Skocz do zawartości
IGNORED

Fascynacje jazzowe


Chicago
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu masakra. Wynton padł jak Janek Wiśniewski - widziałem jak spuścił głowę. Słyszę głównie w jej wokalu dużo z Sheili Jordan - królowa bopowego wokalu... ale Veronica jest z kosmosu, naprawdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale co by nie powiedzieć, to solo Wyntona zabija. Z drugiej strony, jego sola zawsze zabijały, więc jakiegoś wielkiego odkrycie nie ma, ale Veronica...??? Wielki potencjał! Oczywiście od razu słychać, że wykształcona wokalnie i na pewno po dobrych szkołach, ale wiadomo jak jest - talentu nic nie zastąpi, ale trzeba pracować, a po Veronice słychać, że dużo pracuje. Myślę, że zastąpi Sheilę Jordan, która szczęśliwie jest jeszcze wśród nas i szczęśliwie jest wciąż aktywna. Charlie Parker grał jej z tyłu domu koło śmietnika - znali się jak brat z siostrą. A skąd to wiem? Od Sheili Jordan - sama mi powiedziała, tak od siebie, ja się nie prosiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Chicago napisał:

Po prostu masakra. Wynton padł jak Janek Wiśniewski - widziałem jak spuścił głowę. Słyszę głównie w jej wokalu dużo z Sheili Jordan - królowa bopowego wokalu... ale Veronica jest z kosmosu, naprawdę.

Wynton na tym filmiku  po tej pięknej solówce rzeczywiście mocno wyeksploatowany. Brak formy fizycznej  czy po prostu zmęczenie?

Ja też odniosłem wrażenie, że Veronica choć medialnie może się podobać to nad perfekcją samego głosu jeszcze musi trochę popracować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piorasz napisał:

Ja też odniosłem wrażenie, że Veronica choć medialnie może się podobać to nad perfekcją samego głosu jeszcze musi trochę popracować. 

Sorry, ale ja tego nie powiedziałem ani w ten sposób nie myślałem. Nie znam się na wokalu, ale jak dla mnie, wszystko u Veroniki jest perfekcyjne i fantastyczne w kontekście wokalu, a jej 'scat' mnie zabił totalnie. A że Wynton spuścił głowę i był 'załamany', to bardziej chodziło mi o wrażenie pod jakim był, widząc i słysząc co wyśpiewuje i jak wyśpiewuje Veronica Swift. Jej ojciec, to Hod O'Brien - znany i uznany pianista jazzowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się chyba nie zrumieliśmy jeśli chodzi o Wyntona. Mnie chodzi o moment po jego solówce (około 3,52'). Napisałem, że to zmęczenie ale mogło być to również wzruszenie (po drugim dokładniejszym obejrzeniu).

Co do Veroniki to oczywiście też nie jestem znawcą i mogę się mylić ale brakuje mi trochę dojrzałości w jej śpiewie. Jest dobra i słychać wyraźnie duży potencjał ale jestem pewien, że za parę lat będzie dopiero perfekcyjna. Trudno też wymagać super perfekcji vokalu na live concercie, gdyż nawet najlepsi mają słabsze występy. 

Nie chcę, więc być źle odebrany, gdyż moja krytyka jest jak najbardziej pozytywna. Trzeba też wziąć pod uwagę, że posłuchałem zaledwie 2 utworów... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, piorasz napisał:

Co do Veroniki to oczywiście też nie jestem znawcą i mogę się mylić ale brakuje mi trochę dojrzałości w jej śpiewie

Jak tak, to tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... brakuje Ci, bo ją widzisz i zdajesz sobie sprawę, że jest młoda - ale tak w ciemno gdybyś usłyszał, to myślę, że ocena mogłaby być zupełnie inna. Ella Fitzgerald w wieku dojrzałym już nigdy nie zaśpiewała tak jak w wieku chociażby 26 lat, czyli w takim w jakim jest teraz Veronica Swift. Poza tym drogi Pioraszu, za darmo nagród Monk Competition nie dają - to nie Grammy. Sheila Jordan pomimo 90 lat na karku, dalej może zadziwić, ale nie przesadzajmy - w wokalu młodość jest kluczowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Chicago napisał:

brakuje Ci, bo ją widzisz i zdajesz sobie sprawę, że jest młoda - ale tak w ciemno gdybyś usłyszał, to myślę, że ocena mogłaby być zupełnie inna.

Być może tak jest jak piszesz. Całość muzyki na tym filmiku oceniam bardzo wysoko a do tej Panny (?) może jeszcze dorosnę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu sama królowa bopowej wokalistyki z lokalnym artystą Paulem Marinaro i chicagowskimi muzykami - 90 letnia Sheila Jordan w Showcase. Nie byłem na tym koncercie, ale byłem na dwóch innych w Green MIll i ten pierwszy z Bertoncinim, Harvey S i Drummondem był zjawiskowy - bezsprzecznie był to koncert, który zostaje w pamięci na całe życie. Opisałem to zjawiskowe wydarzenie w wątku. Co do imprezy w Showcase, to może jest to bez 'świateł i jupiterów', ale jakże szczere, prawdziwe i organiczne. Teksty wymyślane na poczekaniu śmieszą, bawią i zadziwiają. Na gitarze Mike Allemana - mówią, że zna na pamięć ponad 800 standardów - prominentna i ważna postać chicagowskiej sceny jazzowej.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, piorasz napisał:

My się chyba nie zrumieliśmy jeśli chodzi o Wyntona. Mnie chodzi o moment po jego solówce (około 3,52'). Napisałem, że to zmęczenie ale mogło być to również wzruszenie (po drugim dokładniejszym obejrzeniu).

Co do Veroniki to oczywiście też nie jestem znawcą i mogę się mylić ale brakuje mi trochę dojrzałości w jej śpiewie. Jest dobra i słychać wyraźnie duży potencjał ale jestem pewien, że za parę lat będzie dopiero perfekcyjna. Trudno też wymagać super perfekcji vokalu na live concercie, gdyż nawet najlepsi mają słabsze występy. 

Nie chcę, więc być źle odebrany, gdyż moja krytyka jest jak najbardziej pozytywna. Trzeba też wziąć pod uwagę, że posłuchałem zaledwie 2 utworów... 

 

To polecam jej płytę z 2019 r. Myślę, że teraz jest jeszcze lepsza, a tutaj polecam koncert z czerwca 2020 r choć jakość nagrania nie najlepsza. (fajny skat  standardu Elli od 34,50)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej bajki. Pozwolicie, że zrobię mały wtręt. Już kiedyś pisałem o tej płycie. Ta muzyka mnie cieszy bo jest takim prywatnym odkryciem idąc za nazwiskami pianisty i basisty no i reszta to też wirtuozi jazzu. Płyta dobrze brzmi, nie mam co prawda porównania ale trudno się przyczepić do jakości nagrania. Teraz na sobotni poranek przy kawie jest to genialny jazz. Jazz tym razem nie z Chicago ale z Detroit ?

Niestety ta hiszpańska wersja ( miał rację Marek, że to nie oryginalna edycja, chociaż na oryginalnej też głupawy rysuneczek) jest edytorską porażką. Płyta jest po prostu brzydko wydana. Muzycznie i dźwiękowo jednak super. Polecam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, tak mi przyszło na myśl. Prośba do gospodarza wątku. Marku, wybierz sam moment kiedy mogłoby to nastąpić. Jeśli innym nie przeszkadzało by to, to poproszę o krótką dyskusję/  wypowiedź na temat Donalda Byrda. Tommego Flanagana oraz Paula Chambersa już w pewnym sensie omawialiśmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Lech W napisał:

 Pozwolicie, że zrobię mały wtręt. Już kiedyś pisałem o tej płycie.  ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja robię to ciągle ?
Myślę, że powinno się to robić co jakiś czas - szczególnie, gdzie mamy do czynienia z doskonałą muzyką a ta płyta do takiej należy. 

Mnie dzisiaj wzięło na trochę inną muzykę ‐ słucham Ten Years After. To taki krótki przerywnik przed kulminacyjnym, zaplanowanym słuchaniem Davisa:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, piorasz napisał:

 ?

Mnie dzisiaj wzięło na trochę inną muzykę ‐ słucham Ten Years After. To taki krótki przerywnik przed kulminacyjnym, zaplanowanym słuchaniem Davisa:)

Przypomniałeś mi o TYA i słucham sobie albumu A Space in Time. Super muza ale płyt to albo nie ma albo nieprzyzwoicie drogie. W każdym razem dzięki za przypomnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny album Undead TYA sygnowane przez Decca udało mi się jednak kupić za 17 PLN więc taniutko ? Czasem życie płata figle 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się Marek denerwował , że my tu na jazzowym wątku o Ten Years After to niech sobie posłucha utworu The Hobbit.

Dobra muzyka zawsze wynika z jazzu ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech W napisał:

Jakby się Marek denerwował , że my tu na jazzowym wątku o Ten Years After to niech sobie posłucha utworu The Hobbit.

Dobra muzyka zawsze wynika z jazzu ? 

No nie żartuj, przecież on to doskonale zna, nawet jak teraz nie słucha, to klasykę rocka zna na pewno. Zdziwiłbym się bardzo jakby zaprzeczył. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.03.2021 o 13:24, jamelo napisał:

To polecam jej płytę z 2019 r

Jak sobie obiecałem - przesłuchałem. 

W sumie to nie mam się do czego doczepić.  Nie jest to jednak moja bajka, gdyż nie specjalnie lubie słuchać wokali w jazzie (choć czasem mi się zdarza posłuchać).  Ale nie ma co...Veronika prezentuje wysoki poziom i na jej koncert z chęcią bym się wybrał ale nie tylko dla samego jej vocalu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w sumie przypomniał mi się teraz doskonale zapisany vocal na doskonałej zresztą płycie Marsalisa "Magic Hour". Do nagrania pierwszego utworu z tej płyty zaproszono Dianne Reeves. Miod na uszy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lech W napisał:

niech sobie posłucha utworu The Hobbit.

Kochani, proszę Was - zdałem egzamin na kartę rowerową dawno dawno temu. TYA, to czasy Karata i Flaminga - jeszcze przed talonami na benzynę i kartkami na wszystko ?

O co chcesz zapytać Lechu w kwestii Donalda Byrda? Wszelkie historie o nim są w necie - świetny, wybitny trębacz, znakomity biznesman i pedagog. Bezpośrednia 'szkoła' i kierunek Clifforda Browna, ale kluczowym trębaczem w tym kierunku był Fats Navarro - jego pomysły rozwijał właśnie Clifford Brown, od którego 'szkoły' pochodzi większość hard-bopowych trębaczy, a wśród nich Donald Byrd. Bardzo go lubię, a i jego póżniejszy, rozwijający się w latach 70-tych, mocno komercyjny period, też w sumie trzymał poziom. Akurat moja muzyczna przygoda z DB zdarzyła się bardzo bardzo dawno temu, w latach fascynacji rockiem, a przyczyną była jedna z moich wcześniejszych płyt - The Blackbyrds. Pamiętam okoliczności jej kupna - w księgarni muzycznej, spod lady bezpośrednio od kierownika księgarni. Na całe miasto przyszło pięć egzemplarzy - słodkie lata 70-te. Dziś mam to na CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru sprawdzać Cię Marku ze znajomości zespołu, który mnie samemu gdzieś zaginął w otchłani czasu. Taki żarcik.

Pytanie o Byrda było pytaniem poważnym a guglować umiem. No ale odpowiedziałeś i o to chodziło.

Byrd to kolejna postać ze sceny jazzowej, którego nikt mi nie przedstawiał ani nie wyczytałem o Nim w Jazz Forum. Słuchając różnych płyt trudno nie zauważyć , że to figura jakich mało. Fascynująca gra. 

Dodam konkluzję, bo i po co to piszę. Otóż uważam na własnym przykładzie, że nic tak nie rozwija w znajomości (tutaj jazzu) jak słuchanie selektywne i odnoszenie się do konkretnych muzyków. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi głupio wrzucać mało znany zespół ale wydaje mi się wart odnotowania a wyszukiwarka wskazuje, że chyba nie był tu prezentowany.

Angles 9 - jazzowy nonet ze Szwecji prowadzony przez saksofonistę Martina Kuchena. Mam przyjemność odsłuchiwać dwie płyty: koncertówkę "Beyond us" i studyjną "Injuries" wydane przez Cleen feed - i obie są świetne.   

 

600x600-5.jpg

 

cf528cd-600.jpg  

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaranek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już kto z Was polecił tą płytę ale jest genialna - nie mogę się od niej odpędzić :)
494c5ed67d939c91ff6687b634f6e44f.jpg

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2021 o 17:36, Jaranek. napisał:

Angles 9 - jazzowy nonet ze Szwecji prowadzony przez saksofonistę Martina Kuchena. Mam przyjemność odsłuchiwać dwie płyty: koncertówkę "Beyond us" i studyjną "Injuries" wydane przez Cleen feed - i obie są świetne.   

Też lubię. Mam najnowszą 'Beyond us'. 'Injuries' nie znam - to ich druga płyta, wydana w 2014.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że autor wątku znów mi wybaczy....
To nie jazz ale... Ale muzyka jest niesamowita. Był Rysiu Riedel i był Czesiu Niemen. Dziś mnie wzięło na wszystko co polskie i tak mi się przypomniało...
Łzy z oczu płyną gdy się tego słucha...
Całość na 3 CD chyba nie do zdobycia dziś.
"List do R na 12 głosów"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe źródło, DAC+CD+pliki+streaming,

pretekst,

stare płyty,

„Doule Play” Concord Records,

trio w składzie, pianino, saksofon, perkusja ….

Dave McKenna i jego gra! na pianinie,

saksofon, który zawsze lubię (to "moje" brzmienie ), Scott Hamilton,

perkusja, Jake Hanna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przekazuj obiektywnie swoje subiektywne oceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nowe źródło, DAC+CD+pliki+streaming,
pretekst,
stare płyty,

 


Dorzuć stare kolumny z przed pół wieku i pewnie usłyszysz to co ja słyszę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.