Skocz do zawartości
IGNORED

Arcam rDAC


55wBICEPSIE
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak rdac dobrze gra na usb to zaraz kable usb na aledrogo podrożeją i w opisach będzie piękny bas i namacalna średnica z delikatną górą :)

nie wiem czy on nie powstrzymuje się od parsknięcia śmiechem i tylko czeka na koniec filmu aby zrobić to za kamerą :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie jakieś doświadczenia z tym zasilaczem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Mam chęć przetestować nim alternatywne zasilanie rDAC'a. Z parametrów wynika, że można by nim sporo "zabawek" potestować :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie macie jakieś doświadczenia z tym zasilaczem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Mam chęć przetestować nim alternatywne zasilanie rDAC'a. Z parametrów wynika, że można by nim sporo "zabawek" potestować :)

 

Używam takiego w pracy lecz do zasilania prototypów itp. typowy zasilacz warsztatowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ma posłużyć do testu. Jakoś w systemie audio na stałe to go nie widzę. Szeroki zakres to może pozasilać sporo testowanych "pajakow" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeroki to i może ale jeżeli chcesz zasilać testowo różne układy to rozglądnij się za symetrycznym +/- 15V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągle myśle jak zastosować ten zacny przetwornik do swojego samochodu.Problem leży tylko w zasilaniu może wie ktoś czym to zasilić z akumulatorowych 12v.

Sygnał optyczny z radyjka jako transportu to żaden problem, a widziałem już Ipada w roli odtważacza więc i po usb można.

Wiem że to nie jest forum o Car Audio ale ja osobiście podchodze do tych kwesti bardzo uniwersalnie i interesuje mnie kino, stereo, słuchawki i car audio, wszystkie te dziedziny łączy jedno pudełeczko RDAC.Pomyśli ktoś po co się silić na daca w aucie, dla mnie ma to odgomną zaletę sygnał do wzmacniacza poleci markowym, krótkim interkonektem zamiast 5 metrowego średniaka.

Można użyć oczywiście typowy dac samochodowy ale osobiście uważam że są one byle jakie, a te mające odpowiedni poziom są nieproporcjonalnie drogie.Wadą rozwiązania z RDAC był by brak korekcji czasowej i innych ustawień sceny dzwiękowej wobec kierowcy.Myśle że w systemie pasywnym z dobrym wzmacniaczem i bardzo dobrymi głośnikami z przodu użycie RDAC dało by oszałamiający efekt za stosunkowo małą kase.Tylko te zasilanie RDAC ma ktoś jakić pomysł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup V-DACa MF. Równie dobry jak ktoś nie potrzebuje USB 24/96, a ma zasilanie na 12V DC - nic nie trzeba przerabiać. I kosztuje mniej, bo 1000zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągle myśle jak zastosować ten zacny przetwornik do swojego samochodu.Problem leży tylko w zasilaniu może wie ktoś czym to zasilić z akumulatorowych 12v.

Sygnał optyczny z radyjka jako transportu to żaden problem, a widziałem już Ipada w roli odtważacza więc i po usb można.

Wiem że to nie jest forum o Car Audio ale ja osobiście podchodze do tych kwesti bardzo uniwersalnie i interesuje mnie kino, stereo, słuchawki i car audio, wszystkie te dziedziny łączy jedno pudełeczko RDAC.Pomyśli ktoś po co się silić na daca w aucie, dla mnie ma to odgomną zaletę sygnał do wzmacniacza poleci markowym, krótkim interkonektem zamiast 5 metrowego średniaka.

Można użyć oczywiście typowy dac samochodowy ale osobiście uważam że są one byle jakie, a te mające odpowiedni poziom są nieproporcjonalnie drogie.Wadą rozwiązania z RDAC był by brak korekcji czasowej i innych ustawień sceny dzwiękowej wobec kierowcy.Myśle że w systemie pasywnym z dobrym wzmacniaczem i bardzo dobrymi głośnikami z przodu użycie RDAC dało by oszałamiający efekt za stosunkowo małą kase.Tylko te zasilanie RDAC ma ktoś jakić pomysł?

 

A jako źródło można squeezeboxa, niestety wyjścia w wielu sprzętach samochodowych mogą nie dać satysfakcji. I do tego monobloki jakieś dobre bez żadnych regulacji... druty z prądem... do tego zostaje problem regulacji głośności

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prośbę kieruję do osób posiadających Acram rDac lub inne przetworniki oparte na TAS1020B.

Aktualnie próbuję zbudować konwerter USB->I2S->DAC w oparciu o TAS1020B pracujący w trybie asynchronicznym.

Dlatego szukam wszelkich informacji na temat pracy USB w trybie asynchronicznym. Jedną z takich informacji

są deskryptory urządzenia opisujące jego funkcje i możliwości w systemie Windows. Każde urządzenie podłączane po

USB posiada zestaw własnych descryptorów.

 

Do odczytania deskryptora z systemu Windows można użyć programu

Descriptor Dumper do pobrania ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Opis programu na stronie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Program jest w pełni darmowy i legalny, nie wymaga instalowania, nie grzebie po rejestrach, nie ma wpływu na działania urządzeń USB.

 

Będę bardzo wdzięczny za przesłanie tak odczytanych plików na [email protected] lub PW

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaliśmy rDAC'a z cpdro2 który siedzi w lektorze, potem przez USB z kompa i potem przez usb do przejściówki RonitT usb>spdif 24bit/96khz z osobnym zasilaczem

 

z cdpro2 najelpiej,

 

przez USB na krótkim i długim i ekranowanym kablu kicha, nawet najlepsze pliki jakie mieliśmy, dźwiek sterylny cyfrowy, płaski,

 

natomiast z przejściówką oczy nam się otworzyły, niektóre pliki kiepsko ale niektóre aż dziw bierze.. a zwykły foobar był nie wustawiony jakoś tam specjalnie, bez aiso czy coś..

 

wniosek to USB to kicha ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaliśmy rDAC'a z cpdro2 który siedzi w lektorze, potem przez USB z kompa i potem przez usb do przejściówki RonitT usb>spdif 24bit/96khz z osobnym zasilaczem

 

z cdpro2 najelpiej,

 

przez USB na krótkim i długim i ekranowanym kablu kicha, nawet najlepsze pliki jakie mieliśmy, dźwiek sterylny cyfrowy, płaski,

 

natomiast z przejściówką oczy nam się otworzyły, niektóre pliki kiepsko ale niektóre aż dziw bierze.. a zwykły foobar był nie wustawiony jakoś tam specjalnie, bez aiso czy coś..

 

wniosek to USB to kicha ;)

 

Oczywiście :

mam r-dac : ale tylko do kompa na słuchaffffki i napędu vintage. Do lektora IV ancient audio się nie umywa (przepaść), ale jest milutki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz o tym ze LEktor jako transport to przepaść między tym vintage transport?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Matthew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz o tym ze LEktor jako transport to przepaść między tym vintage transport?

 

takiego porównania nie robiłem- chodziło tylko o dac-ki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, przełączaliśmy między Lektorem a LEktorem + rDAC i zdania były podzielone ;)

rDAC nie odbiega mocno a w pewnych aspektach jak płynność i gładkość jest lepszy natomiast bas gorszy, to jego wada i ile można tak powiedzieć bo gra bardzo spójnie z resztą, po prostu tego się słucha. Cyfrowy kabel spdif istotny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r-dac (jak dla mnie) ma głębszy bas, ale o nieporównanie gorszej kontroli. Scena- tu przewaga LektoraIV jest niepodważalna.

r-dac daje płaską scenę (porównanie). Ale mówimy o zabawkach z baaaaardzo różnych pułapów cenowych!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie np porownanie nad 545 cd a ten rdac bassowo 2 klasy lepszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez anxion

JVC x5500 | Screen 120' Duronic | AVR Marantz 7012 | Media Players - Apple TV 4K - Zidoo Box z10 + HP 24TB server RAID 10 | Monitor Audio RX 7.1.2 | Sub REL 328 - Stereo - Naim XS + Arcam rPlay +Usher Dancer Mini.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom, którzy odpowiedzieli na moją prośbę dotyczącą odczytania deskryptora USB.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co zabrzmi lepiej Asus xonar STX + Ultrasone pro 2900 czy Arcam r dac + Project Heed Box SE II+ Ultrasone pro 2900

Mam dylemat czy warto zamienić Xonara na arcama

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do pytania odnośnie modułu rWave. Ma się pojawić w sprzedaży za ok 3 tyg. Cena nie znana. Info dostałem od dystrybutora Arcama na Polskę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom, którzy odpowiedzieli na moją prośbę dotyczącą odczytania deskryptora USB.

 

Pozdrawiam

JarekC

 

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony pozytywnymi opiniami na temat rDAC'a postanowiłem przetestować go u siebie. Wygrzewał się równe trzy doby przed odsłuchem, równolegle z Atollem DAC100, który wziąłem do porównania. Założenie było proste - notebook -> ASIO4ALL -> połączenie USB bezpośrednio do DACa. Efekt - słabizna aż boli. Brak kontroli nad basem, ograniczone dolne pasmo, dźwięk płaski i plastikowy, dziwna tendencja do podkreślania niektórych detali w górnych rejestrach, prowadząca do utraty homogeniczności brzmienia. Atoll za niewiele większą cenę zagrał od niego wyraźnie lepiej, prezentując bardziej spójne, muzykalnie brzmienie, ewidentnie lepszą kontrolę i pasmo w dolnych rejestrach, choć dźwięk był wciąż odczuwalnie gorszej klasy niż z mojego CD CEC'a TL51XR, dużo przyjemniej się słuchało Atolla niż Arcama. Poważnie zastanawiałem się nad pozostawieniem u siebie Atolla, uznając że na dzień dzisiejszy z komputera niewiele więcej wycisnę, ale...

 

...odczuwając pewien niedosyt i wątpliwości dotyczące możliwości odtwarzania muzyki z komputera, dzisiaj przywiozłem do odsłuchu przetwornik Moon DAC300 i...BINGO! Okazało się, że można uzyskać o wiele, wiele więcej, przy dokładnie takich samych założeniach (podłączenie USB komputer -> DAC). Zestaw zagrał znakomicie od pierwszego dźwięku, bez żadnego wygrzewania. Pięknie zrównoważone, analogowe brzmienie z detaliczną ale nie wyostrzoną górą, świetną przestrzenią, kompletną średnicą i w pełni kontrolowanym i nisko schodzącym dołem, aż się nie chce wyłączać muzyki. Zdaję sobie sprawę, że Moon to koszt ponad 2x większy niż Atoll i ok. 3x taki jak Arcam, ale moim zdaniem to naprawdę dobrze wydane pieniądze - ten DAC definitywnie zostaje u mnie. W końcu można słuchać muzyki z komputera bez godzenia się na kompromis jakościowy. Jestem potężnie zdziwiony jak wielka różnica jest między tymi przetwornikami, po Moon'ie wpięcie z powrotem w tor Atolla (który bez wątpliwości grał dla mnie lepiej niż Arcam) skończyło się totalną katastrofą - płaski, plastikowy dźwięk bez detaliczności i przestrzeni. Moon wydaje się mieć potencjał na granie dużo lepsze niż moje CD, skoro przy podłączeniu USB (ograniczonym do 16bit) zagrał na pewno nie gorzej, a w pewnych aspektach nawet lepiej, od bardzo pasującego mi CECa. Polecam wszystkim zarażonym koncepcją odtwarzania muzyki z plików wypróbowanie tego DACa, ja rozglądam się już za porządnym transportem cyfrowym (może Squeezebox albo odpowiednio zmodyfikowany pecet), który pozwoli mi w pełni wykorzystać możliwości tego przetwornika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony pozytywnymi opiniami na temat rDAC'a postanowiłem przetestować go u siebie. Wygrzewał się równe trzy doby przed odsłuchem, równolegle z Atollem DAC100, który wziąłem do porównania. Założenie było proste - notebook -> ASIO4ALL -> połączenie USB bezpośrednio do DACa. Efekt - słabizna aż boli. Brak kontroli nad basem, ograniczone dolne pasmo, dźwięk płaski i plastikowy, dziwna tendencja do podkreślania niektórych detali w górnych rejestrach, prowadząca do utraty homogeniczności brzmienia. Atoll za niewiele większą cenę zagrał od niego wyraźnie lepiej, prezentując bardziej spójne, muzykalnie brzmienie, ewidentnie lepszą kontrolę i pasmo w dolnych rejestrach, choć dźwięk był wciąż odczuwalnie gorszej klasy niż z mojego CD CEC'a TL51XR, dużo przyjemniej się słuchało Atolla niż Arcama. Poważnie zastanawiałem się nad pozostawieniem u siebie Atolla, uznając że na dzień dzisiejszy z komputera niewiele więcej wycisnę, ale...

 

 

Odnośnie r-dac potwierdzam (pisałem o tym wcześniej, więc nie jestem jedyny i żadne recenzje na to nie pomogą). Używam r-dac do słuchawek i tu brzmiał dostatecznie dobrze, bym go kupił. Po ok 10 dniach zauważam, że dźwięk traci spójność w sopranach i gęsto zaaranżowanych chórach.

Pamiętajmy jednak o prawie 4 krotnej różnicy w cenie z Moonem.

Ten ostatni jest na Sabre: opisy mówią o kłopotach z przeostrzonymi sybilantami w W4S i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) itp - podobno to immanentna cecha Sabre. Potwierdzasz to w odniesieniu do moona? Poza tym w specyfikacji jest mowa o zasilaniu 240V- jak to się ma do naszej sieci? U mnie jest 220-225V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie r-dac potwierdzam (pisałem o tym wcześniej, więc nie jestem jedyny i żadne recenzje na to nie pomogą). Używam r-dac do słuchawek i tu brzmiał dostatecznie dobrze, bym go kupił. Po ok 10 dniach zauważam, że dźwięk traci spójność w sopranach i gęsto zaaranżowanych chórach.

Pamiętajmy jednak o prawie 4 krotnej różnicy w cenie z Moonem.

Ten ostatni jest na Sabre: opisy mówią o kłopotach z przeostrzonymi sybilantami w W4S i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) itp - podobno to immanentna cecha Sabre. Potwierdzasz to w odniesieniu do moona? Poza tym w specyfikacji jest mowa o zasilaniu 240V- jak to się ma do naszej sieci? U mnie jest 220-225V.

 

Ale Moon nie jest na Sabre tylko na BB PCM1793, a akurat gładkość góry i płynność brzmienia są jego największymi atutami. Co do zasilania, to nie odnotowałem najmniejszych problemów, choć faktycznie specyfikacja mówi o 240V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim już wydacie tyle kasy na Dac-a posłuchajcie w końcu Styleaudio Carat Sapphire - wg. niemieckiego Audio to ta sama klasa co Moon, Benchmark...w ich teście zagrał najczyściej, najbardziej przestrzennie i tak neutralnie, że odchyłka w jedną czy drugą stronę spowodowałaby szkody w jego ponoć niesamowitym dźwięku...wiadomo że to tylko recenzja...ale na niemieckim forum hifi bardzo dobrze o nim piszą również.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Moon nie jest na Sabre tylko na BB PCM1793, a akurat gładkość góry i płynność brzmienia są jego największymi atutami. Co do zasilania, to nie odnotowałem najmniejszych problemów, choć faktycznie specyfikacja mówi o 240V.

Sorki- coś mi się źle przeczytało po nocy. A z zasilaniem- PS Audio Power Plant podnosi napięcie do 230-233V i dźwięk idzie odrobinę do góry. Ciekawe, jaki byłby efekt podniesienie napięcia zasilania w Moon-ie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.