Skocz do zawartości
IGNORED

kit avt2850 - wzm. sluchawkowy kl. A


hessus

Rekomendowane odpowiedzi

Może zrobie sobie reklamę, ale co mi tam ...

Ten wzmacniacz co jest teraz wystawiony na allegro to mój wzmacniacz i jak go mam od roku, codziennie słucham po kilka godzin i narazie sennki hd650 są sprawne, nic nie spaliłem i korków nie wywaliło.

Fakt, że trzeba uważać na ten wzmak i niepodłaczać na pałe aby szybciej, tylko spokojnie wyregulować. Ja raz wyregulowałem i od roku mam spokój a dc offset +/- 2-3 mv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wszystko na temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A tu zabezpieczenie do niego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A Kutego lepiej nie wywoływać z lasu ... a raczej z dziczy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wszystko na temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A tu zabezpieczenie do niego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A Kutego lepiej nie wywoływać z lasu ... a raczej z dziczy ;)

 

 

Dzięki za bardzo pomocne linki biorę się do roboty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

Zrezygnowałem z budowy avt2850 i kupiłem coś takiego ''LAMPOWO TRANZYSTOROWY wzmacniacz słuchawkowy DIY''

na Allegro

link do aukcji;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziś będzie trzeci dzień jak testuję go i napiszę że gra to cudnie :)

Moje CAL dopiero teraz pokazały jaki potencjał w nich drzemie,nabrały powietrza przestrzeni,przede wszystkim jest piękna góra której było brak z holdegronem i są świetne basy nie męczące a głębokie.

Cały czas nie mogę wyjść z podziwu dla tych słuchawek i tej hybrydy, muzyka jest teraz bardzo naturalna tak że mogę ją słuchać bez znużenia.

W przypadku CAL z holdegronem męczyły mnie rozlazłe basy, brak góry słaba dynamika i przestrzeń.

I tak jak wcześniej słuchałem tylko AKG K530 z Holdegronem teraz zdecydowanie wolę CAL z hybrydą

Sam wzmacniacz to w całości DIY,obudowa jest wykonana ręcznie i bardzo ładnie wygląda w sumie wygląda jak produkt fabryczny.W holdegronie są lepsze wejścia i wyjście na słuchawki (ciaśniej się wpinają wtyczki)

Ale nie na obudowę się patrzy a na dźwięk

Powiem szczerze że nie żałuję wydanej kasy,kupiłbym go drugi raz i polecam go do słuchawek takich jak CAL i AKG K530 bo gra wyśmienicie jakością jakiej wcześniej nie doświadczyłem.

Zdaje się że jest to wzmacniacz wzorowany na tym projekcje;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pewnie to brzmiało jak reklama ale co mi tam,jak ktoś szuka dobrego wzmaka do CAL może brać go śmiało ja polecam

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli warto zmieniać ze wzmacniacza na tpa6120 na tą hybrydę? zastanawia mnie tylko jak ona poradzi sobie z impedancją 300omów

 

Wcześniej rozmawiałem z wykonawcą tego urządzenia a jest nim użytkownik tego forum nick''MicSzu''

Twierdził on że imedencja słuchawek podłączonych pod ten wzmacniacz nie ma znaczenia.

Wydaje mi się że słuchawki 300om jest łatwiej wysterować niż 32om a jak jest w rzeczywistości to nie wiem

 

Muszę jedynie dodać że trzeba z tym wzmacniaczem uważać z włącznikiem cyt.''Z lampami ogólnie zasada jest taka, że po włączeniu wzmacniacza powinno się odczekać około 1-2 minutki zanim lampa nabierze odpowiedniej temperatury i wtedy wyłączyć''

Lampa tego wzmaka to E88CC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Za wcześnie pochwaliłem tą hybrydę (nie jest taka różowa),po jakimś czasie pojawił mi się brum przy rozruchu trwa jakieś 5sekund zanim wzmacniacz się włączy.

Trochę to wkurza jak się włączy wzmacniacz ze słuchawkami na uszach.

Wysłałem wzmacniacz na sprawdzenie no i

wykonawca twierdzi że to normalne,tylko szkoda że nie napisał tego w opisie aukcji.

Teraz czekam na powrót wzmacniacza i mam nadzieję że jakość dźwięku się z czasem nie pogorszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz powrócił i powiem tak że

W sumie nie mam co narzekać,bo jakość dźwięku jest naprawdę super i rekompensuje mi tą niedogodność z włączaniem.

Dało się to obejść, wpinam jacka troszkę później po włączeniu i jest super

Teraz gra mi z AKG K530 i też jest dużo lepiej niż z Holdkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Co rozumiesz pod pojęciem "oryginalny"?

Projekt opublikowany w EdW jest na ftp EdW. Wystarczy pogooglać...

Projekt zmodyfikowany jest w dyspozycji autora "forumowego" PCB czyli pkrecza - zwróć się do niego bezpośrednio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem polega w tym, że za cholerę nie mogę znaleźć tego projktu na EdW. Chodzi mi właśnie o ten projekt z EdW, oparty na 1N5408 i 1N4007.

 

Udało mi się znaleźć. :-) Dziękuję p0ducha za naprowadzenie. Dla potomnych umieszczam link:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Halo! :)

 

Zostało mi troszkę części i w chwili wolnego czasu zabrałem się po raz drugi za AVT.

Płytki po termo z plików od Pkrecza, za co serdecznie dziękuję.

 

Piszę ponieważ przydażył mi się problem przy odpaleniu wzmacniacza. Na zasilaczu bez obciążenia, nie mogę uzyskać więcej niż +11,53V i -11,43V przy czym, przy tak dużych wartościach brak stabilizacji - powyżej 11,30V na wyjściu potrafi skakać +/-0,2V.

Warto zaznaczyć, że używam toroidu z 2x~9V na wtórnym i wg informacji z poprzednich stron po wyprostowaniu powinno być ok 12,73V.

Zastanawiam się czy nie jest to wina lipnych, precyzyjnych potków.

Dla pewności złożyłem drugi zasilacz ze zmianą stabów i kondów, ale sytuacja ta sama.

 

Po obciążeniu, na plusie mam 10,20 a na drugim w 10,10V ale to też zależy od stabilizacji, bo potrafi spaść poniżej 10V.

Wzmacniacz oczywiście gra ale brakuję mi niektórych cech dla których ponownie zbudowałem wzmaka.

Problemem jest zbyt małe trafo?

 

Aaa i jeszcze jedno... napięcia powinny być równe na wyjściu obciążonego zasilacza czy bez obciążenia? Bo tak jak napisałem - dla +/-11,30V po obciążeniu mam 10,20V i 10,10V

 

Jak sobie coś jeszcze przypomnę dam znać :)

 

Cześć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo to zwykły toroid od Pana Lachowskiego, a mimo to nie słyszałem ani jego ani brumu w słuchawkach.

Jeśli zejdę na 9V to mi się rozjadą punkty pracy, dobrze kombinuję? Musi być te 11-12V na tranach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam realne 9,6 na trafie i tyle samo ustawione na wyjściu zasilacza. Wszystko jest ok.(tzn. działa, nie ma brumu i dc offset +/- 2-3mv, a reszty nie wiem bo sie nie znam :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Mógłby się ktoś [...] wypowiedzieć.

Ale właściwie o co chodzi?

Skoro masz trafo ze zbyt niskim napięciem, to nie wyciągniesz z niego więcej. Katalogowe 9V oznacza wartość skuteczną - żeby mieć dobrą stabilizację i filtrację tętnień pod obciążeniem powinieneś od tej wartości odjąć minimalne napięcie wymagane dla działania stabilizatora (dropout voltage).

Dla LM3x7 obciążonego 200mA (po 100mA na kanał) wg datasheet jest to około 1.6V. Dlatego zalecane jest napięcie 12V na uzwojeniu wtórnym. Skoro masz 9V nominalnie (a pewnie jakieś 9.4V realnie) to wartość szczytowa jest ledwie 9.4*1.41=13.2V od tego trzeba jeszcze odjąć spadek napięcia na diodach.

Możesz policzyć (lub zasymulować w SPICE) przy jakiej pojemności kondensatorów za prostownikiem, przy obciążeniu 200mA, napięcie cały czas będzie przewyższać 10+1.6=11.6V. Prawdopodobnie przy dobrych diodach (Schottky dużej mocy) z Uf ok.0.3V jakieś 10000uF może starczy (nie liczyłem - zgaduję).

Pewne wnioski możesz wyciągnąć z zaleceń podawanych w datasheetach do wzmacniaczy mocy audio: np. ST w opisie aplikacji TDA2030A z niestabilizowanym zasilaniem podaje, że dla trafo 50VA/24V i pojemności filtrującej 3300uF przy 200mA obciążenia tętnienia (Vripple) są rzędu 0.5V a spadek napięcia ok 2V od wartości szczytowej. Podsumowując, w Twoim przypadku, dobrą stabilizację uzyskasz dla napięć poniżej 13.2 - 0.3 - 0.5 - 2 - 1.6 = 8.8V

Weź też pod uwagę, że LM317 katalogowe tłumienie tętnień sieci zasilającej (80dB) ma podane dla Vdropout znacznie wyższych niż minimum wymagane dla stabilizacji (5V vs.1.6V) - i nie bez powodu: dla małych Vce wyjściowe tranzystory bipolarne mają paskudnie nieliniowe charakterystyki wyjściowe i w tym zakresie wręcz dodają jeszcze własne śmieci do napięcia wyjściowego.

Co zrobić?

Ustaw 9V na wyjściu i posłuchaj jak gra wzmacniacz. Zwiększ nieco napięcie i sprawdź brzmienie. Itd... aż dojdziesz do wyraźnego pogorszenia jakości dźwięku.

Potem cofnij się do "sprawdzonej" wartości. Masz do czynienia z klasą A, więc pobór mocy masz stały: szczyty sygnału nie będą zniekształcone niezależnie od głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Zabrałem się za parowanie tranzystorów do forumowej wersji tego wzmacniacza i mam pytanie: mam kilka sztuk i udało mi się sparować 2 szt 4793 (takie samo hfe128) i 1837 (tak samo hfe 98) czy mogę takie pary zastosować w układzie - po prostu nie wiem czy para 4793/1837 czyli jeden kanał ma mieć taki same hfe, czy wystarczy to co ja uzyskałem ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

udało mi się sparować 2 szt 4793 (takie samo hfe128) i 1837 (tak samo hfe 98)

[...]

Zupełnie wystarczy. To w końcu tranzystory wyjściowe - nawet 40% różnica jest dopuszczalna.

Tranzystory mocy PNP na ogół mają znacznie niższe wzmocnienie od swoich odpowiedników NPN, szanse na idealne dopasowanie pary komplementarnej są niewielkie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega wyżej, po radach na którejś stronie, zakupiłem 2x9V od Pana Lachowskiego.

Przy 9V na wyjściu brakowało dynamiki, ale przy wyższym napięciu było jeszcze gorzej.

Zmieniłem na jakieś 2x11V i mimo nieznanego pochodzenia i lichego wyglądu zagrało to lepiej, także te 11-12V to minimum.

Ja mam inne pytanie... po odcięciu zasilania na wyjściu jest skok napięcia kilku woltowy - standard czy błąd układu?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Ja mam inne pytanie... po odcięciu zasilania na wyjściu jest skok napięcia kilku woltowy - standard czy błąd układu?

Standard, niestety. Trzeba zastosować układ zabezpieczający (link do opisu na forum mp3store jest wcześniej w tym wątku) albo zwykły przekaźnik z dwoma stykami zwiernymi,które odetną wyjście gdy zniknie zasilanie. Przekaźnik wystarczy zasilić z prostego układu 1N4001+22uF/25V do którego napięcie idzie wprost z uzwojenia transformatora. Kondensator ma być jak najmniejszy ale taki, przy którym przekaźnik jeszcze nie brzęczy :)

Idea jest taka, że wyjście zostanie odłączone wcześniej niż zaczną się stany nieustalone przy zanikaniu zasilania.

 

Układ zabezpieczający jest bardziej wszechstronny i godny polecenia - ale też bardziej złożony i zajmuje więcej miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie wystarczy. To w końcu tranzystory wyjściowe - nawet 40% różnica jest dopuszczalna.

Tranzystory mocy PNP na ogół mają znacznie niższe wzmocnienie od swoich odpowiedników NPN, szanse na idealne dopasowanie pary komplementarnej są niewielkie.

 

...dzięki! - ta sama zależność jest właśnie pomiędzy 550/560, z pośród npn jak i pnp dobrałem do 1hfe, natomiast pomiędzy npn, a pnp mam 408 do 369, a kupiłem po 50 sztuk...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard, niestety. Trzeba zastosować układ zabezpieczający (link do opisu na forum mp3store jest wcześniej w tym wątku) albo zwykły przekaźnik z dwoma stykami zwiernymi,które odetną wyjście gdy zniknie zasilanie. Przekaźnik wystarczy zasilić z prostego układu 1N4001+22uF/25V do którego napięcie idzie wprost z uzwojenia transformatora. Kondensator ma być jak najmniejszy ale taki, przy którym przekaźnik jeszcze nie brzęczy :)

Idea jest taka, że wyjście zostanie odłączone wcześniej niż zaczną się stany nieustalone przy zanikaniu zasilania.

 

Układ zabezpieczający jest bardziej wszechstronny i godny polecenia - ale też bardziej złożony i zajmuje więcej miejsca.

Gdzieś coś prostszego widziałem - rezystory szeregowo na wyjściu i sprzężone kondensatorem.

Chociaż bez sensu... może myślę o czymś innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Parę osób polecało do AVT Sennheisery HD650. Dostałem do testów HD600 ale zdecydowanie brakuję mi w nich mocy.

Jak zmodyfikować układ, żeby napędzić Sennki?

 

post-15435-100000025%201228234306.jpg

 

R13 odpowiada za wzmocnienie?

Zastąpiłem 220R na 420R, ale nie czuję znacznej poprawy (czyt. jeszcze mi mało), a offset się bardziej rozbujał.

Jakieś propozycje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz wzmacniacz przez przedwzmacniacz, widocznie brakuje Ci wzmocnienia, bo przy takim napięciu zasilania powinno być już głośno. Jakie masz do tego źródło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie buduje "Audioton Nr 3" mam nadzieje że wniesie coś w temacie mocy.

Z prostego układu WKWA (jakim jest ten preamp) nie da się wycisnąć znaczącej mocy. Co prawda impedancję wyjściową ma rzędu kilkudziesięciu omów, ale przy prądzie katody 10mA nie spodziewałbym się wydusić z niego więcej niż kilkanaście mW bez słyszalnego wzrostu zniekształceń. Nie, żebym uważał to za niewiele dla słuchawek (HD650 mają SPL=103dB a 600-ki 97dB) ale w porównaniu z avt2850, którym o ile dobrze pamiętam ktoś na tym forum z powodzeniem napędzał 4 Omowe kolumny, poprawy mocy wyjściowej nie ma co się spodziewać.

 

Raczej posłuchajcie rady, której udzielił wam Muzg i sprawdźcie wzmacniacz z innym źródłem sygnału.

 

Standardowy poziom sygnału z wyjścia liniowego (0,316 Vrms) po ok. pięciokrotnym wzmocnieniu (dla oryginalnych wartości R19 i R13) daje jakieś 1,5 Vrms na wyjściu co przekłada się na natężenie dźwięku w słuchawkach ponad 100dB. Wzmocnienie można jeszcze podnieść zmieniając R13 na większy, 680 lub nawet 820 Ohm - może to wystarczy dla słabszych źródeł :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zauważyłem, że to zależy od użytego odtwarzacza.

O ile nie słyszę znaczącej różnicy przy odtwarzaczach mp3, to w przypadku starego CD jest znacznie lepiej.

Boję się podkręcać R13, bo już w tej chwili zdarzają się trzaski w słuchawkach (32 ohm), a offset potrafi się rozbujać do 13-14mV. Przy 220R, jak doszło do 4mV to było max. Teraz zdarza mi się przekręcać gałkę na godzinę 3 i chciałbym mieć jeszcze jakiś zapas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.