Skocz do zawartości
IGNORED

Klub kolumn Akustyka.


nautilus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

co oznacza DIY w cenach akustyka - myślałem ze to zestaw do 'samodzielnego montażu' ale do tego jest dopłata w cenie ??

 

z cyklu "dziś pytanie, dziś odpowiedź"

 

wg mnie jeśli zestaw jest opisany jako DIY to jest to cena za koplet głośników i części do budowy bez obudowy natomiast przy innych zestawach nie opisanych jako DIY po rozwinięciu pozycji cena pojawiają się kwoty, które należy dodać lub odjąć - czyli np. w projekcie ILR12 który kosztuje 8000zł za wersje SE należy dopłacić 1000zł a projekt ten w wersji DIY kosztuje 5000 (8000 - 3000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Zakupiłem niedawno ILR 12 przesiadając się z MA bx5. Kolumny kupione w całości gotowe od Kisiela i mają już 4 tygodnie odsłuchu. Szukam pilnie osoby, która jest osłuchana z tym modelem i poświeciłaby trochę swojego czasu by podjechać do mnie i podzielić się swoimi wrażeniami, bo przyznam, że dźwięk mam z nich płaski i bez wyrazu, może być też z własnym wzmacniaczem. Dla mnie niby słabe wytłumienie akustyczne w 17 m2 pokoju wszystkiego nie tłumaczy. Dodam, że w torze jest audiolab cd8200, a jako wzmacniacz jest marantz pm7003. Kontakt z Akustykiem zostawiam na sam koniec.

Edytowane przez marcel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem info do Akustyka i muszę przyznać, że Pan Andrzej od razu oddzwonił i odbyliśmy rozmowę z umówieniem terminu spotkania celem rozważenia przyczyn moich odczuć. Wstępne ustalenia to ewentualna wymiana na illuminator kopulkowy, który winien być głośniejszy i zmiana długoścu tunelu bas refleks by zrobić bas bardziej mięsisty. No może jeszcze mała zmiana w zwrotnicy.

Pozdrawiam. m

Edytowane przez marcel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ok miesiącu grania moje nie grały jeszcze dobrze, myślę że mogłeś dać im jeszcze czasu

Dokładnie tak. Scan Speaki długo się rozgrywają czy też wygrzewają, jak zwał tak zwał. Moje poprzednie kolumny, na wzór właśnie ILR-12, mniej więcej rozegrały się po pól roku, a tak do końca to gdzieś po roku. W każdym razie chodzi o setki godzin, nie dziesiątki.

ja bym spróbował inny wzmacniacz

Racja. To dość prądożerne głośniki, a wzmacniacz słaby. Z moimi poprzednimi Denon PMA 2000AE dawał sobie radę dość dobrze, ale już Marantz 8005 słabo, a tu jest jeszcze niższa półka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zakupiłem niedawno ILR 12 przesiadając się z MA bx5. Kolumny kupione w całości gotowe od Kisiela i mają już 4 tygodnie odsłuchu. Szukam pilnie osoby, która jest osłuchana z tym modelem i poświeciłaby trochę swojego czasu by podjechać do mnie i podzielić się swoimi wrażeniami, bo przyznam, że dźwięk mam z nich płaski i bez wyrazu, może być też z własnym wzmacniaczem. Dla mnie niby słabe wytłumienie akustyczne w 17 m2 pokoju wszystkiego nie tłumaczy. Dodam, że w torze jest audiolab cd8200, a jako wzmacniacz jest marantz pm7003. Kontakt z Akustykiem zostawiam na sam koniec.

 

 

Illuminator to bardzo trudny głośnik do napędzenia. Dwa razy słyszałem konstrukcji na illuminatorach raz z lampą push pull na lampach kt88 , raz z końcówkami sungdena i w obydwu przypadkach brakowało prądu.

Ten głośnik zagra jedynie z bardzo wydajnymi wzmacniaczami. Chcesz mieć dobry dźwięk z illuminatora to musisz wydać dwa razy więcej na wzmacniacz niż na kolumny.

Podobnie jest z accutonami tyle że potrzebują mniej prądu niż illuminatory. W tanich systemach lepiej zagra kolumna na visatonach niż accutonach czy illuminatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcel76

Napędzam 3-drożne scany (góra i środek illuminator, bas 22 revelator) Passem XA30.5. Niby tylko 30W/8ohm w klasie A, a dopiero po podłączeniu Passa zobaczyłem jak mogą zagrać scany.

Przedtem miałem Primare A33.2 120/8ohm i grało płasko.

Czyli sprawdź z innym piecem, może okazać się strzałem w 10.

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k. no to tak,

wzmak faktycznie jest do wymiany w przyszłości bo z niskiej półki startowałem. Jednak nie sądziłem, że różnica będzie tak spora na starcie skoro ILR 12 mają niby 6 omów, gdy poprzednie moje MA bx5 miały faktycznie 4 omy, czyli niby trudniejsze na papierze dla wzmaka. Rozumiem jednak, że konstrukcja głośnika niskośredniotonowego illuminatora jest bardziej wymagająca. Tylko że pół roku rozrusznia głośników to już na granicy percepcji jest. Co do wzmaka to zapewnie zaproponujecie Krella 300tkę, czyli ogólnie z używki min. 6tyś. do wydania jeszcze. Dzięki za przemyślenia i rady o cierpliwość.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego wysterowania Illuminatorów jest potrzebna nie tyle ogromna moc, co duża wydajność prądowa.

U mnie 8741 Prawidłowo grają ze Sparkiem H100 oraz z....Ugodą. Gościłem różne wzmacniacze, które pomimo deklarowanej dużej mocy nie dawały rady.

Mogę też potwierdzić bardzo długi czas wygrzewania - u mnie było to pół roku . Kawał gumy i resor dolny o dużej powierzchni długo miękną. Cierpliwości, to znakomity głośnik. Co do ILR 12, to nie bardzo rozumiem tak wysoki podział (3,3 kHz). Kopułkowy Illuminator gra bardziej wyższą średnicą a mniej wysokimi niż szpilka, wymiana może byś strzałem w dziesiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z opiniami ze Illuminatory potrzebują mnóstwo czasu na wygrzanie by mechanicznie się ułożyły.

Kwestia wysterowania kolumn miałem na takiej 18 Iluminator kolumny grało to z lampą Cayin CS-55A na KT88 i nie było absolutnie problemu z wysterowaniem a było to raptem 2x40W

Wszystko kwestia wydajności wzmacniacza.

pzdr.

Edytowane przez Patryk-1980

"Lampa nie umiera nigdy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Odnośnie wcześniejszych problemów z ilr12, to już po sprawie. Był u mnie Pan Akustyk i dokonaliśmy dwóch wymienianych wcześniej modyfikacji - zamontowania skróconej rury bas refleksu, co dało bardziej mięsisty bas, trochę kosztem najniższego, ale zysk dla mnie jest oczywisty oraz wymiany wysokotonowego na kopułkowy, który jest głośniejszy i po tym pojawiło się o wiele więcej detali, czego mi poprzednio brakowało. Teraz bas jest żywy, i wibruje w mikrowybrzmieniach, co słyszę głównie w odsłuchu ścieżki do "Gladiatora" , a i gitary przy albumach np Dire Straits mają ten drive. Wzmacniacz w tej konfiguracji wcale nie jest konieczny na gwał i jego zakup może zaczekać. Widać więc, że pełna liniowość dzwięku nie zawsze współgra z naszymi najczęściej niedużymi pomieszczeniami. Czyli akustyka robi jednak swoje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie.

Odnośnie wcześniejszych problemów z ilr12, to już po sprawie. Był u mnie Pan Akustyk i dokonaliśmy dwóch wymienianych wcześniej modyfikacji - zamontowania skróconej rury bas refleksu, co dało bardziej mięsisty bas, trochę kosztem najniższego, ale zysk dla mnie jest oczywisty oraz wymiany wysokotonowego na kopułkowy, który jest głośniejszy[...]

 

A na jaki został zmieniony gwizdek, i czy wymagało to korekty zwrotnicy?

Pytam z czystej ciekawości - ja rozwiązałem podobne bolączki(makrodynamika i niedosyt góry(za to niechciane "ukłucia" w kobiecych wokalach) w posiadanych poprzednio przez kilka lat RD1(wersja RD12 bez pochylonej ścianki, wcześniejsza) w zdecydowanie bardziej radykalny sposób ;-)

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A na jaki został zmieniony gwizdek, i czy wymagało to korekty zwrotnicy?

Pytam z czystej ciekawości - ja rozwiązałem podobne bolączki(makrodynamika i niedosyt góry(za to niechciane "ukłucia" w kobiecych wokalach) w posiadanych poprzednio przez kilka lat RD1(wersja RD12 bez pochylonej ścianki, wcześniejsza) w zdecydowanie bardziej radykalny sposób ;-)

Z czystej ciekawości, pochwal się co to za radykalny sposób :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.