Skocz do zawartości
IGNORED

Wpływ maskownicy kolumn na dźwięk stereo


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

  • Użytkownicy+

Witam Grzegorzu

Masz rację że materiał ma wpływ, chociaż naprawdę niewielki, świadomie to pominąłem.

Robert

Ps. Superwysokotonowy stosuje np.KEF , zgadza się wystaje on ponad maskownicę, zresztą ponad całą obudowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli producent założył ze maskownica to zło konieczne to stara zie zeby była jak najbardziej przezroczysta akustyczne aby materiał był cienki a ramka jak najbardziej przylegajaca do obudowy i opływowa .

Natomiast jeżeli producent założył ze maskownica jest czescią akustyczną kolumny czyli tworzeniu czoła fali dzwiękowej . to maskowanica zbudowana jest z kratownicy metalowej bardzo gestej lub otwornicy gdzie są tysiace drobnych otworów . to jest pokryte gęstym mechatym materiałem .

Maskownica często jest podklejona gumowanto smołowatym klejem zeby tłumic wibracje . czoło dzwięku jest wytwarzane na maskownicy więc sama ramka jako tako uszcelnia tylko żeby bokiem nie było wydmuchiwania dzwięku Natomiast na zewnatrz oczywiscie opływowa . Dzwięk z trzech głosników lub dwóch jest rozbijany w tysiacach otworów w spójną całość przy tym rozpraszany i częściowo pochłaniany przez materiał . Chodzi w tym zeby punktowe gośniki sredniotonowe i wysokotonowe zostały bardziej zingtegrowane w jeden punkt . Efekt stosowania w taki sposób maskownicy nazywa się mydełkiem akustycznym integrującym wiela puntów dzwiękowych w jeden większy spójny. . To zjawisko załamywania i dyfrakcji dzwięku wykorzystywano kiedyś z powodzemniem , ale wymagało to pomiarów i wyliczenia załosći razem z maskowonicą. Dlatego zdjecie maskownicy w takiej konstrukcji daje niekorzystne odczucia . Teraz maskownica to elemnt ochronno ozdobny i zdjęcie jest często polepsza odczucia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradigm stosuje inną metodę. Głośniki mają grube, wystające kosze, natomiast maskownica z wyciętymi otworami odpowiadającymi zarysowi koszy chowa się poniżej nich, więc tkanina leży na płaszczyźnie kosza. Ramka z koszami tworzy gładką płaszczyznę, dopóki jest założona. Po jej zdjęciu, zaczynają się schody i zaburzenia dźwięku na wystających krawędziach koszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, 30 Paź 2009, 18:43

 

> Zresztą ciekawe co sam parantulla o tym sądzi, nic nie nawiązał do mojego wpisu. Dyskutowałem z

>parantullą przez wiele dni w moim wątku i mam doskonałe rozeznanie jakie ma poglądy.

 

No i te poglądy z grubsza pozostają niezmienne raczej.

Co zaś się tyczy maskownic i ich wpływu, to też już chyba wszystko zostało wyjaśnione co jak i dlaczego. No może poza związkiem jednego i drugiego, znaczy tych maskownic i kosmetycznych zmian w kształcie obudowy. Według mojej teorii fala wypromieniowana przez membranę głośnika niczego nie opływa (no na pewno nie obudowę kolumny w której głośnik ów jest zamontowany) a nawet jeśli to w jakimś szczątkowym ułamku procenta w stosunku do energi promieniowanej "na wprost" i "na boki" (gdzie ramka maskownicy może już mieć znaczenie i zazwyczaj ma) czyli praktycznie jest to kwestia całkowicie pomijalna przy codziennym słuchaniu muzyki (nie wiem, może w jakimś laboratorium jest to do zmierzenia) i to w zasadzie by było wszystko w temacie zarówno maskownic jak i kształtu samej obudowy, żeby już nie smęcić i nie zanudzać ;)

Przecież nie trzeba chyba być fizykiem jądrowym, żeby sobie wyobrazić "promieniowanie" standardowego głośnika dynamicznego, prawda? No też tak myślę. Jak więc zatem taki głośnik zamontowany w standardowej obudowie miałby "promieniować" do tyłu? Oczywiście chodzi mi o na tyle znaczące wartości tego "promieniowania", które dałoby się usłyszeć siedząc przed grającymi i normalnie ustawionymi kolumnami w normalnym pomieszczeniu mieszkalno odsłuchowym, a nie o jakieś tam akademickie teoretyzowanie o farmazonach ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przypadku moich kolumn

słyszę wyraźnie różnicę przy

zdjętych maskownicach ...

 

Więc w sumie rzadko kiedy je zakładam ...

 

Wolałbym słuchać z nimi bo

jest to irytujące że kurzą

mi się membrany głośników

co przy moim "estetycznym"

podejściu do sprawy mi przeszkadza

 

Jednak "upośledzenie" dźwięku jest

zbyt duże jak na moja tolerancję ...

 

W przypadku ściągania maskownic

tylko do odsłuchu musiałbym co najmniej

dwa razy na dzień ściągać je i zakładać

czego primo:nie chce mi się robić,

secundo:w dłuższym użytkowaniu

na pewno odbije się na stanie

kondycyjnym maskownic ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W optyce do zmniejszenia koherencji wiązki laserowej stosują rozpraszające szkiełko matowe. Działa skutecznie, prawie jak mackownica przed głośnikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupowałem kiedyś materiał- obicie deski w samochodzie, sprzedawca spytał:

"-zwykła czy przepuszczająca dźwięki?"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak można dostrzec piękno niedoskonałym spojrzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno wplyw maskownicy zalezy od konkretnego modelu kolumny, najlepiej sprawdzic samemu, np ja w swoich KEF Q1 zdjelem, posluchalem, i juz tak zostawilem,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno rzadkim przykładem gdzie maskownica ZAŁOŻONA ma wpływ pozytywny na dźwięk, jest Paradigm Titan (v. 5,6,)- wedle testów i pomiarów audio. Ale tam głośniki są osadzone na ściance przedniej inaczej niż w większości kolumn (czyli w Prdg. mini monitorach i atom monitorach też musi to występować). Ktoś posiada owe kolumny i może potwierdzić/zaprzeczyć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Paradigmach i ich wystających koszach pisałem powyżej. Ciekawe rozwiązanie zastosował kiedyś Linn- "maskownica" to kawałek tkaniny uszyty na wzór prześcieradła z gumką. Zakładało się to dookoła przedniej ścianki, gumka trzymała się w rowku wyciętym kilkanaście mm od krawędzi przedniej płyty. W tym przypadku raczej trudno doszukać się różnic między zdjętą a założoną maskownicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Titan Monitor v. 5 i potwierdzam. Przy zdjętej maskownicy dzwięk się wyostrza i rozłazi lekko. Przy założonej wszystko się uspokaja i wygładza. Generalnie poprawia się ogólna charakterystyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste że maskownica ma wpływ na dźwięk wydobywający się z głośników. Zawsze.. choć niekoniecznie musimy to słyszeć, szczególnie w wypadku lepiej zaprojektowanych zestawów.

Wszystko co stoi na drodze fali docierającej do naszych uszu ma na nią jakieś tam oddziaływanie... takie rzeczy są chyba na pierwszych lekcjach fizyki :)

 

Heh.. na dźwięk ogromny wpływ ma nawet kształt naszych uszu :) Ktoś kto ma uszy jak Kulfon słyszy zupełnie inaczej niż osoba z małymi przyklapniętymi małżowinami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijalny.

To tak jak patrzeć zza krzaka. Ciebie nie widzą, a Ty widzisz doskonale.

Jeśli włosy w uchu rozpraszają to ma to małe znaczenie; za chwilę jest już bębenek uszny.

Jeśli coś rozproszy dźwięk już przy przetworniku (nadajniku) to takie zaburzenie morze namieszać (interferencje,. . .); ma na to czas ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.