Skocz do zawartości
IGNORED

Klub kolumn Akustyka.


nautilus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jancio zapomniał, że można postawić obok siebie kolumny wygrzane i nie wygrzane (rozruszane). Zapewniam, że różnice są zaskakujące i zanim napisze się kolejne takie bzdury, to radzę zrobić najpierw taki właśnie eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Litości z tym wygrzewaniem, jakie 3 miesiące, jakie 50+50+100h...o rany :)

Miałeś ty chłopie od nowości jakieś kolumny na 18 Iluminatorze lub revelatorze?

Chyba nie bo widzę, że z ciebie to taki teoretyk gawędziarz bardziej niż praktyk...

 

zanim napisze się kolejne takie bzdury, to radzę zrobić najpierw taki właśnie eksperyment.

 

To jest właśnie sedno tego forum. 99% tutejszych mędrków to "teoretycy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancio zapomniał, że można postawić obok siebie kolumny wygrzane i nie wygrzane (rozruszane). Zapewniam, że różnice są zaskakujące i zanim napisze się kolejne takie bzdury, to radzę zrobić najpierw taki właśnie eksperyment.

 

W zeszłym roku trafiły do mnie głośniki 18WU 4741+ D3004/6620 które zostały zakupione właśnie od Michała z AA .Testowane ,grane dosyć dużo. Montowałem klientowi kolumny ARIES Classic na tych głośnikach do wzmacniacza Audiomatus. Zmontowana kolumna na tych wygrzanych (śmiem twierdzić że w 100%) głośnikach postawiona obok nowych świerzych midwooferów iluminator grała 40% lepiej .Swoboda ,lekkość ,dlugośc wybrzmień i łatwosc sterowania tym głośnikiem ogromna. Sterowała te kolumny lampka 6B4G 2,5 Wata mocy. Jeżeli ktoś miał na warsztacie iluminatory to wie co pisze,Michał je miał zatem wie jak mocno te i inne takze głośniki zmieniają podatnośc resoru dolnego i górnego zawieszenia. Wygrzanie dotyczy większości miodwooferów i wooferów ,a właściwie wypracowanie dolnych resorów i górnych zawieszeń. ScanSpeak ma dosyć dużą powierzchnię dolnego resoru o wielu fałdach ,zatem wychyleń membrany potrzeba naprawdę wiele. Kiedyś aplikowałem głosniki ScanSpeak 18W8542 na piankowym zawieszeniu (znane z ProAc Studio 100) i ten głośnik mimo pianki na górze nowy wogóle z basem w dół nie schodził ,trzymał go dolny resor ,po wygrzaniu w monitorze 14 litrów brzmiał wyśmienicie. Kiedyś mierzyliśmy S.W.S głośnik 18WU4741 iluminator

 

niewygrzany / wygrzany / producent podaje

Qts- dobroć ogólna 0,43 / 0,34 / 0,29

VAS -obj.ekwiwalentna (l.) 36 / 45 / 49,4

Fs -częstotl.rezonans. (Hz) 42/ 34 / 30

 

Producent zawsze lekko naciągnie parametry ,głośnik taki musi być bardzo sztywno zamontowany do pomiaru,wytracając energię straci na pomiarze,ale to pokazuje jak mocno zmienia sie podatność obu zawieszeń

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości dodam że moja uwaga dotyczyła góry pasma ILR12 (wcześniejszy wpis) jest delikatnie wycofana.

Góra pasma to szerokie pojęcie,czy chodzi najwyższą górę od poziomu blach i wyżej ?można lekko rezystorem podziałeć ale w ograniczinym zakresie to pomoga więc wchodzi grę przestrojenie zwrotnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancio zapomniał, że można postawić obok siebie kolumny wygrzane i nie wygrzane (rozruszane). Zapewniam, że różnice są zaskakujące i zanim napisze się kolejne takie bzdury, to radzę zrobić najpierw taki właśnie eksperyment.

.

Potwierdzam. Tak się składa ze postawiłem swoje dobrze wygrzane rr2 obok identycznych dopiero co złożonych rr2 kolegi i moje śpiewały a jego grały jak kupa...

Po pewnym czasie jedne i drugie grały identycznie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz od blach i wyżej.Możesz rzucić snop światła czy rezystory są regulowane czy konieczna wymiana?

rezystor możesz wymienić na niższy ale to będzie dreptanie w miejscu,więc zwrotkę trza wystrugać albo dać do przerobienia komuś kto się na tym zna ,u mnie cewka na midbasie ma niską wartość i mogłem przesunąć punkt odcięcia tweetetra lekko w górę a miałem ten sam problem co ty(u mnie siedzą oba illuminatory)

Edytowane przez Rezyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezystor możesz wymienić na niższy ale to będzie dreptanie w miejscu,więc zwrotkę trza wystrugać albo dać do przerobienia komuś kto się na tym zna ,u mnie cewka na midbasie ma niską wartość i mogłem przesunąć punkt odcięcia tweetetra lekko w górę a miałem ten sam problem co ty(u mnie siedzą oba illuminatory)

Ok dziękuje za info. Dziś zajrzałem do środka kolumny,dojście do zwrotnicy nie należy do łatwych, niemniej jakość montażu pierwsza klasa.Znajdę więcej energii to głębiej tam zalookam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś ty chłopie od nowości jakieś kolumny na 18 Iluminatorze lub revelatorze?

Chyba nie bo widzę, że z ciebie to taki teoretyk gawędziarz bardziej niż praktyk...

To jest właśnie sedno tego forum. 99% tutejszych mędrków to "teoretycy".

 

Miałem. Akustyki RD1 na popularnych "słoneczkach", od nowości. Odebrałem je tego samego dnia w którym zostały zmontowane, nie było najmniejszej wątpliwości że zawieszenia są "nierozpracowane".

Kisiel zalecił "około 15-20h cierpliwości", trudno powiedzieć kiedy przekroczyłem ten czas, pewnie w ciągu trzech pierwszych dni. Potem jeszcze jakiś czas miałem wrażenie ze kolumny schodzą coraz niżej, aż wreszcie połapałem się że to fantazjowanie pod wpływem stereotypowych opowiastek fantastów z forów audio.

Jako że jestem posiadaczem korektora akustyki i mikrofonu pomiarowego, następne Akustyki (HDH3) już mierzyłem - od pierwszego odpalenia nowych kolumienek w domu.

Jasne że peeerless to nie scan, zawieszenie resora inne i czas "wygrzewania" może się znacznie różnić, pewnie nawet ze 2x.

Ale w przeciwieństwie do uwielbiających żyć fantazjami forumowymi i stereotypami...tak się składa że pomiar potwierdza deklaracje producentów, zmiany "na słuch" po czasie rzędu 100-500h, to jeden z lepszych przykładów na to, że każdy słyszy to co chce słyszeć.

 

Cóż, pozdrawiam 99% tutejszych mędrków "teoretyków". W tym "chłopów" stawiających tezę(że nie miałem), uznających ją za pewnik i na jej podstawie wyciągających jakże błyskotliwe opinie.

Skoro wiecie lepiej od producentów, od Kisiela...szacun, chłopy, i gratulacje za przeskoczenie niewygodnej prawdy, że na jednostkowych przypadkach "wysłyszanych" własnymi, jakże obiektywnymi uszami, nie wyciąga się szeroko krojonych opinii.

 

Jancio

Edytowane przez Jancio

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancio zapomniał, że można postawić obok siebie kolumny wygrzane i nie wygrzane (rozruszane). Zapewniam, że różnice są zaskakujące i zanim napisze się kolejne takie bzdury, to radzę zrobić najpierw taki właśnie eksperyment.

 

Audio Academy zapomiał że można czytać ze zrozumieniem. Napisałem dokładnie to co Ty - że głośniki się ewidentnie wygrzewają(rozruszają), zwłaszcza woofery i midwoofery. Twoja uwaga jest bezsensowna.

Ja podważam fantazjowanie o 200-500h na to potrzebnych. Realistyczna wartość to 20-50h. Przy czym to nie moja opinia, tylko deklaracje producentów głośników oraz przekazana mi wprost opinia Kisiela. Jesteśmy w klubie Akustyka, więc wybacz, ale jakoś bardziej wierzę jemu niż Tobie.

Moje skromne, jednostkowe doświadczenie potwierdziło że wartość 20-50h jest realistyczna, a 200h to fantazjowanie. I to piszę.

Jest tylko jedno "ale" w tym wszystkim. Jeśli ktoś 'wygrzewa' kolumny grając cichutko, czyli z minimalnym wychyłem membrany woofera, to rzeczywiście - logiczne byłoby że czas na rozruszanie resorów będzie dłuższy.

 

200-500h...rany, to jakieś "szemrane" wygrzewanie, może lepiej - powolne ocieplanie?

Wygrzać woofer = rozruszać resory. Trzeba dać ognia i wpakować trochę mocy w glośniki - w granicach rozsądku i możliwości rzecz jasna, i okaże się że te 20h jednak wystarcza.

 

jancio

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Przy czym to nie moja opinia, tylko deklaracje producentów głośników oraz przekazana mi wprost opinia Kisiela

To jak tak powołujesz się na Kisiela to spytaj jeszcze G.Rogali.

 

Miałem w swoim dorobku dwie pary kolumn na iluminatorach. Obydwie potrzebowały długiego czasu wygrzewania. To samo potwierdzają inni ich posiadacze tych przetworników.

 

Może po prostu twój zmysł słuchu nie wychwytywał zmian po 200-300h co nie znaczy, że takie zmiany nie zachodzą.

 

Zapytaj w HiFiClubie ile potrzebują grzania np Thiele 3.7 to się dopiero zdziwisz.

Edytowane przez masza1968
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie mam iluminatorów lecz rewelatory , ale też zauważyłem , że po paru dniach grania (wygrzewania) zmieniła się diametralnie dynamika głośników średnio-niskotonowych , tj. nie tyle zmieniło się pasmo przenoszenia w zakresie basu , co szybkość i dynamika tego basu (szybkości odpowiedzi impulsowej nie mylić z pasmem przenoszenia , ten ostatni parametr nie ulega zmianie )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś o dzwieku z tych kolumn AR3, detaliczny, szczegolowy, jasny, ostry, ciemny, cieply...., moze ktos ma, mial?

 

ten dźwięk jest po prostu neutralny, kulturalny, bez cienia agresji, ani ostry, ani jasny, ani ciepły, ani ciemny. natomiast jest i detaliczny, i szczegółowy. Taka prezentacja nie musi wszystkim odpowiadać. Opisał ją doskonale EmilioE kilka stron wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie mam iluminatorów lecz rewelatory , ale też zauważyłem , że po paru dniach grania (wygrzewania) zmieniła się diametralnie dynamika głośników średnio-niskotonowych , tj. nie tyle zmieniło się pasmo przenoszenia w zakresie basu , co szybkość i dynamika tego basu (szybkości odpowiedzi impulsowej nie mylić z pasmem przenoszenia , ten ostatni parametr nie ulega zmianie )

 

 

To nie jest "przypadłość" iluminatorów czy revelatorów tylko wszystkich głośników z zawieszeniem "gumopodobnym" które mają większe wychylenia. Moje Seas-y zaczęły "gadać" dopiero po roku , a przyznam że czesto podkrecam gałę z dynamicznymi kawałkami. Normalna sprawa, fizyki nie oszukasz, a stwierdzenie że głośnik gra w pełni wartoścowym dźwiękiem juz po 20-30h można sobie włożyć między bajki, nie jest to możliwe przy normalnych odsłuchach.Trudno określić czas w jakim nowe kolumny "dojrzewają" do prawdziwego grania- w duzej mierze zależy to do reszty systemu i materiału muzycznego oraz poprostu od czestotliwości grania. Przecież niczego nowego nie odkryłem.

Pozd

Edytowane przez Servantess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(szybkości odpowiedzi impulsowej nie mylić z pasmem przenoszenia , ten ostatni parametr nie ulega zmianie )

W pewnym stopniu ulega zmianie, charakterystyka też w pewnym stopniu jest inna głośnika "zimnego" a który się zagrzał podczas grania. Ogólnie parametry się zmieniają.

 

Ja podważam fantazjowanie o 200-500h na to potrzebnych. Realistyczna wartość to 20-50h.

 

Jak ktoś chce to mogę mu wygrzać głośnik w minutę :D Nie używając wzmacniacza i nie "grzejąc" go, a efekt będzie ten sam, ba nawet lepszy:D

Edytowane przez jamess8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na co sie przesiadles?

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialbym jeszcze na chwile wrocic do wystawionych na gieldzie AR3.Bylem nimi zainteresowany, skontaktowalem sie nawet ze sprzedajacym chcąc dowiedziec sie coś bliższego, dostalem natomiast lakoniczną odpowiedż, że juz nieaktualne.A widzę, że są ponownie umieszczane na gieldzie.Trochę mnie to zdziwilo, może ktoś zna "kulisy" rzeczonych kolumn.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.