Skocz do zawartości
IGNORED

Ancient Audio Vintage


Petroniusz

Rekomendowane odpowiedzi

Moje uszanowanie!

Czy ktoś z Was ma albo przynajmniej słuchał kolumn z tematu? Szukam dobrych głośników o wysokiej efektywności i przy okazji starannie wykończonych. Tanie nie są ale czy nadrabiają to brzmieniem? Mają grać w pomieszczeniu ok. 40m2 i przede wszystkim tzw. kalsyka.

Dziękuję za wszelkie uwagi - P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam Panowie na AS 2012 nie było tak źle z AA.

Było dla mnie przynajmniej) dobrze z tymi Vintage, jasne że do kilku spraw można się było przyczepić.

Jeden z lepiej grających systemów AA obok starszych Holography z SGM kilka lat temu i 2 drożnych podłogówek Monitor.

Warto podjechać do Krakowa i posłuchać ich u producenta. Przy okazji faktycznie Avantagardy też można omotać uchem:) w 40 m2 już pohulają.

Na audiohobby był wątek o budowie podobnych głośników do Vintage

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tyle, że się chyba skończył. Nie wiem czy w końcu coś z tego wyszło. Może podpytaj też uczestników krakowskich spotkań bo słuchali Vintage w domu Pana Jarka.

 

Nie wiem jaka efektywność głośnika Cię interesuje (jakie masz wzmocnienie) ale jeżeli 91-92 dB jest ok to posłuchaj jeszcze Art Loudspeakers. Zagraja świetnie już z kilkunastowatową lampą jak i dobrym tranzystorem.To nie są wyczynowe głośniki, dają dużo radości ze słuchania muzyki. Jest tam spory wybór u Ciebie w 40 metrach to Deco 15/20

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub seria Emotion 12". To jednak trochę inne granie niż AA Vintage czy Avantgardy.

 

pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ancient Audio Vintage pana Jaromira Waszczyszyna od Audio Show ewaluowały-na tym polega modernizacja produktu i dla tego koniecznie! polecam umówić się na odsłuchy w Ancient Audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) kurcze przedobrzyłem... chodzi oczywiście o AS 2011 :))) za bardzo w przyszłość wybiegłem.

Rafaell możesz coś więcej powiedzieć o tej nowszej poprawionej wersji Vintage?

Wiem, że były odsłuchy u P. Janusza S. ale On wiadomo.... wierny :))) swoim Sonusom.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rafaell możesz coś więcej powiedzieć o tej nowszej poprawionej wersji Vintage?

 

Robert

 

Niestety nie mogę, słuchałem nowszej wersji po Audio Show a później jeszcze nowszej u nabywcy tych kolumn. Kolumny cały czas ewaluowały obecnie pewnie jest to zupełnie inny produkt i dla tego ponownie polecam odsłuch w Ancient Audio!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy. Kraków i owszem, planuję. Ale wolałem zapytać bo może cała wycieczka to zawracanie głowy...

Problem m.in. w tym, że oprócz dobrego grania szukam także dobrego wyglądu. A zabawy z lampą przesądzają o skuteczności, impedancji etc. Kiedyś myślałem o Sonusach (np. używane Amati) ale przeważały opinie, że to niełatwe konstrukcje do napędzenia. Obecnie mam ok 70 W na kanał przy 8 omach. Nie jest to całkiem mało ale eksperci twierdzą, że do SF braknie. Stąd AA Vintage i dalsze poszukiwania.

Jeśli coś Wam jeszcze przychodzi do głowy to piszcie śmiało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem m.in. w tym, że oprócz dobrego grania szukam także dobrego wyglądu. A zabawy z lampą przesądzają o skuteczności, impedancji etc.

 

Same kolumny AA Vintage z tego co pamiętam mają dosyć wysoka efektywność rzędu 96-98dB, z resztą Pan Waszczyszyn "pędzi " wszystko lampą :) Jakość wykończenia stolarki jest bardzo dobra no i to co ja lubię obudowa w ogóle nie drga :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy. Kraków i owszem, planuję. Ale wolałem zapytać bo może cała wycieczka to zawracanie głowy...

Problem m.in. w tym, że oprócz dobrego grania szukam także dobrego wyglądu. A zabawy z lampą przesądzają o skuteczności, impedancji etc. Kiedyś myślałem o Sonusach (np. używane Amati) ale przeważały opinie, że to niełatwe konstrukcje do napędzenia. Obecnie mam ok 70 W na kanał przy 8 omach. Nie jest to całkiem mało ale eksperci twierdzą, że do SF braknie. Stąd AA Vintage i dalsze poszukiwania.

Jeśli coś Wam jeszcze przychodzi do głowy to piszcie śmiało.

 

Petroniusz,

Pogdaj z Grzegorzem Gierszewskim z Albedo - Bydgoszcz. Kiedyś grał na Amati i Gryphonie. Teraz ma lampy i wspomniane przeze mnie Art Loudspeakers Deco 15 (prywatnie). Ma teraz nowe głośniki Noveau ART o podobnym układzie co Deco ale bardziej przyjazne cenowo. Grały u niego na ostatnim AS z 16 W z 300 B w układzie PSE. 70 Watów to będzie hulało.... Możesz też pogadać z Hi End Studio w Wawie z Piotrkiem Bednarskim. W każdym badź razie warto posłuchć.

 

Rafaell,

dzięki za zachęte :))) być może uda się mi kiedyś wpaść do mistrza Jaromira w drodze do ukochanego Zębu... hejjj :))

Mnie akurat ten model Vintage przypadł do gustu - mam 9 Watów więc powinno być ok. Obudowa z włókna węglowego:) czy to nie twoja inspiracja??

 

pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70W to duuużo. Może najbardziej prądożernych kolumn nie pociągnie, ale zdecydowaną większość i owszem. Do takich kolumn jak Vintage aż prosi się o wzmacniacz SET o kilku watach mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70W to duuużo. Może najbardziej prądożernych kolumn nie pociągnie, ale zdecydowaną większość i owszem.

Ten wzmacniacz to Pathos Classic One, hybryda. Wielu ostrzegało, że dużych SF czy B&W nie pociągnie. Uwierzyłem bez sprawdzania, przez jakiś czas myślałem nawet o zakupie drugiego Pathosa i wykorzystaniu ich jako monobloków, ewentualnie odrębnego zasialnia sekcji basowej i średnich/wysokich. Dałem sobie jednak z tym spokój i szukam skutecznych głośników. Może niepotrzebnie?

Fakt: AA to pewnie konstrukcja do kilkuwatowych SETów. Pytanie czy coś tracimy, czy coś w zamian za wysoką skuteczność oddajemy? Wychodzi tu ze mnie brak znajomości podstaw budowy zespołów głosnikowych ale pewnie jakieś "coś za coś" istnieje. W przeciwnym razie nikt nie budowałby kolumn trudnych do napędzenia i jeszcze do tego piekielnie drogich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Ardento Alter też rodzimy produkt, ładnie wykonany, raczej do większych pokoi (40m wydaje się OK), wysokoefektywne, ale jednak potrzebują kilkudziesięciu watów z dobrej lampy. To odgroda z dużym basem (bodaj 15''), szerokopasmowcem i wstęgą na górze. Strona internetowa nie jest może najlepsza, ale z panem Tomkiem warto porozmawiać. Były pokazywane (choć nie w najnowszej wersji) na przedostatnim AudioShow i robiły zdecydowanie dobre wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl grania tych AA to przede wszystkim realizm i namacalność. Bez romantyzmu, docieplania i zaokroąglania. Angażujące granie. Plusem tego typu konstrukcji jest, to że grają świetnie w totalnie niezaadoptowanych akustycznie pomieszczeniach oraz mają niespotykanie szeroki sweetspot przy odpowiednim ustawieniu (osie powinny przecinać się przed słuchaczem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl grania tych AA to przede wszystkim realizm i namacalność. Bez romantyzmu, docieplania i zaokroąglania. Angażujące granie. Plusem tego typu konstrukcji jest, to że grają świetnie w totalnie niezaadoptowanych akustycznie pomieszczeniach oraz mają niespotykanie szeroki sweetspot przy odpowiednim ustawieniu (osie powinny przecinać się przed słuchaczem)

Co to jest ów sweetspot? Jakiś czas już forum czytuję ale z tym spotykam sie po raz pierwszy.

A możesz napisać coś o tzw. plusach ujemnych? Na ogół jest jakieś "co za coś".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sweetspot to zakres w jakim mozesz przesuwac sie na boki od optymalnego miejsca odsluchu pomiedzy kolumnami.

 

Co do minusow, to nietolerancja dla slabych nagran no i to, ze nie kazdy lubi tak realistyczny przekaz. Nie jest to dzwiek dla osob nastawionych na relaksacyjne sluchanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś myślałem o Sonusach (np. używane Amati) ale przeważały opinie, że to niełatwe konstrukcje do napędzenia. Obecnie mam ok 70 W na kanał przy 8 omach. Nie jest to całkiem mało ale eksperci twierdzą, że do SF braknie.

 

Najlepiej poszukać jakiegoś właściciela Amati, dogadać się, zabrać swoje lampowe cacko, zespolić i wyrobić sobie własne zdanie, a nie słuchać takich "Ekspertów...".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

ART Loudspeakers to bardzo poważna kandydatura. Na podstawie tego co usłyszałem, jedne z najlepszych a jednocześnie po prostu najprzyjemniej grających kolumn na rynku. Jeśli chce się wydać sporo na kolumny, które mają pracować ze średnio-mocną lampą, a jeszcze w dodatku liczy się jakość wykonania, grzechem byłoby przynajmniej nie spróbować tych kolumn.

 

Aha, duże Sonusy przy nich grają, jakby ktoś dźwięk wyciskał siłą z tubki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonus i AA Vintage to dwa przeciwne bieguny w sposobie podawania dzwieku.

 

Może w takim razie wreszcie usłyszę coś zupełnie innego. Dotąd słuchałem głośników i drogich i tanich, grających lepiej lub gorzej ale w gruncie rzeczy podobnie. Może po AA nie będę chciał słuchać już niczego innego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w innym wątku już to wklejałem (chodziło o wzmocnienie do Accu 550).

Świetny dźwięk z także i z dobrym tranzystorem (ludzie zestawiali je z Accu, Macami, Passami oraz Sugdenami itp) i z różnymi lampami pp i mocnymi SE na 845/211/ GM 70.

 

Art Loudspeakers (wymienione poniżej maja od 89 do 92 dB):

 

Decco 8 - 2 drogi i 8 " na basie - te mogą być trochę za małe (głownie tak do 20 m ok)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Moderne10 - 3 drogi i 27 cm,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nouevou 3 drogi i 27 a basie (nowość)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Deco 10 2 drogi i 27 cm,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Deco 15 3 drogi i 27 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Emotion 12 3 drogi i 12" na basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Decco 20 3 drogi i 27 x 2 na basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

warto spróbować!

ps.

 

po jednym z AS stwierdziliśmy z kolegami że gdyby zestawić bodaj decco 20 czy 15 (nie pamiętam które to grały) ze wzmakiem Jadisa grajacym kilka sal dalej to by było... Lepiej by zagrało naszym zdaniem niż z SF.

 

pozdr.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl grania tych AA to przede wszystkim realizm i namacalność. Bez romantyzmu, docieplania i zaokroąglania. Angażujące granie. Plusem tego typu konstrukcji jest, to że grają świetnie w totalnie niezaadoptowanych akustycznie pomieszczeniach oraz mają niespotykanie szeroki sweetspot przy odpowiednim ustawieniu (osie powinny przecinać się przed słuchaczem)

 

A czy to brzmienie można porównać do dużych Tannoy'ów? Słuchałem kiedyś Glenairów z lampą UR i było b. ładnie. Nie mam wystarczającego warsztatu, żeby dźwięk opisać ale barwa bardzo mi odpowiadała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Tanoye są za wolne :) Ja bym raczej szukał pokrewieństwa, bezpośredniości i dynamitu z JBL-ek. Jeszcze raz polecam posłuchać, bo kolumny te ewaluowały mocno od czasu Audio Show. Sam nie mam czasu zawracać Panu Jaromirowi kapelusza mimo ze to "o rzut beretem" ode mnie w słynnej audiofilskie Krakowskiej strefie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ART Deco to bardzo dobre kolumny. Zestaw na AS 2011 mi się bardzo podobał z nimi. Popędzała go firmowa lampka, okablowanie Albedo, i wolałbym to niż jak dotąd słyszane dwie wariacje na temat Vintage z firmową elektroniką. W wątku Spotkanie w Krakowie są wrażenia z odsłuchu Vintage z drewnianą skrzynią basowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Styl grania tych AA to przede wszystkim realizm i namacalność. Bez romantyzmu, docieplania i zaokroąglania. Angażujące granie.

 

Zapytam jeszcze jak z grubsza definiujemy docieplenie? Więcej niskich tonów, przesunięcie w dół pasma?

Bez romantyzmu, docieplenia i zaokrąglenia tzn. detalicznie?

Dynamikę ujawniają przy każdej głośności czy przy wyższych poziomach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Aha, duże Sonusy przy nich grają, jakby ktoś dźwięk wyciskał siłą z tubki"

maryn jozwa

 

które duże Sonusy ???

 

 

Myślę że z tym pytaniem możesz śmiało walić do Pana Grzegorza z Albedo.

Kiedyś posiadacz SF Amati a dziś właśnie Art Deco 15 sig +.

Znajomy także szukał i zastanawiał się nad SF Amati, stanęło na Art Deco 20 Sig.

W porównaniu do nowszych produktów SF, już gdzieś napisałem że gdyby Jadisy na AS podłączyć do Artów to jak to powiedział znajomy w pokoju Grobel Audio "...się by dopiero działo". Nie znaczy to jednak że SF grają źle, skądże. Do mnie jednak bardziej przemawia wizja dźwięku Dereka i Ramseya Dunlopów.

 

Myślę że gdyby tak P.Janusz Stopa (większość wie o kogo chodzi, zwłaszcza koledzy z grodu Kraka) zdecydował się posłuchać ART Deco 8/10/15 w wersji Sig + (miedziana zwrotka i okablowanie srebrnym Kondo lub taśmą) lub Silver (to już rozpasanie ze srebrnym kruszcem ale i z ceną w GBP) to SF Electa która u niego gra od lat zmieniłaby właściciela :)))).

Panie Januszu odwagi, nie było by odwrotu :) i ten krok trzeba będzie podjąć:), Grand i SGM zasługują na to.

 

pozdr.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.