Skocz do zawartości
IGNORED

DAC X - kompletny i rozbudowany DAC dla zaawansowanych.


Waldi_06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do tego należy mieć ;

1. programator na napięcie 3.3v

2. kabelek IDC10 odpowiednio podłączony.

3. oprogramowanie = WinAVR i drivery (często sa w WinAVR)

4. podłączamy wg kolejności opisanej w Manualu (ten tekst też trafi do manuala)

5. klikamy na pliku *.bat otrzymanym odemnie, lub Jarka, lub zassanym z miejsca o którym napiszę jutro)

6. pierwsze programowanie musi byc w trybie SLOW, potrwa ok 2minut, a może i dłużej. będzie kilka szybkich przebiegów oraz dwa wolne, po ostatnim wolnym napisze , ze skończył.

7. odłączyć daca od programatora,

8. wyłączyć i włączyć daca.

9. słuchać muzyki (no może nie do końca, bo dac powstał, aby poszukać wpływu techniki na reprodukcje dzwięku :-) )

tak Waldek napisał i działało zawsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dumek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego należy mieć ;

1. programator na napięcie 3.3v

2. kabelek IDC10 odpowiednio podłączony.

3. oprogramowanie = WinAVR i drivery (często sa w WinAVR)

4. podłączamy wg kolejności opisanej w Manualu (ten tekst też trafi do manuala)

5. klikamy na pliku *.bat otrzymanym odemnie, lub Jarka, lub zassanym z miejsca o którym napiszę jutro)

6. pierwsze programowanie musi byc w trybie SLOW, potrwa ok 2minut, a może i dłużej. będzie kilka szybkich przebiegów oraz dwa wolne, po ostatnim wolnym napisze , ze skończył.

7. odłączyć daca od programatora,

8. wyłączyć i włączyć daca.

9. słuchać muzyki (no może nie do końca, bo dac powstał, aby poszukać wpływu techniki na reprodukcje dzwięku :-) )

tak Waldek napisał i działało zawsze

 

Ta instrukcja jest dla mnie jasna - jednak nie odpowiada na moje pytania - nie mówi dokładnie które zworki wyjąć przy programowaniu z tego konkretnego programatora protech-micro. Z kolei w manualu jest opisane, żeby za pomocą Fuse bits dodatkowo wyłączyć JTAG - czego też powyższe nie wyjaśnia. Jest niestety wiele aspektów oczywistych dla osób obeznanych z tematem, które pomija się w instrukcjach - tak jest w każdej dziedzinie.

 

Jako, że robię to po raz pierwszy wolałbym wyjaśnić wszystkie wątpliwości wcześniej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programator do pierwszego programowania ustawia się w trybie::

-slow

-bez napięcia wyjściowego

 

Plik bat wyłącza jtaga z marszu.

 

W tej chwili nie wiem co jeszcze robi bat, osoby bardzie obeznane z tematem spokojne wydedukują co jeszcze przestawia, zaprogramują czymś innym.

Oprogramowanie robi wszystko za Was:-)

Proponowany programator był zgodny ze środowiskiem AvrDude, był to ukłon z mojej strony, ponieważ sam programuje czymś innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukces - atmega zaprogramowana, menu chodzi poprawnie, płytki wykrywa poprawnie, lcd wyświetla prawidłowo. Szkoda, że wyjeżdżam na weekend, bo już tak niewiele brakuje, żeby DACx zagrał.

 

Dziękuję za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jakiś czas temu dostałem info. od Waldi_06 że jest możliwość wznowienia zamówienia pcb DAC X, jak są chętni to proszę się wpisywać na listę:

 

 

1. KAMYK1980 - komplet płytek,na razie tylko analogówka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daca odpaliłem - działa :) - narazie tylko PCM 1795 - ale już mogę powiedzieć, że jest na tyle dobrze że mogę go słuchać zamiast dobrego odtwarzacza CD - a o to chodziło. Na dniach będe próbował inne układy i zanabędę PCM 1704. Postaram się też wrzucić zdjęcia.

 

Mam jeden problem z LCD - jeden po prostu HD44780 chodzi bez problemu, natomiast drugi na ST7066U (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) - nie działa. Wg tego co udało mi się dowiedzieć powinny być w pełni kompatybilne. Czy może jednak jakaś modyfikacja jest potrzebna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: wielu z Was podłączyło X03 do daców, X03 może mieć na wyjściu 3,3v albo 5v. Na ile ustawiliście to napięcie? W sensie ile wytrzyma kość przetwornika ( o ile w ogóle warto się tym parametrem przejmować ? ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dacx 3V masterclock.

 

Trafiłem na pierwszy wadliwy układ - i pech chciał, że akurat 2SK389 najprawdopodobniej ma przebicie... Także AK4399 gra z OPA1 - i chyba tan przetwornik mi najlepiej leży. A mogłem coś ala podstawki sklecić - teraz to wylutować będzie wesoło...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dacx 3V masterclock.

 

Trafiłem na pierwszy wadliwy układ - i pech chciał, że akurat 2SK389 najprawdopodobniej ma przebicie... Także AK4399 gra z OPA1 - i chyba tan przetwornik mi najlepiej leży. A mogłem coś ala podstawki sklecić - teraz to wylutować będzie wesoło...

 

odetnij tranzystor, a resztę (pojedyncze nóżki ) odessiesz odsysaczem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Gdzie radzilibyście kupić PCM1704? Mam trochę mieszane uczucie po tym jak sprzedawca pollida stwierdził, że reklamacje przyjmuje tylko dla nielutowanych układów. A ten pcm to jednak trochę drogi :)

 

PS. Ma ktoś pomysł na LCD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy zrobienie układziku zamiast tego co na płytce do sterowania będzie wystarczające:

Vee -> VR 10-20K -> Vdd

|

Vo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Varrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

https://pl.mouser.com/Search/Refine.aspx?Keyword=pcm1704

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dumek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Udało mi się uruchomić LCD na ST7066U - choć raczej nie do końca poprawnie - ale może tak też jest ok. Otóż usunąłem z gniazda pin 15 (na panelu) i połączyłem pin 15 (wyjcie Vee -5V) z pinem nr 3. To mi daje regulacje na pinie 3 w zakresie -5-0V - a więc Vdd-Vo jest w zakresie jaki ekran potrzebuje.

 

Jednak prawidłowa aplikacja regulacji kontrastu to połączenie Vdd (+5V), Vee (-5V) na peerku 10-20k i skierowanie wyjścia do Vo (regulacja konktrastu) - czyli to pomija regulację na płytce DACa.

 

To co zrobiłem zachowuje regulację kontrastu na płytce DACxa - tylko pytanie czy tak może zostać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Uruchomiłem płytke na PCM1704 z analogiem jeszcze bez modyfikacji na VR500 -> 100 om - jak dla mnie zdecydowanie najlepszy dźwięk - po prostu rewelacja. Chyba mnie to przekonało, żeby szybciej złożyć DACa PCM1704 z innego wątku na tym forum.

 

Kilka zdjęć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-11903-0-03911500-1436423105_thumb.jpg post-11903-0-09015700-1436423110_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Uruchomiłem płytke na PCM1704 z analogiem jeszcze bez modyfikacji na VR500 -> 100 om - jak dla mnie zdecydowanie najlepszy dźwięk - po prostu rewelacja. Chyba mnie to przekonało, żeby szybciej złożyć DACa PCM1704 z innego wątku na tym forum.

 

Napisz jaki wg jakiego schematu polutowałeś analogówkę.

A dokładnie warto zmniejszyć prąd płynący przez wejściowy 2240 do wartości średnio 6-7mA dla pełnego wysterowania.

zmniejszy to moc cieplna na nim wydzielaną a przezto dryft temperaturowy,

aby tak zrobić należy w emiterze dolnego źródła prądowego wlutować rezystor o wartości 180R i ponownie wyregulowac układ.

dolną bezpieczną granica jest ok 4-5 mA, będzie jeszcze stabilniej , ale zwiększą się zniekształecenia.

pozdr

wracam do zajęć urlopowych (plaża)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Co zmienić w układzie i/v discrette żeby dobrze pracował z PCM1795?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, czy AD1896 w 100% zastępuje w x-sie SRC4192 i osiąga przy tym 100% swojej funkcjonalności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Co by nie było za dobrze mam dwa problemy z DACX :)

1) Kiedy wyłączę DACX i potem w przeciągu minuty (jeszcze nie wiem ile dokładnie) włączę go z powrotem, to na LCD są krzaki - coś tam się dzieje, ale nic ładnego. Zauważyłem, że znacznie gorzej jest jak odłączam od napięcia tylko jedną linię (taki wyłącznik w obudowie) - jak wyłączę listwę a potem włączę to czas po którym nie ma krzaków jest krótszy. Mam wrażenie, że to wcześniej nie występowało - teraz jak przełożyłem do nowej obudowy, to się zaczęło.

2) Płytki Discrette - nie idzie tego wyregulować - napięcia na obu latają +/- 50mV dosyć losowo - przy włączaniu/wyłączaniu daca jest strzał w głośniki. Dzieje się tak dla obu płytek Discrette, które mam. Pytanie dodatkowe, czy dla Discrette trzeba regulować potki przy OPA604?

 

PS. no i PCM1704 przestał mi działać, ale z tego co widzę jeden kond mi wypłynął - i mam nadzieję, że to to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Kiedy wyłączę DACX i potem w przeciągu minuty (jeszcze nie wiem ile dokładnie) włączę go z powrotem, to na LCD są krzaki - coś tam się dzieje, ale nic ładnego. Zauważyłem, że znacznie gorzej jest jak odłączam od napięcia tylko jedną linię (taki wyłącznik w obudowie) - jak wyłączę listwę a potem włączę to czas po którym nie ma krzaków jest krótszy. Mam wrażenie, że to wcześniej nie występowało - teraz jak przełożyłem do nowej obudowy, to się zaczęło.

problem znany, ale nie ma jasnej odpowiedzi dlaczego tak się dzieje,

kilka było czystych, a w jednym się pojawiło - nieco pomogło zwiększenie pojemności tantali na procesorze,

 

2) Płytki Discrette - nie idzie tego wyregulować - napięcia na obu latają +/- 50mV dosyć losowo - przy włączaniu/wyłączaniu daca jest strzał w głośniki. Dzieje się tak dla obu płytek Discrette, które mam. Pytanie dodatkowe, czy dla Discrette trzeba regulować potki przy OPA604?

zależy czy zastosowałeś zmiany opisane w instrukcji,

po ich zastosowaniu ofset zasadniczo znika,

 

PS. no i PCM1704 przestał mi działać, ale z tego co widzę jeden kond mi wypłynął - i mam nadzieję, że to to.

a to juz źle, tak nie powinno być

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem znany, ale nie ma jasnej odpowiedzi dlaczego tak się dzieje,

kilka było czystych, a w jednym się pojawiło - nieco pomogło zwiększenie pojemności tantali na procesorze,

 

zależy czy zastosowałeś zmiany opisane w instrukcji,

po ich zastosowaniu ofset zasadniczo znika,

 

a to juz źle, tak nie powinno być

 

Dzięki za info!

 

Co do drugiego przypadku, to poza offsetem Discrette większym problemem jest pulsowanie głośników przy wyłączaniu (sprawdzone też na odłączonej cyfrówce). Dzieje się tak też na innych płytkach córkach i efekt występuje na obu kanałach. Na mierniku skok napięcia się nie pojawia, ale to też o niczym nie świadczy, bo może być za szybki.

 

W sumie nie wiem, czy tak jest od początku, bo mam wrażenie, że zazwyczaj DACa włączałem pierwszego a wyłączałem na końcu. Ale jeżeli idzie strzał, to równie dobrze mogło to zaszkodzić płytce z pcm1704.

 

PS. Oczywiście mogę szukać dziury w całym jak to mam w zwyczaju, kiedy już jedna rzecz się zepsuła :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do drugiego przypadku, to poza offsetem Discrette większym problemem jest pulsowanie głośników przy wyłączaniu (sprawdzone też na odłączonej cyfrówce). Dzieje się tak też na innych płytkach córkach i efekt występuje na obu kanałach. Na mierniku skok napięcia się nie pojawia, ale to też o niczym nie świadczy, bo może być za szybki.

 

W sumie nie wiem, czy tak jest od początku, bo mam wrażenie, że zazwyczaj DACa włączałem pierwszego a wyłączałem na końcu. Ale jeżeli idzie strzał, to równie dobrze mogło to zaszkodzić płytce z pcm1704.

 

PS. Oczywiście mogę szukać dziury w całym jak to mam w zwyczaju, kiedy już jedna rzecz się zepsuła :)

 

Większa cześć urządzeń dostępnych na rynku posiada wyciszenie wyjścia analogowego które definitywnie odcina nas od tego rodzaju efektów . Ich występowanie nie jest niczym dziwnym czy niezwykłym i albo DAC zostanie indywidualnie uzupełniony o tego rodzaju układ , albo pozostaje określona systematyka w załączaniu swojego systemu . Gdyby przyjąć , ze ostatnim załączanym i pierwszym wyłączanym elementem będzie wzmacniacz/wzmacniacz mocy, to problem nie powinien występować

Nie jest to tez jakaś wada tego projektu , a świadome ograniczenie wielkości/złożoności urządzenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa cześć urządzeń dostępnych na rynku posiada wyciszenie wyjścia analogowego które definitywnie odcina nas od tego rodzaju efektów . Ich występowanie nie jest niczym dziwnym czy niezwykłym i albo DAC zostanie indywidualnie uzupełniony o tego rodzaju układ , albo pozostaje określona systematyka w załączaniu swojego systemu . Gdyby przyjąć , ze ostatnim załączanym i pierwszym wyłączanym elementem będzie wzmacniacz/wzmacniacz mocy, to problem nie powinien występować

Nie jest to tez jakaś wada tego projektu , a świadome ograniczenie wielkości/złożoności urządzenia .

 

Dzięki za info i uspokojenie :). W takim razie poza płytką PCM1704 chyba nic więcej mi się nie posypało i muszę przestać widzieć wszędzie usterki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update - to też może istotna informacja dla innych

 

Wygląda na to, że 'krzaki' po za szybkim ponownym włączeniu DACa mają również negatywny wpływ na Atmegę - póki co zauważyłem negatywny wpływ na ustawienia:

- posypały się nazwy inputów (błędne znaki, a niektóre nazwy totalnie nieczytelne)

- posypały się ustawienia (bądź obsługa ustawień) - w każdym razie dlatego PCM1704 przestał działać - dopiero jak zmieniłem output bits z 8 na 24 to poszło, dla mniejszych wartości jest ostry szum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.