Skocz do zawartości
IGNORED

DIY na AudioShow


Redaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Bez obrazy dla konstruktora, ale 86dB, to zwyczajne marketowe brzmienie, na pewno ograniczało potencjał reszty systemu i co tu dalej prawić.

 

Nie podzielam takich opinii. To kwestia dopasowania systemu. Przy dobrym dopasowaniu i przy mniejszej efektywności kolumn też będzie dobrze grało, a słuchający nie zorientują się że to kolumny o niskiej efektywności. No ale w takim przypadku wzmacniacz musi być szybki i mieć duży zapas prądowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Nie podzielam takich opinii. To kwestia dopasowania systemu. Przy dobrym dopasowaniu i przy mniejszej efektywności kolumn też będzie dobrze grało, a słuchający nie zorientują się że to kolumny o niskiej efektywności. No ale w takim przypadku wzmacniacz musi być szybki i mieć duży zapas prądowy.

 

Otóż to, przecież wiele świetnych kolumn jest trudnych do napędzenia. Słaba lampka i łatwe kolumny, to tylko jedna z dróg. Ja nią będę podążał, ale to kwestia moich upodobań, trzeba pamiętać o innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze dwa grosze w sprawie kolumn które grały. Widziałem że obok stały inne większe tego samego autora, ze wstęgami. Odniosłem subiektywne wrażenie że w tych mniejszych autor starał się nagiąć brzmienie kopułki do wstęgi i stąd - przynajmniej u mnie - powstało wrażenie wycofania góry. Ale nie wiem czy tak było, tych większych nie słyszałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Dodam jeszcze dwa grosze w sprawie kolumn które grały. Widziałem że obok stały inne większe tego samego autora, ze wstęgami. Odniosłem subiektywne wrażenie że w tych mniejszych autor starał się nagiąć brzmienie kopułki do wstęgi i stąd - przynajmniej u mnie - powstało wrażenie wycofania góry. Ale nie wiem czy tak było, tych większych nie słyszałem.

 

Wstęgi były Ricka, a te które grały - Jarokara. Mi góry wydawało się za dużo, przynajmniej z OTL-em.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie- forum to miejsce publiczne, niech was nie zwiedzie to , że piszecie w zaciszu domowym i chyba nie muszę oczywistych rzeczy teraz przypominać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to wyjaśnia - rozmawiałem z Jarokarem w Hanendzie i tam zrozumiałem że obydwie konstrukcje są jego - ale było głośno i pewnie źle usłyszałem. Niezależnie od tego - wrażenie lekko wycofanej góry było obecne. Ale oczywiście przyczyną nie musiały być kolumny, mógł to być wzmacniacz czy źródełko, czy w końcu kabelki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam takich opinii. To kwestia dopasowania systemu. Przy dobrym dopasowaniu i przy mniejszej efektywności kolumn też będzie dobrze grało, a słuchający nie zorientują się że to kolumny o niskiej efektywności. No ale w takim przypadku wzmacniacz musi być szybki i mieć duży zapas prądowy.

Zapomniałem to dopisać;0), tak do takich kolumn za słaba lampka, jedne z moich kolumn mają 89dB i dopiero 35Wat lampka dała radę, czyli jak wszyscy wiedzą,.... że system był źle skonfigurowany, to poco tyle nieprzyjemnych wpisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że system był źle skonfigurowany

 

To żeś chyba źle skonfigurowanego systemu nie słyszał...

 

Mieli na dopasowanie parę godzin - jak na tak krótki czas to i tak zaskakująco dobrze wyszło.

W normalnych warunkach dobre dopasowanie trwa kilka dni i nie obywa się bez zmian w elektronice - a przecież w Sobieskim ani warunków, ani czasu na dymienie lutownicami nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

To żeś chyba źle skonfigurowanego systemu nie słyszał...

 

Mieli na dopasowanie parę godzin - jak na tak krótki czas to i tak zaskakująco dobrze wyszło.

W normalnych warunkach dobre dopasowanie trwa kilka dni i nie obywa się bez zmian w elektronice - a przecież w Sobieskim ani warunków, ani czasu na dymienie lutownicami nie było.

 

Mówicie o dwóch różnych rzeczach. Lampa Gzdacza była za słaba (18w) i w związku z tym nie grała. Wzmacniacze które grały, były mocne. Jeśli czytają nas konstruktorzy, to może niech podadzą parametry. O ile się nie mylę, to OTL na diabłach, ma 60w, czyli sporo jak na lampę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podzielam takich opinii. To kwestia dopasowania systemu. Przy dobrym dopasowaniu i przy mniejszej efektywności kolumn też będzie dobrze grało, a słuchający nie zorientują się że to kolumny o niskiej efektywności. No ale w takim przypadku wzmacniacz musi być szybki i mieć duży zapas prądowy.

miałem cytować wpis Paltona dot. tegoż samego zagadnienia ale Tobie nie napiszę - "... do szkoły" nie mniej nie podzielam opinii

wytrawni słuchający zawsze poznają głośniki małej efektywności, elektroniczne nowinki nic tu nie nadrobią, muzyka z prądu jest i tak zadaniem ponad ludzkie siły

ten link od Zygmunta trzeba otwierać do skutku, aż się zrozumie (choć o głośnikach nic tam nie ma)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

mój sposób na granie to wysoko efektywne 2 way i SE na lampie prądowej średniej mocy pędzonej z wysokiego napięcia małym prądem

 

Dlaczego pomimo fazy powolnego startu i rozgrzewania lamp (trwa to 3 minuty) - ten wzmak nie "gra" zadowalająco już od momentu załączenia pełnego anodowego, lecz dopiero

10 minut później ? Co to za zjawisko fizyczne ? Czy to jest jakiś punkt pracy który można gdzieś inaczej ustawić ?

lampy stabilizują się po jednej, dwóch i więcej godzinach, a stare i po sześciu

bo to Panie Zygmuncie Żyje! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytrawni słuchający zawsze poznają głośniki małej efektywności,

 

Ja też takie głośniki (a właściwie kolumny) zazwyczaj bez większego trudu rozpoznaję. Ale zauważ że nie o samych głośnikach pisałem, ale o całym zgranym systemie, a to "drobna" różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję bezstronny odsłuch najlepszych urządzeń lampowych. Chętnie zapewnię do porównań ciekawe urządzenia i odpowiednie lokum. System powinien być złożony kilka miesięcy wcześnie j i w pełni zgrany.

O doborze kolumn pisałem już długi czas temu. Jest to bardzo trudny element i warto przynajmniej je użyć gotowe. Chyba że Akkusa, Akustyka czy RLS uznać za DIY. Można z nich skorzystać, nie są bardzo drogie a stanowią świetną alternatywę dla kosztownych zabawek. Jedyne czego nie podłączę to OTLa (bez obrazy) bo boję się o kolumny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Ja proponuję bezstronny odsłuch najlepszych urządzeń lampowych. Chętnie zapewnię do porównań ciekawe urządzenia i odpowiednie lokum. System powinien być złożony kilka miesięcy wcześnie j i w pełni zgrany.

O doborze kolumn pisałem już długi czas temu. Jest to bardzo trudny element i warto przynajmniej je użyć gotowe. Chyba że Akkusa, Akustyka czy RLS uznać za DIY. Można z nich skorzystać, nie są bardzo drogie a stanowią świetną alternatywę dla kosztownych zabawek. Jedyne czego nie podłączę to OTLa (bez obrazy) bo boję się o kolumny :)

 

Ok. i to jest fajna inicjatywa. Pozostaje oczywiście kwestia pomieszczenia, o tym trzeba pamiętać. Wychuchany system wrzucony do Sobieskiego może polec...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę przycisnąć kogo trzeba i wystrugamy Wam takie ustroje, że nawet w kiblu zagra :)

Wymogiem jest zaczęcie przygotowań z pół roku wcześniej i zarezerwowanie pomieszczenia (przyciśnijcie Adasia, chyba ma na to jakiś wpływ). Może da się je pomierzyć wcześniej aby przygotować przynajmniej pułapki basowe.

 

Pisałem już, że dzielę sprzęt na 2 kategorie.

 

1. gra

2. nie gra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się propozycja Szymona. Prawdę mówiąc wcześniej nawet myślałem żeby zrobić to u mnie lub po drugiej stronie Wwy, w KAiM - bo to dla wielu osób bliżej, ale u mnie pomieszczenie audio jeszcze nie jest gotowe, a klubowicze KAiM, mimo że tu piszą - nie kwapią się do takiej oferty. O ile dobrze pamiętam to Szymon przebywa w okolicach Łodzi, więc lokalizacja też dość centralna.

 

Lampy lampami, ale przecież na forum powstało wiele ciekawych konstrukcji tranzystorowych, a w tym Ugoda - i tu chyba też warto takich konstruktorów zaangażować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeś chyba źle skonfigurowanego systemu nie słyszał...

 

Mieli na dopasowanie parę godzin - jak na tak krótki czas to i tak zaskakująco dobrze wyszło.

W normalnych warunkach dobre dopasowanie trwa kilka dni i nie obywa się bez zmian w elektronice - a przecież w Sobieskim ani warunków, ani czasu na dymienie lutownicami nie było.

Z tego co widać,... i czytając, nie wiem co napisać, aby nikogo nie obrazić, ja teraz słucham kolumn o skuteczności 98dB-102dB, przy driverach 118dB, 30watt, zależy od konfiguracji ,i przy impedancji 16 Ohm, czyli impedancja pozwala mi na duży spadek przy dużej głośności i a zatem, minimalnych zniekształceniach, bardzo dobre parametry osiągnąłem, stosując hybrydowy amp, o spadku impedancji nawet do 1,Ohm i minimalnych zniekształceniach.

 

Nagrywanie przez Cheski Records w kościele, a jakie zmyślne panele akustyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czaruj, im większa efektywność głośnika tym większa nierównomierność pasma, potem zwrotnica to gładzi i zostaje 10dB mniej, nic za darmo

ale i tak wolę to koślawe 100dB :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak

 

nie czaruj, im większa efektywność głośnika tym większa nierównomierność pasma, potem zwrotnica to gładzi i zostaje 10dB mniej, nic za darmo

ale i tak wolę to koślawe 100dB :)

Tak jak piszesz,... mi spadło ok,20dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem driverów (4590) na 118dB z aktywnym basem. Warto spróbować.

 

Azus - namawiam na deske z dwoma Eminence Beta 15 wzglednie Alpha 15 plus driver 1.4 BMS w falowodzie. Magia gwarantowana. Upoluj Benka i popedz wsio aktywnie. Nic lepszego nie znajdziesz i nie bedziesz sie musial pocic z obudowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Wy to lubicie grzebać :)) W pewnym wieku liczy się wygoda - mnie się już nie chce robić zwrotnic pasywnych - całe weekendy mam przez to do tyłu ;-)

A i ceny RLC odstraszaja. Kazda nawet budzetowa pasywka teraz kilkaset zl a z niskim podzialem to juz wogole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Z aktywnymi kolumnami jest ten problem, że ciężko zdobyć odpowiedni wielokanałowy wzmacniacz, który mógłby pracować z maksymalnym wzmocnieniem 10 - 20 razy. Nie wiadomo czemu nadal produkuje się wzmacniacze z czułością około 200mV mimo, że większość obecnych źródeł dźwięku daje na wyjściu 2Vsk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście teraz nie napędzam, aktywnie, ale następny system, nad którym pracuję,... będą basy poruszane aktywnie, w tym celu są wykonywane końcówki mocy monox2, mam nadzieję, że do końca roku będą w domu, szereg elektroniki jest w trakcie prac, moim celem jest nie tłumienie driverów, do skuteczności driverów basowych, tylko wręcz odwrotnie, tak aby jak najmniej ingerować w pasmo po wyżej 600Hz. i do tego celu najlepszym rozwiązaniem tak jak Jacek pisze, będzie Benek;0)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że Powersoft (producent najlepszych wzmacniaczy) umozliwi podlaczenie do systemu IPAL kilku glosnikow - dzieki temu projektant bedzie mial dowolnosc - jeden glosnik do wszystkich typow obudow (Virtual T/S), instalacja typu multi ale na dzisiejszy dzien dwie pietnastki Eminence na desce - niski Mms, dosc latwe zgranie z tuba, minimalne dudnienia i bulka na basie. Kiedy ma zejsc nisko to zejdzie. Zadnych BLH, tub basowych, Ripoli, lini transmisyjnych itp - prostota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Azus

Ciekawe, ale wcale nie takie proste w realizacji. ;-) No i ciężko o wysoką efektywność. Te na zdjęciu mają raptem 85 dB przy impedancji spadającej do 3 ohmów w najbardziej prądożernym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowy falowod - 30$, driver 70$, Eminence pewnie ze 100$ - 200$ to tyle kosztuje przecietny glosnik do plumkania. Panowie odwagi i do roboty!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.