Skocz do zawartości
IGNORED

Klub kolumn Akustyka.


nautilus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy nadzieję że się uporasz.

Jeśli nie to wal o pomoc do "Architekta".

 

No ba, już jest lepiej, nie powinno się chyba pisać niczego po 1h słuchania, po kilku też pewnie nie, ale co tam... takie pustki w klubie :(

Kolumny skręcone w stronę uszu, odsunięte (przysunięte) od ściany na około 30cm, trzeba stać lub siedzieć "barowo" :)

Wcześniej miałem przez kilkanaście lat własne opracowanie na 9900/8545 w 21 lub 24 litrach, nie pamiętam, BR. Teraz brakuje mi energii w nagraniach, wokale męskie niewieścieją, damskie dziecinnieją ;) za to scena precyzyjniejsza. Poprzednie stroiłem przez rok, a i tak nie byłem do końca zadowolony. Tutaj niby gotowiec, ale jak widać upodobania ważna rzecz!

 

Miłego.

Irek.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

mam pytanie do osób osłuchanych z konstrukcjami Akustyka.

 

Zainteresował mnie monitor ILDM SE. Czy ktoś słuchał tego z elektroniką Naima? Mam małą końcówkę Naima ale jest wydajna prądowo - spokojnie pędzi SHL5'tki. Szukam jednak czegoś mniejszego do swojego pomieszczenia i te Akustyki by mi pasowały. Do tej pory myślałem o H30.1 ale są za drogie. Kef LS50 fajne ale gubiły się troszkę - tu Harpia zdecydowanie lepiej. Ale ciekawi mnie ten Akustyk ze względu na przetworniki - jednak go nie słyszałem.

Zgra się z Naimem?

 

Z góry dziękuję za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny skręcone w stronę uszu, odsunięte (przysunięte) od ściany na około 30cm, trzeba stać lub siedzieć "barowo" :)

 

No to teraz dopiero jestem w kropce.

Pierwotnie sądziłem, że są bardzo jasne, teraz z kolei że trochę ciemne. Tak to jest, jak zmienia się wszystko na raz. Poprzedni zestaw Linn->Electrocompaniet->Sony->DIY 9900/8545 grał bardzo bardzo barwnie, dynamicznie, niespecjalnie szczegółowo budował scenę, ale nie raził niczym, za to przyjemnie się go słuchało. Został z niego jedynie LINN i ...akustyka pokoju :( Obecnie brakuje mi trochę dynamiki, wybrzmień - oddechu w muzyce. Barwowo wszystko wydaje się poprawne, ale niczym nie urzeka. Scena niby jest, ale marnieje jak zniżam uszy do poziomu wysokotonowych (a więc siadam).

Czuję potencjał jaki się pojawił po zmianie prawie całego toru, ale po tygodniu biegania z kolumnami po pokoju już opadam z sił.

Mam kompletnie zrąbaną akustykę pomieszczenia i nie jestem w stanie niczego sensownego uzyskać do momentu, aż się nią nie uporam - jak sądzę. Poprzednie, małe podstawkowe kolumny z BR jakoś sobie radziły. Nowe (zamknięte) są o wiele bardziej wymagające.

 

Na koniec coś, czego się nie spodziewałem zupełnie. Nie sądziłem, że proces wygrzewania ma jakieś istotne znaczenie. Może faktycznie coś minimalnie się zmienia w brzemieniu po długim czasie. Okazało się jednak, że kolumny bardzo zmieniły się po tygodniu niezbyt głośnego grania. Okazało się też, że nowy wzmacniacz nie nadaje się do słuchania czegokolwiek bez 15-20 minutowego wstępnego grania. O ile z tym pierwszym mogę jeszcze jakoś się zgodzić/uporać (mogłem przecież się przyzwyczajać przez ten tydzień), o tyle z grzaniem mocnego, cyfrowego wzmacniacza już nie bardzo.

 

Plan na następny tydzień, to wynieść się z kolumnami do kogoś z lepszą akustyką i potwierdzić/obalić teorię o fatalnej własnej.

 

Irek.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że nie podobają mi się moje RR22, chyba wiem dlaczego.

Jestem prawie pewny, że zdeformowałem kosz przynajmniej jednego (jeden ewidentnie ocierał, przy innych nie odczułem dotykając ręką membrany, co nie znaczy że też nie) głośnika niskotonowego.

Wyfrezowałem bardzo pasowne gniazda, na tyle ciasne, że śrubami dociągałem głośniki na swoje miejsce. To był jedyny błąd jak sądzę. Głośnik po wyjęciu chyba wrócił geometrią, gdyż nie czuję ocierania przy naciskaniu na membranę, a powieszony na 3 śrubkach i lekko dokręcony nie psuje dźwięku kolumn.

W poniedziałek poprawię gniazda i zobaczymy.

 

Przy okazji - może ktoś już miał taki przypadek? Mnie się zdarzył pierwszy raz, ale też pierwszy raz zachciało mi się być aż tak precyzyjnym ;)

 

Irek.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, doszedłem do jedynie słusznych wniosków :)

Jest tak. Po wyfrezowaniu wszystkich gniazd na nowo (0.2mm luzu na promieniu) i pogłębieniu tak, aby głośniki idealnie się licowały ze ścianką (np: wysokotonowy wystawał wcześniej ok 1,5mm) zestaw niewiarygodnie się uspokoił.

Poeksperymentowałem jeszcze z wytłumieniem i ... trzeba posłuchać, ale to jest to.

Zestaw daje niewiarygodnie precyzyjną scenę, wybrzmienia jakich nie przypominam sobie wcześniej na żadnym systemie słyszeć. Bardzo ciekawie brzmi muzyka elektroniczna (np: Yello - jak bym bateryjki podłączał do kolumn momentami :), muszą być dobrze zgrane fazowo jak sądzę, bo czuję to aż wewnątrz czaszki). Tutaj jestem zaskoczony, biorąc pod uwagę moją kretyńską akustykę. W każdym razie już nie muszę stać przed nimi, mogę spokojnie siedzieć :)

Z rzeczy niefajnych - nie grają mięsistym basem (do którego byłem przyzwyczajony, muszę się odzwyczaić) i nie mają pierd...ia w tym zakresie, do jakiego też byłem przyzwyczajony. Problem trochę rozwiązuje głośniejsze granie. Pewnie mam je trochę przetłumione, ale tak wolę, bas ważny, ale sterylny wręcz przekaz z punktowymi źródłami (jest szeroko, głęboko i ku mojemu zdziwieniu... wysoko?, eee tam to na pewno zasugerowanie się barwą źródeł) wygrywa, przynajmniej na razie.

Są więc jasne, ale nawet słuchając Garbarka nie odczuwam większego cięcia po uszach niż zazwyczaj (słuchać go z przyjemnością to tylko na koncercie można, jak się kiedyś przekonałem). Może nie ma tragedii za sprawą tego, że gra dźwięcznie, ale czysto. Podobnie trąbka Davisa, napisał bym że słuchać turbulencje w trąbce, ale to już szarlataneria - w każdym razie słychać, że ... dmucha!.

 

Z praktycznych rzeczy których nauczyłem się przy budowie tych kolumn:

- papranina z obudowami jest straszna, myślałem że z moim zapleczem maszynowym to będzie przyjemność, nic z tego, drewno nie jest moim ulubionym materiałem, tydzień ręce obierałem z kleju poliuretanowego, nie polecam go więc,

- wymiarówka w drewnie może być do 0.01mm (tak miałem) a i tak elementy nie poschodzą się idealnie, na dodatek po czasie (wilgodność/temp?) wymiary szlak trafia, nie należy robić niczego na styk/wcisk,

- na koniec składania budek koniecznie odnowić gniazda pod głośniki, te które mam widać nie lubią być mocowane na siłę, ku mojemu zdziwieniu, pewnie inne będą miały podobnie w mniejszym lub większym stopniu,

- nie należy się zrażać, pierwsze włączenie dało paskudne efekty, kolejne lepsze, ale wciąż nie dobre, nie mówiąc już o wyśmienitych, a mnie się na przemian wydawało że są jasne/ciemne/brudne... nie, brudne naprawdę były,

- obudowy są opisane bardzo lakonicznie pod względem wytłumienia, tutaj trzeba niestety eksperymentować, jak na DIY przystało.

 

Tyle. Jak ktoś ma ochotę, to w B-B można posłuchać, choć nie gwarantuję przeżyć podobnych do moich. :)

 

Irek.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam

Czy orientuje się ktoś jak konstrukcje podłogowe akustyka sprawdzają sie w muzyce heavy metal?

np. czy te:

http://akustyk.com.pl/p/153/112/akustyk-rd22

bo na nic droższego nie moge sobie pozwolić.

posiadam obecnie głośniki paradigm studio 20v5, (przedtem miałem 10v5) i myślę nad ich sprzedażą i kupnie podłogowych kolumn :

-zależy mi na deczko niżej schodzącym basie w stosunku do studio 20v5 (mają -6db przy 60hz) i możliwie jak najżwawszych niskich tonach.

Co do elektroniki i pokoju to:

-mam rotel rb990bx (2x220w przy 8ohm/2x330 przy 4ohm)

-pokój 5x3,4m i 2,6m wysoki nie za mocno zastawiony meblami (jedna szafa, biórko i mały narożnik do spania)

-słucham tylko muzyki heavy/power/deatch/symphonic/metal i hard rock np. zespoły: wasp, gamma ray, helloween, running wild, king diamond, megadeth, katatonia, dragonforce, powerwolf, nightwish, candlemass itp.

 

Czy rd 22 by się spisały?

 

Oraz pytanie:

Czy akustyk robi obudowy na wymiar?

tzn. klient kupuje i przysyła przetworniki, a obudowe, zwrotnice z pomiarami robi firma, a potem odsyła do klienta (ale z niezamontowanymi przetwornikami i zwrotnicami (ale zwrotnice polutowane już na płytkach) ewentualnie schemat do polutowania i częśći do zwrotnic osobno...)

pozdrawiam

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Twoim repertuarze Akustyk chyba nie jest właściwym kierunkiem - szczególnie w obudowie zamkniętej. Bas oczywiście będzie zdecydowanie lepszy, ale... zupełnie inny, i subiektywnie możesz to ocenić wręcz jako krok wstecz.

 

Nie lepiej podłogówki Paradigma, skoro jesteś do tego dźwięku przyzwyczajony? Z tego, co wiem, w metalu i mocnym rocku spisują się świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

...zupełnie inny, i subiektywnie możesz to ocenić wręcz jako krok wstecz.

 

Nie lepiej podłogówki Paradigma, skoro jesteś do tego dźwięku przyzwyczajony? Z tego, co wiem, w metalu i mocnym rocku spisują się świetnie.

 

Rock i metal to też muzyka, świetna muzyka...wbrew powszechnej opinii żeby to docenić trzeba go odpowiednio odtworzyć ... to nie jest ściana dźwięku jak na źle nagłośnionym live...chociaż większość w ten właśnie sposób taką muzykę odtwarza...

 

Miałem paradigmy i mam akustyka,.Kolumny inaczej prezentują przekaz P.... bardziej agresywnie (szczególnie góra),A.... bardziej rozdzielcze z finezją

 

...i to jest fajnie napisane...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Akustyk teoretycznie prezentuję się referencyjnie albo nawet lepiej. Podzespoły są z najwyższej półki szczególnie w wersji SE z Mundorf i WBT. Przeczytałem 30 stron tematu i niestety nadal nie wiem do jakiej klasy brzmieniowo modeli dużych producentów można przyporządkować np. model ILR22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.