Skocz do zawartości
IGNORED

Do wielbicieli muzyki BACHA


aleksandraU

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie jest tak - że wiemy o Bachu zbyt mało, żeby "mieć pewność" w jaki sposób postrzegał

kwestie wiary, lub czy miał "duszę mistyka" czy nie?

 

racja dlatego napisałem "Bardziej jestem skłonny wierzyć w przykładnego protestanta Bacha niż mistyka"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja dlatego napisałem "Bardziej jestem skłonny wierzyć w przykładnego protestanta Bacha niż mistyka"

 

Tylko że sam przecież doskonale wiesz - że barok to była bardzo wielobarwna epoka, że dogmaty kościelne

mieszały się z mistyką, hermetyzmem, fascynacją śmiercią i przemijaniem, a nawet modnymi wówczas nowymi nurtami

filozoficznymi (np. paralelizm Spinozy). Poza tekstem (sformalizowanym) kantat i przepiękną muzyką - nie mamy żadnych dodatkowych

komentarzy Bacha na tematy, do których komponował muzykę.. na tematy wiary i tego jak ją wówczas postrzegał i jak czuł.

Zresztą mistyka w tym okresie i obsesja na punkcie śmierci - to było coś nierozerwalnie związanego z ruchem reformacyjnym.

Wystarczy prześledzić motywy jakie dominują w sztuce (np. tej sakralnej) z tego okresu..

 

Sam ruch reformacyjny czy luteranizm w tym okresie nie był ideologicznie jednolity.. wiele koncepcji

się kształtowało/mieszało. Co więc znaczy "przykładny protestant Bach" i dlaczego masz pewność że to coś na pewno różnego

niż "mistyk Bach"? Może my odmiennie rozumiemy termin "mistyka"?

 

Nie wiem czy wiesz - ale kilku uznanych duchownych katolickich (dla odmiany).. to właśnie mistycy. Bo przecież jedno z drugim

kompletnie się nie wyklucza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie!

jestem tutaj nowy i natknąłem się na ten oto wątek na forum. Jestem mile zaskoczony że ktoś chce poznać muzykę klasyczną i to jeszcze zwłaszcza Bacha. Szacowałem kiedyś na podstawie słuchalności PR II liczbe osób jakoś zainteresowany tzw. klasyką, i nawet na tak duże miasto jak Warszawa liczba była mizerna. Tak więc jestem naprawde mile zaskoczony. Co więcej wątek się wciąż rozwija...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że mimo tego iż u Bacha rzeczywiście partie sopranowe śpiewały chłopcy (a właściwie młodzieńcy) to były to zupełnie inne głosy.

 

Olu u Bacha i generalnie w Baroku "chór" nie oznaczał tylko kilkunastu śpiewaków i więcej. Bach do wykonywania swojej muzyki używał 4 lub 8 osobowego zespołu wokalnego. Partie sopranowe śpiewali młodzieńcy mający 17 a nawet 20 lat (mutacja wtedy następowała później). To zupełnie co innego niż dzisiejsi 12/13- latkowie. Altem już śpiewali młodzi mężczyźni po mutacji. Nie da się dzisiaj odtworzyć "chóru" Bachowskiego więc lepiej aby śpiewały kobiety niż niedojżali mentalnie chłopcy.

Mi jakiś czas temu bachofil tłumaczył, że do Bacha obsada powinna być po 2-3 osoby na głos. To trochę nie zgadza się z zespołem 4roosobowym. Ogólnie ten człowiek był bardzo uczulony na wykonania zespołu solistów. Chór, to chór.

 

 

A no i proszę bardzo, nie schodźcie na religię i filozofię Bacha, to jest bez sensu i tyle. Muzyka to muzyka.

Wiemy, że Bachowi płacono za jego pracę. Koniec. Cała reszta to science fiction.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i proszę bardzo, nie schodźcie na religię i filozofię Bacha, to jest bez sensu i tyle. Muzyka to muzyka.

Wiemy, że Bachowi płacono za jego pracę. Koniec. Cała reszta to science fiction.

Twoje Kolego stwierdzenie TO jest właśnie - nawet nie s-f a fantasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakiś czas temu bachofil tłumaczył, że do Bacha obsada powinna być po 2-3 osoby na głos. To trochę nie zgadza się z zespołem 4roosobowym. Ogólnie ten człowiek był bardzo uczulony na wykonania zespołu solistów. Chór, to chór.

 

 

 

To niestety źle Ci bachofil tłumaczył. Polecam lekturę książki Andrew Parrota The Essential Bach Choir oraz Johna Butt'a Music education and the art of performance in the German baroque.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje Kolego stwierdzenie TO jest właśnie - nawet nie s-f a fantasy.

Rozumiesz, co chciałem przekazać?

Nie wiemy, co tam Bach miał w głowie, wiemy tylko, co zostało na papierze. Reszta to domysły. Drażnią mnie wszelacy prowadzący koncerty rozprawiający o Bachu - teologu, mistyku i coś tam jeszcze. A jak już prowadzący koncert ma koloratkę, to mam w oczach chęć mordu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety źle Ci bachofil tłumaczył. Polecam lekturę książki Andrew Parrota The Essential Bach Choir oraz Johna Butt'a Music education and the art of performance in the German baroque.

może ja się nie znam, ale równie dobrze można powiedzieć, że Bacha powinni śpiewać tylko gorsi (tańsi) śpiewacy i repertuaru powinni się uczyć na kolanie przed koncertem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ja się nie znam, ale równie dobrze można powiedzieć, że Bacha powinni śpiewać tylko gorsi (tańsi) śpiewacy i repertuaru powinni się uczyć na kolanie przed koncertem.

 

 

A co Cię skłania do takiej konkluzji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz, co chciałem przekazać?

Nie wiemy, co tam Bach miał w głowie, wiemy tylko, co zostało na papierze. Reszta to domysły. Drażnią mnie wszelacy prowadzący koncerty rozprawiający o Bachu - teologu, mistyku i coś tam jeszcze. A jak już prowadzący koncert ma koloratkę, to mam w oczach chęć mordu.

 

No właśnie nie wiem- jak piszesz że Bach pisał za kasę i dla kasy, to trudno się z tym zgodzić bo był osobą głęboko wierząca- to nie wymaga dalszego udowadniania.

W tym kontekście przypisywanie obecnych tryndów, modeli zachowań i motywacji ludziom tamtej epoki jest quasi S-F. Mi tam przeszkadzają wszyscy kaznodzieje w sutannach i bez- a tych ostatnich jest zdecydowanie więcej. A jeśli kto wyznaje antyklerykalizm to hmmmm każdy ma jakąś religię

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyznaję antyklerykalizm, jeżeli ksiądzu mówi o twórczości Bacha.

wyznaję antymatematycyzm, jeśli matematyk mówi o twórczości Bacha.

wyznaję antyteologizm, jeśli teolog mówi o twórczości Bacha.

wyznaję antymistycyzm, jeśli mistyk mówi o twórczości Bacha.

 

 

Tu nie chodzi o to, że robił dla kasy. Tu chodzi o to, że nie wiemy i dajmy sobie siana.

 

 

>Patrick F

oryginalne dzieła Bacha wykonywane były w słabych warunkach, Bach nie wydawał na najlepszych wykonawców i tylu, ilu by chciał.

Ale ja się nie znam.

 

Niestety znajomego bachofila ściągnąć mi się tutaj nie udało. Dość brzydko wypowiedział się o ortodoksji i "miłości do swojej miłości do Bacha".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety znajomego bachofila ściągnąć mi się tutaj nie udało. Dość brzydko wypowiedział się o ortodoksji i "miłości do swojej miłości do Bacha".

 

Rozumiem, że Ty sam nie wiesz a Twój kolega "bachofil" jak brakuje argumentów zżyma się na fakty historyczne i daje nura w furkę pt. ortodoksja.

 

To tak dla Twojej wiadomości. Bach nie pisał dla nieistniejących wykonawców a wręcz przeciwnie pisał dla konkretnych osób i ich możliwości (za przykład może posłużyć choćby Gotfried Reiche). To, że skarżył się, iż ma zbyt mało wykonawców to fakt, należy jednak pamiętać jaką strukturę posiadała szkoła św. Tomasza i jakie obowiązki należały do poszczególnych chórów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Z kanonu to oczywista koncerty brandenburskie. Ja lubię nieśmiertelne wykonanie Musica Antiqua Koln.

pozdrowienia

 

Właśnie to wykonanie, R. Goebel i jego MAK wygrała w słuchaniu w ciemno, bardzo polecam tę audycję, choć rzadko nadawana w kochanej dwójeczce ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

(gdzie ja bym dziś muzycznie się odnalazł bez dwójki????) Dwójko, obyś zawsze istniała!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to wykonanie, R. Goebel i jego MAK wygrała w słuchaniu w ciemno, bardzo polecam tę audycję, choć rzadko nadawana w kochanej dwójeczce ;-)

Tak, ale tylko dzięki genialnej grze Andreasa Steiera w piątym koncercie, natomiast do galopady w trzecim nie mogę się przekonać.

 

Podzielam zdanie kolego broya co do dwójki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Okazja dla wielbicieli Bacha. Niedziela 27 marca Ratusz Staromiejski w Toruniu - Alina Ratkowska zagra Wariacje goldbergowskie i... Wariacje oraz Polonezy Goldberga. Za swoje nagranie Wariacji dostała w tym roku dwie nominacje do Fryderyków. WSTĘP WOLNY :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazja jest tez Pasja Sw. Jana 17 kwietnia w gdańskiej Filharmonii, zagrane przez Barokową Orkiestrę Elbipolis Hamburg Schleswig-Holstein, Festival Choir, Rolf Beck jako dyrygent. Okazja tym wieksza ze bilety kosztuja do 35 zł, dzień później ci sami muzycy zagrają to samo w Warszawie, tyle że bilety już do 200 złotych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz, co chciałem przekazać?

Nie wiemy, co tam Bach miał w głowie, wiemy tylko, co zostało na papierze. Reszta to domysły. Drażnią mnie wszelacy prowadzący koncerty rozprawiający o Bachu - teologu, mistyku i coś tam jeszcze. A jak już prowadzący koncert ma koloratkę, to mam w oczach chęć mordu.

 

Przepraszam za późną odpowiedź, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą - mi się wydaje, że oprócz geniuszu muzycznego Bach miał w głowie mniej więcej to samo, co inni żyjący w jego czasach ludzie o podobnej pozycji społecznej. Barok był jedną z okrutniejszych epok w dziejach i zarazem początkiem okresu, kiedy ludzie zaczynali sądzić, że mogą zmienić otaczający świat; wtedy poniekąd każdy był mistykiem i teologiem - nie było jeszcze psychoterapii i leków, które pozwoliłyby poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością. Np. Newton interesował się głównie Biblią, a to co przyniosło mu sławę było robione niejako przy okazji, podobnie prawdopodobnie postrzegali świat inni wielcy ludzie żyjący w czasach baroku. Drugą sprawą było to, że patrzący na świat inaczej kończyli wtedy marnie, jak choćby polski Kazimierz Łyszczyński - oddziaływanie otaczającej rzeczywistości na umysły żyjących wtedy ludzi można wg mnie porównać ze współczesnym "praniem mózgów".

A co do koloratki prowadzącego - niech ma i dziesięć, byleby mówił z sensem.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już prowadzący koncert ma koloratkę, to mam w oczach chęć mordu.

No proszę, szczere wyznanie do czego prowadzi aktywność

w wątku "Czym jest kościół katolicki".

 

meloman62... nie łudźmy się, ty z tego wniosków nie wyciągniesz:

Twojego kolegę przynajmniej stać było na szczerość.

 

Drażnią mnie wszelacy prowadzący koncerty rozprawiający o Bachu - teologu, mistyku i coś tam jeszcze.

Tak, drażni cię prawda po prostu. Bach był "teologiem, mistykiem". Przy niektórych kompozytorach (też Skriabin, Bruckner, Messiaen) pomijanie tego aspektu jest właśnie kompletnym rozminięciem się z intencjami twórcy.

Intencjami- jak to u wielkich twórców- zrealizowanymi, i będącymi integralną częścią rzeczywistości ich dzieła. Ale dla niektórych własna pryszczata nienawiść antyreligijna jest ważniejsza od prawdy i od muzyki.

 

każdy był mistykiem i teologiem - nie było jeszcze psychoterapii i leków, które pozwoliłyby poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością.

Pozdrawiam

"Pozdrawiam" czy "uzdrawiam" miało być...

meloman62 gdyby żył w czasach Bacha to by mu psychotropy wmolestował.

 

Ty meloman, a nie prościej byłoby Janowi Sebastianowi lobotomię zaaplikować- nie było by tej całej niezręcznej sytuacji z jakąś durną mistyką i teologią.

 

LOL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, szczere wyznanie do czego prowadzi aktywność

w wątku "Czym jest kościół katolicki".

 

meloman62... nie łudźmy się, ty z tego wniosków nie wyciągniesz:

(...)

meloman62 gdyby żył w czasach Bacha to by mu psychotropy wmolestował.

Ty meloman, a nie prościej byłoby Janowi Sebastianowi lobotomię zaaplikować- nie było by tej całej niezręcznej sytuacji z jakąś durną mistyką i teologią.

 

LOL

 

Przeczytaj proszę mój wpis ze zrozumieniem, bo mam wrażenie, że nic do ciebie nie dotarło.

Proponuję też lekturę utworów literackich i pamiętników z tamtych czasów - może kiedy zgłębisz temat, będzie łatwiej się z tobą dogadać.

NB wydaje mi się, że żadnego z teologów ani mistyków nie czytałeś, a o teologii wypowiadasz się na podstawie cudzych poglądów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się meloman62. Mistyka i teologia muzyczna nie wymaga do zrozumienia lektury Jana od Krzyża czy Tomasza z Akwinu. Jest mistyką, jest teologią ale inną- muzyczną, przemawiającą m.in. językiem symboli muzycznych. Bardzo ciekawie tą specyficzną symbolikę opisuje Zawarski, też Schweitzer.

 

Twoje wywody podchody nt. psychotyczności ludzi baroku są kuriozalne. Są płaską wulgarną próbą odebrania dorobkowi tej epoki, dorobkowi Bacha, autonomii ich wartości religijnych. Sugerujesz, dość beszczelnie, że gdyby może mieli "psychoterapie, leki" to by się tym Bogiem nie zajmowali.

 

Więc się tak nie napuszaj, bo głupoty sadzisz. Lekarzu lecz się sam. Z własnych uprzedzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wywody podchody nt. psychotyczności ludzi baroku są kuriozalne. Są płaską wulgarną próbą odebrania dorobkowi tej epoki, dorobkowi Bacha, autonomii ich wartości religijnych. Sugerujesz, dość beszczelnie, że gdyby może mieli "psychoterapie, leki" to by się tym Bogiem nie zajmowali.

 

Wskaż proszę, gdzie zarzucam Bachowi czy komukolwiek żyjącemu w jego czasach psychozę albo chociażby zaburzenia osobowości oraz ową próbę odebrania "autonomii wartości religijnych", cokolwiek to oznacza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bach nie dostal posady w Lubece u Buxtehudego choc przyszedl pieszo do niego 400 km. Podobno gral mu ten kawalek. Warunkiem dostania pracy mial byc slub z corka organisty i 20-letni Bach mial jakies opory. A moze slabo gral? Majac 400 km w nogach i moze jakies pecherze trudno jest przebierac nogami. Richter mial szczescie, nawet ma pomocnika, ktory mu kreci galkami.

Jak na to patrze - niektorzy gitarzysci probuja imponowac gitarami z dwoma gryfami, Jimmy Page na przyklad. Holdys to nawet mial trzygryfowa. A tu prosze, 4 klawiatury manualne i jedna nozna. Nic dziwnego, ze Richter nawet nie mial czasu usmiechnac sie do kamery taki musial byc caly czas skupiony. Fatalna akustyka i wszystko sie zlewa ale i tak wrazenie jest ;)

 

 

 

 

 

pzdrw

 

såså

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bach nie dostal posady w Lubece u Buxtehudego choc przyszedl pieszo do niego 400 km. Podobno gral mu ten kawalek. Warunkiem dostania pracy mial byc slub z corka organisty i 20-letni Bach mial jakies opory.

 

Nie pomyliłeś przypadkiem Bacha z Handlem? To Handel "wystraszył się" ślubu z córką Buxtehudego.

 

Poza tym Bach nie szukał u Buxtehudego posady. Miał już takową w Arnstadt i ledwo wyprosił miesiąc urlopu na wyjazd (który i tak przedłużył trzykrotnie). Mógłbyś zdradzić skąd informacja że Bach grał Buxtehudemu toccatę i fugę d-moll? Z tego co mi wiadomo najbardziej szczegółowe biografie Bacha podają jedynie, że nie wiadomo nawet czy Bach uczył się przez ten czas u Buxtehude'go, czy jedynie go słuchał. Nie zachowały się żadne przekazy, relacje ani dokumenty z ówczesnego 3-miesięcznego pobytu Bacha w Lubece...

 

Właśnie a'propos Buxtehude. Polecam tę przewspaniałą płytę

 

3760014190476.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliłeś przypadkiem Bacha z Handlem? To Handel "wystraszył się" ślubu z córką Buxtehudego.

 

Poza tym Bach nie szukał u Buxtehudego posady. Miał już takową w Arnstadt i ledwo wyprosił miesiąc urlopu na wyjazd (który i tak przedłużył trzykrotnie). Mógłbyś zdradzić skąd informacja że Bach grał Buxtehudemu toccatę i fugę d-moll? Z tego co mi wiadomo najbardziej szczegółowe biografie Bacha podają jedynie, że nie wiadomo nawet czy Bach uczył się przez ten czas u Buxtehude'go, czy jedynie go słuchał. Nie zachowały się żadne przekazy, relacje ani dokumenty z ówczesnego 3-miesięcznego pobytu Bacha w Lubece...

 

Właśnie a'propos Buxtehude. Polecam tę przewspaniałą płytę

 

3760014190476.jpg

 

 

mialem tylko jedna biografie Bacha stad latwo sprawdzic - E. Zavarský J.S. Bach, Kraków 1973

co do pomylki z Handlem - moze on mial kilka corek lub jedna brzydka ;)? zrodlo tej informacja zas moge podac:

Bach wanted to become amanuensis (assistant and successor) to Buxtehude, but did not want to marry his daughter, which apparently was a condition for his appontment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pzdrw

 

 

såså

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bach wanted to become amanuensis (assistant and successor) to Buxtehude, but did not want to marry his daughter, which apparently was a condition for his appontment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W sumie to mało istotny drobiazg, ale w wikipedii zdarzają się często przekłamania czy nadinterpretacje. Może to jedna z nich? ;-) Mam solidne opracowanie Christopha Wolffa i biografię

Bacha autorstwa Schweitzera. Nigdzie nie ma słowa o tym, że Bach nie chciał się żenić z córką Buxtehudego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam,

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w książce "Dietrich Buxtehude" Kerala J. Snyder na 147 str pisze o Bachu:

"Gdyby jednak był zainteresowany wyłącznie otrzymaniem pracy, mógł wrócić do domu tak szybko, jak Handel i Mattheson, gdy dowiedzieli się o warunku małżeństwa. [...] Bach mógł być wówczas zaręczony z Marią Barbarą."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, pomyliłem Schütza z Biberem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie o mistykę sonat Bacha nadal aktualne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.