiedzi

To co wyżej opisywałem dotyczyło głośnika tonów wysokich, kopułki. Średnie i niskie trzeba by przeanalizować oddzielnie, ale tam te zjawiska związane z rozkładem sił w podstawie nie muszą dawać negatywnych efektów, pozostaje tylko problem temperatury, ale na to pewnie nikt nie zwróci uwag"

---

Jest wiele za oraz przeciw a wszystkie związane z tym kwestie i tak determinuje cena końcowa. Trzy i pół razy drożej, niż cena okrągłego to sporo.

Ze zdroworozsądkowego punktu widzenia, wybór jest oczywisty. Polska to nie Niemcy, Francja itd. ... ale nawet tam, pieniądze nie leżą na tzw. ulicy. Nawet tam, ludzie je liczą i kalkulują.


Świetna dyskusja, bardzo mi to pomogło w przed zakupowym nastawieniu i decyzjach wstępnych.

 

4 godziny temu, Pseudodrummer napisał:

Chyba udało sie zbudować wirtualną czterodrozną kolumnę o skuteczności 0dB.
Mozna podłączać i milion wspaniałych wzmacniaczy (pisac postów)-ale to nie zagra.

4 godziny temu, witek_z napisał:

chcesz zbudować kolumnę i mówisz że ta wiedza nie jest pilna!!! - to kiedy w końcu zaczniesz przyswajać tą wiedze, jak będziesz miał 60 lat? (chodzi mi o materiały Kisiela)

Napisałem w tytule: rozrzut pół roku.

Teraz przygotowuję się do batalii sądowych w sprawach, które nawarstwiały mi się od kilkunastu lat. ...  a i tak, mam odczucie, że robiąc coś innego, tracę po prostu czas.
Swoją drogą, taki ze mnie prawnik, jak konstruktor kolumn ... co nie znaczy, że nie spełnię swoich planów.

Za miesiąc będę miał więcej czasu i być może dokonam pierwszego zakupu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Art113 napisał:

Za miesiąc będę miał więcej czasu i być może dokonam pierwszego zakupu.

A kiedy znajdziesz czas na nauke?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki z membraną eliptyczną stosowano niegdyś z bardzo prozaicznego powodu. Taki głośnik posiadał większą powierzchnie drgającą od głośnika okrągłego, a przy projektowaniu odbiorników radiowych, telewizorów, czy również dawnych kolumn głośnikowych miało to bardzo duże znaczenie. Również w samochodach stosowano owalne głośniki, ponieważ ilość przeznaczonego miejsca na głośnik była niewielka. Należy jednak zauważyć, że te głośniki miały zwykłe, okrągłe cewki.

Minusem takich głośników była droższa produkcja, ponieważ już samo klejenie i centrowanie takich głośników jest trudniejsze od klasycznego głośnika okrągłego.

Dzisiaj takie głośniki to niszowe zastosowanie. Czasami używa się takiego kształtu dla membran biernych i powód jest dokładnie ten sam-większe Sd przy wąskiej obudowie.

Natomiast nie należy tego mylić z głośnikami Ellipticora, w których to cewka jest owalna/eliptyczna, a membrana okrągła. (poza tweeterem i głośnikiem sredniotonowym, które zarówno membrane jak i cewkę mają eliptyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Zapewne porównywane głośniki spełniają wskazane przeze mnie warunki i zastosowano właściwą metodykę. 

Pomierzono w prawdopodobnie identycznych warunkach ponieważ oba głośniki pod względem wymiarów zewnętrznych nie różnią się znacząco, ale metody jaka jest tam stosowana nie analizowałem. 

1 godzinę temu, meloV8 napisał:

Również w samochodach stosowano owalne głośniki, ponieważ ilość przeznaczonego miejsca na głośnik była niewielka. Należy jednak zauważyć, że te głośniki miały zwykłe, okrągłe cewki.

W soundbarze do TV którego używam są zamontowane dla tonów od podziału w dół  owalne głośniki napędzane dwoma cewkami. To ze względu na konieczność minimalizowania wymiaru pionowego ZG, zestaw jest podwieszony pod TV. Takich głośników jest tam kilka plus te od góry pasma, ale te już są standardowe, okrągłe.  

14 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

A nie mam czasu aby przeszukiwać źródła

To nie są jak zwykle jakieś duże różnice, ale różnice są i to nie w tą stronę niż by się wydawało. Tylko zastanawia ta duża różnica w cenie tych dwóch konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Przemek13 napisał:

update softu, testy i restart usługi...uruchomi się...

 

38 minut temu, Buzzer napisał:

Moze skonczyly sie tokeny dla rozmowy. 

Ja poważnie a Wy sobie jaja robicie, przecież zaglądał codziennie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem caly ten wątek i przyznam szczerze, ze do tej pory nie wiem co to "wylewający dzwięk z kolumny" 😆

Osobiscie wolę tak zwany efekt "znikania" kolumn w pomieszczeniu, gdy dzwięk nie jest lokalizowany jako wydobywający się z kolumn. Wydaje mi się to zupełnym przeciwieństwem do tego, czego chce załozyciel wątku i paradoksalnie tworząc przypadkowe kolumny -  byc moze uda mu się ten wylewający (niekoniecznie poprawny) dzwięk uzyskać 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, witek_z napisał:

Ja poważnie a Wy sobie jaja robicie, przecież zaglądał codziennie.

Niestety autor watku mial kolejny juz, coraz czestszy ostatnio, epizod psychotyczny, ktory doprowadzil do zaostrzonego ataku psychotycznego i na nie pierwsze juz w ostatnich tygodniach zgloszenie osob poszkodowanych, zostal odwieziony i umieszczony na oddziale zamknietym, najblizszego osrodka leczenia tego typu zaburzen 😞 

Watek mozna uznac za zamkniety 😞 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, brewka87 napisał:

nie wiem co to "wylewający dzwięk z kolumny"

W poprzedniej firmie prezes przeznaczył jedno z pomieszczeń na taką ekstra salę konferencyjną. P{odwieszany sufit pełen urządzeń, te sprawy... No i głośniki były też w tym suficie. Fajne to było. Ale dwa pietra wyżej strzeliła jakaś rura i solidnie zalało cały pion.

Woda wylewała się z głośników. 

Ale wylewała się również z lamp a te nie były audiofilskie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Grzegorz7 said:

Woda wylewała się z głośników.

Wyobrazam sobie ten widok 😂 kiedys będąc u kogos z rodziny w łazience zauwazyłem jak z oczek oswietleniowych w podwieszanym suficie leje się woda. Sąsiad piętro wyzej był sprawcą 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą salą konferencyjną to był jeszcze jeden epizod. Jakaś impra. Stoliki rozstawione. W środku prezes z prezesem jakiejś innej firmy. Gajery, mały kwartet skrzypcowy, dostojnie,... 

I gdzieś w środku imprezy coś pierdykło i na prezesa (naszego) wylała się woda z klimy 🙂

 

 

PS: To nie jest opowieść fabularyzowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

i na prezesa (naszego) wylała się woda z klimy

Dobrze że na waszego. Gorzej gdyby na gościa się wylało 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.03.2024 o 19:47, witek_z napisał:

Ja poważnie a Wy sobie jaja robicie, przecież zaglądał codziennie.

Wszystko jest ok., tylko swoją uwagę muszę teraz przenieść na inne, bardziej pilne sprawy.

---

Cytuję: "jak ktos koledze wreszcie powie jakie przetworniki ma kupic - to chyba oczywiste :]"

Nie napisze Kolega wprost, że jedną z podstawowych kwestii, jeśli chodzi o przetworniki jest podział częstotliwości i oczekiwania. W wątku z 2013 r. o planach budowy 4 way, był to jeden z główych problemów autora.

Link:

 

Przez cały ten czas chodzi mi po głowie najbardziej optymalny podział, jest to jeden z najbardziej oczywistych problemów. I choć bardzo zależy mi na jakości średnicy to chciałbym także wyraźnie usłyszeć gitarę basową, kontrabas a także smyczki itd.

Jak wtedy ustalono- w temacie z linku powyżej, najlepszy podział dla niskich miałby nastąpić na / od 26 Hz. Od tamtej pory minęło 11 lat i w przetwornikach, jak i doświadczeniu konstruktorskim i nie tylko, też chyba wiele się zmieniło.

Przypominam od razu – jak wcześniej, że ~ 60 – 70% typowej zawartości muzycznej to pasmo średnie, średnica, więc najbardziej zależy mi na jakości średniego pasma i synchronicznej, uzupełniającej się, jakby podwójnej membranie drgającej – średniotonowy + nisko średniotonowy.

W przypadku średnicy, zależy mi na efekcie dwuosobowego chóru ... być może trzyosobowy zabrzmi lepiej a cztery to już wypas lub przerost formy. Nie wiem, nie odsłuchiwałem takich kolumn, więc mogę sobie to tylko wyobrażać i gdybać.

Zależy mi na tandemie, jako dopełniającej się wzajemnie średnicy.
I nie piszcie, że to poronione, bo wiele wątków oraz komentarzy potwierdza fakt płaskiego dźwięku, idealnego pod względem parametrów elektrycznych, ale kiepskiego w odsłuchu.

Cały czas zastanawiam się nad podziałami i przedziałami pasm w sensie najlepsza jakość, kontra ograniczenia przetworników w zdroworozsądkowym przedziale cenowym.

---

17 godzin temu, brewka87 napisał:

Przeczytałem caly ten wątek i przyznam szczerze, ze do tej pory nie wiem co to "wylewający dzwięk z kolumny" 😆

Osobiscie wolę tak zwany efekt "znikania" kolumn w pomieszczeniu,

 

To też dobre odniesienie, ale niekompletne ... albo efekt otaczającego dźwięku? On też ogólnie oddaje to o co mi chodzi.
Natomiast, równie najpełniej ten efekt oddaje, właśnie porównanie znikających kolumn i otaczającego dźwięku wraz  ze  zdublowanymatakującym,  jakby w chórze uszy słuchacza ... efektem  trochę  uderzających dźwięków ... jak krzyk kobiety w tle,  jak komentarze m.in. kolegi SZROT-a  na innych, bardziej przyjaznych.

Tak wygląda rzeczywistość i koncert na żywo, słuchanie instrumentów na żywo, zawsze będzie brzmiało inaczej , niż odsłuchiwanie tego samego z kolumn.
Pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałem grę na gitarze, na żywo ... po prostu szczęka mi opadła.

Efekt znikania kolumn w pomieszczeniu nie gwarantuje jakości i pełnego oddania – odwzorowania dźwięków. To dwie różne kwestie – dla mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.