Skocz do zawartości
IGNORED

Wtyki RCA - miedziane, srebrne - znaczenie


Varrol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawcow.

Kolega przyniosl mi wtyki rca wbt-0125 i wbt-0145.

Wiem, ze juz nie sa produkowane ale czy cena po 100zl za komplet jest ok?

Nie chodzi mi czy to gra tylko czy jakościowo warte sa tej ceny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-11903-0-06942800-1371018817_thumb.jpg

 

Efekty polerki - chyba jestem na dobrej drodze jeśli chodzi o dobór pasty i technikę polerowania - powyżej wyniki (po lewej efekt po standardowym polerowaniu tarczą filcową, po prawej ręcznie z użyciem najdrobniejszej pasty). Ciężko teraz zdjęcie zrobić, bo połysk jest nawet pod mikroskopem :) . Niedługo dla porównania będę miał miedziany drut.

 

Zanim popełnię kabel RCA chcę jeszcze zrobić wtyki bananowe, tudzież komplet razem z gniazdami (z gniazdami zaczyna się problem chcąc zrobić pod kabel i banany jednocześnie) - w każdym razie pracuję nad rozwiązaniem aby można było gniazda zaciskać na wtykach w celu poprawienia jakości złącza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to się świeci, pomysł z zaciskami głośnikowymi ze srebra bardzo mi się podoba, sam bym przygarną komplet jak znajdzie się godny wzmacniacz, widły są dużo lepszym rozwiązaniem od bananów, bo dają lepszy docisk i chyba nawet łatwiej je wystrugać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, z racji ze system praktycznie jets ukonczony to czlowiek szuka co by szlo tu jeszcze zrobic. Teraz mam diy rca wykonany z kilku przewodow. Dwa drutki licy( czesto uzywany drut do budowy anteny w radiach) posrebrzona mierdz, pozlocona miedz, pomiedzowane srebro, kazdy przewod osobno w koszulce teflonowej. MAsa jak i sygnal zbudowane taksamo, jedynie dodatkowo dodalem ekran idacy od srony daca. Sam kabel byl robiony metoda prob i bledow. Kiedys kolega przyniosl jakies rca za 2 tys zl, pomeidyz jego a moim nie bylo roznicy, co by oznaczalo ze albo zrobilem dobry rca ,albo obydwa sa do bani. No ale przejdzmy do meritum, zastanawia mnie czy masa przewodu jest taksmao wazna jak sygnal. Mysle ze znalezienie drutu z srebra 999% to nie bedzie problem, 3mm znalazlem, potrzebny bylby 3.2mm. JEdnakze w czasie zabawy z rca jasno wynikalo ze same srebro gra za jasno, ze zwykle najlepiej wychodzilo polaczenie miedzi i srebra. Hmm i tutaj tako pomysl, Zakupic 3mm srebrny drut, jego polowke na wzdluz pomalowac farba , a reszte przewodu dac do grubego pomiedziowania w wannie galwanicznej. Wtedy przewod w polowie bylby z czystego srebra ale mialby tez akcenty miedzy ktorej mi zwykle brakowalo. Przewod mialby byc wykonany jak kilka postow wczesniej, czyli mialby tez sluzyc jako bolce RCa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, z racji ze system praktycznie jets ukonczony to czlowiek szuka co by szlo tu jeszcze zrobic. Teraz mam diy rca wykonany z kilku przewodow. Dwa drutki licy( czesto uzywany drut do budowy anteny w radiach) posrebrzona mierdz, pozlocona miedz, pomiedzowane srebro, kazdy przewod osobno w koszulce teflonowej. MAsa jak i sygnal zbudowane taksamo, jedynie dodatkowo dodalem ekran idacy od srony daca. Sam kabel byl robiony metoda prob i bledow. Kiedys kolega przyniosl jakies rca za 2 tys zl, pomeidyz jego a moim nie bylo roznicy, co by oznaczalo ze albo zrobilem dobry rca ,albo obydwa sa do bani. No ale przejdzmy do meritum, zastanawia mnie czy masa przewodu jest taksmao wazna jak sygnal. Mysle ze znalezienie drutu z srebra 999% to nie bedzie problem, 3mm znalazlem, potrzebny bylby 3.2mm. JEdnakze w czasie zabawy z rca jasno wynikalo ze same srebro gra za jasno, ze zwykle najlepiej wychodzilo polaczenie miedzi i srebra. Hmm i tutaj tako pomysl, Zakupic 3mm srebrny drut, jego polowke na wzdluz pomalowac farba , a reszte przewodu dac do grubego pomiedziowania w wannie galwanicznej. Wtedy przewod w polowie bylby z czystego srebra ale mialby tez akcenty miedzy ktorej mi zwykle brakowalo. Przewod mialby byc wykonany jak kilka postow wczesniej, czyli mialby tez sluzyc jako bolce RCa.

 

Drut 3mm jest niestety za cienki - nie trzyma się gniazda - musi być 3.2mm - ale nie problem to odlać i potem wyciągnąć - trzeba to też zwalcować po środku (bo drut 3mm nie jest zbyt elastyczny - w końcu się złamie przy wyginaniu, nie mówiąc już o kosztach - na sam materiał symetrycznego RCA 70cm wyszło by z 1000zł).

 

W kwestii wpływu na dźwięk - w niektórych systemach rozjaśnienie jest korzystne (mojej Yamaszce np. srebrne zworki i trochę srebra w sygnałowych się spodobało) - bawiąc się w tego typu kable trzeba już dobierać pod system i robić testy. No i a propo testów to mam kilka pomysłów jak np. stop srebra z miedzią - metodą prób i błędów dobrać odpowiednie proporcje - ale chyba muszę do Unii o dopłatę wystąpić :) bo średnio mnie stać na takie ekperymenty - ale generalnie chodzi o zachowanie monolityczności.

 

Ładnie to się świeci, pomysł z zaciskami głośnikowymi ze srebra bardzo mi się podoba, sam bym przygarną komplet jak znajdzie się godny wzmacniacz, widły są dużo lepszym rozwiązaniem od bananów, bo dają lepszy docisk i chyba nawet łatwiej je wystrugać

 

I tak i nie - banana zrobić stosunkowo łatwo zaginając blaszkę w okrag o odpowiedniej średnicy - widły trzeba wycinać - podobny poziom trudności. Widły na pewno pokuszę się też zrobić w ramach zworek bi-wire kolumnowych.

 

Z samym zaciskiem jest ten problem, że na srebrze nie ma opcji zrobić gwintu - znaczy zrobić się da, ale zaraz się ukręci - więc trzeba kombinować inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie taniej niz 1000zl, sam przewod 3mm to koszt 36zl 10cm, a przeciez mozna delikatnie naciac jego koncowke i bedzie nieco szerszy, zreszta niektore firmy tak robia. Zeby srebro sie nie lamalo by musialo byc obrobione termicznie, stosowalem ciensze druciki z powodzeniem i zaden nie pekl, mysl ze z 3mm drutem nie bylo by najgorzej. Ogolnie pomysl na RCa wyglada tak. Drut 3mm, naciety na koncach i leciutko rozwidlony, mozna w szparke wsadzic jakas gume aby rozciecie sie nie ulamalo od pracy. Drut wsadzic do teflonowej koszulki, potem do kolejnej, aby przewod stal sie na tyle gruby zeby moc owinac go w srebrna blache,rurke ew jakas srebrna sprezyne.aLe nic takiego narazie nie widzialem:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z samym zaciskiem jest ten problem, że na srebrze nie ma opcji zrobić gwintu - znaczy zrobić się da, ale zaraz się ukręci - więc trzeba kombinować inaczej.

 

Ja bym w tej sytuacji poszedł na łatwiznę i na początek używał tylko drutu lutowanego bezpośrednio lub mocowanego w srebrnych zaciskach np. między dwiema srebrnymi płytkami dociśniętymi śrubami mosiądzu czy miedzi. W taki sposób można testować grubości drutu, czystość, twardość, geometrię, izolację i na koniec wpływ gniazd i wtyczek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym wątku pojawił się temat wtyczek NEUTRIK NF2C-B/2 i mam pytanie związane z nimi do osób które je użytkują

a mianowicie jak sprawuje się sprężynująca chowająca się masa, kiedyś kupiłem podobnie zbudowane wtyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale sprężyna w nich jest tak mocna, że wypychała wtyk z gniazda, a poza tym są niedokładnie wykonane, prawie wcale nie trzymają masy, trzeba było doginać blaszki i brzmienie nierówne, jazgotliwe

rozważam również zakup obok Neutrików

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wszystkie są w podobnej cenie

ale zasadnicze pytanie dotyczy Neutrików i patentu na wysuwaną masę, czy mocno trzymają połączenie i czy wtyk sam nie wyłazi jak w Procabie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wreszcie popełniłem miedzianą zworkę - niestety przeciąganie drutu z czystej miedzi nie jest już tak proste jak drutu z czystego srebra i musiałem się nieźle napocić. Za to miedź jest twardsza i trudniej ją uszkodzić - przez co też dłużej się poleruje. W każdym razie w porównaniu do srebra jest tania - mogę przygotować wtyki, kable itp. bez zamrażania setek złotych - także w kolejce czekają zwory kolumnowe i monolityczny kabel RCA :)

 

Poniżej zdjęcie pod mikroskopem i zdjęcie zworek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-11903-0-58017800-1372672756_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Varrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź w przeciwieństwie do srebra wymagała by jakiejś powłoki galwanicznej żeby chronić ja przed wpływem atmosfery, możesz posrebrzyć grubowarstwowo, będzie jak srebro tylko tańsze

powinieneś wypróbować spróbować jeszcze brąz teurylowy albo fosforowy, z którego produkuje się całkiem nie najtańsze wtyki, jest dużo twardszy prawie jak stal i lepiej zniesie wykorzystywanie go jako wtyk, więc po wypolerowaniu będzie świecił jeszcze bardziej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Miedź w przeciwieństwie do srebra wymagała by jakiejś powłoki galwanicznej żeby chronić ja przed wpływem atmosfery, możesz posrebrzyć grubowarstwowo, będzie jak srebro tylko tańsze

powinieneś wypróbować spróbować jeszcze brąz teurylowy albo fosforowy, z którego produkuje się całkiem nie najtańsze wtyki, jest dużo twardszy prawie jak stal i lepiej zniesie wykorzystywanie go jako wtyk, więc po wypolerowaniu będzie świecił jeszcze bardziej ;)

 

Za tydzień dwa będę miał pierwsze elementy z miedzie srebrzonej na 20 mikronów (zastanawiam się, czy to nie za grubo) - sprawdzę na zworkach i widełkowych zaciskach kolumnowych.

 

Brąz to dobra opcja, ale nie mam narazie do tego narzędzi - bym musiał wtyki na frezarce robić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam,

Skąd taki sceptycyzm jeśli chodzi o zaślepki vs. brzmienie?

W sieci jest sporo opinii na ten temat. Wystarczy poszukać po Telos caps, Sieveking badz Cardas - podobno najsłabsze.

Ja sam czekam na Sieveking RCA GOLD, dzis badz jutro powinny dotrzeć. Koszt niewielki a może cieszyć.

Troszke sie obawiam gdyz jeden z komentarzy pod testem chyba Telos'ow mówił, że z krellem byl kiepski efekt.

Pocieszające jest ze to byla stara integra 400xi :), moze u mnie bedzie lepiej.

 

BTW.

Varrol - jesli zaślepki RCA sie sprawdza bede skory sprobować XLR. Czy robisz takowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaślepki nie brzmią, zaślepki ekranują.

A efekt jest taki jak kabel bez ekranu, kawałek kabla,...

Kwestia percepcji kiedy już słyszymy, a kiedy jeszcze nie...

Słyszymy zakłócenia oczywiście.

 

A czemu sceptycyzm?

Bo czym tu się chwalić, kawał pytona robi wrażenie a mała zaślepka, schowana do tego za urządzeniem...

 

Oczywiście mówię tu o zaślepkach metalowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tam miedziane, czy srebrne ? Teraz modny jest rod.

Gdyby zaślepka miała długość tak około 5m to na pewno jej jakość będzie miała znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Chwilę byłem poza światem zworek, zaślepek i końcówek :) nadrabiając zaległości w innych dziedzinach :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na zdjęciu świeżo posrebrzone miedziane zworki + testowa złączka kolumnowa - również miedziana posrebrzona. Niedługo polerka i testy w praktyce - głównie w kwestii wytrzymałości srebrzenia na wtykanie do gniazda, czy zakręcanie w kolumnie - ale i też porównanie wpływu do miedzianych i srebrnych. Czego się spodziewam - kilka osób narzekało na ostrość jaką daje srebro - tu powinno być łagodniej - choć najważniejszy i tak jest fakt zabezpieczenia miedzi przed utlenianiem.

 

Co do zaślepek ze srebra, to raczej wycofuję się z ich realizacji - nie ma to większego sensu - jest przy tym masa roboty (dopiero odlew miałby sens), a użyty materiał nie ma znaczenia. Jak już Grzegorz7 napisał - zaślepki nie przewodzą prądu, a ekranują - więc czy będą ze srebra, czy ze stali, to na jedno wychodzi. Moim głównym założeniem było, że zaślepki ze srebra będą mocowane na froncie sprzętu gdzie będzie to ozdoba - ale gniazda z przodu mają tylko niektóre amplitunery. Sam obecnie używam moich zaślepek z PCV (mam je założone na każdym sprzęcie) - może kiedyś przetestuję jakieś gotowe ekranujące.

 

 

No i a propo złączek kolumnowych - docelowe będą się sporo różnić od tej na zdjęciu - przede wszystkim będą to widełki, a nie oczka (maksymalizacja powierzchni styku z gniazdem - oczko musi mieć większą o 2mm niż gniazdo średnicę, ze względu na gwint). Problem mam tylko z miejscem na kabel - czy robić zaginane blaszki (jak w testowej złączce), czy po prostu płaską powierzchnię. A i najprawdopodobniej widełki będę robił tylko ze srebra - nie wiem, czy jest sens zawracać sobie głowę ze srebrzeniem miedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Varrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że i tak najlepsze są szpilki o minimalnej grubości; tyle tylko, żeby się zmieścił kabel. Nie mam z tym akurat problemu, bo używam kabli typu litz o łącznej powierzchni przekroju 0,08 mm2, więc znalezione posrebrzane szpilki z demobilu o średnicy ok. 1,5 mm są wystarczające, mając przy okazji najmniejsze możliwe pole powierzchni, stykające się tylko przez uszko do przewlekania w gnieździe zacisku kolumny.

Poza tym większa średnica zworek pewnie łagodzi w Twoim przypadku "ostrość" srebra. A miedź im czyściejsza, tym bardziej się utlenia, niestety...

Gratuluję wytrwałości i życzę sukcesów w odsłuchach, bo przecież o to idzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę z innej beczki może mi ktoś polecić jakieś rozsądne nie markowe wtyki i gniazda RCA

coś taniego ale mocnego i w miarę dokładnego bo te a allegro itp to o kant stołu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba kolega nie wie co pisze jeżeli twierdzi że złocone mogą być lepsze od rodowanych, tak to jest jak się kupuje u chińczyka. Tanie i dobre są rodowane gniazda prolinka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rodowane bez wątpienia są lepsze od złoconych, tyle że np Gniazdo RCA Prolink TRC 030 - rzekomo rodowane - cena 13 zł???

niedawno wymieniłem widełki do kabla głośnikowego na widełki od Furutecha - różnica pomiędzy złoconym a rodowanym to 40 zł

sam materiał jest rzadki i drogi

a tak apropo marki CMC - to na ebay są podróbki? macie doświadczenie w tym temacie

kupiłbym dla eksperymentu CMC-858-S-CU-G

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rod jest twardszy od złota - biżuterię z "białego" złota się roduje, żeby była srebrna i ludzie myśleli, że tak białe złoto wygląda :) - nie wiem natomiast jak rod przewodzi prąd - wiem na pewno, że rodowanie jest sporo droższe, ale generalnie nie ma z tym problemu.

 

W porównaniach odnośnie przewodnictwa w ogóle nigdzie nie pojawia się Rod -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - ale warto zwrócić uwagę na stal - z której nieraz wykonane są zworki czy wtyczki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Varrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech każdy robi jak uważa ;-)

ja stawiam na grubo złocone wtyki.

 

i masz absolutną rację:)

 

jeżeli chodzi zaś o rodowanie w audio (nie o biżuterię) to kiedyś przypadkiem czytałem, że jest to jakoś tam łączone ze srebrem, taka hybryda która ma łączyć najlepsze przewodnictwo srebra z brakiem utleniania i twardości rodu, ale szczegółów nie znam, niesie to za sobą jednak wysoką cenę, ale czy jest lepsze od samego złocenia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat mam przekonanie że żaden z was ani też nikt na świecie nie rozróżni pod względem brzmienia gniazda , wtyczki itp wykonanej z druta z ogrodzenia trawnika i wykonanej z srebra lub złota . Ja też nie rozróżnie :). Ten tekst jedynie w celu przerywnika w miłej dyskusji .Przepraszam jesli kogoś uraziłem swoją opinią , nie było to moim celem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o brzmienie tu chodzi...

... a o dobre samopoczucie...

... co jak wiadomo w efekcie pozwala odczuć lepsze brzmienie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro różne materiały nie wpływają na brzmienie mimo że znajdują się w obwodzie, to jak mogły by wpływać na samopoczucie...pomiary są?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływają. Jest coś takiego jak prawo Beranka:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli jak ktoś sam zrobi jakiś sprzęt grający, podobiera starannie elementy itd., to dla niego ten sprzęt gra lepiej niż cokolwiek innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu trochę kasy inwestowałem w rower - w celu odchudzania - tu śrubka alu, tu plastikowa, lżejsze dętki, szprychy itp. itd. Różnica wagowa dla zmiany pojedynczego elementu jest śmieszna i totalnie niezauważalna - ludzie pukali się w czoła :) Jak zakończyłem modyfikacje wystarczyło, że poprosiłem kogoś żeby podniósł mój rower - za każdym razem szok (a odchudzanie kosztowało mnie naprawdę mało, bo nie sztuka kilka tys wydać).

 

Jeżeli o mnie chodzi podobnie jest w audio - zmiany drobnych elementów są mało słyszalne (albo przy specyficznych sytuacjach albo wcale - choć jak dla mnie pomiędzy stalą a miedzą jednak słychać różnicę).

 

Do tego dochodzi fakt, że nasze uszy dosyć szybko przyzwyczajają się do źródła dźwięku (o ile oczywiście to źródło jest poprawne) - i przez to trudno nam jest dokładnie określić różnicę.

 

________________________________

 

Co do rodu - porodowanie jednej wtyczki RCA to wyjdzie ok 50zł - może hurtowo wyszło by taniej - jednak ile by nie było to jak dla mnie nie warto - jeśli już chcemy używać jak najlepszych materiałów to złoto lub czyste srebro mają lepsze właściwości. Czyste srebro mało się utlenia a i łatwo je później oczyścić, a czyste złoto nie utlenia się wcale (ale jest miękkie - więc trzeba użyć stopu - w każdym razie firmy się tym zajmujące mają odrębny proces na złocenie styków).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o mnie chodzi podobnie jest w audio - zmiany drobnych elementów są mało słyszalne (albo przy specyficznych sytuacjach albo wcale - choć jak dla mnie pomiędzy stalą a miedzą jednak słychać różnicę).

Kiedyś powiedziałem koledze, że takie pojedyncze zmiany mogą być niesłyszalne, bo są podprogowe, inaczej mówiąc nie ma siły by pojedynczą można usłyszeć, bo jest to poniżej progu słyszalności. Zaraz potem dodałem, że suma kilku takich zmian może dać efekt ponadprogowy. Niestety nie spotkałem się z jego strony ze zrozumieniem. To jak z samochodami co roku zmieniają drobiazgi, ale jak porównać model sprzed dziesięciu lat z obecnym to zmiana jest bardzo wyraźna.

 

Srebro to srebro i ma swoje wady. Kiedyś dawno temu w firmie mieliśmy czytnik cyfrowych taśm 1/4 cala i niestety jedna z jego płytek miała styki srebrne zamiast złotych. Efekt był taki że co jakich czas trzeba było to czyścić, bo nie stykało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dzius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Rodowanie jest mniej więcej 2x droższe od złocenia przy połowę mniejszym przewodnictwie, ale za to większej twardości. Zastanawiam się, skąd tendencja w dzisiejszych czasach do rodowania - czy wtyki złocone aż tak się wycierają (wg. mnie nie) - chyba, że stop złota, którym się złoci już tej przewodności nie ma tak dobrej lub różnica w twardości jest tak znacząca (a to już ma duże znaczenie). Tak więc niedługo pewnie będę testował rodowane złącza.

 

Z tego co zaobserwowałem a propo styków - najgorsze jest kiedy styk nie styka :P dokładnie - czy to zimny lut na płytce, czy utleniony materiał, czy znowu nie przylega dokładnie w gnieździe. Rodowanie, czy złocenie powinno zniwelować problemy z utlenianiem, a rodowanie jeżeli faktycznie jest tak twarde, z odkształcaniem materiału.

 

 

No i znalazłem bardzo fajną tabelkę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Są tam opory i twardości wszystkich metali szlachetnych - i co - Rod ma 150 a złoto 19 HB - czyli totalna różnica - chyba wyjaśnia popularność rodowania w obecnych czasach w audio. Kolejny krok - Osmowanie :D - tylko znowu 2x gorsza przewodność od Rodu. Srebro też jest miękkie jakby co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Varrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.