Skocz do zawartości
IGNORED

miniDSP


kubedes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bawię się REW i muszę powiedzieć że jestem trochę zaskoczony. Wklejam zdjęcie pomiaru metr od kolumny i w miejscu odsłuchu. Bas w miejscu odsłuchu jest ekstremalnie podbity. Sprawdzałem czy aby się nie pomyliłem ale nie. Sam nie wiem co o tym myśleć. Prawdzie kanapa jest ustawiona pod jedną ścianą a kolumny pod drugą ale takiego podbicia basu się nie spodziewałem.

 

Jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś może jak zrobić krzywą średnią z kilku pomiarów i dopiero z tej krzywej liczyć filtry?

 

Przeszukałem cały program i takiej funkcji nie znalazłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini DSP przyszło. Musiałem zapłacić VAT 16 Euro. Dobra rada to nie kupować plugin'a razem z MiniDSP. Policzyli mi VAT za plugina bo był na rachunku a plugina ściąga się przez internet. Dzięki Bogu nie musiałem płacić cła bo było poniżej 150 Euro. Podłączyłem żeby sprawdzić czy w ogóle działa. Na dzień dobry musiałem przełożyć zworki żeby zmniejszyć czułość z 0,9V na 2V bo był przester. Dźwięku na razie nie oceniam bo nie miałem okazji porządnie się nim pobawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Robił ktoś wejście na s/pdif do tego miniDSP? Niestety jakość dźwięku po analogu jest wyraźnie gorsza. Szczególnie mocno "rujnuje" barwę a najbardziej po tyłku dostają wysokie tony. Niestety zauważyłem że miniDSP akceptuje jedynie 48kHz i 96kHz a z kompaktu wychodzi 44,1 kHz.

Wygląda na to że trzeba przed tym przekonwertować. DIR9001 mam. Pytanie na jakiej kości konwertować częstotliwość próbkowania. Ma ktoś może gotowy schemat do odbiornika S/PDIF razem z konwersją do 48kHz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

ADAU1701 pracuje z kwarcem 12.28MHz? Normalnie wystarczyło, by wymienić go na 11.28MHz i przekompilowac program na 44.1kHz.

W mini DSP pewnie nie ma takiej możliwości więc jedyne co pozostaje to ASRC np., na AD1895/AD1896 pomiędzy odbiornikiem, a I2S MiniDSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do prób używałem mojego odbiornika na dir, ale sygnał podawałem z SATtunera, gdzie mogłem sobie ustawić wyjściowe Fs.

Opcją na źródło dla ciebie byłby też jakiś konwerter USB/i2s. Są takie dostępne w granicach 30$, robi też takie jeden kolega z forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie. Do Dir9001 można dawać kwarca ale nie trzeba. Przy którym rozwiązaniu jest mniejszy jitter?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarc przy dir nie ma znaczenia. Zegar wytwarzany jest z sygnału spdif bez jego użycia, a kwarc dajesz tylko wtedy kiedy chcesz mieć informację o Fs,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wziąłeś się za płytkę to pamiętaj jeszcze, że po optyku możesz podłączyć bezpośrednio do wejścia DIR, ale elektrycznie musisz zbuforować sygnał np inwerterem hc04.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań. Pierwsze to pod które wejście podłącza się odbiornik S/PDIF. MiniDSP ma cztery wejścia danych. Z tego co zrozumiałem to powinno się dane podłączać pod I2S_DATA_IN7&8.Czy tak jest prawidłowo.

Drugie pytanie to jak podłączyć dwa przetworniki pod wyjście I2S. Które wyjścia danych I2S odpowiadają którym wyjściom analogowy miniDSP i czy mogę podłączyć dwa przetworniki pod wyjścia reszty sygnałów I2S czy też muszę stosować jakiś bufor?

 

No i jeszcze jedno pytanie. Które wyście I2S z DIR to które wejście w miniDSP?

Dane to wiadomo DOUT na DIR to DATA IN na miniDSP.

Przełączanie aktywnego kanału też jest proste. LRCKO w DIR to LRCLK w miniDSP.

Teraz pozostałe dwa czyli SCKO to pewnie master clock i w Mini DSP nazywa się MCLK a BCKO to BCLK ale żadnej pewności nie mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pozostałe dwa czyli SCKO to pewnie master clock i w Mini DSP nazywa się MCLK a BCKO to BCLK ale żadnej pewności nie mam

 

Dobrze kombinujesz, przy czym ponieważ dir nie używa zewnętrznego zegara musi być master. Zwróć uwagę, że aby mini pracował jako slave nie starczy przełożyć zworki. Piszą o tym w instrukcji o podłączeniu i2s.

 

Co do wejść wyjść, to musisz chyba spytać producenta. Ja już nie pamiętam jak to było? Pamiętam tylko, że też się nieźle musiałem nagłówkować :)

 

A tak z innej beczki. Siedziałem ostatnio nad polutowaniem kitu avt5403. Opis elementów jest taki, że lepiej, żeby go nie było, bo tylko wprowadza w błąd. Trzeba sprawdzać każdy element po ścieżkach bo inaczej zrobi się galimatias. Przez pół dnia polutowałem jedną stronę, gdzie normalnie całość powinienem machnąć w godzinę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez januss73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz, przy czym ponieważ dir nie używa zewnętrznego zegara musi być master. Zwróć uwagę, że aby mini pracował jako slave nie starczy przełożyć zworki. Piszą o tym w instrukcji o podłączeniu i2s.

 

Co do wejść wyjść, to musisz chyba spytać producenta. Ja już nie pamiętam jak to było? Pamiętam tylko, że też się nieźle musiałem nagłówkować :)

Którą instrukcje masz na myśli? Tą od miniDSP?

Zalazłem na stronie miniDSP sposób podłączenia I2S do kilku DACów. Wygląda na to że podłączają po prostu po kilka kabli do jednego pina tylko złącze z danymi jest oddzielne do każdego DACa.

Na stronie miniDSP sprzedają DACa na najtańszej kości ESS ES9023.

Ktoś może próbował czy jest to w ogóle coś warte?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na stronie miniDSP sprzedają DACa na najtańszej kości ESS ES9023.

 

Nie zadawaj takich pytań bo dyskusja odbiegnie od tematu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Zalazłem na stronie miniDSP sposób podłączenia I2S do kilku DACów. Wygląda na to że podłączają po prostu po kilka kabli do jednego pina tylko złącze z danymi jest oddzielne do każdego DACa.

W tablicy zestawienie pinów GPIO w trybie I2S, musi się to zgadzać także w minidsp. Każdy kanał szeregowy SDI/SDO to dwa kanały L/R.

 

post-53927-0-79073600-1397663103_thumb.png

 

A tak z innej beczki. Siedziałem ostatnio nad polutowaniem kitu avt5403. Opis elementów jest taki, że lepiej, żeby go nie było, bo tylko wprowadza w błąd. Trzeba sprawdzać każdy element po ścieżkach bo inaczej zrobi się galimatias. Przez pół dnia polutowałem jedną stronę, gdzie normalnie całość powinienem machnąć w godzinę.

 

post-53927-0-10218100-1397662628_thumb.png

post-53927-0-84992800-1397662626_thumb.png

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat wiem ale miniDSP ma dwa wyścia stereo a cztery wyjścia I2S czyli któreś są nie obłożone. Chyba nie pozostaje nic innego jak sprawdzić wszystkie po kolei. Podobnie jest z wejściem. Istnieje jedno wejście stereo i cztery wejścia I2S. Trzy muszą być nieaktywne.

 

Najgorsze jest to że jak nieprawidłowo skonfiguruje odbiornik S/PDIF to nie wiem czy nie gra bo źle skonfigurowane czy raczej dlatego że do złego wejścia podłączyłem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To mi wiele wyjaśniło. Nie wiem czemu nie znalazłem tego na stronie miniDSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie. A w Sigma Studio sam sobie ustawiasz wejścia wyjścia i wszystko jest jasne :)

 

Dzięki traxman. Nie wiem skąd masz te obrazki? Ja doszukałem się tylko takich zamazanych z top i bot na każdym.

 

Czy ktoś mi powie, czy w trybie selfboot da się zapisywać i czytać ADAU1701 po i2c? Raz piszą, że w tym trybie ADAU jest master więc nie, a drugi raz że w każdej chwili można sobie zmienić wybrane parametry, ale nie do końca piszą że w trybie self-boot też. W tym kicie powyprowadzali wszystko na zworki a akurat selfboot spięli na stałe z 3V3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Dzięki traxman. Nie wiem skąd masz te obrazki?

Stąd

post-53927-0-54832800-1397674112_thumb.png

post-53927-0-65900800-1397674112.png

 

W trybie selfboot można modyfikować rejestry ADAU poprzez USBi czyli przez I2C w tzw trybie safeprotect. EEPROM służy tylko do przepisania konfiguracji i programu podczas startu ADAU po właczeniu zasilania, potem do czasu zapisu przez program (np. zapamiętanie ustawień przy wyłaczeniu zasilania) nie jest zmieniany. Można więc do I2C podpiąć procesor i modyfikowac rejestry ADAU po konfiguracji z EEPROM, upraszcza to wspólpracę z zewnętrznym procesorem i tak to chyba jest zrobione w MiniDSP. Oczywiście modyfikowane wartości zostaną utracone podczas wyłączenia zasilania. Taką mam wiedzę, ale nie próbowałem tego robić z zewnętrznego procesora. W razie pytań pozostaje forum ez.analog.com.

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz skojarzyłem :)

 

Tryb saveprotect nie wiele mi mówi, bo nie znalazłem na ten temat nic w nocie ADAU.

Powiem o co mi chodzi. Nie posiadam USBi i próbuje opanować temat bez niego. Polutowałem ten KIT, zrobiłem w sigmastudio prostą konfigurację, jedynie wejścia i wyjścia, wyeksportowałem niby hexa dla eeprom, przerobiłem niby hexa na intel-hexa 16bit, (tak jak piszą na forum, czyli wycinam wszystkie "," i "0x", wklejam co zostanie do edytora HxD i eksportuje plik jako hex intel.), wgrałem tegoż hex'a do eeprom 24c128 za pomocą ponyproga, włączam i nic. Robię reset i nic. A powinny działać wejścia/ wyjścia ADC/DAC.

Próbuję też skomunikować się po i2c za pomocą procesora i ustawić w ten sposób rejestr 2076 (core register) oraz 2087 (DAC register) bo wg noty te dwa rejestry trzeba ustawić aby wyłączyć mute i zainicjalizować DAC, i dalej nic. Analogowe wyjścia ciągle zmutowane. Pewnie robię jakiś czeski błąd, ale pojęcia nie mam jaki? :) Acha, kiedy próbuję odczytać zapisane rejestry otrzymuję 255, kiedy zmienię adres na 160/161, czyli adres pamięci eeprom odczytuję to co zapisałem, więc szynę i2c mam ok. ADAU adresuję 104/105 przy zwartym do masy WB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mały postęp. Sprawdziłem przebieg na rezonatorze i był ale daleki od sinusa, nie wiedziałem czy to przez to że mam badziewne sondy od oscyloskopu i gaszą kwarca więc na wszelki wypadek wymieniłem kwarc tyle że na 24576khz. O dziwo przebieg to ładny sinus, więc ustawiłem jeszcze zworki konfiguracji zegara na 512fs.

Efekt: podczas ustawiania rejestrów z procka adau ożył, był głośny brum na wyjściu po dotknięciu wejścia, po zwykłym uruchomieniu w trybie selfbot z załadowanym eeprom dalej cisza.

 

 

A w projekcie przed kompilacja wyłączyłeś Mute i załączyłeś DAC/ADC?

Masz na myśli w tej zakładce hardware config/IC1 register control?

Tam jest z tego co widzę na starcie mute wyłączone a DACs i ADCs nie są wyłączone (power down nie odhaczone) Czy może jeszcze gdzieś to trzeba zrobić?

Pytanie, czy próbowałeś faktycznie robić tak jak jest w instrukcji AVT czyli programować eeprom bez usbi?

 

Bez USBi to mordęga, można używać takiego trybu ale do programowania wsadowego na linii produkcyjnej. Do normalnej pracy USBi

Masz 100%racji. Gdybym chciał taki sprzęt do zabawy już dawno kupiłbym usbi, ale jak chcę zrobić projekt w postaci zwrotnicy i na tym zabawe zakończyć, to usbi będzie kosztować tyle co dsp, końcówki i pewnie jeszcze transformator. Poza tym im więcej DIY tym większy fun :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

To na 100% wina konwersji EEPROMA, załaduj takie coś:

Załaduj do eproma ten plik, tylko usuń rozszerzenie zip, bo hex nie da się załadować.

E2Prom.Hex.zip

To jest generator szumu na wszystkich 4 DAC.

Porównaj co pokazuje w hex Sigma Studio, a co programator, na 100% to inne rzeczy.

Najlepiej z sigmy po skonfigurowaniu procesora, przekopiować zawartość hexa pokazywanego w I2C do edytora HxD i stąd zapisać do hexa zrozumiałego przez programator. Trzeba pamiętać aby ustawić wszystko co potrzebne do poprawnego działania ADAU, - co zostanie pominięte, nie załaduje się z EEPROM.

post-53927-0-51432700-1397745421_thumb.png

Warto porównac co pokazuja edytory...

 

PS. Zakładam, że MOSC, M0/1 sa ustawione zgodnie z opisem w nocie ADAU1701, inaczej będą działy się cuda.

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj co pokazuje w hex Sigma Studio, a co programator, na 100% to inne rzeczy.

No właśnie nie. Jeśli wywalę z "sigma hexa" wszystkie przecinki i x0 i wyeksportuje do intel hex'a 16bit po otwarciu w ponyprog mam w każdym wierszu dwa wiersze danych z tego "sigma hex'a". (plus oczywiście bity początkowe i sumę na końcu)

 

Po przerobieniu w ten sposób twojego hexa i wgraniu do eeprom otrzymałem na wyjściu piękny szum. Mogłeś go trochę przyciszyć, bo wpinam dsp bezpośrednio w końcówkę :)

Domyślam się, że ten twój plik wygenerowany był przez "write latest compilation to e2prom" ? Czemu więc mi to nie działa?

 

A w ogóle dlaczego w sigma do dyspozycji są 4 wejścia AUX_ADC i 4 wyjścia DAC skoro adau1701 ma dwa wejścia i cztery wyjścia stereo? Jeśli wejścia to każdy kanał podobnie powinno być z wyjściami.

 

Najlepiej z sigmy po skonfigurowaniu procesora, przekopiować zawartość hexa pokazywanego w I2C do edytora HxD i stąd zapisać do hexa zrozumiałego przez programator.

 

Tylko właśnie w i2c nie pokaże się ta zawartość dopóki nie wpisze się (jak się domyślam) konfiguracji za pomocą USBi, więc mogę liczyć tylko na tego hexa wyexportowanego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez januss73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Pokaż projekt (IC1/Schemat). Hex generowany jest po wybraniu WriteLAtestComp[ilationtoEEPROM, ale wybieraj dopiero po skonfigurowaniu procesora, skompilowaniu programu inaczej będzie pusty.

Co do ADC to mylisz dwa ADC:

- pierwszy to ADC z portów uniwersalnych GPIO, sygnał z niego doprowadzany jest do przetwornika pomocniczego i może służyć do regulacji głośności, w blokach sterowanych sygnalem analogowym (np. VolumeControl, VCO itp), jest w menu IO/GPIO i wymaga konfiguracji w GPIO procesora, tam wybiera się typ wejścia, filtry itp - uwaga GPIO może mieć rózne funkcje we/wey cyfrowe, we/wy I2S, we analogowe itp. Ważne jest by przy korzystaniu z ADC z GPIO, nie zapomnieć go załączyć w zakładce IC1 (MP0..).

- drugi ADC ten ważniejszy to przetwornik sygnału audio do 96kHz/24 bit, ADAU1701 ma dwa kanaly, wejście wybierane jest w zakładce IO input, dwa domyślnie wybrane wejścia to właśnie przetwornik ADC audio, pozostałe wejścia to interfejs cyfrowy I2S. Z wyjściami jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- drugi ADC ten ważniejszy to przetwornik sygnału audio do 96kHz/24 bit, ADAU1701 ma dwa kanaly, wejście wybierane jest w zakładce IO input, dwa domyślnie wybrane wejścia to właśnie przetwornik ADC audio, pozostałe wejścia to interfejs cyfrowy I2S. Z wyjściami jest podobnie.

Wielkie dzięki traxman. Chyba kiedy pisałeś posta rozwiązałem problem właśnie zamieniając wejście AUX_ADC na zwykły input :) Teraz wszystko prawie gra. Prawie bo adau nie pobiera danych po power-up a dopiero po resecie, ale to pewnie dlatego, że nie mam wlutowanego układu sterującego resetem a tylko podciągnięty rezystoram do 3v3. Pewnie jak dołoze pojemność będzie ok. Jakby nie było układ już gada i można brać się za otoczenie :)

Jeszcze raz dzięki za pomoc, wiszę ci kufelek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie działania kostek do SRC, np SRC4193. O ile dobrze rozumuję, skoro pracuje asynchronicznie na wejście mogę podać i2s o dowolnym fs czyli znane 44,1kHc, na SRC4193 podać zegar 24576khz i przy ustawieniu np na "Output Port is Master mode with RCKI = 256fs" na wyjściu otrzymam sygnał o fs=96khz? Nie ma przy tym znaczenia, że zegar 24,576kHz nie jest odpowiedni dla 44.1kHz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie. Która masa jest cyfrowa a która analogowa. Albo inaczej. Do którego PINu muszę podłączyć masę I2S?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.