Skocz do zawartości
IGNORED

miniDSP


kubedes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawa rzecz. Szkoda troche, że autor bardzo zdawkowo poruszył temat programowania programatorem pamięci eeprom. Sam układ pod adau nie jest bardzo skomplikowany, a cała sprawa rozchodzi się właśnie o programator USBi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam układ pod adau nie jest bardzo skomplikowany, a cała sprawa rozchodzi się właśnie o programator USBi.

 

W sumie to nie do końca chodzi o to USBi, gdyż USBi potrzebny jest do zaprogramowania EEPROMU (bezpośrednio z Sigma studio) z którego startuje ADAU w przypadku gdy ADAU jest skonfigurowany do startowania jako I2C master. Natomiast gdy ADAU działa jako I2C slave, odpowiedni "wsad" musi być załadowany za pomocą jakiegoś uC. Na forum ADI jest troszkę na ten temat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ładowanie ADAU z uC daje troszkę więcej możliwości, min. przy zmianie częstotliwości fs źródła (np 48 na 44.1 kHz) wypadałoby przeprogramować ADAU gdy stosujemy jakieś filtry itp, co można zrobić automatycznie, a przy trybie I2Cmaster trzeba by całość podłączyć do SigmaStudio...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie do końca chodzi o to USBi, gdyż USBi potrzebny jest do zaprogramowania EEPROMU (bezpośrednio z Sigma studio) z którego startuje ADAU w przypadku gdy ADAU jest skonfigurowany do startowania jako I2C master. Natomiast gdy ADAU działa jako I2C slave, odpowiedni "wsad" musi być załadowany za pomocą jakiegoś uC. Na forum ADI jest troszkę na ten temat:

Pewnie masz rację, tylko my laicy, nie obeznani na tyle w programowaniu zdani jesteśmy na sigma studio, a więc i USBi, tudziesz minidsp :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zdaje się, że załadowanie wsadu do procków ADAU z SigmaDSP jest prostsze niż myśleliśmy. Starczy go ustawić w tryb Selfboot i sam załaduje sobie wsad z eeprom. SigmaDSP umożliwia natomiast wygenerowanie wsadu dla E2PROM, więc wystarczy najprostszy programator pamięci 24cxx lub jedynie port równoległy komputera zamiast drogiego USBi. Jedyne utrudnienie takie, że nie będzie się programować bezpośrednio z SigmaDSP a z Ponyproga, czy czegoś podobnego.

Pobawiłem się ostatnio trochę SigmaDSP tak na sucho. To jest jednak dużo bardziej zaawansowane narzędzie jak wtyczki MiniDSP.

Trzeba będzie zakupić tę płyteczkę AVT i popróbować. Jak się uda można by zaprojektować coś bardziej zaawansowanego, z DAC'ami na wyjściu, albo chociaż z buforami na wejściach ADC i wyjściach DAC'ów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

AD obniżył ceny programatorów ze 160USD do 80USD, jeżeli ktoś myśli o poważnym zastosowaniu SigmaDsp to ten wydatek jest mocno uzasadniony (są tacy co mają droższe kondensatory :) w zasilaczu), tym bardziej, że w najbliższym czasie do MegaDSP dołączy karta 6xDAC oraz 6xADC obie w stansdardzie 96kHz/24bit, plus kilka samodzielnych projektów, więc będzie można poeksperymentować. Jeżeli będzie zainteresowanie może tez powstać karta wielokanałowego SPDIF i kodek AD1938.

Programowanie Sigmy przez I2C jest dobre dla sprawdzonej aplikacji, USBi jest niezastąpiony gdy trzeba coś zestroić, posłuchac, zmienić itp - wszystkie zmiany odbywają się w czasie rzeczywistym co znacząco ułatwia ocenę pracy.

 

PS. W nieco odleglejszej przyszłości będzie ADAU1452, prototyp już na stole, ale to nie jest układ dla grzecznych chłopców....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję tego że z USBi jest łatwiej, szybciej i przyjemniej, piszę tylko, że da się też bez USBi.

Oczywiście , że można wydać kupę kasy na interface i inne evale, ale jeśli ktoś (tak jak ja) chce sobie zrobić prostą zwrotnicę zaaplikować i zapomnieć to mu USBi nie jest potrzebne, a za 80$ będę miał już końcówki mocy do biampingu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Zrób od razu kilka filtrów przełaczanych multiplekserami z sygnałow gpio, zaoszczędzisz sobie czasu na programowanie.

Sprawdź czy programator I2C, który masz prawidłowo odczytuje hex'a z Sigmy, on ma dosyć pokrętny format i nie kazde oprogramwoanie czyta go prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to ja mam takie cóś na dwóch tranzystorach i czterech rezystorach skręcone na pająka :) Zrobiłem na prędce, bo chciałem popróbować na Minidsp, który mam walnięty, (nie chce zaktualizować firmware, a spece z minidsp rozkładają ręce). Niestety w Minidsp nie ma możliwości ustawienia ADAU w tryb selfboot. Tzn hexa wgrałem ale nic mi z tego :)

 

Jak to pokrętny format? Myślałem, że hex to hex.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Ja tez tak myślałem do czasu, przykłał hex z analoga:

 

0x01 , 0x00 , 0x05 , 0x00 , 0x08 , 0x1C , 0x00 , 0x58 ,

0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 ,

0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 , 0x03 ,

0x03 , 0x03 , 0x01 , 0x00 , 0x23 , 0x00 , 0x08 , 0x00 ,

0x01 , 0x00 , 0x0F , 0x00 , 0x00 , 0x00 , 0x00 , 0x00 ,

0x08 , 0x00 , 0x00 , 0x00 , 0x10 , 0x00 , 0x0F , 0x80 ,

0x00 , 0x00 , 0x01 , 0x01 , 0x61 , 0x00 , 0x04 , 0x00 ,

0x00 , 0x00 , 0x00 , 0x00 , 0x01 , 0x00 , 0x00 , 0x00 ,

 

Każde ADAU da się przestawić w Selfboot. Skoro minidsp jest uszkodzone, to wyciągnij procesor, końcówkę 6-ADAU1701 odetnij i daj do +3.3V i jest tryb selfboot, może trzeba będzie ewentualnie pogmerać przy eepromie (sygnal WP), bo nawet nie wiem czy jest on tam wlutowany, czy całość konfigurowana z upc.

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dziwny ten hex. Nie zastanawiałem się nad tym na razie. Załadowałem hexa do ponyprog, wgrałem, a że mini nie zaśpiewał zacząłem kombinować przy sprzęcie. Procek pozbawiłem tylko kwarcu, więc jest nie aktywny, a że ma duży raster mogę łatwo podciągać odpowiednie piny tak jak mi pasuje. Okazało jednak się, że pin WP przy ADAU, który przy selfboot musi być hiht jest na twardo zwarty z masą, a ścieżki idą pod scalakiem, dlatego piszę że nie da się ustawić mini w tryb selfboot. Odlutowanie jednej nogi i przylutowanie do niej drutu w takim rastrze jest raczej niewykonalne, dlatego wole wylutować całą kostkę i wlutować na inną płytkę

Jak uporam się ze sprzętem będę się zastanawiał nad hexem. Na razie dowiedziałem się że w AVT płytek brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiałem parę lat temu to do Niemiec było 35$. Weź też pod uwagę że za każdy plugin też trzeba zapłacić chyba 10$. Ale jak potrzebujesz 2-way, albo 4-way to daj znać na priv :)

Po prostu załóż sobie order i będziesz widział ile musisz zapłacić łącznie z wysyłką. Jak nie zapłacisz to nie wyślą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamawiałem parę lat temu to do Niemiec było 35$. Weź też pod uwagę że za każdy plugin też trzeba zapłacić chyba 10$. Ale jak potrzebujesz 2-way, albo 4-way to daj znać na priv :)

Po prostu załóż sobie order i będziesz widział ile musisz zapłacić łącznie z wysyłką. Jak nie zapłacisz to nie wyślą.

Za późno. Kupiłem. Za wysyłkę zapłaciłem 30$. W sumie kosztowało mnie to 90Euro z plugin'em 2.1 way. czyli opcjonalnie subwoofer plus dwie kolumny albo kolumny dwódrożne i z potencjometrem do regulacji głośności.

Czytałem że podłączałeś przetworniki zewnętrzne. Nic już nie pamiętam z przetworników. Do miniDSP trzeb podłączać bez DIR? Masz ewentualnie płytkę? No i drugie pytanie: Na czym robi się odbiornik żeby podłączyć po optycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik robi się właśnie na dir9001, chyba że chodziło ci o samo wejście czyli torx173 np.. Są też inne wolfsony czy cs, ale dir ma wg noty najmniejszy jitter. Wyjście natomiast najkorzystniej podpiąć od razu pod i2s. Inaczej musisz i2s z mini przerobić na spdif, i potem z powrotem na i2s. No i głowy nie dam, ale żeby mieć pewność, że będzie działał musiałbyś chyba na wejściu zrobić po odbiorniku SRC, bo minidsp toleruje zdaje się tylko 48kHz, więc tylko taki sygnał mógłbyś podawać na wejście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Jak potrzebowałem prasowałem sobie na bieżąco. Ale spokojnie, to gra całkiem fajnie na wewnętrznych ADC i DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po analogu istnieje niebezpieczeństwo przesterowania zwłaszcza że miniDSP ma czułość 0,9V a większość CD ma 2V na wyjściu. Poza tym mam kilka sztuk DIR.

 

Właśnie doczytałem że można przełączyć między 0,9V i 2V. Wyjście jest 0,9V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Po analogu istnieje niebezpieczeństwo przesterowania zwłaszcza że miniDSP ma czułość 0,9V a większość CD ma 2V na wyjściu. Poza tym mam kilka sztuk DIR.

 

Właśnie doczytałem że można przełączyć między 0,9V i 2V. Wyjście jest 0,9V

 

Tak można zmienić rezystorem podłączonym ADCRES (PIN3 ADAU1701), ale ma to wpływ na rezystancję wejściową.

post-53927-0-37530500-1396071711_thumb.png

 

W przypadku wejść cyfrowych np. z DIR blokujesz sobie porty GPIO i musisz zapewnić synchroniczność DIR i ADAU, najlepiej taktując go z MCLK zamiast oscylatora - wymusza to pracę na jednej częstotliwości próbkowania np. 44.1kHz, trzeba też ustawić mnożnik PLL aby wszystko się zgadzało (np. fs*256 44.1kHz/11.2886MHz) oraz zmienić fs w SIgmaStudio. Jeżeli konieczne jest obsłużenie zmiennej fs, to nie pozostaje nic innego jak ASRC np. AD1895 lub zmiana DSP na ADAU1445/1442 (2 lub 8 ASRC). Wyższe ADAU mają odbiornik/nadajnik SPDIF do 96kHz więc na jakiś czas rozwiązują problem.

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to czekam aż mi przyjdzie. Trochę żałuje że nie kupiłem dwóch. Wysyłka kosztuje niemało. Nabrałem ochoty na kolumny czterodrożne. Jak jakość dźwięku będzie wystarczająca to od razu zamawiam drugi. Jak nie to skończy jako wypasiona zwrotnica do subwoofera. Mam dwie końcówki 150W w klasie D to zrobię sobie dwukanałowy subwoofer pod kolumny. będzie wyglądało jak trójdrożne. Zważywszy na to ile kosztują procesory do subwooferów z korygowaniem akustyki pomieszczenia n.p. Velodyne to wyjdzie tanio jak barszcz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiniDSP już kupiłem i zapłaciłem i czekam na dostawę a więc po ptakach. W sumie z wysyłka i plugin'em 90 Euro a więc majątku nie kosztuje. Końcówki mocy z zasilaczem kosztowały mnie chyba z 30 do 40 Euro. Obudowę do tego mam. Pewnie dojdzie do tego opłata celna ze 20 Euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ustawianie subwoofera idealny. Zresztą do kolumn też. Można skroić kolumny pod pomieszczenie. Wprawdzie to mało uniwersalne ale bardzo wygodne. Mierzy się głośniki przy pomocy RQW z miejsca odsłuchowego, potem program optymalizuje filtry i te importuje się do plugin miniDSP. Potem tylko ustawia się podział między głośnikami. W ten sposób można zrobić zwrotnicę w pół godziny i to skrojoną pod pomieszczenie. Mam nadzieję że jakość przetworników w miniDSP będzie wystarczająca bo cała idea miniDSP coraz bardziej mi się podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja to wszystko wiem :)

Osobiście nie jestem fanem tego typu rozwiązań.

Uważam że im mniej cyfrowej korekcji akustyki tym lepiej, bo tak naprawdę do tego się to odnosi.

 

Owszem kształtowanie filtrów i aktywizacja kolumny to jedno.

Ale próba naginania charakterystyki przetworników pod mody pomieszczenia itd. to błędna droga (wedle mojego przekonania).

Drobna korekcja może wnieść pozytywne zmiany ale też powinna być zrobiona z rozwagą.

Nie wiem czy Cię zaskoczę ale robienie korekcji wedle twojego przepisu nie jest dobrym posunięciem. Osobiście zrobił bym to inaczej.

Lecz najpierw polecę pasywną korekcję a później ewentualną aktywną. Co powinno być frazesem a nim nie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowanie w tym wypadku nic nie kosztuje. I to jest najgenialniejsze w tym wszystkim.

Ja osobiście znam to z Audysseya. Przynajmniej jeżeli chodzi o bas to jestem za. W najgorszym wypadku cyfrowo filtrowany będzie subwoofer i podział od strony subwoofera. Od strony kolumn mam zamiar robić podział pasywny ale nie na kolumnach tylko na przedwzmacniaczu około 150 do 200Hz. Kolumny będą stały na dwóch subwooferach to nie powinno być problemu.

Ale w dalszym ciągu mam nadzieję że miniDSP ma na tyle dobrą jakość dźwięku że można od samego dołu do samej góry dzielić i filtrować cyfrowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.