Skocz do zawartości
IGNORED

Referencyjny PC do odtwarzania muzyki


Redaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Cos josef zamilkl pewnie nigdy nie slyszal co to kmixer windowsowy , wielki z niego znawca , sterowniki wdm haha.Niestety josef nie kazdego stac na viste ja wole ta kase przeznaczyc na

plyty i sluchac ich na dac usb podpietego pod mojego debiana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Jeżeli idzie o serwer muzyczny - serwer a nie pecet dedykowany do grania jako klocek w systemie - najlepiej u mnie wypadł FreeNAS.

Dobrze współpracuje ze squeezecenter.

Ma tez własny serwer mediów, mozna więc go wykorzystac w systemach gdzie nie ma mydelniczki.

Szybki, mało wymagający, łatwy w konfiguracji.

Squeezebox umie go obudzić przez sieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 23 Lis 2008, 19:42

 

 

>To że dotykamy calkowicie nie przebadanego rejonu jakim jest styk audio i komputerów, powoduje że

>błądzimy po omacku.

 

Narazie jedyną osobą którą błądzi po omacku w temacie Audio PC jesteś TY i kilku Twoich kolegów z kółka różańcowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jeżeli idzie o serwer muzyczny - serwer a nie pecet dedykowany do grania jako klocek w systemie - >najlepiej u mnie wypadł FreeNAS.

 

Mozesz podac strone projektu?Bedzie obslugiwal asio,?

Ciekawo czy bedzie lepszy od

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , w sumie jeszcze nie testowalem

tego ampache ale ze screenow zapowiada sie niezle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to może w miejsce magii i inwektyw odrobina konkretu.

 

Chcecie postawić serwer muzyczny oparty na PC i zewnętrznym DACu?

Zależy Wam na bezbłędnej reprodukcji materiału z HDD, pendrivów i innych cyfrowych nośników?

 

To chyba wydaje się oczywiste, że na samym początku trzeba zbadać poprawność strumienia danych. Dane wędrujące z komputera-musicserwera do DACa nie mogą być przekłamane, muszą co do bita zgadzać się z zapisem na HDD, prawda? Jeśli strumień jest bezbłędny, to nie ma co się babrać w sterownikach, kartach, kernelach i duperelach. Jeśli strumień jest popsuty, to trzeba poczukać chwasta i go wyrwać. Proste.

 

Jak sprawdzić strumień? Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe, należy tylko mieć... drugi komputer z kartą dźwiękową posiadającą WEJŚCIE cyfrowe SPDIF. Niestety niewiele kart ma takie wejście, ale da się znaleźć, na przykład M-Audio Audiophile 2496, którą wielokrotnie używałem do tego typu prób.

 

Oto przepis:

 

1. Weź płytę CD-audio

2. Zainstaluj Exact Audio Copy i poprawnie skonfiguruj właściwości napędu

3. Zrzuć jeden kilkuminutowy utwór muzyczny do nieskompresowanego pliku WAV (jeśli masz dużo czasu i zacięcie to zrzuć całą płytę).

4. Podłącz wyjście cyfrowe komputera-musicserwera do wejścia cyfrowego komputera-rejestratora

5. Odtwórz ten utwór z pliku na komputerze-serwerze dokładnie tym samym programem którego potem zamierzasz używać do grania muzyki

6. Nagraj ten utwór na HDD na komputerze-rejestratorze do pliku. Początkowa i końcowa dodatkowa cisza nie ma znaczenia.

7. Porównaj plik wzorcowy i nagrany programem EAC, a konkretnie funkcją "Porównaj pliki wav...". Funkcja ta automatycznie ucina początkową i końcową ciszę.

8. Jeśli w okienku nic się nie wyświetli, to pliki są identyczne, jeśli będą różnice, zostaną one wyświetlone i opisane

9. To wszystko :-)

 

W ten prosty sposób dowiesz się, czy strumień danych wychodzący z komputera-musicserwera jest prawidłowy, czyli co do bita zgodny z zapisem na HDD. Jest to PODSTAWOWY warunek prawidłowego działania musicserwera. Dopiero potem można zacząć roztrząsać problemy związane z przenoszeniem się zakłóceń, jitterami itp.

 

Do takiego testu wystarczy krótki utwór. Jedna minuta muzyki to ponad 5 milionów próbek. Statystycznie absolutnie wystarczy. Powyższy przepis jest przewidziany oczywiście dla zewnętrznych DACów opartych o interface SPDIF, a nie USB.

 

Na koniec dodam, że z moich badań wynika, że poprawna w sensie prawidłowości przesłanych danych, transmisja SPDIF to rzecz powszechna i normalna. Naprawdę trzeba się BARDZO postarać, aby w tej transmisji pojawiły się błędy. Ciężko skrzywdzić strumień kablem :-)

 

Pozdrawiam i życzę owocnych eksperymentów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomaz, 23 Lis 2008, 21:34

 

>Cos josef zamilkl pewnie nigdy nie slyszal co to kmixer windowsowy , wielki z niego znawca ,

>sterowniki wdm haha.Niestety josef nie kazdego stac na viste ja wole ta kase przeznaczyc na

>plyty i sluchac ich na dac usb podpietego pod mojego debiana.

 

a co google obsługiwać nie umiesz leszczyku? a niby taki mądry ;>

poszukaj sobie pluginów kernelowych do winampa czy foobara

 

dwa to pod e-mu nie mam najmniejszych problemów z bit perfectem na wyjściu (a to, że nie ma sterów pod linucha dla e-mu to już twój problem)

 

trzy - ja bym się nie podniecał całym bit perfectem bo to gówno znaczy - liczy się efekt końcowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Peter Daniel

"hard drive (WD Scorpio, 320G, SATA)gra zdecydowanie lepiej niz Kingston 8G Flash USB"

 

Postaw tego HDD jeszcze na jakiejś platformie antywibracyjnej, to w ogóle będzie bosko, totalna nirwana itd. Np. bambus byłby dobry, bo jak wiadomo "bambus gra inaczej niz sosna, jest bardziej techniczny z lepsza definicja".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Twierdzenie że jeżeli jest bit perfect to wszystko inne nie ma znaczenia, to mit.

W przypadku pliku Worda cz Exela BP wystarcza, co do audio - sprawa jest bardziej skomplikowana.

To że się zgadza ilośc bitów po obydwu stronach, nie przesądza w audio o wszystkim. Te bity muszą byc podane w odpowiedniej kolejności, właściwym tempie i zdążyć jeszcze na czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 23 Lis 2008, 19:13

 

>Chciałbym móc zgrać materiał ze starych płyt i kaset, poddać je obróbce (odszumianie, usuwanie

>trzasków) i przekonwertować do mp3. Chciałbym edytować i konwertować audio i wideo w różnych

>standardach. Najlepiej jakbym mógł wybrać pomiędzy kartą PCI a urządzeniem USB. Może mając taki

>zestaw pokusić się o badanie charakterystyk toru audio.

 

jak celujesz w mp3 to nie ma zbytnio co inwestować - co innego jeśli chcesz to trzymać bezstratnie szczególnie w gęstych formatach - wtedy szukaj karty z możliwie dobrym wejściem liniowym

jeśli interesuje Cie dodatkowo pomiarówka to 1212m to dobry wybór - ma świetne parametry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomaz, 23 Lis 2008, 22:54

>Czy maudio 24/96 sie sprawdzila? Polecasz ja?

 

Po prostu ją miałem. Używałem jej tylko do zbierania strumienia SPDIF, nie do odtwarzania muzyki. Czy ją polecam? Nie wiem, ale ma sensowną cenę, przejrzyście zrobiony panel sterowania funkcjami, po prostu do tego celu jest OK. teraz już jej nie używam, bo zamiast niej jest Tascam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

nedj,

 

Poruszyłeś, właśnie problem który mnie nurtuje od dawna.

Skoro dla elektroniki bywa istotna izolacja od wibracji, to w przypadku pc-audio ten temat też ma znaczenie czy jest Waszym zdaniem pomijalny?

W końcu wentylator na procesorze, wentylatory wewnątrz obudowy, dyski twarde, czytnik CD, są źródłami wibracji.

Ma to wpływ na efekt końcowy, czy też jest to bez znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 23 Lis 2008, 23:13

 

>Twierdzenie że jeżeli jest bit perfect to wszystko inne nie ma znaczenia, to mit.

>W przypadku pliku Worda cz Exela BP wystarcza, co do audio - sprawa jest bardziej skomplikowana.

>To że się zgadza ilośc bitów po obydwu stronach, nie przesądza w audio o wszystkim. Te bity muszą

>byc podane w odpowiedniej kolejności, właściwym tempie i zdążyć jeszcze na czas.

 

co więcej - tanie DACe cierpią z powodu słabych filtrów cyfrowych - więc może okazać się, że obróbka (upsampling, filtry) po stronie PC może dać lepszą jakość wynikową

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ma. Dlatego u siebie stosuję coś na wzór wielowarstwowej, kanapkowej (albo raczej kanapowej) platformy antywibracyjnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni wpis odnosił się oczywiście do pytania rocha z dnia 23 Lis 2008, 23:17.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dwa to pod e-mu nie mam najmniejszych problemów z bit perfectem na wyjściu (a to, że nie ma sterów >pod linucha dla e-mu to już twój problem)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Po drugie to po co komu ta e-mu(creative) do referencyjnego audio , skoro i tak mowimy

o daku , wystarczy zwykla maudio 24/96.Pozatym znajdz mi soft na windowsa typu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>trzy - ja bym się nie podniecał całym bit perfectem bo to gówno znaczy - liczy się efekt końcowy

 

To podlacz pod jakas slaba zintegrowana karte jakiegos daka i opisz swoj efekt koncowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Twierdzenie że jeżeli jest bit perfect to wszystko inne nie ma znaczenia, to mit.

>W przypadku pliku Worda cz Exela BP wystarcza, co do audio - sprawa jest bardziej skomplikowana.

>To że się zgadza ilośc bitów po obydwu stronach, nie przesądza w audio o wszystkim. Te bity muszą >byc podane w odpowiedniej kolejności, właściwym tempie i zdążyć jeszcze na czas.

 

Ta a swistak zawija sreberka ...Zdazyc na czas haha :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomaz, 23 Lis 2008, 23:29

 

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

no to się cieszyć można - ciekawe jaką mają funkcjonalność (i to bez złośliwości mówie)

 

>Po drugie to po co komu ta e-mu(creative) do referencyjnego audio , skoro i tak mowimy

>o daku , wystarczy zwykla maudio 24/96.

po to, że nie służy u mnie tylko do puszczania sygnału na DAC

i nie mówimy tylko o puszczaniu sygnału na zewnątrz - z tego co pisali inni wolą mieć wszystko w jednym pudle bez zewnętrznych przystawek - czyli jakość analoga też bierzemy pod uwagę

 

Pozatym znajdz mi soft na windowsa typu

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

do obu najpopularniejszych playerów są plubiny do zdalnego sterowania

inny soft zapewne też jest - nie szukałem bo nie mam takiej potrzeby

 

 

>>trzy - ja bym się nie podniecał całym bit perfectem bo to gówno znaczy - liczy się efekt końcowy

>To podlacz pod jakas slaba zintegrowana karte jakiegos daka i opisz swoj efekt koncowy.

akurat na integrze nie mam SPDIF wyprowadzonego bezpośrednio - musiałbym robić specjalnie śledzia

ale mam wątpliwości co do jego jakości na podstawie odsłuchu dźwięku z integry - słyszalne są zakłucenia z zasilania - czyli cyfrówka też nie wróży, że będzie topowa (ja słyszę różnicę pomiędzy transportami)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

thomaz,

 

Młody widać jesteś, bezkompromisowy, napakowany jesteś tym co przeczytałeś u innych a sam nie sprawdziłeś, a przede wszystkim nie dorosłeś jeszcze do refleksji na sobą i swoją postawą wobec bliźnich.

Tak czy inaczej wybaczam Ci Twoje inwektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thomaz >

 

Jak zarzucasz komuś trollowanie to poza nic nie znaczącym uśmieszkiem wypada podać jakąś argumentacje. Chyba, że sam uprawiasz proceder który starasz się przypisać innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu. Jaki jest sens dyskusji z Tobą, skoro jak powiem że sprawdziłem u siebie i nie słyszę różnicy, to Ty napiszesz mi że jestem głuchy albo mam za słaby sprzęt??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym zanim będziesz się udzielał w temacie AudioPC, to zapoznaj się trochę z zasadą działania komputera. Jak odtwarzany jest dźwięk itp. Twoje złote uszy i poradnik debila w pdf-ie to nie wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

rbej, 24 Lis 2008, 00:34

 

>Rochu. Jaki jest sens dyskusji z Tobą, skoro jak powiem że sprawdziłem u siebie i nie słyszę

>różnicy, to Ty napiszesz mi że jestem głuchy albo mam za słaby sprzęt??

 

Sam sobie odpowiedz, zanim innym znowu imputowac będziesz debilizm i ignorancję.

 

A co do wiedzy o komputerze.

Nie jestem informatykiem. Zgadza się. Jestem prostym technologiem stosowania prawa.

Ale w 1994 postawiłem swojego pierwszego Linuxa, rok później odpaliłem pierwszy serwer.

Byłeś już wtedy na świecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>no to się cieszyć można - ciekawe jaką mają funkcjonalność (i to bez złośliwości mówie)

 

Mowimy wciaz o odtwarzaniu muzyki , nie sprawdzalem funkjonalnosci bo jej nie kupie

wole m-audio :)o funkcjonalnosci jej pisze na alsa.Pozatym moja prodigy hd2 dziala

lepiej pod linuxem.

 

>po to, że nie służy u mnie tylko do puszczania sygnału na DAC

>i nie mówimy tylko o puszczaniu sygnału na zewnątrz - z tego co pisali inni wolą mieć wszystko w >jednym pudle bez zewnętrznych przystawek - czyli jakość analoga też bierzemy pod uwagę

 

Ten komp ma byc do odtwarzania audio a nie obrobki dzwieku.

 

>do obu najpopularniejszych playerów są plubiny do zdalnego sterowania

>inny soft zapewne też jest - nie szukałem bo nie mam takiej potrzeby

 

Moge foobarem sterowac z palmtopa?Nie wiedzialem.Czasem lubie se wlaczyc lezac w lozku

jakas muzyczke a ze mam palmtopa to server muzyczny dobry pomysl.

Foobar potrafil by skatalogowac moje 1000plyt i sworzyc szybko dostepna kolekcje

oparta na bazie danych np jakiejs mysql?Ok niech ci bedzie jutro ide kupic ta viste

mysle ze 1000zl ze wersje ultimate to nieduzy wydatek.Nie sory nie jestem glupi

wole te pieniadze przeznaczyc na sprzet.Za 1000zl kupuje m-audio 24/96 i jakis dac np

beresford.Pozatym w linuxie mam wszystko co mi potrzebne by postawic zajebisty serwer

audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mako

>Jak zarzucasz komuś trollowanie to poza nic nie znaczącym uśmieszkiem wypada podać jakąś >argumentacje. Chyba, że sam uprawiasz proceder który starasz się przypisać innym.

 

Ok wytlumacze to:)Jezeli sygnal zostal prawidlowo wyslany z wyjscia spdif to plik wav

jest taki sam na wejsciu.Czy to nie logiczne?Jakie bity czekają o co chodzi kolejna

teoria spiskowa?Chyba nie wierzysz w to ze te bity czekaja i poszly na piwo w miedzyczasie albo ze pendrive gra lepiej niz dysk hdd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>josef

Jaką masz e-mu?Bo te co sa w alsie to juz w wersji stabilnej chyba ze masz na usb.

U mnie driver do prodigy hd2 jest w wersji rozwojowej alsy i dziala lepiej niz pod windowsem

wiec raczej bym sie zdziwil ze sterowniki w wersji stabilnej nie obsluguja e-mu.

Byc moze testowales to np 2 lata temu bo weszly one niedawno chyba od alsy 1.0.15.

Te e-mu na usb tez juz szybka beda dzialac ale ponoc maja cos spieprzone wyjscia spdif

przynajmniej pod windowsami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.