Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowy amp Panasonic SA-XR55 - opinie ?


PawelP

Rekomendowane odpowiedzi

Tracimy rupiecierską obudowę na poziomie lat '70. Nie wnikam we wnętrze - przede wszystkim ma grać, ale też wygądać, co w przypadku tego starocia nie jest możliwe. Chyba, ze mamy gerkowską meblościankę dla Kowalskiego.

 

>dudivan

często, zwłaszcza w przypadku muzyki rozrywkowej d[ynamika]. jest rzedu 10 dB

 

to, że ktoś wykorzystuje 10 dB to tylko i wyłącznie jego wina - a właściwie celowe działanie - pop to nie klasyka i tam z założenia nie stosuje się az takic rozpiętosci dynamicznych. Zresztą, każdy tfurca i kompozytor operuje dynamiką tak jak umie - i nie zawsze dobrze. Częste skoki poziomu są irytująse, stad wprowadza się kompresję i normalizację, by dało się wogóle spokojenie słuchać.

Dynamika ma bardzo wiele wspólnego z SNR. Szum jest jej główym orraqniczeniem. Sygnał na pozoimie poniżej szumu nie jest użyteczny - to nie CB ani inne kriotkofalarstwo. Zresztą, by odsiągnąć sensowną dynamikę potrzebny jest pewnien jej zapas który zapewnia m.in. właśnie odpowiednio wysoki poziom SNR. Tak więc trzeba odjąć od poziomu szumów ok 10 dB by uzyskać poziom dynamiki jaki da się odtworzyć. Co w przypadku CD daje jakieś 80dB, przy winylu 50 dB, a więc w tym drugim przypadku - w warunkach domowych nie będzie problemu, rzy szumach otoczenia ok 40 dB i SPL 90dB wystarcza kilka W. Nagramia muz. klasycznej rzadko mają dynamikę powyżej 30-40 dB.

 

Nie rozumiem czemu tak często kwestionuje się wpisy Qubrica - czy jest to część forumowej nagonki na bardziej asertywne osoby?

 

>dudivan

>Qubric, w "analogu" były omawiane pomiary dynamiki względnej na LP i CD. Była prawie taka sama a w niektórych przypadkach wyższa na LP. Masz sklorozę ?

 

Masz na myśli te pomiary zrobione przez kolesia ktory nawet nie wie jak zinterpretować uzyskany przez niego wynik [poprawny zresztą] i tendencyjnie udwanadnia to co chce, nawet wbrew temu ze pomiar wykonał prawidłowo? Taki pseudo-naukowy bełkot oswieconego, któremu się wydaje...? to zobacz na temat "LP_rowek_niemodulowany"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Trochę sorry za off-topic, w końcu wątek jest o Panasonicu, ale to nie ja zacząłem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard_wpl, 21 Lis 2005, 23:12

 

W czasach o których piszesz moi rodzice juz się prawdopodobnie znali ;)

 

Natomiast nie porównuj LP i mastera na CD, bo po pierwsze. master na CD jest zazwyczaj zrobiony z LP (a w bardzo żadkich wypadkach zrobiony z taśmy matki nagranej dla celów techniki LP). O ile wiem to dla techniki LP były istotne róznice w operowaniu sygnałem, a nawet samym sposobem omikrofonowania. Np. blisko nagrywano wokale żeby bardziej "wystawały" ponad szum LP - żeby były wyraźniejsze.

 

To co się ludziom wydaje na LP to akurat bierze się z większej kompresji dynamicznej - mniejszej rozpiętości poziomów pomiędzy cichymi, a głośnymi fragmentami muzyki, niż ta dostępna obecnie na CD.

 

Niestety remastery z LP na CD brzmia najczęściej fatalnie. Nie świadczy, to źle o CD a właśnie o LP - które jest dla takiego nagrania źródłem (sygnału i problemu z jakościa brzmienia). Mnie np. przy odsłuchu z LP nie przeszkadza jego szum. Natomiast w tym samym nagraniu remasterowanym na CD pierwsze na co zwracam uwagę to własnie szum - stale obecny, nieznośnie przykuwający uwagę (w dobrych remasterach jest on chyba jakoś wyciszany).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jakiego sprzętu używał....

 

Za kolekcję remasterowanych płyt Rubinsteina zapłaciłem słono. a nie mam w ogóle przyjemności słuchać.

 

Jest to "tylko" i jeden facet który gra. Mikrofony są w pozycji pierwszego rzędu krzeseł, a nie włożone pod klapę.

Dynamika - nawet nie myślalem o takich kategoriach, o szumach, trzaskach płyty (choć zdawałem sobie sprawę o ich istnieniu.... MAGIA brzmienia instrumentu, emocje wybrzmiewanie, pogłos .... w CD został tylko rytm i "melodia" - nic więcej. Nie ma nic martwy syntezator - niedroga Yamaha elektroniczna.

 

Można by dodać problem SACD - wydań na siłę przekonwerterowanych do tego formatu przez "komputerowców".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno legendarny na forum "Veteran" (pisze legendarny bo go praktycznie nie widać a często ludzie o nim piszą), miał jakąś stronkę internetową na której znajdowały sie robione przez niego KITy gajnclone oraz przedwzmacniacz cyfrowy.

 

To taka mała dygresja godząca zwolenników przetwarzania analogowego i cyfrowego sygnału ;)

 

Obudowę do tego każdy zrobi wg uznania - nawet wykorzystując od starego odbiornika typu "Zodiak" i wygląd zadowolić może nawet wymagającego Dydivana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric - mikrofony blisko ust w przypadku nagrywania materiału na LP ? Chyba tylko w przypadku "audiofilskiego" dżazowatego repertuaru, no i popu, gdzie wokaliści zwyczajnie nie mają głosu (i muszą robić mikrofonowi blowjob). Mikrofon to się umieszcza na wędce daleeeeko, daleko. przynajmniej porządny (pojemnościowy Telefunken, AKG itd.).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan, 25 Lis 2005, 10:45

 

rozumiem że jakieś 30-40 lat temy zajmowałeś się "umieszczaniem mikrofonu na wędce" i piszesz to z doświadczenia, bo ja to tylko stego co wyczytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Ryszard_wpl, 19 Lis 2005, 00:48

 

>Jaro - bronie cyfry bo łądnie gra. Panasonica RX-45 ponieważ wiem że wielu miłośników muzyki męczy

>się z wieloma "wypierdkami" w torze muzycznym. A mogłoby się za nie duże pieniądze oderwać w inny

>lepszy świat. Panasonic jest odskocznią w wyższą klasę. I tu się nie ośmieszam. Nie wybrałem go do

>swojego systemu bo mam wyższe wymagania ale uważam że panas wykonał przełom. Próbuje kupić 45 -tkę

>od ponad roku (w czerwcu 2004 już nie było ich w sklepach (zastąpił je model 50 - słaby) Na allegro

>- nie ma ani sztuki. Subskrypcja jest ofert nie. Chyba Ci co ko kupili nie mają potrzeby zmian....

 

Odświerzam wątek.....

 

Wreszcie z determinacjii, że nie mogę dopaść XR45 zdesperowany kupiłem XR55 (Powodem była półka o głębokości 40 cm - i tylko panas się mieścił z urządzeń branych pod uwagę...

 

Opinia - nie miałem jeszcze możliwości porównać z xr45, odległość czasowa też duża, inny sprzęt kable itp. XR55 nie wygrzany - gra obecnie non stop od kilku dni.

 

Niemniej z pewnością wypierdkiem nie jest! Wydmuchać natomiast chyba może głośniki niskotonowe. Straszny łomot czasami generuje. Scena jest bardzo precyzyjna, dzwięk nie drażnił nawet pierwszego dnia.

 

Jeszcze napisze wrażenia z odsłuchu - biorę go do piwnicy - zetrze się z lepszymi klockami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i po odsłuchu. XR 45 jest nie do bobicia. Co oni tam tajemniczego zrobili - lub co uprościli w nowych modelach? Wiem że zasilacz potencjalnie jest inny.

Gra dobrze. Na krótką metę nawet zachwyca. Kupa szczegółów umykających w lampowym push-pullu (na EL34). Instrumenty i scena bardzo realistyczne. Ale wokale, Jacitha i Diana Krall - nie czarują tak jak na lampie.

Tripath jest o klasę lepszy - ale i o 2 klasy bardziej wypasiony w dobre elementy....

 

Chyba trzeba coś pogrzebać.

 

Czy ktoś dysponuje serwisówką lub chociaż schematem SA XR-45 i XR-55 lub podobnych modeli na chipach TI?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za "zbiegł" okoliczności - znalazłem test .... zgadnijcie w jakim piśmie ;)

 

Panasonic SA-XR57

 

bardzo duże szumy: SNR 67 dB

bardzo mała moc : 5x26 ( buuu ) 4x38 2x78 1x84

duże zniekształcenia: THD 0,3

słaby wsp. tłumienia : 21

reasumując : czy to w ogóle gra ?

 

ps. w odsłuchu sieje wysokimi tonami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to pomierzyli (chodzi mi o szumy. Można łatwo zrobić błąd w pomiarach bo wzmaki PWM mierzy się nieco inaczej...

 

Moc - moim zdaniem nie brakuje mu nic. w stereo sumują się po 2 wzmaki na jeden głośnik.

Bas jest referencyjny!

Wysokie nie bardzo ;-(. Jak słuchałem na Heilach to jest OK. Natomiast na Berylowej kopułce (Yamaha NS1000) już jest nie bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard_wpl, 22 Gru 2006, 10:06

 

>Ciekawe jak to pomierzyli (chodzi mi o szumy. Można łatwo zrobić błąd w pomiarach bo wzmaki PWM

>mierzy się nieco inaczej...

>

>Moc - moim zdaniem nie brakuje mu nic. w stereo sumują się po 2 wzmaki na jeden głośnik.

>Bas jest referencyjny!

>Wysokie nie bardzo ;-(. Jak słuchałem na Heilach to jest OK. Natomiast na Berylowej kopułce (Yamaha

>NS1000) już jest nie bardzo.

 

Popatrz XR 57 ma 4x38W ( używamy bi-amp ) ..... Denon AVR-1707 ma 4 x 79 W i oczywiście też ma funkcję bi-amp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale może 2 cyferki wyżej oznacza kolejną degradację jakości.. Ja cały czas wyrażam się op XR-55 (polowałem na XR45) a Ty podajesz dane o XR-57. Co nowszy sprzęt tym gorsze wyniki. ....

 

Poza tym czy ma 38 czy 105 W na kanał - mnie to rybka - wrażenia się liczą! A na bas ma chyba największy wpływ MOC/PRĄD czyli krótko potencjał do wykonania pewnej pracy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze test XR 50

 

max moc - 4 x 33 W ( oczywiście zakładam z góry że będzie użytkowany w trybie BI-AMP )

 

THD+N 0,575

 

SNR 49 dB - LOL

 

Wynika z tego że im starszy model tym gorszy ( i to pod wszystkimi względami ) !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rece mi opadly i postanowilem znalesc lepsze testy dla panasa. Szukajcie a znajdziecie ...

 

2x150 W przy 4 omach!

2 x 90 W przy 8 omach 5x86 W

 

szkopy tez to potwierdzają z grubsza ;-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 2x 93 W jest przy jakim THD ? nie napisali .....

 

Tam przy pomiarach XR55 może THD+N wynosi 10% przy mocy 93W ( 8 ohm )

W AUDIO na XR57 przy THD+N 1% jest 78W ( 8 ohm ) czyli wszystko się może zgadzać... ( te ampli pewnie znacznie nie odbiegają możliwościami )

 

 

Podobnie jak współczynnik tłumienia ... zarówno w XR57 AUDIO_PL wynosi przy 8 ohm fatalne 21

w XR 55 i niemieckim piśmie (?przy 8 ohm ) jest 18 ( co to znaczy tiefen bo pod hohen jest 7 )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAk oglądam dłużej ten niemiecki test to pełno niedomówień .... i TY Ryszard_wpl że te testy są lepsze ????? Pod jaki to tajemniczym względem ????

 

THD przy osiągnięciu mocy niemcy nie podali

 

W wykresie jest 93W, w tabeli sobie napisali 91W ??? ( już pomijam że nie podali THD+N tylko w jednym miejscu napisali k - tak się to u nich oznacza co ? ) jak te testy są lepsze to ja jestem Matka Teresa z kurde Kalkuty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wszystkie wzmacniacze "cyfrowe" których parametry widziałem

są dość wyraźnie gorsze od wzmacniaczy klasycznych. Kino domowe i owszem,

ale żeby zaraz konstrukcje audiofilskie? Może kiedyś, ale na razie nie bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaro_747, 24 Gru 2006, 02:40

 

>Do tej pory wszystkie wzmacniacze "cyfrowe" których parametry widziałem

>są dość wyraźnie gorsze od wzmacniaczy klasycznych. Kino domowe i owszem,

>ale żeby zaraz konstrukcje audiofilskie? Może kiedyś, ale na razie nie bardzo.

 

Wzmacniacze audiofilskie mają "trochę" większe współczynniki tłumienia niż taki XR55 57 itd ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Pytania na które nie oczekuję odpowiedzi..

 

>>Do tej pory wszystkie wzmacniacze "cyfrowe" których parametry widziałem

>>są dość wyraźnie gorsze od wzmacniaczy klasycznych.

 

Parametry - Halcro - podobno nie mieli w Streophile lepszych pomiarów w historii laboratorium.

Tact Millenium - też od biedy nie było źle w pomiarach.

 

Natomast zacne audiofilskie konstrukcje lampowe - w pomiarach to żenada - a tak wielu z nas je "kocha".

 

 

>Wzmacniacze audiofilskie mają "trochę" większe współczynniki tłumienia niż taki XR55 57 itd ;)

 

Czy Ongaku ze wsp. tłumienia (zgaduje...) 3 nie jest audiofilskim wzmacniaczem?

 

 

Wracając do głównego wątku o XR 45/55:

Udało mi się wreszcie dorwać XR45. Rozebrałem też swojego XR55. Sprawa stała się jasna. wszyskie nowsze modele po 45 są gęściej upakowane. Na tej samej długości płytki wstawiono więcej kanałów - cewki toroidalne filtra (2 szt / kanał) są teraz mniejsze, przysunięte do siebie na styk!!! i nawinięte cieńszym drutem. Dodatkowo nie są przesunięte względem siebie więc zakłucenia przenikają z cewki na cewkę...

 

Pierwsze wrażenia były od razu jednoznaczne! Jest o klasę lepiej! Po ponad pół godzinie słuchania XR45 w takich samych warunkach jak XR55 i nie czułem żadnych negatywnych emocji. (co miało miejsce przy XR55 niestety).

 

Podsumowując wątek - nowe modele Panasonica XR50 do 57 a nawet w ciemno 58 - nie nadają się dla audiofila! dają zbyt dużo smieci i irytują na dokładnych kolumnach.

 

Natomiast SA XR 45 - serdecznie dalej polecam - to jest naprawdę wstęp do Hi-End !!!

 

Jakby ktoś chciał zdjęcia ze środka XR55 to wrzucę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Udało mi się kupić XR 45 po okazyjnej cenie / wyprzedaż w Avansie / i podłączyłem go do zestawu na miejsce Pioneera VSX 510 / starszy model - test w Audio w 2001 r /.Po półrocznym odsłuchu spróbowałem wrócic do Pioneera ,ale nic z tego - XR 45 jest wyraźnie lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Fotki wnętrza i opis SA-XR45 oraz instrukcje użytkownika do pobrania :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

No i stało się takie firmy jak Meridian,Naim i Arcam wypuściły na rynek wielokanałowe amplitunery z cyfrowymi końcówkami mocy , no ale ceny w porównaniu z Panasem są nieco z kosmosu :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Krak_oN, 31 Lip 2007, 00:01

 

>No i stało się takie firmy jak Meridian,Naim i Arcam wypuściły na rynek wielokanałowe amplitunery z

>cyfrowymi końcówkami mocy , no ale ceny w porównaniu z Panasem są nieco z kosmosu :)

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I YAMAHA, cena też raczej kosmiczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i test-http://www.areadvd.de/hardware/2006/yamaha_mx_d1_1.shtml

post-4056-100003866 1199938621_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.