Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.02.2024 o 17:27, Art113 napisał:

Gdyby opisać np. jabłko to ogólnie pojęta definicja brzmi, że jest to owoc i ogólnie dla dla każdego będzie to względnie oczywiste. Jednak będą i tacy, szczególnie np. w świecie nauki, dla których, wcale nie będzie to takie oczywiste.

 

Coś mi takie myślenie przypomina. Utożsamiam się jako x i inne głupoty niektórych dziwolągów próbujących wykreować swoją rzeczywistość, która z prawdziwą nie ma nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

A w ogóle BR to poroniony pomysł skoro może grać z małej dziurki... 

Rozmowa dotyczy chyba dziurki do wyrównania ciśnień i ewentualnie jakichś nieszczelności pomiędzy głośnikiem a obudową, które też można zaliczyć do małych dziurek w kontekście ich wpływu na brzmienie ZG z obudową zamkniętą. Obudowa BR została przytoczona jako ekstremalny przykład obudowy w której wykonano dziurkę/dziurę BR a i tak w pewnym zakresie ta dziura się korkuje i obudowa pracuje jako OZ. Wyrównanie ciśnień wynikających ze zmian ciśnienia atmosferycznego to jak najbardziej wskazany kierunek w konstrukcji OZ, ale te "otworki" są w takim ZG obecne w sposób naturalny.    

20 godzin temu, Art113 napisał:

Pewne jest to, że za te > 3 000 zł / 1 szt., muszą dobrze zagrać.

Jak tyle zapłacisz za głośnik wysokotonowy to będziesz przekonany że złapałeś Pana Boga za nogi, ale czy na pewno 😉?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Adi777 napisał:

Coś mi takie myślenie przypomina. Utożsamiam się jako x i inne głupoty niektórych dziwolągów próbujących wykreować swoją rzeczywistość, która z prawdziwą nie ma nic wspólnego.

I jesli ktos taki zyje w swoim swiecie i jest szczesliwy - nie mam z tym problemu.

Co innego jesli staje sie agresywny dla otoczenia, ktore nie chce sie utozsamiac z wykreowana rzeczywistoscia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, Lech36 napisał:

Jak tyle zapłacisz za głośnik wysokotonowy to będziesz przekonany że złapałeś Pana Boga za nogi, ale czy na pewno 😉?

Tyle to na pewno nie zapłacę za jeden głośnik. Gdybym chciał wydać taką kwotę to zapewne, wydałbym i kolejne na projekt, zrobienie kolumn oraz zestrojenie.

Napisałem o nim, jako odniesieniu - wzorcu. Ten drogi wysokotonowy - choć zapewne ogólnie nie najdroższy, został bardzo fajnie opisany na stronie sklepu akustyk.
Czy usłyszałbym różnicę w brzmieniu, pomiędzy nim a innym za np. 800 zł?  ... cokolwiek by nie pisać, przetworniki to podstawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

23 godziny temu, witek_z napisał:
W dniu 2.03.2024 o 17:19, Art113 napisał:

W kwestii obudowy zdam się na Witka.

Witek ma to gdzieś

Przejrzę wątek i spróbuję domyśleć się o jaką obudowę chodziło, jaką konkretnie miałeś na myśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Art113
Poprawa błędów, uzupełnienie opisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, Art113 said:

Czy usłyszałbym różnicę w brzmieniu, pomiędzy nim a innym za np. 800 zł?  ... cokolwiek by nie pisać, przetworniki to podstawa.

Podstawa to badanie słuchu bo może już w tym zakresie nie słyszysz kolego, warto to sprawdzić 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Adi777 napisał:
W dniu 25.02.2024 o 17:27, Art113 napisał:

Gdyby opisać np. jabłko to ogólnie pojęta definicja brzmi, że jest to owoc i ogólnie dla dla każdego będzie to względnie oczywiste. Jednak będą i tacy, szczególnie np. w świecie nauki, dla których, wcale nie będzie to takie oczywiste.

 

Coś mi takie myślenie przypomina. Utożsamiam się jako x i inne głupoty niektórych dziwolągów próbujących wykreować swoją rzeczywistość, która z prawdziwą nie ma nic wspólnego.

5 godzin temu, Buzzer napisał:
6 godzin temu, Adi777 napisał:

Coś mi takie myślenie przypomina. Utożsamiam się jako x i inne głupoty niektórych dziwolągów próbujących wykreować swoją rzeczywistość, która z prawdziwą nie ma nic wspólnego.

I jesli ktos taki zyje w swoim swiecie i jest szczesliwy - nie mam z tym problemu.

Co innego jesli staje sie agresywny dla otoczenia, ktore nie chce sie utozsamiac z wykreowana rzeczywistoscia.

Nie po to założyłem ten temat ... napominam, przypominam i PROSZĘ, zaprzestańcie takiego spamowania.

---

Policzcie sobie, ile razy użyłem słowa "PRZEPRASZAM". Pomijam kulturę – także osobistą, drwiny, drwiący, prześmiewczy ton itd. To nie jest tak, że pozwolę sobie wchodzić na głowę i ujeżdżać się komukolwiek!

Sugerujecie nie bezpośrednio, ale jednak, moją rzekomą agresję. Czy odrobina szacunku, absolutne minimum to naprawdę tak duże wyzwanie?

Chyba nie sugerujecie, że jestem dziwolągiem? Na pewno jestem waszym LUSTREM.
Nie jesteś w stanie opisać Kolego, prawdziwej rzeczywistości. Jest zbyt dużo zmiennych. Nie posiadasz takiego „systemu operacyjnego.

To tak, jakbyś chciał tworzyć w DOS-ie grafikę 3D. Oczywiście, zawsze możesz próbować …

---

Wykształcenie, jego brak, wiedza techniczna w jakiejś kwestii  lub  JEJ  CHWILOWY  BRAK  nie czyni nikogo lepszym od innych. POWINNIŚCIE TO WIEDZIEĆ!

A jednak, wielu – jeśli nie OGROM, nie ma świadomości tak prostego w zrozumieniu FAKTU.

Podam prosty przykład, może da to niektórym do myślenia ...

Mój kolega wyjechał do USA - ponad dwadzieścia lat temu i jedną z pierwszych rzeczy o których mi powiedział przez telefon to - cytuję z pamięci:

"Wchodzisz do knajpy i tam nikt cię nie zaczepi, nie popatrzy krzywo, nigdy nic złego ci nie powie itd. Wszyscy są bardzo mili i uprzejmi. Nikt cię nie potrąci  a  nawet jeśli  to od razu,  będzie  cie przepraszał.
Tu - w USA nikt nie wie, co ktoś może nosić za paskiem, za pazuchą.  Nikt nie wie, czy jeśli się za chwilę odwróci to ktoś nie strzeli mu w dopę, plecy lub głowę, albo od razu w brzuch
".

Warto się nad tym zastanowić w odniesieniu do ... choćby samej kultury.

---

Podam jeszcze prostszy przykład:

Wyobraźcie sobie sprzedawcę, który próbuje coś sprzedać a jednocześnie drwi z kupującego, ośmiesza go, wskazując jego niewiedzę, braki i trochę poniża. Jaki będzie skutek?

Wielu ludzi nie stać na otwartą dyskusję a co dopiero zwykły, ale prawdziwy szacunek lub jego odrobina.
Dopóki się tego nie nauczycie, zawsze będziecie widzieć wokół, tylko swoje prywatne piekiełko.

Zazdrość, chciwość, poczucie wyższości, wewnętrzna złość, nienawiść, zniewieściałe okrucieństwo itd. to NIE MITY!

Jestem w stanie wiele wybaczyć i wiele wybaczam, ale nie możecie mnie tak traktować 🙂

Wiecie np., dlaczego w Niemczech nie ma polskiej partii politycznej a głównym projektantem BMW jest Polak? Zastanówcie się nad tym. Każdy musi zmierzyć się z tym sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Art113 said:

Nie po to założyłem ten temat ... napominam, przypominam i PROSZĘ, zaprzestańcie takiego spamowania.

---

No ciężko wyczuć co jest celem tego wątku poza pierdu pierdu.

15 minutes ago, Art113 said:

Sugerujecie nie bezpośrednio, ale jednak, moją rzekomą agresję. Czy odrobina szacunku, absolutne minimum to naprawdę tak duże wyzwanie?

No kolega już straszył konsekwencjami i przyznał się do łamania prawa autorskiego.

Szacunek to rzecz nabyta. Człowiek w knajpie nie traci go zachowując się nieracjonalnie to powoduje że te analogie są z czapki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Art113 napisał:

Chyba nie sugerujecie, że jestem dziwolągiem?

Nie, nie nic z tych rzeczy. To nie było o Tobie. Po prostu jak widzę debilizmy, między innymi te wspomniane przeze mnie, to reaguję. Po prostu to co napisałeś wydało mi się na tyle dziwne, że skomentowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Adi777 napisał:

Nie, nie nic z tych rzeczy. To nie było o Tobie. Po prostu jak widzę debilizmy, między innymi te wspomniane przeze mnie, to reaguję. Po prostu to co napisałeś wydało mi się na tyle dziwne, że skomentowałem.

Niewysilone i lekkie z mojej strony:  PRZEPRASZAM  😀

Często piszemy coś w pośpiechu, budujemy zdanie a za chwilę je zmieniamy i skutek jest opatrznie rozumiany ... czytamy też w pośpiechu, więc efekt taki właśnie może być.

53 minuty temu, zapacoustics napisał:

pomidor

😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, Art113 said:

Często piszemy coś w pośpiechu, budujemy zdanie a za chwilę je zmieniamy i skutek jest opatrznie rozumiany ... czytamy też w pośpiechu, więc efekt taki właśnie może być.

Rozwiń proszę bardziej, to było głębokie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art113 napisał:

Przejrzę wątek i spróbuję domyśleć się o jaką obudowę chodziło, jaką konkretnie miałeś na myśli.

mnie osobiście wszystko jedno jaką obudowę wybierzesz bo to ty będziesz słuchał a nie ja, jaki zastosujesz głośnik zdeterminuje typ obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2024 o 17:19, Art113 napisał:

Kolejne "duże dziecko" z którym nie można normalnie porozmawiać 😐

A tam,jest ok:
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 godzinę temu, Art113 napisał:

Wykształcenie, jego brak, wiedza techniczna w jakiejś kwestii  lub  JEJ  CHWILOWY  BRAK  nie czyni nikogo lepszym od innych. POWINNIŚCIE TO WIEDZIEĆ!

Bzdura.
W świecie nauki ta tęczowa parodia/poprawność polityczna nie działa.

Brak wiedzy na temat budowy kolumn oraz ich projektowania czyni mnie wielokrotnie gorszym od np @meloV8 czy @zapacoustics

W kug-fu jestem gorszy od Bruce'a Lee,a nawet od Van Damme'a.

1 godzinę temu, Art113 napisał:

Jestem w stanie wiele wybaczyć i wiele wybaczam, ale nie możecie mnie tak traktować 🙂

Dziękujemy.
jeśli obawiasz się krytyki-po prostu przestań pisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Art113 napisał:

Czy usłyszałbym różnicę w brzmieniu, pomiędzy nim a innym za np. 800 zł?

Mysle ze na ten moment jestes na etapie gdzie dla swojej ekukacji moglbys sprobowac cos zbudowac na absolutnie podstawowych modelach Monacor'a czy Dayton'a a dopiero potem zaczac myslec o kupowaniu czegos ze sredniej polki czy bardziej zlozonych konstrukcjach. Zbuduj sobie napierw jeden monitor 2 drozny. Nawet bez obudowy tylko w formie Open Baffle naucz sie zgrywac wysokotonowy z midwooferem. Potem pomysl o obudowie i eksperymentuj ze strojeniem bass refleks itd

Nie zapomnij zakupic mikrofonu pomiarowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Art113 napisał:

Czy usłyszałbym różnicę w brzmieniu, pomiędzy nim a innym za np. 800 zł?  ... cokolwiek by nie pisać, przetworniki to podstawa.

Różnice w przypadku domeny akustycznej wynikają z bardzo wielu czynników, usłyszeć będzie można nawet różnicę z dwóch Elipticor-ów w zależności od ich ustawienia albo rozrzutów produkcyjnych choć w przypadku takiej ceny jak za tą konstrukcję należy się spodziewać minimalnych rozrzutów produkcyjnych. Cena w końcu do czegoś zobowiązuje producenta. Jak działa ustawienie ZG względem słuchacza było pokazane na filmie jakiś czas temu przy okazji pokazu jak działa automatyczne wyrównywanie charakterystyki w procesorze DSP wykonywane na podstawie pomiaru mikrofonem natężenia sygnału w miejscu odsłuchu. Lewy i prawy ZG musiały mieć inną korekcję dającą neutralny (możliwie płaska charakterystyka) przebieg sumaryczny obu ZG w miejscu odsłuchu. Dużo ciekawych wniosków wynikało z tego filmu. Film przeszedł bez echa.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Pseudodrummer napisał:

W świecie nauki ta tęczowa parodia/poprawność polityczna nie działa.

Rozumiem, ale u mnie zawsze wszystko działa idealnie - po za starymi kolumnami. Nie chcą grać idealnie a niektóre w ogóle! Patrzę na nie i zastanawiam się, czy od razu je wyrzucić, czy poczekać ... bo cokolwiek bym nie kupił to zawsze strata pieniędzy i czasu.
Nie utrwalam w swoim umyśle takich pojęć, jak "tęcza", nie posługuję się nimi i nie podejmuje takich narracji. Wszystko jest takie, jakie jest - na chwilę obecną.

 

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Różnice w przypadku domeny akustycznej wynikają z bardzo wielu czynników, usłyszeć będzie można nawet różnicę z dwóch Elipticor-ów

Zaskoczyłeś mnie tym. To oczywiste, że nie ma dwóch identycznych głośników. W przypadku par kolumn w sklepach z fabryki to raczej nie są one strojone indywidualnie. Widziałem na w filmach ... po prostu składają, jak zestaw z klocków: -> obudowa + zwrotnica + przetworniki + podłączenie + test i do kartonu.

 

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Lewy i prawy ZG musiały mieć inną korekcję dającą neutralny (możliwie płaska charakterystyka) przebieg sumaryczny obu ZG w miejscu odsłuchu. Dużo ciekawych wniosków wynikało z tego filmu. Film przeszedł bez echa.

Właśnie o takie m.in. informacje mi chodziło. Wiem, że pokój jest ważny a właściwie jego przekątna itd.

Do pomiarów najlepsza jest podobno komora lub warunki na zewnątrz. Gdy przerabiałem mikrofony ponad pięć lat temu, udało mi się skutecznie zminimalizować szum własny otoczenia / tła.
Oczywiście zmierzę wszysto, ale i tak po złożeniu wyślę je dodatkowo do speca, który sprawdzi całość i ew. skoryguje. Co dwie głowy i czworo uszu to nie jedna / jedne a będę miał pewność, że nie jestem osamotniony w swoich przekonaniach 😀

Pomijam fakt, że to nie jest mój życiowy cel a jednak ... potrzebuję tych kolumn prawie tak samo, jak tych przejściowych obecnie.

 

5 godzin temu, rafa napisał:

zaczac myslec o kupowaniu czegos ze sredniej polki czy bardziej zlozonych konstrukcjach.

3 godziny temu, Lech36 napisał:

Cena w końcu do czegoś zobowiązuje producenta.

Nie mam zamiaru "rozmymłać" się na robieniu kolumn. Chcę zrobić takie, które będą czysto i w miarę wiernie reprodukować dźwięk i nie zawracać sobie tym więcej głowy.

W jakim przedziale cenowym, można już kupić przetworniki, które grają bardzo dobrze i czysto?
Jest jakiś próg, po którym różnią się tylko niuansami. Moglibyście to opisać cenowo w podziale na: średnio - dobrze - bardzo dobrze - odjazd.

Czy np. za ~ 800 zł, jestem w stanie kupić dobre lub bardzo dobre przetworniki?

Nie wiem jak się nastawiać pod kątem wydatków. Nie chodzi mi o konkrety, tylko o przedziały cenowe w przybliżeniu.
Przykładowo, jeśli chciałbym na początek kupić niskotonowe i miałyby one być bardzo dobre to musiałbym szukać pomiędzy 600 - 800 zł, czy od 1500 zł?
Cena z reguły odzwierciedla jakość, choć czasami zdarzają się odstępstwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Art113 napisał:

Nie po to założyłem ten temat ... napominam, przypominam i PROSZĘ, zaprzestańcie takiego spamowania.

Wiesz co, nadal cię zachęcam do tego żeby albo zacząć się uczyć albo pochylić trochę głowę nad poradami projektanta jeśli kogoś do tego zatrudnisz. 

Albo wstrzymaj się z całością do audioshow, przyjedź, przejdź się po różnych pokojach, posłuchaj, zajrzyj do diy, posłuchaj co ludzie mówią i co robią. Uwierzysz że nikt ci jakiegoś kitu nie wciska, tylko tak wygląda projektowanie i budowa kolumn. 

Jeśli chcesz się sam uczyć, poczytaj diyaudio. Jest sporo tutoriali. Jest sporo porad. Są gotowe konstrukcje z wyjaśnieniami co jak i dlaczego. 

Zainwestuj w jakiś podstawowy sprzęt pomiarowy, nawet jakąś wkładkę mikrofonową, starą kartę muzyczną, przedwzmacniacz mikrofonowy na baterie, parę rezystorów i lutownicę. Kup jakieś niedrogie głośniki do 2 drożnych kolumn, choćby plastikowe STXy po 50zł.  Weź z wystawki jakąś szafę, potnij na formatki, kup klej i próbuj sił w pierwszym projekcie. 

Sam zaczniesz czuć o co chodzi. Czym w brzmieniu różni się obudowa zamknięta od bas reflexu, jak wpływa tłumienie, strojenie na dźwięk itp itd. 

Oprogramowanie jest darmowe albo prawie darmowe.. Nic tylko czytać, zacząć robić, zadawać pytania. Jeśli tak to zrobisz to zobaczysz, że ludzie będą chętni pomóc. Większość z nas sama tak zaczynała i każdy to nadal pamięta. 

Ale jeśli głuchy na argumenty będziesz forsował swoje błędne pomysły, to nigdzie nie zajdziesz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, Art113 said:

Nie mam zamiaru "rozmymłać" się na robieniu kolumn. Chcę zrobić takie, które będą czysto i w miarę wiernie reprodukować dźwięk i nie zawracać sobie tym więcej głowy.

To się nie stanie - nie ma szansy na to żeby od pierwszego strzała zaprojektować kolumny które grają w punkt do danego pomieszczenia i gustu a do tego żeby były pierwszym wytworem świeżo upieczonego projektanta. Możesz to sobie wmówić  ale prędzej czy później zobaczysz u kogoś dobry system i będze zonk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, micwoj napisał:

zacząć się uczyć

Odnosze wrazenie ze kolega nie chce sie uczyc tylko zamierza cos ulepic po czym wpadnie w samo zachwyt jaka to swietna robote wykonal i na tym sie skonczy watek.. a wy sie nie znacie i w ogle wredni jestescie 😉 

26 minut temu, Art113 napisał:

Nie mam zamiaru "rozmymłać" się na robieniu kolumn. Chcę zrobić takie, które będą czysto i w miarę wiernie reprodukować dźwięk i nie zawracać sobie tym więcej głowy.

Dlaczego nie od razu rakiete w kosmos 😉

29 minut temu, Art113 napisał:

o prostu składają, jak zestaw z klocków: -> obudowa + zwrotnica + przetworniki + podłączenie + test i do kartonu.

Bo maja juz opracowana technologie produkcji. Kazdy krok jest dobrze udokumentowany bo odrobili wczesniej swoje "prace domowe" i najpierw sie uczyli potem robili wiele testow itp

Ty nie jestes na tym etapie. Nie umiesz chodzic a chcesz sie wspinac na gorski szczyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, micwoj napisał:

nadal cię zachęcam do tego żeby albo zacząć się uczyć albo pochylić trochę głowę nad poradami projektanta jeśli kogoś do tego zatrudnisz. 

Na pewno to zrobię, tego możesz być pewnym
Nie podważam, ujmuję nikomu jego zdolności, inteligencji, mądrości, doświadczenia itd.🙂

Doskonale wiem, ile to wymaga czasu, pracy, wysiłku, jak bardzo jest żmudne ... trzeba rozstawiać sprzęt, analizować, sprawdzać itd. To czasochłonne i doskonale to rozumiem.

41 minut temu, micwoj napisał:

Zainwestuj w jakiś podstawowy sprzęt pomiarowy, nawet jakąś wkładkę mikrofonową, starą kartę muzyczną, przedwzmacniacz mikrofonowy na baterie, parę rezystorów i lutownicę.

Mam to wszystko, brakuje mi tylko oscyloskopu a sprzęt kupowałem nie pod audio i kolumny.

Muszę jednak zacząć od zakupu przetworników. Bez tego nic nie zrobię!

Z tego względu pytałem wcześniej o ich jakość reprodukcji dźwięku  GŁOŚNIKÓW  w odniesieniu do przedziałów cenowych.

Muszę wiedzieć na jakie wydatki się nastawiać. Nie chcę kupować taniego badziewia, ale też i nie górnej półki, gdzie różnice polegają, już tylko na "niuansach".
Kupno tanich przetworników, też nie jest tanie! Czy dociera to do Was - (z całym szacunkiem)?

Pytam jeszcze raz o  PRZEDZIAŁY  CENOWE  PRZETWORNIKÓW  i czego powinienem spodziewać, jeśli chodzi o jakość reprodukcji dźwięku?

Na pewno skorzystam z porad, bo są świetne. Często wracam do niektórych komentarzy, bo są bardzo treściwe i za to ogromnie dziękuję.

Gdy rozpocznę to na pewno się o tym dowiecie 🙂

---

Czy możecie mi coś podpowiedzieć na temat tej przykładowej obudowy? ... w załączniku

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Art113 napisał:

Gdy rozpocznę to na pewno się o tym dowiecie 🙂

pomidor

8 minut temu, Art113 napisał:

Czy możecie mi coś podpowiedzieć na temat tej przykładowej obudowy?

pomidor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Art113 napisał:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To typowy o najprostszej formie TL.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Art113 said:

Czy dociera to do Was - (z całym szacunkiem)?

Nikt Ci takiej odpowiedzi nie udzieli bo to ZALEŻY od tego do jakiego projektu / obudowy / pomieszczenia ten przetwornik ma być użyty. Wiele osób Ci to napisało od początku tego wątku a ty nadal nie rozumiesz.

Pośrednio też pytasz o ich know-how co jest niekulturalne.

@Art113 1 sekunda szukania w google

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art113 napisał:

Pytam jeszcze raz o  PRZEDZIAŁY  CENOWE  PRZETWORNIKÓW  i czego powinienem spodziewać, jeśli chodzi o jakość reprodukcji dźwięku?

Ja od droższych bym się spodziewał lepszej jakości, ale........😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Art113 napisał:

Czy np. za ~ 800 zł, jestem w stanie kupić dobre lub bardzo dobre przetworniki?

Jesteś.

Art, Bocie jeden 😉. Przestań epatować tymi cenami. Przytoczyłeś eliptyczny gwizdek (D3404) za pierdylion i co chciałeś osiągnąć? Gwizdek, szczególnie w ZG o czterech drogach (a o takim marzysz) będzie przetwarzał od dobrych kilku kHz w górę.

Geometria eliptyczna ma za zadanie m.in. zmniejszyć zniekształcenia (symetrie w ZG i w głośnikach, bywa, wpływają negatywnie). Tyle, że tych zniekształceń zapewne nie usłyszysz. Wyobraź sobie 1 harmoniczną od, powiedzmy 4kHz. 8kHz to już niektórzy słabo słyszą a jeszcze ponad  -45dB od SPL bazowego... Poczytaj o efektach maskowania, grzebieniowym,... To zniweczy walory takich konstrukcji. Nie chcę przez to powiedzieć, że niczego one nie wniosą. Ale nie rozważamy o konstrukcjach ekstremalnych.

Oczywiście niektórzy tu usłyszą nawet harmoniczne gwizdka od podstawowej 10kHz. Ale nic na to nie poradzę 🙂

Co zaś do budowania przestrzeni to takie jak wyżej konstrukcje znikają w akustyce pomieszczenia (akustyka otoczenia rządzi). Wiem, bom słyszał... Oczywiście można dyskutować tu o aplikacji tychże. Tym bardziej; nie zaczyna się od takich przetworników, podobnie jak nie zaczyna się od 4-dróg.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Art113 napisał:

W jakim przedziale cenowym, można już kupić przetworniki, które grają bardzo dobrze i czysto?

Jest taka firma Accuton (niemiecka) i właśnie te głośniki grają czysto tzn. mają najmniejsze zniekształcenia harmoniczne, są robione z aluminium poddane procesowi anodyzowania głębokiego i w efekcie z tego aluminium robi się twarda jak cholera ceramika, głośniki są bardzo drogie i nie są dla ciebie ale jeśli pytasz to otrzymujesz odpowiedź.

6 godzin temu, Art113 napisał:

szkic sch ob2.jpg

Wysłałem materiały odnośnie TL ale widać że w ogóle ich nie czytasz, gdybyś czytał to nie zadawałbyś takich pytań.

Chcesz po prostu aby inni wskazali głośniki i wtedy zbudujesz sobie kolumnę jaką oczekujesz - tyle tylko że nikt w twojej głowie nie "siedzi"/ nie ma zielonego pojęcia czego byś tak naprawdę chciał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, witek_z napisał:

Wysłałem materiały odnośnie TL ale widać że w ogóle ich nie czytasz

Czytałem, ale nie jest to dla mnie teraz bardzo pilne. Choć jest w języku angielskim to poradziłem sobie ze zrozumieniem. Dla przykładu ... pierwsza obudowa zamknięta pojawiła się na rynku w 1950 r. a opatentowana została w 1949 r. przez Harry Olson-a i J. Preston-a.

Bardzo szczegółowe i konkretne opisy, schematy przetworników od samochodowych po kolumnowe itd. Ładnie pokazane wzory z wykresami i zdjęcia przedstawiające pomiary.

... ok. nie będę już pytał o kolumny, skoro uważasz, że tam jest. W kwestii potyczek na nazwy nie mam na to  czasu i bardzo Ci dziękuję za pomoc. Cieszę się, że w ogóle mi to wysłałeś, naprawdę. Doceniam i jest wdzięczny.

Postaram się to przepisać i skopiować wykresy - oczywiście dla swojego użytku.

 

12 godzin temu, witek_z napisał:

Jest taka firma Accuton (niemiecka) i właśnie te głośniki grają czysto tzn. mają najmniejsze zniekształcenia harmoniczne, są robione z aluminium poddane procesowi anodyzowania głębokiego

Widziałem ... ceny od 6 000 do 10 000 tys. zł/1 szt. To kosmos, ale pokazał mi się też film z YouTube, jak "Accuton" niszczy głośniki. Nie wiem o chodziło, ale ktoś chyba się o coś wkurzył.

 

16 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Gwizdek, szczególnie w ZG o czterech drogach (a o takim marzysz) będzie przetwarzał od dobrych kilku kHz w górę.

Geometria eliptyczna ma za zadanie m.in. zmniejszyć zniekształcenia (symetrie w ZG i w głośnikach, bywa, wpływają negatywnie). Tyle, że tych zniekształceń zapewne nie usłyszysz. Wyobraź sobie 1 harmoniczną od, powiedzmy 4kHz. 8kHz to już niektórzy słabo słyszą a jeszcze ponad  -45dB od SPL bazowego... Poczytaj o efektach maskowania, grzebieniowym,... To zniweczy walory takich konstrukcji. Nie chcę przez to powiedzieć, że niczego one nie wniosą. Ale nie rozważamy o konstrukcjach ekstremalnych.

Oczywiście niektórzy tu usłyszą nawet harmoniczne gwizdka od podstawowej 10kHz. Ale nic na to nie poradzę 🙂

Co zaś do budowania przestrzeni to takie jak wyżej konstrukcje znikają w akustyce pomieszczenia (akustyka otoczenia rządzi). Wiem, bom słyszał... Oczywiście można dyskutować tu o aplikacji tychże. Tym bardziej; nie zaczyna się od takich przetworników, podobnie jak nie zaczyna się od 4-dróg.

"Cudowny decyzyjno - przedzakupowo" komentarz 😀

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Geometria eliptyczna ma za zadanie m.in. zmniejszyć zniekształcenia

Geometria eliptyczna nie zmniejsza zniekształceń a raczej są duże szanse na ich zwiększenie. Najlepiej było to wykazane w jednym z wątków na podstawie porównania głośników o podobnej powierzchni membrany, jeden o podstawie koła drugi o podstawie elipsy (Scan-Speak). To wynika ze statyki układów sferycznych obciążonych równomiernie odporem powietrza w czasie drgań ustroju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Lech36 napisał:

Geometria eliptyczna nie zmniejsza zniekształceń a raczej są duże szanse na ich zwiększenie.

Dla głośników eliptycznych Scan-Speaka są niezależne pomiary od Vance Dickanson.

18WE/4542T00 (eliptyczny, 4800zł) vs 18M/4631T00 ('revelator', 1140zł). Patrząc tylko na pomiary, dopłacać trzykroć za eliptyczny głośnik bym nie stał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.748f71935bf66a37b9f96bdcea513273.png

image.thumb.png.193fa025a3bcdc4fa9d71753edc48ca8.png

image.thumb.png.84ad6ef5a06eda0b0e5f4c98e60de5e9.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.