Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  444 członków

Harbeth Klub
IGNORED

HARBETH Club


Gość wojtasjazz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, juro napisał:

To na czym stoją Harbethy jest dla osiągnięcia dobrego efektu końcowego sprawą kluczową. Temat jest nieźle rozpoznany i opisany również w Klubie. Jest weekend, poświęć czas, poczytaj i sam odpowiesz sobie na pytanie, czy standy z mdf są dobrym rozwiązaniem.

Ok, dzięki i też tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, cichy500 napisał:

Używam drewnianych, otwartych standów pod siódemki. Robione pod wymiar i dużo ładniejsze od tych paskud z linka. Kluczowa sprawa jest jedna: standy mają być takie na wysokość, żeby tweeter siódemek znalazł się na wysokości uszu w Twojej normalnej pozycji podczas słuchania. To jest kluczowe, a nie z jakiego materiału wykonane są standy. Najłatwiej uzyskać właściwą wysokość przy standach na zamówienie, a nie gotowcach ze sklepu.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Drizzt napisał:

Używam drewnianych, otwartych standów pod siódemki. Robione pod wymiar i dużo ładniejsze od tych paskud z linka. Kluczowa sprawa jest jedna: standy mają być takie na wysokość, żeby tweeter siódemek znalazł się na wysokości uszu w Twojej normalnej pozycji podczas słuchania. To jest kluczowe, a nie z jakiego materiału wykonane są standy. Najłatwiej uzyskać właściwą wysokość przy standach na zamówienie, a nie gotowcach ze sklepu.

Dziękuję, wiem coś na temat wysokości tweetów i zgadzam się z Tobą. Dzięki za konstruktywną odpowiedź a nie odsyłanie do 270stron przeczytania ale spoko przeczytałem... Szkoda, że ciągle nie potrafimy doradzić tylko odsyłać... Lubię czytać i ciągłe się uczę. I dlatego postanowiłem dołączyć do klubu i zakupić 7-ki. dziękuję Panowie za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, cichy500 napisał:

Dziękuję, wiem coś na temat wysokości tweetów i zgadzam się z Tobą. Dzięki za konstruktywną odpowiedź a nie odsyłanie do 270stron przeczytania ale spoko przeczytałem... Szkoda, że ciągle nie potrafimy doradzić tylko odsyłać... Lubię czytać i ciągłe się uczę. I dlatego postanowiłem dołączyć do klubu i zakupić 7-ki. dziękuję Panowie za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Moje standy były robione na wzór japońskich taboretów ze zdjęć. Wykonałem je z dębu. To dobry materiał, który nie odkształca się z biegiem lat. Potem poszło pięć warstw czarnego matowego lakieru do drewna, dąb wymaga pod tym względem sporo pracy. Czarny kolor pasuje do każdej okleiny kolumn, więc jest uniwersalny. Innych kolorów nigdy nie uda się idealnie dobrać do okleiny, choć efekt może być ciekawy.

Wymiary moich podstawek pod siódemki to:
Całkowita wysokość: 520 mm
Głębokość: 305 mm
Szerokość: 272 mm

Wysokość oczywiście w każdym przypadku powinna być dobrana pod wysokość odsłuchu, tak żeby tweeter znalazł się na wysokości kanałów usznych. Ta zasada dotyczy wszystkich modeli Harbeth. W przypadku SHL5 chodzi o główny tweeter, nie super tweeter.

0775B011-F9A4-4C8C-A8F0-2D7D7C3A6F0C.jpeg

95FE2387-D174-45A1-BA3D-4BE12D291A5C.jpeg

20755D73-41D7-467C-B7BA-D58032D95047.jpeg

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, cichy500 napisał:

Dziękuję, wiem coś na temat wysokości tweetów i zgadzam się z Tobą. Dzięki za konstruktywną odpowiedź a nie odsyłanie do 270stron przeczytania ale spoko przeczytałem... Szkoda, że ciągle nie potrafimy doradzić tylko odsyłać... Lubię czytać i ciągłe się uczę. I dlatego postanowiłem dołączyć do klubu i zakupić 7-ki. dziękuję Panowie za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Gryziesz wyciągniętą do Ciebie rękę, ale jeszcze raz Ci odpowiem 😉

Po pierwsze nie trzeba czytać 270 stron, tylko używać wyszukiwarki (chociaż nie jest najlepsza), słów kluczowych, itp.

Harbethy pod pewnymi względami są kolumnami wyjątkowymi i powtarzam jeszcze raz, że to na czym stoją jest sprawą kluczową, jeżeli chce się w pełni wykorzystać ich możliwości. We wpisie nie ograniczałem się do materiału z którego są zrobione standy, tylko celowo napisałem ogólnie, bo temat jest bardziej złożony. Jeżeli faktycznie przeczytałeś co użytkownicy pisali w Klubie to wiesz już, że wpływ na efekt końcowy ma nie tylko materiał, ale również to na czym standy stoją i co jest pomiędzy nimi i kolumnami, czy są zasypane, a jeżeli tak to czym, itp. Uwaga na temat wysokości to wiedza podstawowa i sprawdza się w znakomitej większości przypadków kolumn podstawkowych, ale z pewnością nie jest tutaj sprawą najważniejszą i z pewnością nie można generalizować, że w każdym przypadku przyniesie najlepszy efekt. To jest wiedza ogólna, podstawowa tak jak inne zasady prawidłowego ustawiania kolumn. Ty zapytałeś konkretnie o standy pod konkretne kolumny. Nie jest też prawdą, że zrobienie sobie standów na zamówienie jest dobrym pomysłem, bo nawet najlepszy stolarz może nie posiadać (i z pewnością nie posiada) wiedzy niezbędnej do prawidłowego ich wykonania.

Nie poradziłem Ci również wprost, żebyś kupił Tontragery, albo Skylany, bo również nie tędy droga. Niestety nie ma prostych rad w tym względzie. Wskazałem najlepszą drogę odsyłając Cię do netu i Klubu. Ludzie piszą o swoich doświadczeniach, spostrzeżeniach, dzielą się unikalną wiedzą, która pozwala na zaznajomienie się z problemem i poważne podejście do tematu. W mojej opinii tylko w ten sposób dokonasz świadomego wyboru i będziesz miał kolumny grające tak jak Tobie się podoba, a nie innym się wydaje. Oczywiście możesz postawić na taboretach z Ikei, które są odpowiedniej wysokości i z drewna (i które nomen omen podobno nieźle się sprawdzają i na pewno sprawdzą się lepiej od badziewia z MDF) i słuchać sobie, ale zakładałem, że nie pytasz po to żeby odbębnić temat, tylko żeby zrobić to dobrze 🙂

Życzę powodzenia i zaręczam, że wysiłek się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ustawienie monitorów na prawidłowej wysokości standach to wiedza podstawowa, to dlaczego ją kwestionujesz pisząc, że nie zawsze przyniesie to najlepszy efekt? Według mnie jedną z największych zalet monitorów wobec kolumn podłogowych jest właśnie to, że można ustawić je na idealnie dobranej wysokości. A jaka to wysokość, powinnismy dowiedzieć się od producenta monitorów. W przypadku Harbeth jest to wysokość tweetera. Nie jest natomiast prawdą, że w przypadku monitorów innych producentów będzie zawsze tak samo. Może to być równie dobrze wysokość midwoofera lub inny punkt pomiędzy midwooferem a tweeterem. To gdzie projektant monitorów umieści tzw. oś referencyjną - gdzie charakterystyka częstotliwościowa jest najlepiej zoptymalizowana w celu idealnej integracji fal dźwiękowych z poszczególnych driverów w miejscu odsłuchu - to jedna z podstawowych decyzji, które musi podjąć na etapie projektowania. Nie należy zakładać, że w każdym przypadku będzie to tweeter, ale w przypadku Harbeth niewątpliwie tak właśnie jest. Można o tym przeczytać w poradniku na stronach Harbetha.

https://harbeth.co.uk/userguide/

Choć wiem, że użytkownicy, zwłaszcza w naszym kraju wiedzą wszystko lepiej - lepiej od mechanika jak naprawić samochód, od lekarza jak się wyleczyć, od prawnika jak się obronić przed sądem, a od projektanta zestawów głośnikowych - właściwie wszystko wiedzą lepiej na temat ich ustawienia.

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS w przypadku gotowych standów również wybrałbym takie, których producent pozwala na dobranie odpowiedniej wysokości pod zamówienie, np. Hi-Fi Racks lub TonTräger.

https://www.hifiracks.co.uk/products/harbeth-speaker-stands
 

https://www.tontraeger-audio.com/lang/en/

Edytowane przez Drizzt

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, juro napisał:

Przeczytaj to co napisałem jeszcze raz. Tym razem ze zrozumieniem 🙂

Przykro mi, drugi raz przez to nie przebrnę 🙂

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, juro napisał:

Gryziesz wyciągniętą do Ciebie rękę, ale jeszcze raz Ci odpowiem 😉

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie podpowiedzi i opis może nie koniecznie chciałem, żeby to zabrzmiało, tak jak odebrałeś, że chcę Cię ugryźć jeśli tak to przepraszam. Mam nadzieję, że tę kwestię mamy wyjaśnioną 😏

A wracając do tematu wczorajsze pytanie było jeszcze przed zakupem 7-ek. A wieczorem już stałem się właścicielem owych kolumn wraz ze standami Skylan... i teraz zacznie się zabawa, na dobre korzystając z Waszych doświadczeń. Jak tylko do mnie dojadą, to będę wiedział już, od czego zacząć przygodę z nimi. A teraz czytam i uczę się dalej 😏

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, cichy500 napisał:

 

Gratuluję zakupu. Skylany są uważane przez wielu za jedyne i najlepsze standy do tych kolumn, więc będziesz z pewnością zadowolony. Dobrego słuchania!

A kwestię "gryzienia" mamy wyjaśnioną, żadnych uraz 😉

Edytowane przez juro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutor Harbeth na polskę sprzedaje obecnie P3 wersja XD w cenie 9800zl . Koledzy którzy są tu na forum i posiadają ten model opisują go jako bardziej klarowny i przejrzysty pod każdym względem od wersji " normalnej" ..poprzedniej ever . Może rozważysz taką ewentualnośc ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2023 o 08:55, ttttttt3433434 napisał:

Witam, jakie wrażenie między nowymi a starymi C7? Z którego roku miałeś poprzednie?

Po kilku dniach słuchania stwierdzam, że  C7ES-3 40th Anniversary to spory postęp wobec poprzedniego modelu. Poprzednie miałem z samego końca produkcji. Stare grały przyjaznym, bezpiecznym dźwiękiem. Nowe grają bardziej klarownie, góra jest bardziej przejrzysta, ale absolutnie niemecząca. Bas fajny, sprężysty. Są lepsze bez dwóch zdań. Bardziej mi też odpowiadają niż moje stare SHL5+. Zostają i będą długo cieszyć.

This ain't no party, this ain't no disco • This ain't no fooling around • No time for dancing, or lovey dovey • I ain't got time for that now

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, shiver07 napisał:

Hey jak wrażenia z nowych podstawek jest lepiej niż było? Jakiej masz wysokości?

Wysokość 63.Jest lepiej tylko z tego powodu, że podobają mi się bardziej od poprzednich.Ze mnie ałdiofil,jak z koziej ..... trąbka, chociaż kable słyszę,to może nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, broniasz napisał:

Wysokość 63.Jest lepiej tylko z tego powodu, że podobają mi się bardziej od poprzednich.Ze mnie ałdiofil,jak z koziej ..... trąbka, chociaż kable słyszę,to może nie do końca.

Do C7 preferowane są raczej ss-5 czyli 52,5. No ale zależy od pozycji odsłuchowej. Masz je zasypane czy puste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gregorypek2 napisał:

Ja mam wysokie na 30cm a to z tego względu że mam niską kanape 😄  

To nie jest kanapa,tylko kanapka.Przy okazji.Wczoraj wymieniałem żarówkę,przez jakiś czas głowę miałem prawie pod sufitem z winyla leciało Biczes Bru i gdyby nie to, że trochę niewygodnie to mògłbym przesłuchać całą.Och audio,audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, broniasz napisał:

To nie jest kanapa,tylko kanapka.Przy okazji.Wczoraj wymieniałem żarówkę,przez jakiś czas głowę miałem prawie pod sufitem z winyla leciało Biczes Bru i gdyby nie to, że trochę niewygodnie to mògłbym przesłuchać całą.Och audio,audio.

Jest duża i wygodna ....sama przyjemność 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.