Skocz do zawartości
IGNORED

Klonujemy HA 2002


jeremy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja radiator kupiłem w

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

P52317 cięty na 7cm.

 

A skąd wiedzieliście gdzie będzie dziura na potencjometr (na wysokość) w obudowie z modushop, przy wysyłaniu projektu przedniego panela, jeśli tylko 2mm macie do górnej blachy? Trzeba było chyba bardzo dokładnie to ustalić. No i skąd takie fajne wskaźniczki okrągłe (jeremy)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam opis montażu i uruchomienia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tego tam jeszcze nie ma, więc przypominam:

Po wlutowaniu termistorów i włączeniu zasilania, kiedy radiator jeszcze jest zimny można ustawić prąd spoczynkowy na ok 100mA większy, niż docelowy. Czyli ustawiamy na punktach pomiarowych TP1 - TP2 i następnie na TP3 - TP4 napięcie 0,033V. W czasie nagrzewania się radiatora ta wartość powinna stopniowo spadać, aż do ok. 0,023V. Po pół godzinie nagrzewania trzeba doregulować do założonej wartości, proponuję właśnie 0,023V, czyli prąd 230mA. Jeśli wzmacniacz był regulowany bez obudowy to po umieszczeniu go w niej regulację trzeba powtórzyć - skorygować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robertinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiedzieliście gdzie będzie dziura na potencjometr (na wysokość) w obudowie z modushop, przy wysyłaniu projektu przedniego panela, jeśli tylko 2mm macie do górnej blachy? Trzeba było chyba bardzo dokładnie to ustalić. No i skąd takie fajne wskaźniczki okrągłe (jeremy)?

 

Rysunki w cadzie samej obudowy z modushop, pomiary, szkice, i spasowalem wszystko praktycznie idealnie, jedyny problem to taki ze moja wiertarka nie nalezy do klasy pozwalajacej mi osiagnac wymagana dokladnosci i mialem nieco problemów z idealnym nawierceniem kilku dodatkowych otworów przez co musialem zastosowac wspomniane elastczne sprzegielko do polaczenia potka i oski.

W panelu mam lozysko 6mm które trzyma oske idealnie i zapewnia wspaniale prowadzenie oski, swietna sprawa. jak chcesz wyslij mi na pw swoj email podesle swoje wypociny w autocad'zie, zobaczysz jak to zrobilem...

Wskazniki wysterowania z ebay.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal brakuje mi potwierdzeń otrzymania termistorów od:

 

- Audiophill666

- Avs

- Zigi

 

 

Ponad to nie zarejestrowałem wpłaty od Celdur - te termistory nie zostały więc wysłane. Tu również proszę o kontakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiophill666: Na zdjęciach wzmaka które wcześniej prezentowałeś widać, że gniazda jack przytwierdzone są do przedniego panela za pomocą srebrnych obejm. Powiedz... one są Twojego wykonania, czy gdzieś można coś takiego kupić?

 

@Robertinus: W poniedziałek lub wtorek wybiorę się na pocztę. Awizo leży już od kilku dni. Jak będę miał termistory w ręce, dostaniesz potwierdzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiophill666: Na zdjęciach wzmaka które wcześniej prezentowałeś widać, że gniazda jack przytwierdzone są do przedniego panela za pomocą srebrnych obejm. Powiedz... one są Twojego wykonania, czy gdzieś można coś takiego kupić?

 

obejmy robiłem sam ze zwykłej blachy z obudowy jakiegoś starego "sprzęta"..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robertinus: termistorki dotarły.

 

Niestety cały czas czekam na trafo. Na dniach powinno już być. Na razie polutowałem zasilanie. Gotowa jest mała płytka i część dużej (przykład dla dodatniej gałęzi RCh): C7, CA, C15, stabilizator na 2SD667 i C23.

Mam pytanie. Czy w trakcie uruchamiania tylko powyższego zasilacza powinienem obciążyć stabilizator na 2SD667, czy C23 w emiterze jest wystarczający? Jak najpierw uruchomię zasilacz, to zawsze mniejsze prawdopodobieństwo, że później coś się usmaży:)

 

Jeszcze jedna porada dla uruchamiających osób. Jeżeli wykonamy kabelek łączący moduł zasilania z płytą główną jak ten przedstawiony na fotografii 2 na stronie 5 manula, oraz odwrócimy złącze CN2-1, będziemy mieli zamienioną polaryzację. Lepiej odwrócić złącze CN1-1 albo zamienić miejscami dwa zewnętrzne konektorki w jednej wtyczce w prezentowanym kabelku.

 

Rozumiem, że zdjęcie kabelka prezentowane w manualu jest tylko poglądowe. Jednak ja wykonałem połączenia między wtyczkami dokładnie jak na fotografii:) Ktoś może postąpić podobnie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna porada dla uruchamiających osób. Jeżeli wykonamy kabelek łączący moduł zasilania z płytą główną jak ten przedstawiony na fotografii 2 na stronie 5 manula, oraz odwrócimy złącze CN2-1, będziemy mieli zamienioną polaryzację. Lepiej odwrócić złącze CN1-1 albo zamienić miejscami dwa zewnętrzne konektorki w jednej wtyczce w prezentowanym kabelku.

 

Rozumiem, że zdjęcie kabelka prezentowane w manualu jest tylko poglądowe. Jednak ja wykonałem połączenia między wtyczkami dokładnie jak na fotografii:) Ktoś może postąpić podobnie:)

 

Ale ty jestes spostrzegawczy, niech mnie...

Mysle ze Robertinus wiedzial co robil, pewnie tak to polutowal ze wszystko sie zgadza,

Zamiana polaryzacji wtyku zgodnie z manualem powoduje jedynie to ze kable zasilajace moga zarowno zasilac lewy jak i prawy kanal bez obawy ze zasilimy uklad zlymi napieciami. Ten niewielki blad w warstwie opisowej przyznaje uciekl nam podczas projektowania, jednak mysle ze nikt nie ma o to protensji tym bardziej ze prosilismy o uwagi i sprawdzenie ukladu na kazdym kroku ...

Uniwersalna uwaga aby przy skladaniu i uruchamianiu kazdego ukladu postepowac przytomnie i sprawdzac dwa razy, ja sam nie ustrzeglem sie malego bledu podczas montazu, na szczescie obylo sie bez ofiar, zatem apeluje o uwage. Poprawnie poskladany uklad, reguluje sie wspaniale i jest bardzo stabilny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jeremy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ty jestes spostrzegawczy, niech mnie...

 

W mojej wypowiedzi nie było złośliwości, czepiania się ani niczego innego, co mogłoby Was (Ciebie i Robertinusa) urazić. Niepotrzebnie się pieklisz. Po prostu chciałem zwrócić na temat połączeń uwagę osób, które dopiero przymierzają się do składania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie sądziłem, że ktoś będzie leciał po kabelku i wyłowi nieścisłość.

Sprawa wygląda tak, że zdjęcie zasilacza jest autorstwa Jeremego i to jest Jego płytka, natomiast ja na swojej płytce zasilacza odwrotnie wlutowałem złącza, dla tego i kabelki musiały być odpowiednio skonfigurowane - ot cała tajemnica.

Jak bym wiedział, że ten drobiazg wywoła dociekania to bym zrobił zdjęcie swojej płytki do manuala.

Panowie, grunt to schemat, miernik, minimum wiedzy o istocie sprawy i ostrożność w działaniu.

 

A Avs -owi stawiam kolejkę za spostrzegawczość. ( ;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robertinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie:

 

 

Gotowa jest mała płytka zasilania i część dużej (przykład dla dodatniej gałęzi RCh): C7, CA, C15, stabilizator na 2SD667 i C23.

Mam pytanie. Czy w trakcie uruchamiania tylko powyższego zasilacza powinienem obciążyć stabilizator na 2SD667, czy C23 w emiterze jest wystarczający? Jak najpierw uruchomię zasilacz, to zawsze mniejsze prawdopodobieństwo, że później coś się usmaży:)

 

 

P.S. Nie cierpię czekać na trafo :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tak robić to obciąż go np. rezystorem 1K Ohm.

To lepsze do pomiarów niż wyjście nieobciążone.

Generalnie nie ma potrzeby uruchamiać najpierw stabilizacji, a następnie podłączać jej do układów, które zasila. Jeśli nawet na zasilane układy przedostanie się pełne napięcie zasilania (np. tranzystor stabilizacji ma przebicie E-C) to układy zasilane i tak z dużym zapasem wytrzymają to napięcie.

Wystarczy więc wszystko prawidłowo zmontować i po załączeniu zmierzyć napięcia w/g opisu w manualu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robertinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tak robić to obciąż go np. rezystorem 1K Ohm.

To lepsze do pomiarów niż wyjście nieobciążone.

Generalnie nie ma potrzeby uruchamiać najpierw stabilizacji, a następnie podłączać jej do układów, które zasila. Jeśli nawet na zasilane układy przedostanie się pełne napięcie zasilania (np. tranzystor stabilizacji ma przebicie E-C) to układy zasilane i tak z dużym zapasem wytrzymają to napięcie.

Wystarczy więc wszystko prawidłowo zmontować i po załączeniu zmierzyć napięcia w/g opisu w manualu.

 

Podziękował:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wzmacniacz właśnie się grzeje. Uruchomienie układu nastąpiło bez najmniejszych problemów. Wielkie podziękowania dla Konstruktorów za świetnie przygotowany projekt.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zaraz zobaczę, jak to gra:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... pierwsze wrażenie jest takie, że od razu słychać bas... BCL potrzebował na to kilku dni:)

 

W czasie uruchamiania zabezpieczenia, natknąłem się na jedną małą niezgodność PCB ze schematem. Wg schematu pin 4 układu utc1237 (detekcja AC, piny PROT-1 i PROT1-1 ) zasilany jest przez bezpiecznik polimerowy. Natomiast płytka wykonana jest w takie sposób, że jest on zasilany bezpośrednio, z pominięciem bezpiecznika. Rozumiem, że może ciężko było poprowadzić ścieżki na płytce jednowarstwowej. A może jest jakiś inny powód takiego wykonania płytki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie uruchamiania zabezpieczenia, natknąłem się na jedną małą niezgodność PCB ze schematem. Wg schematu pin 4 układu utc1237 (detekcja AC, piny PROT-1 i PROT1-1 ) zasilany jest przez bezpiecznik polimerowy. Natomiast płytka wykonana jest w takie sposób, że jest on zasilany bezpośrednio, z pominięciem bezpiecznika. Rozumiem, że może ciężko było poprowadzić ścieżki na płytce jednowarstwowej. A może jest jakiś inny powód takiego wykonania płytki?

To nie ma żadnego znaczenia, więc poprowadziliśmy tak, jak było wygodniej. Dzięki za uwagę, poprawimy to na schemacie dostosowując go do połączeń na płytkach.

 

Avs - stawiam kolejną kolejkę za spostrzegawczość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto przykład jak obniżyć radiator zachowując jednocześnie jego powierzchnie czynną, podstawowa część ma 48mm wysokości, natomiast ta dodatkowa 19mm. Obie - po wcześniejszym posmarowaniu pastą silikonową - są skręcone ze sobą czterema śrubkami M3.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-18469-0-39890500-1339957971_thumb.jpgpost-18469-0-19470400-1339957990_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze na radiatorach toshiby :-) Gratuluje i zachecam do porównan, warto ...

To prawda. Na radiatorze są Toshiby 2SK1529 i 2SJ200, oraz z tego względu na pcb zmienione rezystory R55 i R56 z 2,7K Ohm na 2K Ohm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam Panowie? Słuchacie? Ktoś więcej uruchomił?

 

Może jestem jeszcze mało osłuchany, ale powiem tak... NIC LEPSZEGO NIE SŁYSZAŁEM. Mistrzostwo świata... Wunderbare:)

 

Jeżeli ktoś z konstruktorów jest z Wrocka, to chętnie postawię piwo.

 

Dźwięk tak lekki, nieprzytłaczający... przestrzenny i szczegółowy.. The Wall odkryty po raz kolejny. Ciężko to opisać. Osobiście słucham na HD650 po recablingu i chyba już nie może być lepiej:)

 

Na pochwałę zasługuje również grupowe zamówienie. Nic na siłę i dokładnie tak jak powinno być to zrealizowane. Dzięki jeszcze raz Panowie. Ale to już chyba staje się regułą... z jeremy'im i Robertinusem nie ma lipy... hardcorowo:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam Panowie? Słuchacie? Ktoś więcej uruchomił?

 

Może jestem jeszcze mało osłuchany, ale powiem tak... NIC LEPSZEGO NIE SŁYSZAŁEM. Mistrzostwo świata... Wunderbare:)

 

Jeżeli ktoś z konstruktorów jest z Wrocka, to chętnie postawię piwo.

 

Dźwięk tak lekki, nieprzytłaczający... przestrzenny i szczegółowy.. The Wall odkryty po raz kolejny. Ciężko to opisać. Osobiście słucham na HD650 po recablingu i chyba już nie może być lepiej:)

 

Na pochwałę zasługuje również grupowe zamówienie. Nic na siłę i dokładnie tak jak powinno być to zrealizowane. Dzięki jeszcze raz Panowie. Ale to już chyba staje się regułą... z jeremy'im i Robertinusem nie ma lipy... hardcorowo:)

 

Aleś polał miodem na me serduszko. ( :

Najważniejsze, że Ci się podoba. Jak chcesz mi i Jerememu postawić drinka wystarczy kliknąć na szklaneczkę w prawym dolnym rogu posta. Miłościwie nam panujący zrobili tak, że aby postawić kolejkę nie trzeba ruszać tyłka sprzed monitora. ( ;

 

Co do wzmaka to... nie nie - nie wypada mi. Najważniejsze, że inni są zadowoleni.

Konstrukcja, cóż... Nie jest dopracowana tak, jak bym na dzień dzisiejszy chciał, ale to przynajmniej daje możliwość rozwoju kolejnych wersji. Może kiedyś.

 

Avs, zamiast słuchawek podłącz zestawy głośnikowe, zdziwisz się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś polał miodem na me serduszko. ( :

Najważniejsze, że Ci się podoba. Jak chcesz mi i Jerememu postawić drinka wystarczy kliknąć na szklaneczkę w prawym dolnym rogu posta. Miłościwie nam panujący zrobili tak, że aby postawić kolejkę nie trzeba ruszać tyłka sprzed monitora. ( ;

 

Co do wzmaka to... nie nie - nie wypada mi. Najważniejsze, że inni są zadowoleni.

Konstrukcja, cóż... Nie jest dopracowana tak, jak bym na dzień dzisiejszy chciał, ale to przynajmniej daje możliwość rozwoju kolejnych wersji. Może kiedyś.

 

Avs, zamiast słuchawek podłącz zestawy głośnikowe, zdziwisz się.

ja należę do tych zadowolonych :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też słucham od 2 dni, właśnie jestem w trakcie Requiem Preisnera. Wzmacniacz rzeczywiście prezentuje bardzo wysoki poziom, "na pusto" doskonała cisza, zero szumu czy jakiegokolwiek przydźwięku.

Organy brzmią niesamowicie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avs, zamiast słuchawek podłącz zestawy głośnikowe, zdziwisz się.

 

 

Podłączyłem. Ale powiem szczerze... dla mnie bez szału. Mam takie małe kolumienki pierdziawki Sony (normalne staram się kupić od ponad roku i na razie nic). Chyba 6 Ohm. W kwestii napędzenia ich niekwestionowanym liderem jest Naim. Na temat tego, co on wyprawiał z tymi kolumienkami (albo one pod wodzą Naima) można pisać publikacje:) Chyba nawet lepiej mu poszło niż Accu 406, które teraz leży na szafie:) W przypadku AT prawie cały dół w moim odczuciu jest wycięty. Totalny brak mięsa. Po prostu nie jest w stanie ich porządnie napędzić. Oczywiście... wokale brzmią prześlicznie, ale do rockowej muzyki, chyba on się nie nada. W końcu to wzmacniacz słuchawkowy... :)

 

EDIT:

Wzmacniacz ma jeden minus... nie mogę na nim słuchać nowych remasterowanych płyt Floydów. Słychać, że są totalnie skaszanione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ma jeden minus... nie mogę na nim słuchać nowych remasterowanych płyt Floydów. Słychać, że są totalnie skaszanione.

to raczej jest dla wzmacniacza "in plus"..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.