Skocz do zawartości
IGNORED

Najpiękniejsze pokoje odsłuchowe


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co mam powiedzieć.....wiem jak było u mnie i przez to troche się nauczyłem.

Wpierw straciłem sporo czasu na polskie firmy akustyczne.

Potem straciłem sporo kasy na eksperymenty z jedną z nich.

Nie była to zupełna strata bo trochę pomogło ale nadal było daleko do ideału.

Aż wyżaliłem się koledze z forum. To porządny gość....Imacman ...i on kogoś mi polecił.

Byłem bardzo nieufny po wcześniejszych doświadczeniach i wydanej kasie z miernymi efektami.

 

Ale zaryzykowałem....i warto było...

 

Wpierw dokładne wymiary pokoju i na tej podstawie został zrobiony nie tylko projekt ale też ruchome

wizualizacje, kolorowe na których było widać gdzie i jak rozchodzi się faka dźwiękowa od kolumn,

gdzie i od której ściany odbijają się poszczególne fale basowe, gdzie podczas ruchu fali były tzw węzły

basowe i tam fala robiła się niebieska a gdzie potem ta sama fala przechodziła w tzw strzałkę czyli górkę basową

i tam robiła się czerwona.

Było widać gdzie muszą być bass trapy, na które częstotliwości strojone ale teź od której strony muszą być wloty do

Rezonatorów Helmholtza żeby jak najwiecej z tej fali wyłapać.

Wtedy zrozumiałem dlaczego w pewnych miejscach wloty muszą być od góry a w innych miejscach z boku albo od dołu.

 

Potem był u mnie cykl pomiarów na oprogramowaniu którego większość polskich firm akustycznych nawet na oczy nie widziało!

Trwało to ok 3-4h. I korekta projektu bo same wymiary pokoju to za mało.

Ważna jest ilośc i wielkość okien, materiały uźyte do budowy ścian, podłogi, sufitu, meble w pokoju bo mój pokoj był juź niestety urządzony.

Pomiary wykazały drobne acz istotne różnice wynikające właśnie z powyższego dlatego wymiary pokoju to za mało.

Musi być pierwszy pomiar.

Potem była realizacja pierwszego etapu i....kolejne pomiary bo każde ustroje wnoszą zmiany które są modelowo przewidywalne w....80-90% ale nigdy w 100%.

Potem kolejny etap adaptacji uwzględniający korektę po drugim pomiarze.

I znów pomiary, korekta i trzeci etap i znów...pomiary.

Mogę zrobić jeszcze 4 etap tzn sufit.....pomyślę o tym.

 

Wiele się dowiedziałem i wiem jakie bajery moźna uźyć, co wymyślają Japońce na uniwerku w Kyoto, czy Amerykanie.

Dyfuzory binarne, ternarne, dyfuzory basowe....nie absorbery ani RH, tylko dyfuzory które działają od 20hz zwane Perkolatorami i inne bajery o których znów nasze firmy audio nawet nie słyszały.

 

I jak czytam że ktoś koledze z forum proponuje adaptacje na telefon, bez pomiarów to żal mi kolegi.....i tak jak ktoś mi kiedyś pomógł tak i ja poczuwam się że, powinno się pomóc innemu w potrzebie.

 

Ale każdy ma swój rozum i sam decyduje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ustalasz indywidualnie.

Ma być tanio to będzie tanio, ma być lepsza jakość to jest lepsza.

Ja mam jezdne podstawy na germańskich kołach Tente, ramy ze stali nierdzewnej, szczotkowanej,

na tym ustroje to wiadomo że to robota stolarska ale zamiast okleiny mam wytrzymały laminat wenge.

Jest to trochę droższe ale wygląda super.

Można zrobić jeszcze większy bajer z dowolnych kolorach i lakiery na wysoki połysk.

Jeszcze inna sprawa to pokój który nie jest urządzony i wtedy można dowolnie wszystko a z pewnością większość pochować.

Ja już tego zrobić nie mogłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta firma ma jakąś stronę, albo można zobaczyć gdzieś na ile inwazyjne estetycznie są ich ustroje akustyczne?

Jeśli sly mówi o JBN to jego zdjęcia są tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na tych zdjęciach są takie jakie są.U mnie wszystko wygląda zupełnie inaczej.

W zasadzie jest pełna dowolność wyglądu. Ważne jest żeby spełniało założone parametry akustyczne

a kolory i materiały są dowolne.Tylko kwestia czy chcemy mieć adaptacje za 20 czy za 50 tys.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly,

Co do do Twoich wcześniejszych wypowiedzi to masz rację. Zrobiłem mały research u osoby, który robiła w SMT adaptację i przestało mi się to podobać równie szybko jak się spodobało wcześniej. Jeśli już ma być profesjonalnie, to nie wyobrażam sobie, że nie mam "pod ręką" osoby która robi mi tą akustykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.Ostrzegałem choć miałem dylemat czy powinienem się wtrącać i psuć tobie z góry założony plan.

Ale że przeżyłem co przeżyłem i sam się trochę nauczyłem a poza tym słyszałem właśnie o takich firmach i adapacjach

akustycznych na telefon to jednak napisałem.

To co robi SMT pewnie jakieś bardzo złe nie jest, może to i nieźle wygląda, zapewne bardziej skutecznie niż nie robienie

w pokoju niczego ale nie jest to takie podejście jak być powinno. Akustyka to bardzo ciekawa sprawa może miedzy innymi

dlatego że nie jest przewidywalna modelami matematycznymi w 100%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.Ostrzegałem choć miałem dylemat czy powinienem się wtrącać i psuć tobie z góry założony plan.

Ale że przeżyłem co przeżyłem i sam się trochę nauczyłem a poza tym słyszałem właśnie o takich firmach i adapacjach

akustycznych na telefon to jednak napisałem.

To co robi SMT pewnie jakieś bardzo złe nie jest, może to i nieźle wygląda, zapewne bardziej skutecznie niż nie robienie

w pokoju niczego ale nie jest to takie podejście jak być powinno. Akustyka to bardzo ciekawa sprawa może miedzy innymi

dlatego że nie jest przewidywalna modelami matematycznymi w 100%.

sly

mysle że oferta SMT jest dostosowana do potrzeb wspołczesnego klienta- zapewne większość chce po niskim koszcie ale z nazwa uznanej marki stąd niejako sprzedaż wysyłkowa :) , przecież jesli koszt nie gra roli to głownego projektanta SMT mozna mieć miesiąc w domu :)

20 lat temu kiedy spotkałem pierwszą firme od adaptacji akustycznej już wtedy dość znaną mimo że temat raczkował dosłownie - było to u Piotrowskiego w Łodzi nie było innej mozliwosci jak tylko wersja opisywana przez Ciebie czyli pomiary -ustroje -pomiary ustroje i strojenie czyli czasochłonna robota dla obu stron

czasy sie zmieniaja teraz jest klient tkzw. internetowy i niestety firmy muszą się dostosować aby żyć ale oczywiście dla fascynatów tematu zawsze znajda wyjście -kwestia ceny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 lat temu kiedy spotkałem pierwszą firme od adaptacji akustycznej już wtedy dość znaną mimo że temat raczkował dosłownie - było to u Piotrowskiego w Łodzi nie było innej mozliwosci jak tylko wersja opisywana przez Ciebie czyli pomiary -ustroje -pomiary ustroje i strojenie czyli czasochłonna robota dla obu stron

No własnie i ta firma zrobiła wiele ciekawych projektów [kto wie czy nie najciekawszych] w Polsce. Doświadczenie przynajmniej

ma i to duże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem tylko temat akustyki taki łatwy i oczywisty nie jest i bez pomiarów akustycznych i dostrajania nie ma szans na sukces.

Największe problemy są z pasmem 20-200hz i tu skuteczne są w zasadzie tylko RH a one mają zakres działania -/+ 2dB czyli np gdy trzeba opanować częstotliwość 55hz to RH można dostroić dokładnie na 55hz i zakres działania będzie miał 53-57 ale skraje tego zakresu bedą mniej skuteczne niź środek. A i tak jest to bardzo wąski zakres.

Dlatego bez dokładnych pomiarów akustykę można zrobić i trochę pokój poprawić ale to będzie Max na 40% a z pomiarami można nawet na 90%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly,

Co do do Twoich wcześniejszych wypowiedzi to masz rację. Zrobiłem mały research u osoby, który robiła w SMT adaptację i przestało mi się to podobać równie szybko jak się spodobało wcześniej.

 

Napisz coś więcej. Może być na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że Matts hmmm... nie czuje potrzeby nadzorowania projektu w trakcie jego budowy. Nie robi pomiarów akustycznych pomieszczenia (co w moim przypadku mogłoby się skończyć bez sensu, z wiadomych względów). Wystarczy, że podasz mi tylko dokładne wymiary pomieszczenia i cały projekt jest robiony jakby w ciemno. On przyjeżdża już po wszystkim na regulację rezonatorów Helmholtza i tyle. Oczywiście jesli chcę to mogę go ściągnąć do siebie na miesiąc, ale dodatkowe 120kzł mnie nie swędzi :) Jestem pewien, że polskie firmy zrobią równie dobrze i solidnie. O cenach nie wspominając.

 

"Of course I have met Matts personally. I went to see him in Sweden to discuss with him and the architect the room drawings.

I ma very satisfied with the final effect. The sound is just amazing, but i went further than you as all my walls are treated.

SMT will basically ship you the acoustic elements, so you need somebody to install them.... then Matts will come to do the tuning of the bass traps (Helmholtz resonators) when everything is built. You can also have him come to supervise the assembly, I decided to supervise the assembly myself and have him come when it is all finished.

Service is very good, communication is sometimes difficult as his English is not great and he is not the most responsive on email.

You don't need to do special acoustic research or measurements in the room before you install everything. What you need is measurements after traps are installed".

 

Co muszę przyznać - projekt jest na 'szóstkę', widać doświadczenie i techniczne wykształcenie Mattsa. Nawet kolejne etapy prac są napisane pismem technicznym. To taki solidny rzemieślnik starej szkoły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w tym nic złego. Facet najwyraźniej ma olbrzymią wiedzę i doświadczenie, i taki projekt zapewne da 90% efektu bez konieczności inwestowania w jego przyjazdy.

 

A jeżeli chce ktoś postawić kropkę nad 'i' i jest gotów za to zapłacić - to też jest taka możliwość.

 

Jak dla mnie te jego dyfuzory wyglądają na znacznie bardziej złożone konstrukcje niż to co można zobaczyć na stronie JMB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, nie wiem.

'stereo' z WBF (prywatnie Jean-Frederic :) ) dodał jeszcze:

"SMT diffusers are pretty special. They operate very well at less than 50cm of distance, whereas for most other diffusers (e.g., traditional quadratic diffusers), you need a minimum of 2.5meters. I have studied a lot the market, there is nothing equivalent"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasiq dla własnej satysfakcji powinieneś zrobić pomiary przed adaptacją [nawet gdyby to miało kosztować extra], to zajmie

raptem godzinę czy dwie - będziesz miał wszystko na wykresie który porównasz z wykresem po zmianach !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to dyfuzory 2D i 1D działają od 160cm.

Mając głowę bliżej wprowadzają zakłócenia.

 

Dyfuzory binarne i ternarne które robi JBN na bazie projektów z USA i Japonii

działają juź od....25cm! Czyli można siedzieć blisko od nich.

To się czasem przydaje szczególnie w mniejszych pomieszczeniach.

Urok ustrojów JBN polega na tym źe niewiele widać a można to zakryć materiałem

i bedą prawie wogóle niewidoczne.

 

Długo by tu o tym pisać.

Z tego co widzę co robi SMT to są to fajne rzeczy ale akustycznie daleko im do akustycznych

projektów JBN.

A jakość wykonania to kwestia ceny.

Ludzie u nas chcą tanio....to maja tanio.

JBN dostosowuje się do warunków rynku jaki mamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepan,

Oczywiście, wiem o tym i opcję SMT odrzuciłem. Pomieszczenie mam co najmniej problematyczne i gotowiec mnie nie interesuje. Dodatkowo kwestia logistyki mnie trochę zniechęca.

Poza tym w/w Mirek z Acoustic Labs przedstawił mi kilka ciekawych i nieingerujących w wygląd rozwiązań problemu dużej powierzchni szklanej. Będzie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LUKASIQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasiq - a dostałeś z SMT cennik ich dyfuzorów ?

 

Z tego co widzę co robi SMT to są to fajne rzeczy ale akustycznie daleko im do akustycznych

projektów JBN.

 

A skąd wiesz, skoro nie jesteś w tej dziedzinie specjalistą ? I dlaczego projekt dyfuzora z USA ma być z automatu lepszy niż projekt dyfuzora ze Szwecji ? A może jest dokładnie na odwrót ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedynczych dyfuzorów niestety nie.

 

"I can send a building team or a supervisor from sweden if you aim for Level 2 or3 I usually work with local carpenters if you aim for level 1

The cad drawing I send you was level 1 at a module cost of 8500euro + cad and shipping cost

In your case I assume you want to keep the window viuw , so module cost start from 5000euro up to 15000 euro if we also do the wall behind sweetspot".

 

Dotyczyło to pomieszczenia mniejszego (wtedy jak się nie zrozumieliśmy i krótka ściana miała chyba ok 4,5-5m.).

 

Napisz do niego, poda Ci szczegóły.

 

Niestety drogo!

Dyfuzory V-Wing i S-Wing około 300-400 Euro za moduł.

Tak więc cały Twój pokój to idzie -dziesiąt tysięcy Euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział Siara w Killerze: "mają rozmach sku...syny..."

A to na pierwszym planie to co takiego? Wirówki atomowe?

 

Echhh, eksperci z AS ;)

 

To są wzmacniacze Niro Nakamichi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Fajne te transparentne dyfuzory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

383383_457204637705761_1525929154_n.jpg

601026_456700757756149_1056987268_n.jpg

600607_456688011090757_1527758758_n.jpg

977376_457503101009248_377697180_o.jpg

999538_458287480930810_1466712491_n.jpg

 

977487_458085597617665_1441695185_o.jpg

995875_458068620952696_1189481860_n.jpg

 

 

474896_458091557617069_2120638838_o.jpg

 

981861_458404824252409_1259416825_o.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcin-utopia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał na zbyciu $22,9mln na dom, to w prezencie dostanie także pokój odsłuchowy. Sprzet to m.in. kolumny Pipedreams, ARC Ref 40, gramofon Clearaudio itd. Czyli wstydu nie ma.

 

pipe1r.jpg

pipe2x.jpg

 

Tutaj więcej zdjęć tego domu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Elberoth

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.