Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za taką cenę to wykupiłbym wszystkie draceny w kwiaciarni i obstawiłbym nimi wszystkie kąty w pokoju ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ile czasu ja będę jeszcze miał potrzebować, by zarobić to wszystko, wygrać i pokupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parantulla, fakt, że ci niby znawcy od akustyki nie mają litości, ceny nie są z kosmosu a raczej z innej galaktyki.

 

Najgorsze jest to, że owi akustycy nie mają doświadczenia i nie wiedzą, że inną sprawą jest studio nagrań z mikrofonem a inną pokój odsłuchowy.

 

Ja ostatnio jestem w kontakcie z człowiekiem z USA (akustykiem od ponad 35 lat), który zgodził się przyjechać do mnie (do Polski i do Szwajcarii bo tam ma klienta) i zająć akustyką. Okazuje się, że ci nasi krajowi dużo ryczą a i tak np poniżej 200Hz nic nie robią w pokoju, twierdząc, że to nie istotne. Robią tak bo pułapki musiały by mieć rozmiar szafy i nie umieją sobie z tym poradzić więc oszukują.

 

Najśmieszniejsze jest to, że człowiek z USA jest niewiele droższy od naszych krajowych akustyków.

 

Morał z tego każdy już wyciągnie o co chodzi z tą całą akustyką?????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w podobnej sytuacji mam cały pokój w ustrojach a bas właśnie poniżej 200 Hz jak dudnił tak dudni, firma która mi to wykonywała przed zamontowaniem ustroi gwarantowała 100% poprawy warunków akustycznych, mam dwa ustroje szczelinowe, na ścianie za kolumnami, wysokości ponad 2 metry, szerokości ok 80 cm i głębokości 15 cm , i poprawy nie ma, teraz firma proponuje mi ustrój o głębokości 50 cm - to już szafa , gdzie w pokoju 16 metrowym to już lekka przesada, nie wiem co mam robić , wydałem już na to parę złoty,może jakieś sugestie ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A30dam, 12 Cze 2008, 10:58

 

>Ja jestem w podobnej sytuacji mam cały pokój w ustrojach a bas właśnie poniżej 200 Hz jak dudnił

>tak dudni, firma która mi to wykonywała przed zamontowaniem ustroi gwarantowała 100% poprawy

>warunków akustycznych, mam dwa ustroje szczelinowe, na ścianie za kolumnami, wysokości ponad 2

>metry, szerokości ok 80 cm i głębokości 15 cm , i poprawy nie ma, teraz firma proponuje mi ustrój o

>głębokości 50 cm - to już szafa , gdzie w pokoju 16 metrowym to już lekka przesada, nie wiem co mam

>robić , wydałem już na to parę złoty,może jakieś sugestie ???

 

Wymiana pokoju ;)

 

kolumny otwarte lub korekcja aktywna sygnału.

 

pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pułapki, sratki, tatki...

Jakby jeden z drugim ochłonął na chwilę i zajrzał do poważnej literatury, to może by tam wyczytał jakie efekty może wnieść do pomieszczenia zniwelowanie jednego narożnika, nie mówiąc już o wszystkich. To nie żadne czary i magia ukryte w "komputerowo obliczanych" pułapkach (typu kawałek deski, kłębek wełny i dwie rurki bass reflex...) tylko najprostsze prawa akustyki się kłaniają. Nie inaczej rzecz wygląda z tymi pudełkami na śrubki wieszanymi na łysych ścianach, które bla, bla, bla... mają rzekomo cudów dokonać i przełomu w pustym pokoju. Podobnych rozmiarów regał na płyty CD zawieszony w tym samym miejscu "zadziała" dokładnie tak samo. Oczywiście cały czas poruszam się w kategoriach normalnych pomieszczeń mieszkalnych, a nie klitek reżyserskich czy laboratoriów badawczych. I tak oto krok po kroku można fortunę utopić w czarodziejskich wynalazkach, żeby któregoś dnia nagle stwierdzić, że u sąsiada piętro wyżej (który żyje sobie w błogiej nieświadomości) marketowe kino domowe gra całkiem przyzwoicie w standardowo umeblowanym salonie o powierzchni i wymiarach identycznych jak nasz, ups... Także ja osobiście proponuję między bajki włożyć pseudo naukowy bełkot i zastanowić się na chwilę gdzie jest pies pogrzebany i co naprawdę ma znaczenie, skomplikowane wzory na obliczenie rozstawu i średnicy dziurek w ścianie czy sam fakt, że ta ściana w ogóle tam stoi albo nie, jaka by ona nie była. Wieszając na łysej dotąd ścianie dowolny przedmiot o "słusznych" wymiarach i "skomplikowanym" kształcie, zawsze odczujemy zauważalną poprawę, niezależnie od tego co to będzie, regał z książkami, półka z pamiątkami, parawan z allegro czy PROFESJONALNY ustrój i tak dalej i tak dalej... Niedowiarkom proponuję wpisać w forumową wyszukiwarkę hasło "choinka" na początek, żeby sobie poczytali jak kolosalne zmiany potrafi wnieść do pomieszczenia przypadkowo postawiona zwyczajna świąteczna choinka na przykład, a czary mary o złotych proporcjach pomieszczenia, pułapkach, rezonatorach i innych duperelach może sobie zostawimy na później ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A30dam, 12 Cze 2008, 10:58

 

>Ja jestem w podobnej sytuacji mam cały pokój w ustrojach a bas właśnie poniżej 200 Hz jak dudnił

>tak dudni...

...teraz firma proponuje mi ustrój o

>głębokości 50 cm - to już szafa , gdzie w pokoju 16 metrowym to już lekka przesada, nie wiem co mam

>robić , wydałem już na to parę złoty,może jakieś sugestie ???

 

Pierwsza sugestia, to spuścić w kiblu opowieści domorosłych akustyków, którzy przeważnie działają po omacku na podstawie "fachowej" literatury i eksperymentują na naiwnych klientach wierzących w cuda, gotowych wydać trochę gotówki za obietnice bez pokrycia.

Druga sugestia, to zająć się narożnikami pomieszczenia i poszukać optymalnego miejsca zarówno ustawienia kolumn jak i punktu odsłuchowego. Cała magia ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parantulla, 12 Cze 2008, 11:30

 

>Druga sugestia, to zająć się narożnikami pomieszczenia

czyli znowu jakieś ustroje , pianki czy może coś innego , każda sugestia mile widziana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regały narożne z książkami lub czymś innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie te:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale coś w tym stylu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A30dam, 12 Cze 2008, 11:22

 

>XYZPawel, 12 Cze 2008, 11:17

>

>kolumny otwarte lub korekcja aktywna sygnału- mógłbyś dokładniej, ew na pw

 

przy kolumnach otwartych dźwięk promieniuje do przodu i do tyłu, nie trzeba specjalnie adaptować pomieszczenia. Dodatkowa korzyść to taka, że sąsiedzi będą Cię o 5dB ciszej słyszeli ;)

 

Korekcja aktywna - specjalny korektor, który Ci skoryguje wady pomieszczenia w sygnale (osłabi tam gdzie górka, itd.)

 

pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A30dam, 12 Cze 2008, 11:39

 

> czyli znowu jakieś ustroje , pianki czy może coś innego , każda sugestia mile widziana

 

Sugestii można wypisać ze dwa tysiące albo i więcej ;) a chodzi głównie o to, żeby "zagospodarować" wolną przestrzeń pomiędzy sufitem a podłogą w promieniu 20-30cm od punktu styku ścian bocznych... czyli mówiąc krótko cały narożnik, bo tam się zbiera najwięcej syfu i żadne pudełko z dziurką tego nie załatwi, no chyba że będzie miało dwa metry wysokości i z pół metra szerokości, ale o tym już wspominałem, że same gabaryty i umiejscowienie takiej "pułapki" to 98% efektu odczuwalnych zmian, a cała reszta to teoretyzowanie, ględzenie o dupie maryni, pic na wodę i marketingowe brednie.

Najprostszym i chyba najtańszym sposobem na uporanie się z problemem będzie zakup gotowych "ustrojów" czyli popularnych ćwierćwałków i wypełnienie tym rogów, ale trzeba pamiętać o tym, że głównie kształt, rozmiary i umiejscowienie tych przedmiotów mają wpływ na rezultat końcowy, więc można sobie podarować lekturę folderów reklamowych PROFESJONALNYCH wynalazców praw fizyki znanych od stuleci co najmniej i ich krasomówcze przemówienia o latach badań, eksperymentów i doświadczeń, bo skutki tego wszystkiego masz teraz u siebie w pokoju i chyba wystarczy jeden raz się przejechać na "zawodowcach" sponsorując ich badania, eksperymenty i doświadczenia ;)

Można też się pobawić w jakieś zabudowy czy coś, ale efekt takich prac jest trudny do przewidzenia i niekoniecznie musi wyjść na dobre pomieszczeniu czy słuchaniu w nim muzyki, a koszt spory i zmiany nieodwracalne raczej, więc chyba lepiej będzie zacząć od czegokolwiek i obserwowania zachodzących zmian, ewentualnie na samym końcu szarpnąć się na poważny wydatek, kiedy już będziesz miał pewność co gdzie i jak. Dostępne w normalnej sprzedaży "ustroje" są w miarę tanie, dość estetyczne, a ich instalacja to dwie minuty roboty, jeszcze szybciej pójdzie deinstalacja. Dają przy tym nieograniczony zakres manewru i kombinacji, może się okazać, że nie będzie potrzeby wprowadzania drastycznych zmian w aranżację pokoju... dużo może się okazać dysponując metrowej długości elementami ruchomymi swobodnie nimi mieszając, a przy zabudowie stałej, wykonanej na chybił trafił, niczego nie można być do końca pewnym i często zostaje tylko "cieszyć się" z tego co nam wyszło, chociaż do ideału daleko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A30dam,

w twoim przypadku jedyna poprawa w tak małym pokoju to zastosowanie korektora ale tylko na część niskotonową do częstotliwości na jaką chodzą głośniki niskotonowe, ja mam np. do 200Hz.

 

Nie wolno stosować korektora na całe pasmo. Zastosowanie korektora wiąże się z dokupieniem końcówki tylko na sekcję niskotonową i zwrotnicy aktywnej. Samo zastosowanie aktywej zwrotnicy przeniesie twój system dużo wyżej, także koszty spore ale warto.

 

Ja sam używałem zwrotnicy aktywnej Marchand Electronics, lampowej najlepszej jaką robili. Zresztą nadal ją mam.

Nie wolno stosować również żadnych pułapek basowych bo nie ma pewności, że zadziałają prawidłowo postawione w rogu i że usłyszysz ich działanie w miejscu odsłuchowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba najbardziej "funkcjonalne " ustroje. Można dowolnie zmieniac ustawienia i szukać optimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ile czasu ja będę jeszcze miał potrzebować, by zarobić to wszystko, wygrać i pokupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie , sprawa załatwiona, dzięki firmie 4sound .Były dwa problemy :

1 to drugie kolumny ,od kina domowego które stały obok i wzbudzały się podczas słuchania muzyki- po eksmisji kolumn z pokoju problem zmienił skale ,było znacznie lepiej.

2 zamontowanie półwalców na ścianie za kolumnami na ustrojach szczelinowych ,to był szok usłyszałem wreszcie każdą strunę kontrabasu ,do tej pory te dźwięki zlewały się z sobą,poprawie uległa precyzja ,bas wreszcie był taki jaki powinien być szybki ,twardy gdzie trzeba.itp.itd.

Zaczęliśmy od odsłuchu potem pomiary , nie powiem wam nazwy urządzenia ( mikrofon + jakiś analizator) który pokazał graficznie jak wygląda charakterystyka akustyczna mojego pokoju.Potem podłączyliśmy korektor studyjny wpięty między źródło a wzmacniacz, małe regulacje i wyszło szydło z worka przedział 100-125 hz.Wnieśliśmy półwalce mała zabawa w ustawianie wpierw ściana boczna ,potem ściana za kolumnami i to było właściwe miejsce gdzie mają stać półwalce. Pisze to słuchając muzyki :) ,myślę że teraz czas trochę odpocząć od poszukiwań i zacząć słuchać ,a mam tego trochę.Jeszcze raz wielkie

dzięki dla firmy 4sound. Ps. już myślałem żeby na to ręcznik rzucić,sprzedać sprzęt i kupić sobie Boom Boxa ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wynik prac nad moim pokojem. Zmianie uległo w zasadzie wszystko po pierwsze pogłos - czas, po drugie scena -poukładana, można dokładnie określić lokalizacje instrumentów, po trzecie i najważniejsze BAS ,który był moją bolączką ,teraz słuchając kontrabasu słyszę szarpnięcie każdej struny , przed aranżacją te dźwięki się zlewały , stopa perkusji wprawiała pokój w straszny rezonans , teraz jest tak jak być powinno .Jednym słowem fizyka to fizyka , tego się nie oszuka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>A30dam, 15 Cze 2008, 10:08

 

Bardzo ładnie tosię wszystko prezentuje... półwalce są jakiej średnicy? Te na suficie znalazły się też dopiero teraz czy by;y już wcześniej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>A30dam, 15 Cze 2008, 10:08

 

Bardzo ładnie tosię wszystko prezentuje... półwalce są jakiej średnicy? Te na suficie znalazły się też dopiero teraz czy by;y już wcześniej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

annawroc, 15 Cze 2008, 10:38

Witaj kanapa nie przeszkadza ;), tym bardziej nie staram się jej eksmitować wiecie druga połowa była by zawiedziona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saczek_XTRM, 15 Cze 2008, 10:45

Te dolne za kolumnami i te na suficie są identyczne a te na dolnych za kolumnami mają średnice 40 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój mam w kształcie prostokąta, cały czas miałem monitory JMLaby ustawione na krótszej ścianie,

zmieniłem wzmacniacz na Accu A-50V i parę sprzętów w pokoju i wytworzyła się taka sytuacja;

w tym ustawieniu mam doskonały dźwięk ,ale mało wygodnie ;-(

Zero problemów np. z basem, kolumny maja z tył licząc od tylnej ścianki ok.70cm, a z boku ok.40cm i dobre wytłumienie.

Postanowiłem przestawić głośniki na dłuższą ścianę , z tył ok.25cm i pusta ściana !!!!

z przodu też słabo wygłuszona z boku pełno powietrza- bez ograniczeń.

Dźwięk gorszy ,problemy z basem , ale wygodnie do odsłuchu i w ogóle .... ;-)

Kolumny wyraźnie stoją za blisko ściany ,ale nie tylko ,głównie idzie o wygłuszenie z tył za kolumnami bo np.samo odsuniecie na większa odległość nie zniwelowało problemów z basem ,a siedziałem za blisko.

Chce powalczyć z tym "gorszym " ustawieniem - wygłuszyć ścianę za monitorami ??

Ale głupio by było wydać pieniądze i ......... się poddać ;-(

Myślałem o czymś takim ;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy to się nadaje ? Czego mogę się spodziewać i jakie powinny być wymiary tych ekranów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull, 15 Cze 2008, 16:49

 

>Czy to się nadaje ?

 

Na bas raczej średnio.

 

>Czego mogę się spodziewać

 

Poprawy na pewno, ale w zakresie basu akurat minimalnej.

 

>i jakie powinny być wymiary tych ekranów ?

 

Przynajmniej z pół kilometra kwadratowego. Jak za tą cenę ;) Przecież to zwykła pianka "piramidka" z metra jest, tylko w drzewnianną ramkę oprawiona, a cena wyssana z palca i pomnożona razy cztery. Co najmniej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull,

 

odpuść, wydasz pieniądze a efekt i tak nie będzie odpowiedni. Porozmawiałbym z 4sound. Oni wpadną z ustrojstwem, którego jeszcze nie musisz kupowac, porobiąpomiary, poustawiająi wjdzie b. konkretnie co trzeba i gdzie. Myślę, że koszt takiej wizyty roboczej i tak się zwróci (bo jak zaczeniesz coś kombinować w ciemno to wydasz ileś set złotych i dalej będziesz w punkcie wyjścia. Adaptacja zaś nie polega wyłącznie na tłumieniu (i budowaniu martwego akustycznie pokoju) ale też odpowiednim rozpraszaniu.

Taką pinakę taniej kupisz bezpośrednio u producenta (eurofoam) tyle że będzie bez tej drewnianej ramki. Myślę jednak że to nie ma sensu. Kupowałem piramidy (wcześniej jak sam kombinowałem) i nie tylko to, oczywiście wpływ jakiś to miało ale daleki od tego jaki ostatecznie uzyskał 4sound. Najczęściej też było tak że poprawiając jeden zakres, psułem przy okazji inny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMD=>

ja nie mieszkam sam ;-) i nie mam pokoju odsłuchowego , normalne 18m w bloku - taki postkomunistyczny slams ;-)

Nie chcę przerabiać pokoju jak na tych zdjęciach ,chciałem tylko wygłuszyć gołą ścianę za kolumnami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.