Skocz do zawartości
IGNORED

miniDSP


kubedes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co do ES9018 to cena jednak trochę odstrasza.

I do miniDSP trochę bez sensu. To jak strzelanie z armaty do wróbla. Myślę że zwykłe DACki 24 bity wystarczą bo to co jest wbudowane w miniDSP nie brzmi za dobrze.

Kiedyś w jakiś polskich wzmacniaczach był przycisk -20dB do cichego słuchania. Myślę że coś takiego przydało by się właśnie do miniDSP żeby wykorzystać jego pełną rozdzielczość bitową. Wprawdzie można przy pomocy potencjometru podłączonego do minDSP regulować głośność ale myślę że robione to jest cyfrowo. Są też potencjometry sześciokanałowe ale kupić taki nie tak łatwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Wprawdzie można przy pomocy potencjometru podłączonego do minDSP regulować głośność ale myślę że robione to jest cyfrowo. Są też potencjometry sześciokanałowe ale kupić taki nie tak łatwo.

Oczywiście, że cyfrowo, w DSP inna regulacja nie ma sensu, jakość jest wystarczająca i napewno lepsza niż 6 kanałowy potencjometr z jego pojemnościami i nierównomiernościami.

 

PS. Ja właśnie skończyłem całkowicie cyfrową zwrotnicę SPDIF 96kHz(192)/24bit na ADAU1442 i cyfrowa regulacja poziomu sprawdza się doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że cyfrowo, w DSP inna regulacja nie ma sensu, jakość jest wystarczająca i napewno lepsza niż 6 kanałowy potencjometr z jego pojemnościami i nierównomiernościami.

 

Polemizował bym. Jeśli zastosujemy potencjometr analogowy przed końcówką mocy, np PGA2310, będziemy nim ściszać nie tylko sygnał ale i szum, jaki cały układ cyfrowy wygeneruje. Przestaje to jednak mieć znaczenie jeśli szum z przed potencjometru będzie mniejszy jak szum generowany przez sam potencjometr, czyli fizycznie jeśli nasza zwrotnica będzie miała dynamikę większą jak 120dB (dla PGA231x).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że cyfrowo, w DSP inna regulacja nie ma sensu, jakość jest wystarczająca i napewno lepsza niż 6 kanałowy potencjometr z jego pojemnościami i nierównomiernościami.

Może ten potencjometr sześciokanałowy to nie jest najlepszy pomysł ale przełącznik -20dB jednak by się przydał bo regulacja potencjometrem dołączonym do miniDSP przy cichym słuchaniu jest mało dokładna. Ciężko trafić we właściwą głośność.

 

No i zmniejszyłby naturalnie szum całego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizował bym. Jeśli zastosujemy potencjometr analogowy przed końcówką mocy, np PGA2310, będziemy nim ściszać nie tylko sygnał ale i szum, jaki cały układ cyfrowy wygeneruje.

 

Nowe kosci sciszaja rowniez szum :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

regulacja potencjometrem dołączonym do miniDSP przy cichym słuchaniu jest mało dokładna. Ciężko trafić we właściwą głośność.

Niewiadomo jak zrobione jest filtrowanie, ADC z GPIO ma możliwość cyfrowej filtracji i jeżeli ktoś przesadził, to regulacja może być mocno niewygodna. Normalnie w Sigmie można wybrać inne manipuladło, np. enkoder lub przyciski, wtedy sprawa wygląda znacznie lepiej. Większe DSP mają dokładniejszy przetwornik ADC, tam nie ma takich problemów. Z drugiej strony można sygnał ADC przepuscić przez tablice i dopasować sobie charakterystykę do potrzeb, ale w miniDSP to chyba nie przejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama regulacja następuje płynnie tylko że małe przekręcenie potencjometrem powoduje duży skutek. Mało tego jak się skręci na minimum to czasami jest zupełnie cicho a czasami trochę gra. Zdecydowanie nie jest to wina potencjometru. Coś spieprzyli w oprogramowaniu miniDSP.

 

Ja w tej chwili mam tam potencjometr liniowy. Może powinno się spróbować logarytmicznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe kosci sciszaja rowniez szum :)

Tylko ADAU chyba do nich nie należą :)

Ja w tej chwili mam tam potencjometr liniowy. Może powinno się spróbować logarytmicznego.

To samo przyszło mi do głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc w końcu udało mi się złożyć do końca odbiornik SPDIF na DIR9001. Z ciekawości podłączyłem bezpośrednio do niego DAC na es9023. Jeszcze nigdy nie słyszałem tak dobrego stosunku jakości do ceny. Jeżeli tak dobrze zagra przez miniDSP to naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Dzisiaj będę walczył z podłączeniem miniDSP pomiędzy odbiornik a DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna rzecz. Wczoraj przez parę godzin walczyłem z podłączeniem zewnętrznego DACa na kości PCM1794 do ADAU1701. Na wyjściu jeden wielki szum. Dzisiaj zrobiłem coś wbrew datasheet dla PCM1794, tzn ustawiłem w SigmaStudio opadające zbocze dla BCK polarity (wd datasheet dla PCM1794 wyraźnie widać, że powinno być rosnące) i zaczęło grać. Nie wiem czy błąd jest w datasheet PCM1794, czy w datasheet ADAU1701? No ale ważne, że gra. Żeby było ciekawiej sygnał i2s na ADAU1701 podaję teraz z ASRC na kości SRC4192, gdzie wg datasheet dane i2s zmieniają się równiesz przy zboczu rosnącym, a ADAU1701 gra bez względu na to jak ustawię zbocze dla wejściowego i2s. No ale najważniejsze, że gra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w końcu podłączyłem miniDSP do odbiornika S/PDIF na DIR9001 . MiniDSP przyjmuje sygnał zarówno 44.1 jaki i 48 bez żadnego problemu. Wystarczy jedynie podłączyć MCLK do miniDSP i ustawić miniDSP w tryb slave. Na DIR trzeba ustawić na sztywno 256fs. Wtedy w zależności od częstotliwości próbkowania na MCLK (który w DIR nasywa się SCKO) mamy przy 48kHz 12.288 MHz a przy 44.1 11.2896 MHz. Jedyny warunek jest taki że najpierw trzeba włączyć odtwarzacz z odbiornikiem a dopiero później miniDSP.

Na innych częstotliwościach próbkowania nie próbowałem ale nie zdziwiłbym się jakby działało.

Nie wiem czy różna częstotliwość master clock na miniDSP nie wpływa na samą prace filtrów. Trzeba by chyba sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy różna częstotliwość master clock na miniDSP nie wpływa na samą prace filtrów. Trzeba by chyba sprawdzić.

Sprawdzałem. Współczynniki tego samego filtra są inne w zależności od fs.

 

Jedyny warunek jest taki że najpierw trzeba włączyć odtwarzacz

 

Nie musiałbyś gdyby przy DIR zainstalowany był kwarc, lub podany jakiś inny zegar na jego wejście. Teraz ADAU nie ma zegara przy power-up i dlatego nie może samodzielnie wystartować.

 

A jak wrażenie odsłuchowe na zewnętrznym DAC?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez januss73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wrażenie odsłuchowe na zewnętrznym DAC?

Zdecydowanie lepiej niż na wbudowanych przetwornikach i na wejściu analogowym. Określiłbym brzmienie jako satysfakcjonujące czego nie mogłem powiedzieć o wejściach wbudowanych. Jednak es9018 i to na zwrotnicy pasywnej brzmi jednak trochę lepiej. Ale bez bezpośredniego porównania ciężko się do czegoś przyczepić. Po prostu lepsze jest wrogiem dobrego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaliłem miniDSP. Na stole pod płytką znajdowała się ucięta nóżka rezystora chciałem przesunąć miniDSP i mi się wyłączył i już nie włączył. Najprawdopodobniej nóżka zrobiła zwarcie. Potrzebuje schemat. Ma ktoś może. Mam nadzieję że tylko zasilanie wywaliło. Moje bałaganiarstwo mnie kiedyś wykończy. Z wrażenia i z wściekłości zrobiłem porządek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę wątku na bieżąco, ale widząc kłopoty z działaniem i uruchomieniem miniDSP gorąco zachęcam do kupna używanej wielokanałowej studyjnej karty dźwiękowej. Osobiście posiadam E-MU 1616m i nie mam z nią żadnych problemów. Ilość możliwości wykorzystania ogromna, jakość wykonania bardzo wysoka, zadowolenie moje nieopisane.

 

Oczywiście za pomocą odpowiedniego oprogramowania można stworzyć interesujące nas filtry i przy wykorzystaniu dostępnych kanałów napędzać aktywnie kolumny. Myślę, że warto to przemyśleć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Nie śledzę wątku na bieżąco, ale widząc kłopoty z działaniem i uruchomieniem miniDSP gorąco zachęcam do kupna używanej wielokanałowej studyjnej karty dźwiękowej.

A kto by chciał mieć blaszaka obok wzmacniacza.. to już lepiej przemęczyć DSP, tym bardziej, że kłopoty biorą się z ciekawości i eksperymentów - to nie jest normalny tryb pracy.

Moja cyfrowa zwrotnica już gotowa:

post-53927-0-74860500-1400343132_thumb.png

jakoś bardziej lezy mi małe ciche pobierające 10VA pudełko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że tylko zasilanie wywaliło

Raczej mało prawdopodobne, bo stabilizatory są zabezpieczone przed zwarciem, ale kto wie?

Nie sądzę, żebyś znalazł schemat, pozostanie ci sprawdzić na podstawie datasheeta ADAU1701 i tego PIC'a czy dostaje swoje napięcia. Pewnie jest coś nie tak z PIC'iem skoro się nie włącza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Moje bałaganiarstwo mnie kiedyś wykończy.

Taki stan u hobbysty to normalka, poza tym to nie bałaganiarstwo tylko artystyczny nieład ;-). Płytki do uruchomienia albo bez obudowy zawsze trzeba kłaść na jakiejś podkładce (deska, karton, gazeta). To dobrze zabezpiecza przed takimi sytuacjami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z jakością Dsp po analogowych wejściach i wyjściach. Zamierzam zrobić aktywny system i biorę je pod uwagę.

Do auta można zaryzykować, ale do domowego HiFi nie polecam.

 

Panowie, gdzie w programie PWR ICE 2 ustawia się fazę?

W tych klockach raczej fazę zgrywa się opóźnieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może Behringera DCX 2496

Nie miałem styczności, na mój gust zwrotnica powinna mieć cyfrowe wejścia, ale ludzie sobie chwalą.

Możesz też pozostać przy minidsp, ale w odpowiedniej konfiguracji.

A jeśli nie boisz się diy możesz złożyć takie cuś :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby zastosować jakąś stara zwrotnicę lepszej klasy z rynku pro. Tylko tam tylko częstotliwości odcięcia można tylko ustawić. Nie słuchałem ale ludziska sobie chwalą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności, na mój gust zwrotnica powinna mieć cyfrowe wejścia, ale ludzie sobie chwalą.

Dodatkowa konwersja sygnału nie powoduje słyszalnych zmian w sygnale muzycznym. Sprawdzałem to dosyć dokładnie. DCX ma wejście cyfrowe S/PDIF lub AES/EBU, ale bardziej od tego wejścia przydała by się precyzyjna regulacja wspólna dla wszystkich wyjść audio. Tego żadna profesjonalna i domowa zwrotnica DSP nie ma. Tu jest pole do zagospodarowania dla DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa konwersja sygnału nie powoduje słyszalnych zmian w sygnale muzycznym. Sprawdzałem to dosyć dokładnie. DCX ma wejście cyfrowe S/PDIF lub AES/EBU, ale bardziej od tego wejścia przydała by się precyzyjna regulacja wspólna dla wszystkich wyjść audio. Tego żadna profesjonalna i domowa zwrotnica DSP nie ma. Tu jest pole do zagospodarowania dla DIY.

Może w wypadku Behringera DCX 2496. W miniDSP różnica jest znaczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.