Skocz do zawartości
IGNORED

Najpiękniejsze pokoje odsłuchowe


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz nie znajdę, ale trafiłem gdzieś na takie opinie. Chodziło o chyba o lepszą scenę, stereofonię i oczywiście cenę. Takie tam pierdoły :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze to są na pewno. Pod względem brzmienia bardzo wątpię - i to nie tylko ze względu na dużo słabszy głośnik wysokotonowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przód w Sonji tworzy bardzo delikatny łuk a'la Wilson i górny panel ze średniotonowcami i tweeterem jest nieco nachylony do słuchacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Stereophilu w lipcu maja byc nowe Sonje brane na warsztat zobaczymy............. :D

 

Mam tą recenzję w ręku. I właśnie na niej opieram swoje komentarze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przód w Sonji tworzy bardzo delikatny łuk a'la Wilson i górny panel ze średniotonowcami i tweeterem jest nieco nachylony do słuchacza.

 

To nie ma znaczenia. Jak ten swój łuk podniesiesz o pół metra do góry, to całą koherencję i optymalizację zwrotnicy szlag trafia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elb,

Nie denerwuj się :)

Nie bronię YG, bo ich nie słuchałem, ale wydaje mi się, że jako tańsza alternatywa Magico może mieć wzięcie. Fakt, jest mniejszą kolumną (wysokość nie ma nic do tego Sonja 179 - Magico 155cm), ale i tak, póki nie wyjdzie nowy model Magico to w tym segmencie Sonja może rządzić.

A poropos... nie wiem jak tam mój angielski (pozdro Yoda :) ), a może już majaczę "Magico, Magico, Magico" ale powiedzcie mi, co słyszycie w 0:34...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że lepiej gdy tweeter jest trochę ponad linią ucha.

Mniej wtedy daje po uszach, gra łagodniej a przynajmniej tak to słychać i przestrzeń jest lepsza.

 

Bajki z mchu i paproci.

 

Wszystko zależy od konstrukcji i tego jak zoptymalizowano zwrotnicę.

 

Nie bronię YG, bo ich nie słuchałem, ale wydaje mi się, że jako tańsza alternatywa Magico może mieć wzięcie.

 

Tańsza na pewno, ale czy konkurencyjna dla Alexii ($48k) czy Q5 ($69k) ?

 

Mam bardzo duże wątpliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Q5 każdy uważa za niewypał... Nawet jak z Fritzem rozmawiałem, to mniej więcej "ok, super kolumna, fajnie, elegancko, ale do Q7 nie ma startu".

 

A Alexię kocham :) fajna jest, świetnie gra i jest śliczna jak na WA :)

 

a propos :) :)

 

268200_10151937038637656_213841267_n.jpg

 

High / Hi :) End dla dresiarza.

 

Nie wiem kim jest idio... hmm... właściciel, ale niech go szlag...

971821_10151931173532656_1770638413_n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Q5 każdy uważa za niewypał... Nawet jak z Fritzem rozmawiałem, to mniej więcej "ok, super kolumna, fajnie, elegancko, ale do Q7 nie ma startu".

 

A Alexię kocham :) fajna jest, świetnie gra i jest śliczna jak na WA :)

 

Bo do Q7 to podobno nic nie ma startu.

 

Jak chcesz, to możesz zadać Fritzowi pytanie jak jego zdaniem ma się YG do Q5. I nie omieszkaj wkleić jego odpowiedzi na forum ;)

 

PS. Okazuje się że Sonya jest jeszcze trudniejszym obciążeniem niż Q5. Niska efektywność i bardzo wymagający przebieg krzywych impedancji i fazy. Aż jego MBL 9007 wchodził mu w clipping (2x440W) - a nie jest to ułomek.

 

Moim zdaniem, jeżeli doszedłeś do wniosku że jednak cię nie stać na Q7, to do twojego metrażu powinieneś się zastanowić nad Alexią. Q3 sa za małe do 50m2, a Q5 wymagają solidnego pieca is są 50% dużo droższe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Elberoth

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zapytam.

Możliwe, że Sonja jest ciężkim obciążeniem. Rozmawiałem z Dickiem Diamondem (cudnie się Pan nazywa, naprawdę cudnie :) ) z YG i oczywiście mi nawijał makaron, że wcale nie jest tak źle, ale... że najlepsze wzmacniacz z jakim słyszał Sonję to Soulution 700, czyli 860W, lub 2x220 w bi-ampie na kanał. Nieźle.

 

Moim zdaniem, jeżeli doszedłeś do wniosku że jednak cię nie stać na Q7, to do twojego metrażu powinieneś się zastanowić nad Alexią. Q3 sa za małe do 50m2, a Q5 wymagają solidnego pieca is są 50% dużo droższe.

No właśnie ostatnio miałem po uszy wydatków, trochę płynność zakulała i czekam na "posiłki". Dlatego w międzyczasie rozważam też inne opcje.

 

 

 

:)

 

970535_10151904814797656_1799695768_n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth,

Czytałeś recenzję Collomsa Wilsonów Alexii?

Ty rozumiesz te wszystkie pomiary.... wygląda na to, że Alexia też jest dość wymagająca. Ja dobrze zrozumiałem, że max możliwości pokazuje dopiero przy 250W tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia. Jak ten swój łuk podniesiesz o pół metra do góry, to całą koherencję i optymalizację zwrotnicy szlag trafia.

Jak jest nachylona to jest ok, nie opowiadaj farmagezonow.

 

Wilsony to dopiero trudne kolumny z impedancja schodzaca do 1.8 oma! to jest dopiero trudne dla wzmacniacza, minimalna impedancja w YG to 3 ohmy a to stanowi dwu krotnie lepsze obciazenie ;)

Impedancja to prawdziwy problem a nie skutecznosc. Kazdy powtarzam kazdy wzmacniacz nie bedzie dobrze pracowal na 1.8 ohma no chyba ze bedzie to cyfrowka tej to wszystko jedno ;)

 

Nawet jak wzmacniacz potrafi byc liniowy na takiej impedancji i dostarczyc liniowy prad, to jego konstrukcja bedzie wymagala wielu tranzystorow koncowych a to z kolei bedzie wymagalo duzego pradu ktory trzeba dostarczyc wielu bazom tarnzystorow koncowych. Tak duzy prad spowoduje z kolei wolne przeladowywanie pojemnosci millerowskich a to tym samym rowniez spowoduje wolna prace wzmacniacza - czyli mala ilosc powietrza na muzyce.

 

Aż jego MBL 9007 wchodził mu w clipping (2x440W) - a nie jest to ułomek.

Mogl wchodzic w cliiping nie ze wzgledu na prad a ze wzgledu na jegos tabilnosc czestotliwosciowa, mogl sie wzbudzac, a to zupelnie inna para kaloszy. Wilsony sa duzo trudniejsze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy wzmacniacz z jakim widziałem Alexie, to ARC REF250 (250W). Prócz tego REF750 (750W), Momentum (400/600W), VTL (450/800W) itp. Jestem jednak przekonany, że Soulution 710 z mierzonymi 290W/4Ohm poradzi sobie z Alexią bez mrugnięcia. Tak samo wszelkie 100W końcówki w klasie A np. Vitus.

 

Poza tym nie ma co dramatyzować... najwyżej mały przester się zrobi na ułamek sekundy. Nikomu korona z głowy nie spadnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth,

Czytałeś recenzję Collomsa Wilsonów Alexii?

Ty rozumiesz te wszystkie pomiary.... wygląda na to, że Alexia też jest dość wymagająca. Ja dobrze zrozumiałem, że max możliwości pokazuje dopiero przy 250W tak?

 

Bez Kozery powiem....pińcet!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest nachylona to jest ok, nie opowiadaj farmagezonow.

 

Wilsony to dopiero trudne kolumny z impedancja schodzaca do 1.8 oma! to jest dopiero trudne dla wzmacniacza, minimalna impedancja w YG to 3 ohmy a to stanowi dwu krotnie lepsze obciazenie ;)

Impedancja to prawdziwy problem a nie skutecznosc. Kazdy powtarzam kazdy wzmacniacz nie bedzie dobrze pracowal na 1.8 ohma no chyba ze bedzie to cyfrowka tej to wszystko jedno ;)

 

Nawet jak wzmacniacz potrafi byc liniowy na takiej impedancji i dostarczyc liniowy prad, to jego konstrukcja bedzie wymagala wielu tranzystorow koncowych a to z kolei bedzie wymagalo duzego pradu ktory trzeba dostarczyc wielu bazom tarnzystorow koncowych. Tak duzy prad spowoduje z kolei wolne przeladowywanie pojemnosci millerowskich a to tym samym rowniez spowoduje wolna prace wzmacniacza - czyli mala ilosc powietrza na muzyce.

 

Mogl wchodzic w cliiping nie ze wzgledu na prad a ze wzgledu na jegos tabilnosc czestotliwosciowa, mogl sie wzbudzac, a to zupelnie inna para kaloszy. Wilsony sa duzo trudniejsze ;)

 

O czytaniu pomiarów musisz się jeszcze BARDZO dużo nauczyć. Kozaczysz tu na forum jak nikt inny, a na każdym kroku pokazujesz, że w gruncie rzeczy, masz o nich blade pojęcie.

 

Jako pracę domową poczytaj sobie o phase angle. I może wtedy zrozumiesz, dlaczego nie same minimum impedancji jest istotne, i jak połączenie phase angle ORAZ impedancji wpływa na obciążenie wzmacniacza.

 

Zarówno Alexia, jak i Sasha, to trudne obciążenia. Aczkolwiek w przypadku tych kolumn, sprawę trochę ratuje wysoka efektywność.

 

Sonja i Q5 nie mają tego luksusu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"We have not had any problems with the Sonja 1.3. When setting up the Sonja 1.3's the speakers are carefully tilted (using the supplied spiked feet) forward so that the tweeter in pointed at ear level when seated. The Sonja 1.3 does project a "life-sized" image. Voices have an appropriate size (with focus), not squished down to the height of a short speaker."

 

I wszystko jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś w stanie tak pochylić kolumny na szpilkach, aby skompensować 50cm podniesienie tweetera. Fizyki nie oszukasz.

 

Oczywiście producent napisze ci wszystko, aby tylko sprzedać kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej będziesz siedział od kolumn, tym każdy milimetr wyżej na kolcach będzie dawał większą różnicę kierunku fali. Tak jak w wahadle. Czysta matematyka. Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale to jest proste :)

 

Odpisz czy czytałeś recenzję Collomsa :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale wtedy trzeba by także podawać minimalną odległość, np. 5m, a YG o tym milczy.

 

Realnie to te kolumny na szpilkach można pochylić o 2cm.

 

Przy tej głębokości podstawy, to tyle co nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Q5 każdy uważa za niewypał... Nawet jak z Fritzem rozmawiałem, to mniej więcej "ok, super kolumna, fajnie, elegancko, ale do Q7 nie ma startu".

 

A Alexię kocham :) fajna jest, świetnie gra i jest śliczna jak na WA :)

 

a propos :) :)

 

268200_10151937038637656_213841267_n.jpg

 

High / Hi :) End dla dresiarza.

 

Nie wiem kim jest idio... hmm... właściciel, ale niech go szlag...

971821_10151931173532656_1770638413_n.jpg

 

Ale przecież to są jego "satelitki" do kina domowego ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim trzeba być imbecylem, żeby robić coś takiego... aż płakać się chce... chociaż na koniec i tak jest uśmiech politowania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pracę domową poczytaj sobie o phase angle. I może wtedy zrozumiesz, dlaczego nie same minimum impedancji jest istotne, i jak połączenie phase angle ORAZ impedancji wpływa na obciążenie wzmacniacza.

Kata fazowego miedzy czym?

Narobilem sie sporo wzmakow i wiem jak pracuja z obciazeniami, najtrudniesza dla wzmakow jest niska impedancja i jesli to minimum przypada na 1.7 ohma to we wzmacniaczach zaczynaja sie dziac cyrki. Prad rosnie bardzo, tranzystorom brakuje bet przy takim pradzie, tym samym Ft tranzystorow mocy spadaja tragicznie, petla na wyjsciu pary komplementarnej zaczyna mocno poprawiac podaje sygnal do pary roznicowej ktore steruje caloscia, ale kazde poprawianie wolne petli to to czego ucho nie lubi najbardziej, powstaja znieksztalcenia glownie typu TIM. Dlatego wzmacniacz nie powinien pracowac z takimi obciazeniami. Duze wzmacniacze nawet te najwieksze zaczynaja miec problemy, bo co z tego ze nawet oddaja taka moc na 1.8 ohma jak ich predkosc w otwartej petli wzmocnienia jest wtedy niska-to tez nie jest dobra konstrukcja wzmacniacza. Takie obciazenie to jest totalna bzdura i temu nie zaprzeczysz! Co innego z YG, 3 ohmy minimum to jest zupelnie jeszcze przyzwoita impedancja.

 

O czytaniu pomiarów musisz się jeszcze BARDZO dużo nauczyć. Kozaczysz tu na forum jak nikt inny, a na każdym kroku pokazujesz, że w gruncie rzeczy, masz o nich blade pojęcie.

Owszem z pewnoscia musze sie jeszcze wiele nauczyc moze i nawet od Ciebie, a Ty zachowujesz sie jakbys pojadl wszystkie rozumy chociaz WIEM ze masz duzo roznych brakow - bo kto ich przeciez nie ma ;)

A jesli chodzi o kozaczenie to mysle ze Ty kozaczysz tu bardziej :)

 

Nie jesteś w stanie tak pochylić kolumny na szpilkach, aby skompensować 50cm podniesienie tweetera. Fizyki nie oszukasz.

Jestem pewny ze gdybysmy wzieli jakas duza linijke, katomierz i pomierzyli nachylenia czesci srednio-wysokotonowej wzgledem niskotonowej to w pewnej odleglosci tak na oko patrzac 4-5 metrow w bazie patrzac na zdjecie wszystkie glosniki skierowane so w jeden punkt wiec jest IDEALNIE!!!. Dodatkowo glosnik niskotonowy nie musi byc skierowany na sluchacza chociaz jest bo, lokalizacja dzwieku przez mozg w zakresie niskich czestotliwosci jest dokladnie zerowa. Kolumny YG sa przemyslane pod wieloma wzgledami, gdybym ja projektowal kolumny, zrobilbym bardzo podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na trudne kolumny jest tylko jedna rada - dobry wydajny wzmacniacz w klasie A, najlepiej z mocą 100W i więcej. Nie ma kolumny, która się oprze porządnemu Vitusowi, Gryphonowi czy chociażby Accuphase. Ewentualnie w klasie A/B to Soulution, który jest wzorcem, ale oprócz mnie i może 2 osób na forum nie ma zbyt wielu entuzjastów szwajcarskich klocków :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na trudne kolumny jest tylko jedna rada

Jedyna rada to wzmacniacz cyfrowy np bardzo chwalony Ncore. Technika analogowa w tym zakresie jednak wymieka, no chyba ze wejda nowe tranzystory ale jak pokazuje czas i tak wiekszosc robi na bipolarach

 

Ewentualnie w klasie A/B to Soulution, który jest wzorcem, ale oprócz mnie i może 2 osób na forum nie ma zbyt wielu entuzjastów szwajcarskich klocków :)

Wzmacniacze bez petli sa zmulone to bylo dobre jak nie bylo Soulution-a ;) Petla jednak robi swoje, np robi bardzo kontrolowany bas.I wiele wiele innych pozytywnych apsektow o ktorych duzo byloby trzeba sie rozpisywac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarek&ania

(Konto usunięte)

Dodatkowo glosnik niskotonowy nie musi byc skierowany na sluchacza chociaz jest bo, lokalizacja dzwieku przez mozg w zakresie niskich czestotliwosci jest dokladnie zerowa.

Stasiu , czasami w twoich wypowiedziach pojawia się światełko w tunelu.

Tylko na razie nie wiem czy to nie jest pociąg ?:)

 

Jedyna rada to wzmacniacz cyfrowy np bardzo chwalony Ncore. Technika analogowa w tym zakresie jednak wymieka,

No niestety jest to pociąg i to chyba nawet pośpieszny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jest to pociąg i to chyba nawet pośpieszny ;)

 

Sa juz pierwsze skowronki mowiace (z zaufanych zrodel i od ludzi ktorzy maja dobre uszy) ze Ncore gra na poziomie Soulution, byc moze nadeszla w koncu era wzmakow cyfrowych...Generalnie wszystkim wiadomo ze predzej czy pozniej tak sie stanie, ale ze juz...tez jestem zdziwiony! Czekam na recenzje Ncora w 6moonsach

 

Stasiu , czasami w twoich wypowiedziach pojawia się światełko w tunelu.

Tylko na razie nie wiem czy to nie jest pociąg ?:)

Lokalizacja niskich czestotliwosci wcale nie jest wynikiem tego ze zrodlo niskich czestotliwosci jest gdzies umiejscowione.Mozg to lokalizuje na podstawie wyzszych harmonicznych ktorych w dzwiekach basowych sporo. Dlatego jest to prawda ze subwoofer moze stac w zupelnie innym miejscy a i tak precyzyjna lokalizacja bedzie odbywac sie w zakresie 200Hz-20kHz poprzez panel niskosredniotonowy-temat stary jak swiat, rzecz oczywista i bezdyskusyjna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.