Skocz do zawartości
IGNORED

magnetofon cyfrowy DAT


krell69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ta kaseta się nada czy musze kupić DATa normalnego audio?:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jestem z łodzi i nigdzie nie moge dostać tej kasety objeździłem już kilkadziesiąt sklepów od MM po małe sklepimi z elektroniką... ;( a Excelia już stoi;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

witam,

 

mam dwa pytania odnośnie magnetofonu DAT a w zasadzie jego użytkowania:

 

- czy do DAT'a można używać kaset do streamerów typu DDS zarówno czyszczących jak i do zapisu

- czy ma ktoś instrukcję obsługi (manual) do magnetofony SONY DTC 55ES

 

z góry dzięki za odpowiedź

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Na forum jestem nowy. Piszę do Pana gdyż widziałm kilka Pana opini w kwestii Dat-ów. Jestem posiadaczem DAT AiWA XDS 1100. Czy jest w stanie mi Pan powiedzieć co to za model, jak w porównaniu z podpualrnymi SONY, gdzie można byłoby znaleźć ranking sprzętu. Czy można na DAC-ie nagrywać na kasetach typu DDS.

Interesuje mnie również informacja o DCC, CDR i Mini Disc.

Proszę o info.

 

Jacek, [email protected] ( ewemtualnie adres mailowy )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam instrukcję do sony 57 es w pdf > pobierz z linku i rozpakuj :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

kasety DCC - nie

 

kasety DDS - czasami używam ich w magnetofonach DAT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli chodzi o kasety DDS to ich minusem jest zbytnia długość taśmy (ponad 100m) a co za tym idzie duża elastyczność i cieńkość taśmy co skutkuje problemami w ich użytkowaniu w magnetofonach DAT.

Mam w związku z tym pytanie: jaka jest maksymalna bezpieczna długość taśm DDS dla bezproblemowej eksploatacji w DAT'ach?

Czy taśma 90m ma już odpwoednią grubość i jakie są tabele proporcji długość taśmy w metrach długość taśmy w minutach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć mi gdzie znajdę ranking magnetofonów DAT?

Obecnie mam Aiwę XDS 1100 i Sony 55ES z białymi bokami. Czy jest to sprzęt dość dobry?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Słucham swojej ulubionej muzyki z płyt CD i winyli. Natomiast to co słucham tylko sporadycznie nagrywam na MD.

Ostatnio zastanawiam się nad zakupem DAT. Czy nagranie na DAT tez wiąże się z jakąś kompresją i stratami czy jest identyczne z oryginałem?

Czy po latach jakość nagrań ulega pogorszeniu?

Czy istnieją takie same możliwości edycyjne jak w MiniDiscu czyli kasowanie srodkowych nagrań, dzielenie, przesuwanie, nadawanie nazw?

Czym DAT rożni się od DCC, który format lepszy?

Z góry dziekuje za odpowiedzi bo w tym temacie jestem ciemny:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis na MD przypomina raczej zapis na sysku twardym niz na CD i dlatego daje to nieogranicone mozliwosci edycji takiego zapisu. Co zas tyczy sie zapisu DAT to tu juz tego brak. Zapis odbywa sie na tasmie i nie moze byc mowy o takiej zabawie jak na MD. Co do jakosci zapisu to od poczatku zapis DAT byl zrobiony z mysla o rejestracji bezstratnej. NAtomiast MD poczatkowo byl zapisem stratnym, a obecnie w wersji HDMD ma zapis rowniez bezstratny. Co do DCC to dormat ktory sie nie przyjął. Polega on na zapisie cyfrowym z wykorzystaniem zwyklych analogowych kaset magnetofonowych. Jesli natomiast chodzi o trwalosc. W przypadku DAT jak i DCC zapis mimo iz cyfrowy jest zapisem MECHANICZNYM gdzie glowica styka sie z tadma w przypadku MD zapis mamy magnetyczny i nosnik ,,dotykany'' jest jedynie swiatlem. Oczywioscie i jedno i drugie mozna zepsuc. Tasme pogiac, a MD uszkodzic na 1000 sposobow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszyscy myślą tylko o sobie. Tylko ja myślę o mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

kaszanka7

7 Sty 2010, 15:16

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 1775 / 1114 / 0

 

Co do DCC to dormat ktory sie nie przyjął. Polega on na zapisie cyfrowym z wykorzystaniem zwyklych analogowych kaset magnetofonowych.

 

 

Bzdura. Magnetofony DCC tylko odtwarzaja kasety analogowe i to z jakoscia gorsza od topowych deckow. Zapis natomiast odbywa sie na specjalnych kasetach. Takich jak na zalaczonym zdjeciu.

post-1457-100005902 1262874914_thumb.jpg

post-1457-100005903 1262874914_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Reaper

 

DAT jest cyfrowym formatem studyjnym. Ma on pewne wady natomiast z pewnoscia ma jedna wielka zalete: jakosc dzwieku. Wielu uzytkownikow magnetofonow cyfrpwych DAT napisze ze jakosc jest lepsza niz z CD i to prawda. DATy maja najczesciej lepiej zaaplikowane przetworniki i wielu forumowiczow uzywa je jako zewnetrzny DAC. Jedyna i najwieksza wada formatu jest scieralnosc kaset. Niestety kasety DAT zuzywaja sie podobnie jak kasety video czy zwykle kasety magnetofonowe. Na kasecie DAT wgrywasz znaczniki z poczatkiem kazdego utoru po to aby latwo dojsc do pozadanego utworu i na tym w zasadzie koncza sie mozliwosci edycji. Nie przenosisz utworow nie dzielisz ich itp itd. Nie ma porownania jesli chodzi o jakosc dzwieku z zadnym innym systemem. MD jak napisal kaszanka7 jest formatem stratnym zawierajacym algorytm kompresji ATRAC w roznych wersjach natomiast jakosc dzwieku DCC odpowiada standardowi MPEG Layer 1 384kbs. Przy zakupie magnetofonu cyfrowego DAT warto uwzglednic czestotliwosc probkowania jaka dysponuje urzadzenie. Zwykle jest to: 32khz dla trybu LONG 44.1 khz dla trybu DIGITAL z zapisem cyfrowym (optycznym lub koaksjalnym) i 48khz dla trybu ANALOG czyli np zapisu np z tunera lub gramofonu. Niektore wysokie modele Pioneera (ale nie tylko) wyposazone sa w tryb zapisu 96khz zapewniajacy lepsza jakosc dzwieku od trybow pozostalych. I jeszcze ciekawostka: niektore modele magnetofonow cyfrowych DAT z poczatku ich produkcji (1987-89) jak np bardzo dobry Sony DTC 1000 ES nie zawieraja blokady SCMS. Czyli mowiac w skrocie mozna dokonywac kopii cyfrowych bez ograniczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

rollins MD bylo bardzo wygodnym urzadzeniem reportreskim. Juz na poziomie standardowej edycji mogles np ucinac odpowiednie fragmenty przenosic je itp itd. Boom na MD w stacjach radiowych to polowa lat 90-tych. Zastapily konwencjonalne magnetofony kasetowe. W kilku rozglosniach widzialem wtedy MD na emisji choc np programy z tzw. puszki przesylalo sie na kasetach DAT. I DATy byly niemal wszedzie podpiete pod kosolete. Zastapil je dopiero komputer (podobnie jak odtwarzacze CD). Wczesniej komputery byly uzywane tylko w studiach do nagrywania i obrobki dzwieku ktory mial isc do emisji. Natomiast DCC to byla kompletna klapa. Ani jakosc dzwieku ani wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile razy mozna odtwarzac kasete DAT zanim z powodu scieralnosci bedzie slychac pogorszenie jakosci nagrania. Czy tak samo jak w kasetowych deckach nalezy czyscic tor tasmy (glowice rolki).

 

Ktore stacjonarne odtwarzacze MD to modele o tym bezstratnym formacie czyli HDMD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dwie taśmy DAT od 1999r. Na jednej mam nagraną płytkę CD Testową a drugą taśmę używam praktycznie cały czas kasując ja i nagrywając -coś już około 500 razy do celów testowych i innych przy naprawach magnetofonów DAT. Nie widzę ,żadnych strat jakości ani tego aby jakaś taśma się sypała . Jedyną firmą produkującą kasety , które mam 6 sztuk są firmy Denon - które brudzą i zanieczyszczaja głowice ( były nowe kupione 15 lat temu) - cos jest z nimi nie tak..Reszta firm jest OK .Mechaniczne niedoskonałe okazały się Maxwel -ale to była taka partia .

Około 50 kaset mam nagranych w 1992 roku i często słuchane nie spawiają kłopotu..Taśmy DAT nie można pogiąć - chyba ,że ma się uszkodzonego DAT-a.. Ponoć 1000 krotny zapis na taśmie DAT daje dopiero słyszalną zmianę jakości ( nie spotkałem sie z tym ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Przy uzytkowaniu profesjonalnym (studio radiowe) zaobserwowalem scieralnosc nosnika w dosc znacznym poziomie po okolo kilkudziesieciu nagraniach. Sprzet to byly: Tascam DA 30 i Sony DTC 60 ES. Tascam byl zrodlem emisyjnym a Sony lezalo sobie na zapleczu i sluzylo dzielnie w tzw studiu produkcyjnym. Zamiennikiem 60 ES bylo DTC 690. Kasety to glownie Maxell.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Do tego celu stosuje się taśmy czyszczące.. Rolkę dociskową trzeba przeczyścić i chyba to wszystko. Bardzo ważne jest aby nie czyścić rolki gumowej jak to robią niektórzy benzyną ekstakcyjną bo guma twardnieje.. Najlepiej oddać DAT-a do fachowca, który zna temat..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>discomaniac71, 7 Sty 2010, 15:53

I jeszcze ciekawostka:

>niektore modele magnetofonow cyfrowych DAT z poczatku ich produkcji (1987-89) jak np bardzo dobry

>Sony DTC 1000 ES nie zawieraja blokady SCMS. Czyli mowiac w skrocie mozna dokonywac kopii cyfrowych

>bez ograniczen.

 

no nie zupełnie jak widać po wpisach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Tak Rafaell masz racje... Info wzialem z jakiejs strony w sieci. Na thevintageknob.org pisza tak:

 

"If the DTC-1000ES knew nothing about SCMS, it knew about copy prohibition and it still does: no second generation digital copy shall be allowed if a 'copy prohibit' flag is present on the tape to be copied. And it couldn't record at 44.1kHz, whether in digital or analog mode"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe aby ktoś wykasował w DTC-1000ES .. Nie chce się zaświecić wyświetlacz zasilanie jest ok i wszystkie napiecia wg servisówki... Nie można wejśc w system testu..Może , ktoś zna temat proszę o informację ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam

 

Z zainteresowaniem przeczytałem ten króciutki wątek. Mam sentyment do magnetofonów, pomijając historię posiadania analogowych magnetofonów szpulowych i kasetowych, od kilku lat użytkuję, choć niezbyt intensywnie magnetofony DAT. Pierwszym był Sony DTC-690, który zamieniłem na taki sam model. Niestety obydwa sprawiały wiele kłopotów pod względem mechanicznym (wciąganie taśmy, etc.). Tego drugiego DTC-690 również się pozbyłem, zastępując go DTC-57ES. Po jakimś czasie również pojawiły sie problemy z mechaniką. Niestety mechanika wszystkich modeli DTC-670/690/790 i różne "ulepszone" wersje DTC-55ES/57ES/59ES/60ES i wiele innych zbudowana jest na 2-3 silnikach z paskami i kółkami gumowymi. Od 2 lat mam DTC-A8. Jest to DAT semi-pro z mechanizmem DATM-55 (podobnym, jak np. w DTC-ZA5ES), w obudowie "konsumenckiej" obudowie podobnej do innych DTC-xxx/DTC-xxES. Jest to czterosilnikowy mechanizm: talerzyk lewy, talerzyk prawy, głowica, kieszeń. Ten mechanizm to wyższa półka; jego kultura pracy znacznie odbiega od tych, które miałem poprzednio. Żadnych problemów z przesuwem taśmy, "miękka" praca, aczkolwiek głośno przełączane funkcje. W przyszłym tygodniu przyjedzie świeżo kupiony Sony PCM-7030 - w pełni profesjonalny DAT, oczywiście z 4-silnikowym Direct Drive mechanizmem i tysiącem funkcji. Właśnie przeglądałm instrukcje do niego: Operation Manual - 300 stron, Service Manual - 374 strony. Pobieżna lektura na kilka miesięcy. Jak go podłączę i trochę pogram, to coś napiszę o nim. Tymczasem zainteresowanym zakupem jakiegoś DAT-a, polecam na początek strone

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24884-045168100 1299286368_thumb.jpg

post-24884-023704700 1299286379_thumb.jpg

post-24884-003577100 1299286390_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Obawiam się jednak że DAT z rynku pro lub semi-pro nie będzie grał tak dobrze jak wysoki model domowego sprzętu dla koneserów. Tak jest ze studyjnymi cdekami i magnetofonami kasetowymi. Przyczyna jest prosta: są nastawione na niezawodność. Denon DN-C 680 w domowym systemie brzmi fatalnie. Podobnie Tascam DA 20. Od siebie polecam Pioneera D-05.

Edytowane przez discomaniac71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, a raczej usłyszę jak gra. Stwierdzenie, że studyjne urządzenia źle brzmią w domowych systemach na podstawie odsłuchu dwóch urządzeń jest raczej zbyt daleko idącym uogólnieniem. Od dawna wiadomo, że wszystkie magnetofony DAT Tascama serii DA brzmią niezbyt dobrze. Podobnie Denon: niektóre jego komercyjne modele CD z najwyższej półki również brzmią kiepsko. Wszystko, jak zwykle głównie zależy od konfiguracji przetwoernika D/A w źródle cyfrowym , jak i od konfiguracji całego toru. Zasadniczym elementem źródła cyfrowego, który wpływaja na brzmienie jest przetwornik D/A. Mam osobnego DAC'a, do którego podpiety jest CD i DAT wszystkimi dostępnymi gniazdami: S-PDIF (Coax, Toslink), AES/EBU i z pominięciem DAC'a przez RCA do wzmacniacza. Zatem, moge wybierać przynajmniej spośród dwóch rodzajów brzmienia muzyki. Ponadto w przypadku magnetofonów DAT, parametr niezawodności ma szczególne znaczenie, zwłaszcza gdy zamierza się używać tego standardu przez wiele lat, a im dalej tym trudniej będzie kupić w pełni sprawne urządzenie. Większość komercyjnych magnetofonów sprzedawanych na różnych aukcjach jest mocno sfatygowana, a zwłaszcza na polskim rynku. Tutaj większość urządzeń została wcześniej kupiona, jako używana w Niemczech lub gdzieś dalej.

 

No, ale na razie są to tylko ogólnikowe wywody. Przyjedzie PCM-7030, zrobię do niego kable i wówczas ocenię. Jednakże bez względu na efekty, zostanie ze mną na zawsze, chociażby tylko jako recorder. Póki co, DTC-A8 gra dobrze. Na zdjęciu, jego wnętrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Zobaczymy, a raczej usłyszę jak gra. Stwierdzenie, że studyjne urządzenia źle brzmią w domowych systemach na podstawie odsłuchu dwóch urządzeń jest raczej zbyt daleko idącym uogólnieniem. Od dawna wiadomo, że wszystkie magnetofony DAT Tascama serii DA brzmią niezbyt dobrze. Podobnie Denon: niektóre jego komercyjne modele CD z najwyższej półki również brzmią kiepsko. Wszystko, jak zwykle głównie zależy od konfiguracji przetwoernika D/A w źródle cyfrowym , jak i od konfiguracji całego toru. Zasadniczym elementem źródła cyfrowego, który wpływaja na brzmienie jest przetwornik D/A. Mam osobnego DAC'a, do którego podpiety jest CD i DAT wszystkimi dostępnymi gniazdami: S-PDIF (Coax, Toslink), AES/EBU i z pominięciem DAC'a przez RCA do wzmacniacza. Zatem, moge wybierać przynajmniej spośród dwóch rodzajów brzmienia muzyki. Ponadto w przypadku magnetofonów DAT, parametr niezawodności ma szczególne znaczenie, zwłaszcza gdy zamierza się używać tego standardu przez wiele lat, a im dalej tym trudniej będzie kupić w pełni sprawne urządzenie. Większość komercyjnych magnetofonów sprzedawanych na różnych aukcjach jest mocno sfatygowana, a zwłaszcza na polskim rynku. Tutaj większość urządzeń została wcześniej kupiona, jako używana w Niemczech lub gdzieś dalej.

 

No, ale na razie są to tylko ogólnikowe wywody. Przyjedzie PCM-7030, zrobię do niego kable i wówczas ocenię. Jednakże bez względu na efekty, zostanie ze mną na zawsze, chociażby tylko jako recorder. Póki co, DTC-A8 gra dobrze. Na zdjęciu, jego wnętrze.

 

 

JKoch ale ja przepracowałem kilkanaście lat w studio i wiele z tych urządzeń miałem w domowym systemie. Dla siebie wahałem się pomiędzy Sony DTC-2000 ES a Pioneerem D-05. Wygrał ten drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.