Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy rosyjskie 6N1P-EW zamienniki?


Rekomendowane odpowiedzi

W stopniu przedwzmacniacza mam lampy rosyjskie.. nie wiem jak to napisać bo rosyjskie litery, spróbuje po naszemu: 6N1P-EW (6H1..-EB). Te kropki to znaczek,którego nie umiem napisać, ale chyab chodzi o te jak w temacie. Czy można je wymienić na E88CC? Chciałbym wstawić tu jakies NOSy, ale to kosztowna rzecz i chciałbym się upewnić, czy to ma sens...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/26254-lampy-rosyjskie-6n1p-ew-zamienniki/
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem , też zaczynam budowę pre-słuchawkowego .

Lista zamienników :

E88CC = 6922 = 6N23P-IR = 6N23P-EW = 6H23P = 6N1-P = 6N1P- EW= 6922EH

W moim przypadku sytuacja jest odwrotna gdyż schemat pierwotny zawiera E88CC i

zamiast nich użyję 6N23P-EW . Kupiłem już 4szt rosyjskich NOSow po 6zł .

Nieżly wybór nowej produkcji jest w :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Też mam pytanie , 6N23P-EW potrzebują bardzo silnego prądu żarzenia 0,6A .

Jako że lampa ta jest podwójną triodą ,czy to 0,6A dotyczy całej lampy czy tylko jednej połówki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 6 miesięcy później...

odświeżam wątek, gdyż stoje przed dylematem wymiany lampek 6N1P w moim wzmaku. Jakis czas slucham na 6922 Electro-Harmonixa, ale po wymianie w wzmaku kondow na olejowe Bosha MP, ktore sa piekilnie detaliczne, zrobilo mi sie za ostro. Ponownie wsadzilem ruskie 6N1P i generalnie jesli chodzi o roznowage tonalna jest lepiej, ale nie maja tego detalu i powietrza jak EH. Szukam zatem lampek ktore nie maja tak szorstkiej gory jak EH, ale maja ladny detal i przestrzen.

Co radzicie?

Co myslicie o Zaerixach?

Witam 8N1P nie jest dokładnym zamiennikiem tych lamp które są podane myślę o seri e88cc jedynie 6N23P jest takim zamiennikiem trzeba brać pod uwage w jakim układzie to pracuje po drugie 6N23P nie pobiera 610mV tylko około 300mV tak jak jest podane w pdf parametr jest podany do całej lampy żarzenie w tych lampach nie jest dzielone nie ma możliwości łaczenia szeregowo lub równolegle

 

pozdrawiam

rozumiem. W ofercie RCMu jest 6N1-P Svetlany, czyli niby to samo:

 

Napisane jest tak:

6N1-P Svetlana - Podwójna trioda o średnim wzmocnmieniu. Elektryczny odpowiednik ECC88, z jednym wyjątkiem - grzejnik jest zasilany większym prądem - 600mA. Wzmocnienie 33. Cokół novalowy.

 

ale jak toto pogrywa? warto zaryzykowac?

 

PZDR.

6N1P = 6N1 = 6N1P-EW = ECC40 = 6N7

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie będę pisał tutaj o wszystkich odpowiednikach E88CC, które ostatnio testowałem - bo to nie odpowiednik 6n1p, ale tak się złożyło, że tą lampę również obsłuchałem. Ruskie 6n1p i 6n23p są dość podobne brzmieniowo (moim zdaniem przynajmniej). To jedne z najdynamiczniej brzmiących lampek z dobrym basem, a w przypadku 6n1p również z nieco eksponowaną górą. Środek pasma jest moim zdaniem nieco zubożony - jakby uproszczony i wydaje się, że lampa gra jakby konturami - może stąd wrażenie takiej dynamiki. 6n23p ma już nieco mniej góry niż 6n1p, za to nadal mocny bas - może nieco zbyt podkreślony. Jak do tej pory zwycięzcą wśród podwójnych triodek pozostaje Mullard i Philips SQ (miniwat) - później 6n23p i 6n1p, następnie Tesla, a najsłabiej wypadła na razie Valvo (trochę ciągnie się w niej bas).

Te rozważania dotyczą jednego tylko układu pre (nr3 znanego na forum z wdrożenia przez imć barszczyka).

Napięcie anodowe i żarzenia zostało ustalone dla lamp Tesli (184V i 6,25V) i nie było korygowane przy zmianie lamp. Rez. katodowy to 500ohm. Podobno dobre są również Siemensy cca, ale nie miałem okazji ich dorwać.

Witam pisałem o lampie 6N1P -nos natomiast 6N1-P svetlana to całkiem inna lampa wszystko zależy jaką sie posiada druga sprawa

to z porównaniem lamp chociaż parametry są zbliżone to porównywanie tych lamp w takim samym układzie nie jest dobrym sposobem zeby ocenić ich walory akustyczne dokładnie taki sam błąd popełniany jest przy wymianie opampów bez zmiany aplikacji tych układów .Najpierw trzeba dobrać punkty pracy dla danej lampy a potem porównywać . Niby 6N23P to taki odpowiednik E88CC

jężeli zmieni się punkty pracy tej pierwszej to naprawde można się zdziwić jaki to ma wpływ na efekt końcowy

 

pzdrawiam

>digi58

Sie zgadzam - dlatego dopisałem całą resztę. Ta sama lampka, gdy pozmieniamy jej pkt. pracy gra różnie (z Teslą zaczynałem od 125V, a skończyłem na 184V - przy każdym napięciu było nieco inaczej :)

-->rafko

6n1p to bardzo fajna lampka. Moim zdaniem duuużo ciekawsza od e88cc. Trzeba jej jednak koniecznie dobrać odpowiedni punkt pracy po zmianie z e88cc.

Jeżeli jednak męczy Cię trochę delikatność 6n1p, a jednocześnie przeszkadza wyostrzenie e88cc polecam spróbować 6cg7. To moje ostatnie odkrycie, jest to novalowy odpowiednik 6sn7, więc chyba najczęściej stosowanej i moim zdaniem jednej z najlepszych dostępnych lampek sterujacyh.

I jeszcze jedno - jeżeli koniecznie upierasz się przy e88cc i chcesz żeby było możliwie nieostro napisz na priva - niedrogo oddam top w tej materii - e88cc Telefunkena.

  • 2 lata później...

Ruskie lampy 6H1П-BИ i 6H1П-EB - czy ich zamiennik to E88CC ???

Bo już tak rożne zdania słyszałem ,ze jestem głupi.

Ktoś mi tłumaczył ,ze tolerancja prądowa jest na tyle duża ,

że można zamiennie stosować E88CC ??

Ruskie lampy 6N1P to 6N1P i już. Można stosować 6N1P-EW czyli wersję "wojskową". Rodzina ECC88 NIE JEST zamiennikiem dla 6N1P. Jeżeli już koniecznie chcesz zastosować jakieś zachodnie NOSy to możesz bez żadnych przeróbek układowych wetknąć lampę 6CG7 lub 6FQ7. Te typy mają niemal identyczne parametry jak 6N1P, i tylko wzmocnienie mają nieco niższe (zagra ciszej).

6N1 / 6N1P / 6N1P-EW jest jeszcze 6N1P-WI (ale o nich było i w sumie działają, ale nie zaleca się ich stosowanie we wzmakach)

 

E88CC / ECC88 - raczej nie można ich razem z 6N1 zamieniać. Zamiast 6N1 nawet ECC85 zagra, ale nie chodzi o to aby odpalić, tylko żeby dobrze zagrało.

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

6N1P-EW i 6N1P-WI - coś z czcionką - tak jest po Polsku i o te lampy chodzi .

Mam informację ,ze znajomy wstawiał za nie E88CC i nic złego się ni e stało ,

grało dobrze, ale tu słyszę ,ze to bzdura ?

I bądź tu mądry ;-)

gutekbull, 13 Cze 2009, 18:02

 

>6N1P-EW i 6N1P-WI - coś z czcionką - tak jest po Polsku i o te lampy chodzi .

 

6N1P zwykłe i 6N1P-EW są OK. Wersja WI jest przeznaczona do zastosowań impulsowych i ma znacznie bardziej nieliniowe charakterystyki. Działać będzie, ale (zależnie od ustawionego punktu pracy) może zagrać gorzej.

 

>Mam informację ,ze znajomy wstawiał za nie E88CC i nic złego się ni e stało ,

>grało dobrze, ale tu słyszę ,ze to bzdura ?

>I bądź tu mądry ;-)

 

Nie jest bzdurą że "wstawił i grało", bo to całkiem możliwe. Obie lampy mają identyczny rozkład wyprowadzeń, ALE!!! parametry mają całkiem inne, i tylkmo wzmocnienie podobne. Zamienianie tych lamp ze sobą w niektórych aplikacjach może spowodować uszkodzenie urządzenia, bo ustawią się inne punkty pracy, co może być szkodliwe. Poza tym 6N1P ciągną z żarzenia dwa razy więcej prądu niż ECC88. 6N1P wstawione zamiast ECC88 może spowodować przeciążenie i uszkodzenie trafa zasilającego.

A w drugą stronę też nie radzę. Jak wstawisz ECC88 zamiast 6N1P to obciążenie trafa zmaleje dwukrotnie co spowoduje wzrost napięcia żarzenia. Konsekwencją będzie skrócenie żywotności lampek. Jest to przykre szczególnie wtedy gdy ktoś użyje drogich NOSów Mullarda, Amperexa czy Siemensa.

Jak już pisałem, możesz też bez ryzyka użyć 6CG7 lub 6FQ7. Miałem takie NOSy RCA, grały nieco ciemniej, cieplej i bardziej "słodko" niż 6N1P, ale też jakby i mniej dynamicznie i mniej przejrzyście. Co kto woli.

  • 3 miesiące później...

Pytanie laika bo nie mogę się połapać: czy lampa 6N1P-EB może służyć jako zamiennik ECC88 i 6922?

W sieci natrafiłem na sprzeczne informacje.

Witam.

 

mamz, 6 Paź 2009, 21:15

 

>Pytanie laika bo nie mogę się połapać: czy lampa 6N1P-EB może służyć jako zamiennik ECC88 i 6922?

 

Nie może.

mamz, 6 Paź 2009, 21:15

 

>Pytanie laika bo nie mogę się połapać: czy lampa 6N1P-EB może służyć jako zamiennik ECC88 i 6922?

>W sieci natrafiłem na sprzeczne informacje.

 

Noż jasny gwint, przecież cały ten wątek wyłuszcza kawę na ławę że NIE MOŻE!!! Wystarczy PRZECZYTAĆ, zamiast co czwarty wpis powtarzać to samo pytan ie na które odpowiedź już padła dziesiątki razy. Ręce opadają.

Dzięki!

Właśnie chciałem się upewnić bo figurują w różnych zestawieniach jako niby zamienniki, oto dwa przykłady znalezione w sieci:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4029-100003987 1254857967_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A co miał napisać SPRZEDAWCA tych lamp, jak ma takich multum na stanie? Że nie są zamiennikiem dla żadnej zachodniej lampy? Wolne żarty, wtedy to by ani jednej sztuki nie sprzedał. No nie? W takich wypadkach trzeba pytać DIYowców a nie handlarzy.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.