Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  740 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Rekomendowane odpowiedzi

Aha - pod jednym względem RHA-10 przewyższa RB-1090, Michi ma tak samo jak Primare A33.2 (choć ta ma aż trzy mostki prostownicze za każdym z traf) oddzielne zasilacze (z oddzielnym mostkami i kondami) dla stopni wstępnych i końcowych, zaś RB-1090 ma jeden potężny zasilacz z jednym mostkiem i monstrualną pojemnością 88000uF na kanał (coś a'la RB-990BX, tyle że ten ma 30000uF na kanał).

Edytowane przez mol01
6 godzin temu, baksiu napisał:

mi chodziło głównie o szum z CD-ka RCD-1072

A próbowałeś z innym kabelkiem RCA lub na innym wejściu w preampie niż tego, co zazwyczaj używasz do CD?

Edytowane przez mol01

mol01, chciałbym przesłuchać tyle sprzętu, co Ty, bo na razie to jestem zielony...spróbuję przełączyć CD pod inne gniazda i zamienić kable, ale obawiam się, że to sam CD, bo to charakterystyczny szum, taka "pikseloza", tylko w audio :) Ty to wszystko kupujesz, by sprawdzić, czy słuchasz przed zakupem? - droga zabawa, jak sprzęt nie podejdzie...Zmartwiłeś mnie, że RB-1090 ma te canony na wiwat, marnuje się spory potencjał konstrukcji symetrycznej... Nie wiem, czy do moich popierdółek Tempo 6 to w ogóle jest sens podłączać takie bydle- prawie 40kg, z resztą transport z niemcowni też tani nie będzie...ale tak, jak Ty, jestem ciekaw co toto potrafi. Może kup, a jak się nie sprawdzi, to odkupię za czapkę gruszek po pozytywnym odsłuchu, bo wymagania mam na pewno mniejsze ;)

4 minuty temu, baksiu napisał:

mol01, chciałbym przesłuchać tyle sprzętu, co Ty, bo na razie to jestem zielony

No wiesz, nie wiem, jak Ty, ale ja się w to bawię dobre 15 lat - z tego koło 10 zajęło mi przesłuchanie większości Roteli ;)

7 minut temu, baksiu napisał:

spróbuję przełączyć CD pod inne gniazda i zamienić kable, ale obawiam się, że to sam CD, bo to charakterystyczny szum, taka "pikseloza", tylko w audio :)

Tak jak mówiłem, miałem RCD-1070 i żadnego cyfrowego szumu nie uświadczyłam, a skoro Ty twierdzisz, że na 2 odtwarzaczach masz to samo, to albo trzeba szukać gdzie indziej, albo w RCD-1072 coś Rotel sknocił poprawiając projekt RCD-1070.

10 minut temu, baksiu napisał:

Ty to wszystko kupujesz, by sprawdzić, czy słuchasz przed zakupem?

A gdzie ja tu mogę na swoim zadupiu czegoś posłuchać? Zresztą posłuchanie w czyimś (często bardzo pokrętnie zestawionym) systemie nie daje żadnej informacji, jak to może zagrać w Twoich własnych warunkach odsłuchowych i na Twoich kolumnach. Ja kupuję, by przekonać się na własnych uszach, czy warto - i nie tak, że posłucham godzinkę/dwie i wszystko wiem... Każdy klocek u mnie gra co najmniej z tydzień w jednym zestawieniu, abym się z nim osłuchał i dopiero wtedy zabieram się właściwe porównanie z tym co mam, żeby wykluczyć "przyzwyczajenie" do mojego "referencyjnego zestawienia". W wyniku braku czasu, czasami mija z pół roku, zanim zadecyduję, czy klocek zostaje, czy go odsprzedaję, więc leży u mnie naprawdę pokaźna kolekcja sprzętu coraz to wyższych lotów.

18 minut temu, baksiu napisał:

droga zabawa, jak sprzęt nie podejdzie

Moim zdaniem, nie jest to droga zabawa, jak kupujesz w okazyjnych cenach a sprzedajesz po rynkowych. Ja na żadnym klocku nie straciłem... powiem więcej - od mojego pierwszego zestawu do obecnie posiadanej kolekcji dołożyłem może z 5 tysięcy, a policz sobie tylko to, co mam wymienione w "O mnie". Zawsze przy sprzedaży danego klocka mam już upatrzone coś lepszego w podobnych pieniądzach - staram się nie dokładać gotówki "z zewnątrz", a tylko dobrze spożytkować tą z odsprzedaży ;)

Poza tym, lubię wiedzieć, co sprzęt ma w środku - mam zdjęcia bebechów niemal każdego klocka, który był w moich rękach, bo zawsze je czyszczę i sprawdzam, czy są w 100% oryginalne (a więc mam i serwisówki niemal do każdego z nich). Raczej nikt by Ci nie pozwolił zajrzeć do sprzętu będąc u kogoś na odsłuchu, a jak jest mój to mogę go rozebrać na części pierwsze i sprawdzić dokładnie, co "w trawie piszczy". Niektórych klocków daremnie szukać w necie zdjęć bebechów w rozdzielczości pozwalającej na ocenienie jakości konstrukcji, a ja lubię wiedzieć co tam siedzi i czy nie jest już "upalone jak stara Beta"...

Witam. Poszukuję pilota ROTEL RR-AT94 i Rotel RR-D95 . Nabyłem ostatnio klocki tej firmy ale nie było pilotów. Ma ktoś z miłośników firmy Rotel do sprzedania wyżej wymienione modele ? Pozdrawiam 

No to z Ciebie dobry handlarz, bo ja z reguły odsprzedajac godze sie ze stratą...ja też mam bide coś posłuchać w okolicy. Jutro włączę drugiego rcd-1072 u ojca i sprawdzę jeszcze raz szumy. Tam chodzi z integra ra-1070, ktora jak mi się wydaje gra lepiej, niz moja dzielonka. Szkoda, ze nie mam kolumn z 2 parami gniazd, bo majac 2 identyczne cd-playery i 2 takie same plyty i kable- mozna by zrobić prawdziwe porownanie wzmacniaczy w czasie rzeczywistym. Tak robilem porównując gramofon z CD i wygrał gramofon, stąd obstawiam, ze rcd-1072 to nie jest szalowa konstrukcja...

Godzinę temu, baksiu napisał:

No to z Ciebie dobry handlarz,

No wiesz, jak ja kupowałem np. swojego RB-990BX kilka lat temu to chodziły po 1300-1600zł, teraz chodzą po 2000-2500zł i już chyba ze 3 osoby mi proponowały za niego 2000zł, a ja nadal się zastanawiam, czy go się pozbywać... Inna sprawa, że był moment, iż miałem jednocześnie 3szt. RB-990BX pracujące z procesorem w kinie domowym i dwóch już się pozbyłem taniej... jak kupisz dobry sprzęt to jest on świetną lokatą - nic nie musisz robić, tylko czekać i cieszyć się jego brzmieniem ;)

Godzinę temu, baksiu napisał:

mozna by zrobić prawdziwe porownanie wzmacniaczy w czasie rzeczywistym

Nie radziłbym robić w ten sposób - podpiąwszy dwa wzmacniacze pod te same kolumny (pod te same zaciski, nie robiąc bi-ampingu) zrobiłbyś pętlę masy i najpewniej uszkodziłbyś jeden z nich, nawet wyłączając jeden podczas pracy drugiego. To nie to samo, co podłączenie dwóch źródeł pod ten sam wzmacniacz/preamp, który jest przystosowany to przełączania kilku sygnałów. Przekaźniki odłączające kolumny najczęściej odłączają tylko biegun dodatni, a ujemny jest cały czas połączony z masą wzmacniacza (a ta najczęściej bezpośrednio z zasilaczem) - panuje tu dużo niższa rezystancja niż w kolumnie, a prąd płynie gdzie jest mniejszy opór... więc nie popłynie do kolumny, a cofnie się kablami do drugiego (aktualnie nie pracującego) wzmacniacza ;)

Pouczające, dobrze, że tak nie podpialem! Trzeba by zastosowac jakies diody, by prąd  szedł  w jedną stronę. Kupiłeś ten zestaw z Ebay? Cena stanęła  na 6100zł +przesyłka... sprawdzilem rcd-1072 taty i to samo, szum cyfrowy przechodzący w pisk na maksymalnej głośności ra-1070. Sprawdzilem tez potencjometr i nie powoduje brumienia, jak ten w rc-1070. Sprawdźcie swoje CD-ki, czy nie ma tego efektu, moze wystarczy trick z odlaczeniem sygnału , gdy nie ma plyty?!

Edytowane przez baksiu

RCD991AE gała na maksa, szum (ucho na membranie) troszkę się podnosi przy włączonym CD. Wyłączone CD słychać delikatne buczenie wzmacniacza.

Pozdrawiam, Jacek.

SL-6 + OM40,RX-505 UDAR,NS-6170,RCD991AE,RC-995/RB990BX, DIY na SS "jedwabna kopułka z węglową osiemnastką w betonie"

4 godziny temu, baksiu napisał:

Kupiłeś ten zestaw z Ebay? 

Nie kupiłem, bo nic wczoraj na swoich aukcjach nie sprzedałem, a nie mam tyle "luźnej" kasy...

9 godzin temu, baksiu napisał:

Pouczające, dobrze, że tak nie podpialem! Trzeba by zastosowac jakies diody, by prąd  szedł  w jedną stronę.

Są dostępne przełączniki, które umożliwiają podłączenie i bezpieczne przełączanie w obie strony (1 wzmacniacz - 2 pary kolumn / 2 wzmacniacze - 1 para kolumn). Elektronicznie jest to trywialne rozwiązanie, rzecz w tym, żeby przełączniki i połączenia były akceptowalnej jakości.

Nawet Rotel robił kiedyś coś takiego, jak RSS-900 - urządzonko nawet miało rezystory dużej mocy kompensujące impedancję wielu par kolumn podłączonych równocześnie do jednego wzmacniacza ;)

W dniu 19.01.2019 o 01:04, mol01 napisał:

Ale jednak RC-995 bardziej szumi od RC-990BX, choć żeby to usłyszeć, to trzeba się wsłuchać (ucho przy głośnikach) przy gale na maksa ;)

Aż strach pomyśleć jak przy takim eksperymencie źródło przez przypadek się załącza ;) 

3 minuty temu, Vladko napisał:

Aż strach pomyśleć jak przy takim eksperymencie źródło przez przypadek się załącza ;)  

Zwłaszcza z zapiętym RB-1090 i jakiś małych monitorkach :D

Raz mi się zdarzyło, że pomyliłem wejścia i załączyłem w KAV-280p Theater Throughput (by-pass regulacji głośności) na wejściu, na którym aktualnie grał sobie odtwarzacz, a nie procesor KD... łupnęło zdrowo, ale w momencie wyłączyłem preamp i Primare A33.2 nie zdołał uszkodzić moich niskoefektywnych ALR-ów. Gdyby na wzmocnieniu był RB-990BX, a na wejściu Theta, to mogłoby to się inaczej skończyć ;D

Edytowane przez mol01

widzę, że poruszyliście temat zestawu RC-1090, RB-1090 sam kiedyś miałem na niego chrapkę, nie często toto się pojawia na aukcjach, kiedyś była niezła okazja na tej aukcji ;) ale wtedy akurat brakowało mi gotówki na zakupy. 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/rotel-rb-1090-rc-1090-silver-hi-end-i6649231297.html

 

 

 

Godzinę temu, Vladko napisał:

widzę, że poruszyliście temat zestawu RC-1090, RB-1090 sam kiedyś miałem na niego chrapkę, nie często toto się pojawia na aukcjach, kiedyś była niezła okazja na tej aukcji ;) ale wtedy akurat brakowało mi gotówki na zakupy. 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/rotel-rb-1090-rc-1090-silver-hi-end-i6649231297.html

 

 

 

trochę to dawno było...aktualnie pewien handlarz ma RC-1090 na OLX, chce 3kzł, a tego bym już okazją nie nazwał...ogólnie koszt przesyłki zagranicznej dla RB-1090 będzie spory, bo przekracza sporo 30kg, więc te w USA, które są wystawione po $800 to raczej trzeba odpuścić :( Inna sprawa, że nie wiadomo, czy warto, bo cyferki i kg jednak nie grają...

3 godziny temu, baksiu napisał:

więc te w USA, które są wystawione po $800 to raczej trzeba odpuścić

Ja tam za żadne skarby nie kupiłbym nic z USA - idzie to nie wiadomo ile, nie wiadomo jak, w urzędzie celnym leży z miesiąc (tam rozgrzebią pakę i zapakują z powrotem byle jak), a jak Ci dowalą cło, to zapłacisz ogółem więcej niż byś kupił w Europie... a w dodatku musisz jeszcze przestawić napięcie pracy lub zaopatrzyć się z trafo obniżające napięcie do 110V.

  • Moderatorzy

W teście ra 1592 były achy i ochy nad wbudowanym DAC, przy 1572 już takich peanów nie było.

Ciekawe jaki ten dacek bo teoretycznie jest taki sam.

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Pomijając to, że opisy z odsłuchów trzeba traktować raczej z przymrużeniem oka, to nie tylko sama kostka DAC jest odpowiedzialna za otrzymywany rezultat brzmieniowy - zwłaszcza w integrze, gdzie nawet ulokowanie kości może mieć spore znaczenie na zniekształcenia. W RA-1592 wokoło DAC-a i w ogóle niemal na całej płytce cyfrowej masz same OS-CONy, w RA1572 już jest niezła mieszanina kondów (choć nadal dobrej klasy), może być też inna generacja kości XMOS i odbiornika cyfrowego (DIR) itp. itd. Jednak myślę, że podstawowa różnica polega lepszym preampie w RA-1592, który bardziej wykorzystuje możliwości części cyfrowej.

Edytowane przez mol01
W dniu 21.01.2019 o 14:10, mol01 napisał:

Ja tam za żadne skarby nie kupiłbym nic z USA - idzie to nie wiadomo ile, nie wiadomo jak, w urzędzie celnym leży z miesiąc (tam rozgrzebią pakę i zapakują z powrotem byle jak), a jak Ci dowalą cło, to zapłacisz ogółem więcej niż byś kupił w Europie... a w dodatku musisz jeszcze przestawić napięcie pracy lub zaopatrzyć się z trafo obniżające napięcie do 110V.

w większości sprzętów można przestawiać napięcie zasilania przełącznikiem w środku, trzeba by sprawdzić, czy jest taka możliwość w Rotelach...Dodatkowy zasilacz odpada, bo musiałby być olbrzymi, by nie pogorszyć dynamiki w tak wielkiej końcówce, jak RB-1090. Pomijam już to, że z USA przesyłka zje cały zysk, a jak faktycznie przywalą cło i podatek, to będzie amba. Jak na razie miałem szczęście z zakupami z USA i celnicy nic ode mnie nie chcieli, ale szczęście się kiedyś kończy...

Edytowane przez baksiu
25 minut temu, baksiu napisał:

trzeba by sprawdzić, czy jest taka możliwość w Rotelach

W Rotelach trzeba przelutować zworki uzwojeń pierwotnych transformatora (seria 900 i nowsze, jak to jest w większości sprzętów innych marek) lub jest przełącznik ulokowany sprytnie pod tabliczką znamionową (seria 800 i starsze), ale zdarzają się takie egzemplarze na rynek Japoński (np. Rotel RB-880 lub Sony TC-KA7ES), które mają wyłącznie uzwojenia na 110V i nic z tym nie zrobisz. Przełączniki są w Krellach, ale w nowszych przełączenie nic Ci nie da, bo procesor zarządzający sprawdza częstotliwość napięcia (u nas 50Hz, w USA 60Hz) i bez przeprogramowania nie odpali urządzenia ;)

Edytowane przez mol01
1 minutę temu, baksiu napisał:

Ciekawe po co w sumie

Zabezpieczenie anty-inportowe - w stanach nowe Krelle można kupić znacznie taniej i europejscy dystrybutorzy by na tym nie zarobili...
Inna sprawa, że niemal każdy procesor zarządzający wzmacniaczem lub amplitunerem KD (zwłaszcza) na to pozwala (i weryfikuje to w różnych celach), ale z tego, co się orientuję, tylko Krellowi taki diabelski pomysł wpadł do głowy, by blokować urządzanie po podłączeniu w na innym rynku, niż pierwotnie został sprzedany.

w sumie draństwo, ale podejrzewam, że jest jakiś sposób, by to niedrogo obejść :), a tak przy okazji- po co te Krelle mają tyle tranzystorów, a Rotele mniej i też grają, wiem infantylne, ale ponoć nie ma głupich pytań ;)

35 minut temu, baksiu napisał:

w sumie draństwo, ale podejrzewam, że jest jakiś sposób, by to niedrogo obejść

Tak, wygląda to mniej więcej tak:

 

35 minut temu, baksiu napisał:

a tak przy okazji- po co te Krelle mają tyle tranzystorów, a Rotele mniej i też grają,

Bo to "hamerykański sprzęt" - musi być wielki i mieć wszystkiego DUŻO. A tak na poważnie - Krell nie stosuje (a przynajmniej nie stosował do niedawna) OP-AMPów bezpośrednio w obwodzie sygnału, a taki OP-AMP ma w sobie z reguły do kilkunastu połączonych tranzystorów, a Krell to zastępuje układami bardziej złożonymi niż w OP-AMPie, druga sprawa to wielkie moce generowane w klasie A (a więc i straty na tranzystorach mocy, więc trzeba ich co najmniej 2x tyle by te moce uzyskać) i z reguły dublowanie tranzystorów (lub całych bloków) w miejscach układu narażonych na duże obciążenia (to rozwiązanie częściowo znajdziemy w RB-1090). We wzmacniaczach i przedwzmacniaczach przynosi to wymierne korzyści, ale już w odtwarzaczach (miałem KAV-250cd/2 i KAV-300cd) jakiejś wymiernej korzyści z 200 tranzystorów na wyjściu nie uświadczyłem - moja Theta na 15 OP-AMPach robi lepszą robotę ;)

Edytowane przez mol01

No i w sprzęcie zbalansowanym są 4 ścieżki sygnałowe, nie dwie jak w liniowym, więc wszystkiego jest 2x tyle + układy do symetryzacji sygnałów liniowych i desymetryzacji zbalansowanych - aż dziw, że "tylko tyle" tranzystorów jest w Krellach przy takich założeniach konstrukcyjnych ;)
Ale wracajmy do Roteli - Rotel stosuje w swych wzmacnaiczach do bólu oklepane i sprawdzone układy (nie zmieniane od lat 80-tych), a skupia się (w przeciwieństwie do "budżetowych Krelli") przede wszystkim na klasie zastosowanych elementów (selekcjonowane tranzystory, precyzyjne oporniki, dobrej klasy kondensatory dostosowane rodzajem pod miejsce użycia) i zmyślnym prowadzeniu ścieżek i masy. To przynosi wymierne efekty - urządzenia takiego Naima są jeszcze prostsze konstrukcyjnie, a jak grają dzięki precyzyjnej selekcji podzespołów i projektowaniu płyt PCB z pietyzmem...

Edytowane przez mol01

mol01, powiedz co to u Ciebie za Theta gra? Łapie się w przedziale cenowym tych Krelli? Prawdę mówiąc- rozmyślam nad nimi, na alledrogo aktualnie są KAV-300CD i KAV-250CD/2, chyba obydwa prezentują podobny poziom...

widzę, że w PL niepopularne, może to takie cuś?: https://www.quoka.de/hifi-audio-tv-video-foto/cd-und-md-player/c7225a230743339/cd-cd-transport-theta.html

Edytowane przez baksiu
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.