Skocz do zawartości
IGNORED

Totem Mite, Staff, odsluchy, schematy


systex

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinny być połączone w przeciwfazie? Kiedyś próbowałem symulować działanie tego wynalazku dla wersji 8 om i wyszła mi duża zapadłość spl przy 2tys.Hz. Po odwróceniu fazy wszystko wyglądało prawie dobrze.

Wady takich zwrotnic polegają na znacznej zmianie charakterystyki w zależności od kąta odsłuchu w osi pionowej. W mieszkaniu to może nie miec takiego znaczenia ale jednak precyzja stereofonii będzie tylko wrażeniem uzyskiwanym w skutek lokalnych podbarwień.

 

Basu z wersji 4 omowej w 5 litrowej obudowie będzie jak na lekarstwo bo głośnik strojony na 60-65hz.

 

GDN 13/40/2 8 omowej wersji powinien pracować w obudowie 9-10 litrów strojonej na 50-55hz. Zwrotnica powinna być jak najbardziej złożona, dla wysokotonowego i wtedy może on pracować bez problemów od 2,5kHz.

 

no ale wtedy to już nie będzie jakiś legendarny Mit Totema tylko pewnie jakiś "badziewny" Tonsil który oczywiście zupełnie nie brzmi, nie gra i nigdy niczego nie potrafił zrobić.

 

 

Tak poza tym w wątku o totem Staff nie znalazłem ani jego zwrotnicy ani strojenia obudowy. Wygląda, że tego Staffa nikt w Polsce nie kupił :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z takiej elektrotechniki da się zastosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

granica 160V maksymalna z uwagi na wymiary

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to jak jest z tymi kopulkami Tonsila, graja czy nie? Bo jak widze, nie jeden chcialby dac kondensatory drozsze od samego glosnika, a zwrotnica oryginalnych Mite, to jakas audiofilska kpina, ktora tylko wywali na wierzch wady zastosowanych glosnikow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem przed chwila symulacje z GDWK 10/80/19 i po włączeniu w przeciwfazie wyszło to nawet całkiem równo. Ale w fazie powstawała głęboka i szeroka zapadłość na wykresie spl. I to jest właśnie kpina. Bo oznacza że zmienność fazy obejmie bardzo szerokie pasmo.

W porządnym prawidłowo zrobionym zestawie powinny być możliwie ostre filtry. Możliwie, bo czasami po prostu nie są potrzebne aż tak ostre albo zmiana rzędowości o jeden wnosi już niewielkie zmiany więc można na przykład darować sobie 24db/okt i zostać przy 18db/okt. albo przy 12db/okt z rc (taki filtr był w TLC Classik 2).

 

Rozpowszechniono jakiś mityczny pogląd o wyjątkowej marności kopułek Tonsila i potem całe tłumy internetowych przedrzeźniaczy zajmowały się wyszukiwaniem najbardziej gównianych głośników kopułkowych byle tylko nie nazywały się Tonsil.

Wspomnę tylko o takich wyjątkowych badziewiach jak Visaton sc10n, 110ng czy lepszy ale nadal średni 25FLL, najtańsze Morele albo jakieś miniaturowe Audaxy robione dla Missiona które miały tonsilowskie kopułki z bawełnianej celulozy - wszystko inne byle tylko się nie nazywało Tonsil.

 

Prawda jednak, że rzadko kiedy Tonsil przykładał się do zrobienia wypasionej zwrotnicy dla swoich kopułek. Także hobbyści wiec nie przykładali się do jakiegoś systemowego i jakościowego opracowywania zwrotnic na Tonsile, bo skoro na fabrycznych nie było słychać miodzia z wyskotonowych, to po co mieli się męczyć.

A tymczasem ten badziewny głośnik z Totemów z kopułką z laminatu ma niespotykaną w znacznie droższych głośnikach równomierność pasma i to do ostatniej oktawy. Nowsze głośniki z kopułkami tkaninowymi i tytanowymi brzmią jeszcze lepiej i niektóre dadzą się filtrować odpowiednio stromo tak samo jak tkaninowe Seasy czy Vify od tych 2,5kHz spokojnie. Tylko trzeba się wysilić i spróbować, zamiast łykać mądrości internetowych guru.

 

Choć akurat sądzę że sam egzotyczny rodzaj kondensatora tu wniesie znacznie mniej niż odpowiedni rząd zwrotnicy kształtujący przebieg spl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z takiej elektrotechniki da się zastosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

granica 160V maksymalna z uwagi na wymiary

Mam adresa do polskiej firmy ktora sprzedaje olejaki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).aspx

zapodaj 2 rownolegle,i do fotela zamontuj pasy bezpieczenstwa bo wywala zajefajnie :P

Xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do fotela zamontuj pasy bezpieczenstwa bo wywala zajefajnie :P

W wersji zwrotnic które mam zamontowane nie brakuje basu , jest jedynie taka specyficzna sygnatura. jakby coś jeszcze podbarwiało dźwięk, (pochodna drgania paczki. lekki kubeł ale wsłuchując się ,lub porównując do lepszych rozwiązań.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnij, wytłum i dostrój ponownie obudowę. Obudowy Totemów Mite oryginalnie były chyba zrobione z 12-14mm okleinowanego MDFu To wydmuszki. Strojenie obudowy akurat powinno przypadać gdzieś powyżej 60Hz i to ten zakres może się zaznaczać

Znowu zwrotnica - za niska i zbyt łagodna filtracja.

Ile miałem głośników tonsila w tym rozmiarze i większym tak nigdy nie zdarzyło mi się żeby produkował nosowe podbarwienia. To mogła w nim zepsuć zwrotnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zjawisko bo dwa egzemplarze na idenycznych flakach i identycznych skrzynkach z takim samym wytłumeniu, w tym samym ustawieniu, a grają pod tym samym żródle odrobinę (ale przez mnie słyszalnie) inaczej.

Nie wiem czy inwestowac w SOLENA cewki .Mają 0,82 mH 14 AWG po 20$ .Teraz są w nich Po-linkowe

Obudowy z 18 MDF (firma Marko-3T)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zjawisko bo dwa egzemplarze na idenycznych flakach i identycznych skrzynkach z takim samym wytłumeniu, w tym samym ustawieniu, a grają pod tym samym żródle odrobinę (ale przez mnie słyszalnie) inaczej.

Nie wiem czy inwestowac w SOLENA cewki .Mają 0,82 mH 14 AWG po 20$ .Teraz są w nich Po-linkowe

Obudowy z 18 MDF (firma Marko-3T)

Witam

Jesli chcesz poexperymentowac kup sobie Mundorfa cewke z paskowej miedzi " Tasmowe".

Pozdrawiam XTR71

 

Mam pytanie :

Czy kopolka Tonsila w Totemach ma pierscien z cewka doklejony do membrany wyprodukowany z aluminiowej folli,lub moze jest z innego materialu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie :

Czy kopolka Tonsila w Totemach ma pierscien z cewka doklejony do membrany wyprodukowany z aluminiowej folli,lub moze jest z innego materialu ?

karkas jest z materiału przypominającego preszpan - nie wiem co to jest prawdopodobnie kapton.

 

Ciekawe zjawisko bo dwa egzemplarze na idenycznych flakach i identycznych skrzynkach z takim samym wytłumeniu, w tym samym ustawieniu, a grają pod tym samym żródle odrobinę (ale przez mnie słyszalnie) inaczej.

Nie wiem czy inwestowac w SOLENA cewki .Mają 0,82 mH 14 AWG po 20$ .Teraz są w nich Po-linkowe

Obudowy z 18 MDF (firma Marko-3T)

Takie cewki znajdziesz w intertechnice. Noszą nazwę Tritec moim zdaniem wystarczy jeśli znajdziesz właściwą wartosć indukcyjnosci pasożytniczej cewek bo nic innego nie przychodzi mi do głowy w kwestii zastępowalności oryginału Totema czymś tańszym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Może sami nawijali? To jest zwrotnica I rzędu. To takie paskudztwo że kiedy przesuniesz głośnik na ścianie o 5 milimetrów to z pięknej zapadłości spl w fazie dołek zmniejsza się o 10db. Podobne zmiany będą przy zmianie wartości cewki albo kondensatora.

 

Nie wgłębieniem się w te problemy zwrotnicy Totemów bo całościowo uważam ją za kiepską :-)

 

Te tonsilowskie głośniczki serii 13 są naprawdę dobrymi konstrukcjami. Żaden Hi-Tech ale na tyle dobre że dawały sobie radę w Missionach 753 kosztujących w 1993 roku ok. 2000DM na dzisiejsze pieniądze z uwzględnieniem inflacji nie byłyby to kwoty imponujące ale na ówczesna kursy walut to naprawdę była kupa szmalu. Jestem pewien że mozna z nich wycisnąć sensowniejsze brzmienie niz efekciarstwo Totema

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwrotnica I rzędu. To takie paskudztwo że kiedy przesuniesz głośnik na ścianie o 5 milimetrów to z pięknej zapadłości spl w fazie dołek zmniejsza się o 10db. Podobne zmiany będą przy zmianie wartości cewki albo kondensatora.

 

Oj bez przesady :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam kopolki zamienic na textylne z wersja karkasa z aluminum ,prawdopodobnie wersja 9/120 W.

XTR71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma jeszcze Syrenę 105 - widziałem gdzieś niedrogą sprężarkę od Ferrari ;-)

Takie cewki taśmowe, cudowne kondensatory itd. w NICZYM nie poprawią poziomu oryginalnych, wyprodukowanych archaicznymi metodami przetworników. Możemy te ich naturalne niepożądane cechy tłamsić różnymi metodami: matriksem obudowy, elementami zwrotnicy, tylko po co.

Znałem osobnika, który sam jeszcze niedawno reperował stary rondelek, ale ten rondelek miał przynajmniej 70 lat, a tu...budują - z nowych elementów jakieś ZGC 10 czy ZGC 25, albo Totemy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam kopolki zamienic na textylne z wersja karkasa z aluminum ,prawdopodobnie wersja 9/120 W.

XTR71

 

Raczej takich nie ma i nie było do tych głośników. Więc chyba lepiej zmienić cały głośnik na nowszy GDWK10/80/26z taką tekstylną kopułką.

 

Tylko że jak pisałem nie będzie, to Totem Mite, będzie to wymagało nawego strojenia zwrotnicy i w ogóle zastosowałabym również inny GDN w wersji 8 omowej albo z oznaczeniem /4. Ten pierwszy w większej obudowie ten drugi w takiej samej ale będzie inaczej brzmiał.

Oba warianty z zupełnie innymi zwrotnicami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam kopolki zamienic na textylne z wersja karkasa z aluminum ,prawdopodobnie wersja 9/120 W.

XTR71

Musze poprawic ten post-- textylna kopolka z tym aluminiowym karkasem to gdwk 11/100

teraz jest poprawnie

Xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dane z katalogu? Sprawdzone?

Moi zdaniem tam była cewka i kopułka taka sama jak w GDWK10/80/19 tylko inny był element plastikowy bo taki jak w visatonowskim sc110ng rozwiniętym potem w 25ffl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dane z katalogu? Sprawdzone?

Moi zdaniem tam była cewka i kopułka taka sama jak w GDWK10/80/19 tylko inny był element plastikowy bo taki jak w visatonowskim sc110ng rozwiniętym potem w 25ffl

To nie z zadnych danych.Nastapilo nieporozumienie,kupilem te kopolki w zestawie do naprawy ,calkiem osobno i wymienilem w GDWK 9-13/120 8Ohm.

Xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz sie sie zgubiłem w wyjasnieniach.

GDWK 9-13/120 miał kopułkę z tworzywa.

Nie widziałem żadnej kopułki Tonsila z aluminiowym karkasem, bo i tam niewiele jest karkasu, ale fakt że w sprzedaży to widziałem tylko dwa rodzaje kopułek - laminatowe - kiedyś i tekstylne. Były jeszcze te żółte tekstolitowe. Ale żadna nie miała karkasu z aluminium.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz juz sie sie zgubiłem w wyjasnieniach.

GDWK 9-13/120 miał kopułkę z tworzywa.

Nie widziałem żadnej kopułki Tonsila z aluminiowym karkasem, bo i tam niewiele jest karkasu, ale fakt że w sprzedaży to widziałem tylko dwa rodzaje kopułek - laminatowe - kiedyś i tekstylne. Były jeszcze te żółte tekstolitowe. Ale żadna nie miała karkasu z aluminium.

Hmm

Karkas wedlug mnie to ta czesc kopolki-- pierscien z uzwojeniem ktora jest dolkejona do samej kopolki .

Aktualnie nie moge zrobic foto gdyz te glosniki zostaly w Polsce a mieszkam w Anglii.

Xtr71

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W magnetofonach kasetowych pogoń za doskonałościa zawsze kończy się Tandbergiem TCD 3014 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.