Skocz do zawartości
IGNORED

Czy głośniej znaczy lepiej ?


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

ozefkania, 6 Gru 2009, 23:39

 

>Wyższy poziom głośności to subiektywnie lepszy dźwięk. Mówiąc w uproszczeniu.

 

 

Muzyki słucham prawie zawsze cicho. Dobry sprzęt ma grać dobrze przy niskich poziomach głośności. To jest mój podstawowy warunek przy zakupach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Muzyki słucham prawie zawsze cicho. Dobry sprzęt ma grać dobrze przy niskich poziomach głośności. To

>jest mój podstawowy warunek przy zakupach.

 

Ja może tak "zawsze" cicho nie słucham ale warunek stawiam taki sam - po cichu musi być detalicznie/dynamicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rabbeat83, 10 Gru 2009, 09:45

 

przy cichym odsłuchu z samej charakterystyki ludzkiego

>ucha skraje pasma są za ciche stąd kręcenie gałami, bo jak wspomniałeś dobrze sobie z tym radzą

>jedynie systemy wybitne, a takich jednak trochę mało.

 

Wybitne czyli posiadajace wbudowany loudness (kontur) bez mozliwosci jego wylaczenia, o ktorym nawet uzytkownik nie wie kupujac i odsluchujac taki sprzet. Podobnie mialy niektore polskie amplitunery, np Zodiak. Dlatego ładnie gra taki spzret wg audiofili.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wybitne czyli posiadajace wbudowany loudness (kontur) bez mozliwosci jego wylaczenia, o ktorym nawet

>uzytkownik nie wie kupujac i odsluchujac taki sprzet. Podobnie mialy niektore polskie amplitunery,

>np Zodiak. Dlatego ładnie gra taki spzret wg audiofili.

 

A zwolennicy testow ABX mowia ze nie da sie odroznic wzmacniaczy. Jak to moze byc prawda skoro niektore podbarwiaja ;)

 

Dle mnie to "plastikowe" wieze z hipermarketu brzmia jak loudness. Tam nigdy sie srednicy dosluchac nie mozna. A ja akurat na detaliczna srednice zwracam najwieksza uwage. Najmniej na bass.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacnaiczy nie odroznisz, ale przedwzacnaicze. OD nich zalezy "brzmienie", nie od koncowek mocy.

PS. Nie bass tylko bas, bass to taka ryba.

Zreszta sluchajac nie da sie zwracac uwagi tylko na czesc pasma, to tak jakby patrzac na cos ogladac wszsytkie kolory oprocz czerwonego. Bzdura. Dzwiek to sygnal spojny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>PS. Nie bass tylko bas, bass to taka ryba.

 

o matko, bedzie sie czepial ;)

czytam duzo zagranicznych dokumentacji/artykulow, i jestem przyzwyczajony do uzywania zwrotow po englishu ;) takie pokolenie... rozumiem ze zamiast przykladowo "Source Direct" piszesz "przycisk Zrodla Bezposredniego"? tak wiem ze bass ma swoj polski odpowiednik.

 

>Zreszta sluchajac nie da sie zwracac uwagi tylko na czesc pasma, to tak jakby patrzac na cos ogladac

>wszsytkie kolory oprocz czerwonego. Bzdura. Dzwiek to sygnal spojny.

 

z calym szacunkiem ale dla mnie to jakies brednie. masz sluch muzyczny? jesli tak to powinienes miec zdolnosc odrozniania dzwiekow/czestotliwosci, tak jak i kolorow ;) nie wiem, moze Cie zle zrozumialem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik:

jesli na "ksztalceniu sluchu" (takie przedmiot w szkolach muzycznych), Pani Ci zagra trzy, a czasem nawet cztery rozne dzwieki na raz, to musisz wymienic kazdy z nich. to oznacza ze trzeba wyselekcjonowac jedne od drugich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sluchu muzycznego. Słcuhajac utworu nie da sie słuchac tylko pasma 300Hz-2kHz tylko słyszymy calosc. Promujac jakis zakres wprowadzamy szyuczne znieksztlcenie liniowe. To tak jak ogladajac obraz zwracamy uwage na kolor czerwony a nie na to co jest namalowane. I potem mowi sie ze obraz zly bo malo czerwonego albo za duzo... Bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

speedy

10 Gru 2009, 11:47

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 61 / 74 / 2

 

i jestem przyzwyczajony do uzywania zwrotow po englishu ;) takie pokolenie...

 

 

Taa a jakby sprobowac z Toba pogadac po angielsku okaze sie ze znasz jezyk tylko pobieznie. Jestes Polakiem wiec mow po polsku. Szanuj siebie i innych. Bas a nie bass. Choc lepsze jest okreslenie "niskie tony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Rabbeat83

9 Gru 2009, 21:12

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 58 / 20 / 0

 

Dokładnie gałki są tylko po to, żeby odrobinę dostosować dźwięk do swoich potrzeb, niestety są one zbyt niedokładne i operują zbyt szerokimi pasmami, dlatego też wybór kolumn w zależności od preferencji brzmieniowych to jedno a lekka korekcja gałkami to drugie. Ja tam lubię mały kontur, ale to maksimum +3dB w zależności od kolumn, ale na pewno nie skrajne położenia, bo brzmi to okropnie, a niestety sporo osób tak ustawia niezależnie jakiego sprzętu używają.

 

 

 

Galki sa po to zeby je zostawic w spokoju. Wysokiej klasy konstrukcje sa ich pozbawione (choc bywaja wyjatki). Kazda korekcja dzwieku niesie ze soba znieksztalcenia a o wcisnieciu konturu (loudnessu) nawet nie wspomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

discomaniac71, 10 Gru 2009, 13:28

>Galki sa po to zeby je zostawic w spokoju. Wysokiej klasy konstrukcje sa ich pozbawione (choc bywaja

>wyjatki). Kazda korekcja dzwieku niesie ze soba znieksztalcenia a o wcisnieciu konturu (loudnessu)

>nawet nie wspomne.

 

Galki sa po to zeby nimi krecic, gdyby byly po to zeby ich nie ruszac to wogole by ich nie wstawiali bo po co.

Najwieksza korekcje dzwieku (kilka dB) robia kolumny wraz z pomieszczeniem i nikt jakos ich sie nie chce pozbyc i nie wylacza ich na czas odsluchu.

 

Kontur jest naturalny gdyz odpowiada charakterystyce FIZJOLOGICZNEJ słuchu ludzkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taa a jakby sprobowac z Toba pogadac po angielsku okaze sie ze znasz jezyk tylko pobieznie.

 

Skad ta pewnosc? Zdolnosc wrozenia?

 

> Jestes Polakiem wiec mow po polsku. Szanuj siebie i innych.

 

Szanuje innych, szanuje to w jaki sposob kazdy mowi. Wolnosc slowa!

 

> Nie mam sluchu muzycznego. Słcuhajac utworu nie da sie słuchac tylko pasma 300Hz-2kHz tylko słyszymy calosc.

 

Slyszymy calosc, ale jestesmy w stanie zwrocic/skupic uwage na konkretnych czestotliwosciach. Podajac najprostrzy przyklad, potrafisz wsluchac sie w same talerze perkusji, mogac przy tym ocenic jakosc samych wysokich tonow. Ja tylko w taki sposob potrafie ocenic szczegolowe roznice, skupiajac sie na okreslonych zakresach. Wogole nie wyobrazam sobie pracy realizatorow dzwieku, bez takiego podejscia do sprawy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

"Większość kolumn audiofilskich ma charkę, na "wannę", uśmiechniętą :) Wtedy jest cool :)))

Ciekawe, jaką mają Twoje ? Coś mi się wydaje, że właśnie taką... Wy nie trawicie naprawdę neutralnych kolumn..."

 

 

Ot i odezwał się znawca, któremu głosy z pieca podpowiadają, jaki przebieg mają moje kolumny. Przepraszam, nawet nie tylko moje - to "wy"... I jeszcze bijący w oczy profesjonalizm - "charka", Jezus Maria.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy konstruktorzy kolumn wiedza najlepiej jak ksztaltuje sie gust 99% populacji, nie wylaczajac ałdiofilów. I robia kolumny tak eby sie podobalo jak graja. Czyli wanna. Przeciez oni maja rynej rozpracowany i badania socjologicnze porobione, to nie sa idiocii, w koncu codzi im o KASE!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie skrajnosci wsrod spoleczenstwa to normalka. Czyli podsumowujac, jak napisla autor. Najglosniejszy sprzet jest najlepszy, najwiekszy telewizor jest tez najlepszy. Najepszy jest tez aparat, ktory ma najwiecej pixeli itd. Tak bedzie chyba zawsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam tez uzywam Loudnessu. Krece se go czasami kilka stponi w jedna i kilka w druga, zeby ocieplic i wyostrzyc dzwiek przy niskich glosnosciach lub na odwrot, dodac troche srodka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Oj, Brencik, skąd ty bierzesz poglądy? A może kolumny oglądasz tylko w Media Markt? Są setki, tysiące firm produkujących zestawy głośnikowe, a ty wrzucasz do wora takie, które mają grać z amplitunerem za 100 zł i powstają w setkach tysięcy egzemplarzy, i takie, które produkuje się parę sztuk na rok do pracy z egzotyczną elektroniką. I wszystkie razem charakteryzujesz w krótkich żołnierskich słowach. To zwyczajnie niepoważne, niemądre prowokowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

speedy

10 Gru 2009, 13:39

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 61 / 78 / 2

 

 

Skad ta pewnosc? Zdolnosc wrozenia?

 

 

Chetnie bym sprawdzil ta Twoja znajomosc jezyka:) Dzisiaj ten jezyk wszyscy znaja a jak przyjdzie co do czego to juz gorzej:) Tym niemniej jestes w Polsce i z wolnoscia slowa nie ma to nic wspolnego. Moze raczej z brakiem szacunku dla interlokutorow.

 

 

 

rafal735r Twoj kontur (loundess) z klasycznym konturem ma niewiele wspolnego. Dziala na srednice a nie na niskie tony. Poza tym jest obrotowy a nie jest to przycisk. Tak robil Denon w amplitunerach i Yamaha we wzmacniaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik, 10 Gru 2009, 13:35

 

>discomaniac71, 10 Gru 2009, 13:28

>>Galki sa po to zeby je zostawic w spokoju. Wysokiej klasy konstrukcje sa ich pozbawione (choc

>bywaja

>>wyjatki). Kazda korekcja dzwieku niesie ze soba znieksztalcenia a o wcisnieciu konturu (loudnessu)

>>nawet nie wspomne.

>

>Galki sa po to zeby nimi krecic, gdyby byly po to zeby ich nie ruszac to wogole by ich nie wstawiali

>bo po co.

>Najwieksza korekcje dzwieku (kilka dB) robia kolumny wraz z pomieszczeniem i nikt jakos ich sie nie

>chce pozbyc i nie wylacza ich na czas odsluchu.

>

>Kontur jest naturalny gdyz odpowiada charakterystyce FIZJOLOGICZNEJ słuchu ludzkiego.

---

Dokładnie po to montują gałki, żeby każdy mógł sobie chociaż w niewielki zakresie dostosować brzmienie, ale skoro niektórzy wolą być skazani na to co ustawił im producent sprzętu to proszę bardzo, tylko ciekawe na ile ta charakterystyka jest naprawdę liniowa. Owszem korekcja wprowadza zniekształcenia, dlatego są tryby typu PURE DIRECT pomijające blok korekcji, ale zniekształcenia te nie są na tyle słyszalne, by stanowiły argument przeciwko używaniu korekcji. Na nagraniu, którego słuchasz również na pewno stosowano nie jeden korektor w studiu, który zostawił swoje piętno i co z tego jeżeli nagranie brzmi dzięki temu lepiej niż gdyby był to suchy zapis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Panowie mylicie pojecia... Kontur jest dostosowany do fizjologicznej charakterystyki sluchu? Co za brednie! Kiepskiego wzmaka bez konturu sluchac sie nie da stad wiekszosc posiadaczy budzetowki (w tym ja sam kilka lat temu) bez konturu nie moglem sie obejsc. Tyle ze im lepszy mialem piec tym kontur stawal sie bardziej zbedny. Zamiast cokolwiek poprawiac wnoski znieksztalcenia. Podobnie jakakolwiek korekcja barwy z poziomu wzmacniacza. Nie probujcie sobie prosze poprawiac samopoczucia tylko sprobujcie to samo zrobic w sprzecie z wyzszej polki a zrozumiecie o czym pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Rabbeat83

10 Gru 2009, 16:48

O mnie » Ignoruj » PW »

stat: 58 / 21 / 0

 

---

Dokładnie po to montują gałki, żeby każdy mógł sobie chociaż w niewielki zakresie dostosować brzmienie, ale skoro niektórzy wolą być skazani na to co ustawił im producent sprzętu to proszę bardzo

 

 

 

Raczej na kiepskie wykonanie i cienkie komponenty. Jak sie kupilo sprzet za grosze nie nalezy wymagac cudow. Nie ma to nic wspolnego z "ustawieniami" producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiczne jest, że sprzęt budżetowy, nie może grać lepiej od droższego. A żeby nie grał lepiej to można go... celowo "popsuć", wprowadzić jakieś podbarwienia, ograniczenia.

W tanich kolumnach widać np., że pożałowali miedzi w cewce dla woofera, przez co średnica jest podbarwiona. W ogóle pożałowali pieniędzy na zwrotnice. Zastosowali za małą obudowę i za wysoką strojoną. W efekcie kolumny mają podbity wyższy bas i całkowity braku niskiego. To są tego typu braki, że podchodząc rzetelniej do projektu i wykorzystując maksymalnie potencjał danych przetworników można uzyskać znacznie lepszy dźwięk. Na pewno przysłowiową klasę wyżej.

 

Niech się znawcy wzmacniaczy wypowiedzą, jak tam sprawa wygląda. Co tam można zepsuć ? Sprawa dość oczywista i kosztowna to zasilanie. Tutaj braki można by chyba porównać do braków w zwrotnicy kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ty loudnesem we wzmzcniaczach jest pewien problem,bo jeśli korekcja ustalona na sztywno, to wypadkowa w postaci podbicia bedzie zależeć od efektywnosci kolumn, dlatego jak mniemam w paru wzmacniaczach spotkałem dodatkową regulacje głebokości loudnesu.Z kolei odległość słuchacza od głośników ma wpływ na charakrerystykę w miejscu odsłuchu.Ja osobiście skłaniam się ku opcji z cyfrową korekcją na podstawie pomiaru w miejscu odsłuchu,z ewentualnym użyciem w tej domenie loudnesu po uwzględnieniu sprawności kolumn. Potem dopiero można się pobawić w subtelne podstrojenie

systemu dokładnym korektorem parametrycznym, jednak w słabym systemie cudów bym nie oczekiwał.

Dwa pokrętła tu jednak nie wystarczą niestety, bo może się okazać że toczego jest zbyt dużo, lub zbyt mało znajduje się poza zakresem objętym regulacją, albo podbijając jakiś zakres, który ma spadek i dodatkowo jest zniekształcony przez wpływ pomieszczenia pogorszymy sobie jeszcze bardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rafal735r Twoj kontur (loundess) z klasycznym konturem ma niewiele wspolnego. Dziala na srednice a

>nie na niskie tony. Poza tym jest obrotowy a nie jest to przycisk. Tak robil Denon w amplitunerach i

>Yamaha we wzmacniaczach.

 

I wlasnie mi to odpowiada. Nie wiem na co on dziala, ale jak go zwiekszam spada wlasnie srednica i zwieksza sie bas i wysokie tony. Przy loudnessie bliskiem zeru muzyka jest dla mnie za drazniaca i za plaska. Po godzinie sluchania praktycznie tego nie slychac, ale jednak jest jakies ale... Quantumy graja bardzo miekko, ale przy tym ampie sa bezlitosnie szorstkie i plaskie, taki charakter ma ten amp. Ale ja sie z tego cisze, bo za to oferuje wiele lepsza srednice i wysokie od niejednego wysokiego PMA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeze mowiac szukam juz pare lat flagowca DRA-1035R i na alledrogo nic... Kiedys stal za 1100zl, ale to za drogo. Znalazem nawet w sieci wiadomosc ze nowy w 91r bodajrze kosztowal 995 dolarow. Wiec chyba nie jest to az taka kiszka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym językiem to prawda. I używajcie polskich znaków diakrytycznych.

Nie ma co się denerwować.

 

A z tą głośnością to chyba jest tak, że miło sobie posłuchać cichych dźwięków, budowanie horyzontu zdarzeń na przykład w takim choćby „Echoes„ Kamandy Pinka Floyda ;). Jest tam drugi plan. Gra cicho. Jak w tej miłej „ciszy” podkręcimy, to fortissimo będzie rzeczywiście głośno.

Zwracam uwagę na dynamikę utworu.

Tak. Sprzęcicho musi mieć zapas mocy. Nie po to aby tłuc bez sensu. . .

Ale uwaga. Sprzęcicho (zespoły głośnikowe) musi być liniowe w niskim zakresie głośności a z wielkimi skrzyniami może być różnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.