Skocz do zawartości
IGNORED

DiY na AS 2013.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

Większy pokój większe koszta ale administracja chyba jest w stanie udźwignąć ten ciężar. Za co trzymam kciuki. Bo radość zadowolonych forumowiczów -bezcenna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie to dobre co jest dobre, tylko co się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='arczi87' timestamp='1354110638' post='2651091']
Albo zrobicie adaptację akustyczną jak należy :)
[/quote]

Dobra adaptacja w takim pomieszczeniu jak 608 to moim zdaniem bardzo ciężkie zadanie. O ile sam metraż pomieszczenia mógł być jeszcze akceptowalny, tu już z proporcjami wymiarów dużo gorzej. Dość długi i raczej wąski pokój, z wejściem mniej więcej w połowie długości. W takich warunkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby ustawienie kolumn na długiej ścianie, ale wówczas zabrakłoby miejsca dla gości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='mlb' timestamp='1354710000' post='2657405']
tu już z proporcjami wymiarów dużo gorzej.
[/quote]
Że tak zapytam, jakie problemy się wiążą z takimi proporcjami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='arczi87' timestamp='1354730001' post='2657737']
Że tak zapytam, jakie problemy się wiążą z takimi proporcjami?
[/quote]

Chodzi o odbicia dźwięku od ścian bocznych. Gdy te są zbyt blisko kolumn - tworzy się coś w rodzaju tunelu i są co najmniej dwa problemy:
- bałagan na scenie dźwiękowej - ale to mniejszy problem, można to w dużym stopniu wytłumić ustrojami, Mimo to w 608 typowej sceny dźwiękowej nie udało mi się dostrzec, mimo że próbowałem, a ustroje już były ułożone przy ścianach bocznych.
- bas - który zaczyna skakać jak piłeczka pinpongowa w butelce i tu trudno coś kilkoma ustrojami osiągnąć. Z basem w 608 było naprawdę ciężko - istniał i było go dużo, ale był ociężały, rozmyty, brakowało konturu i szybkości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

[quote]Czekałem z zakończeniem tekstu, aż ostatnie echa salw przycichną.[/quote]
http://www.klub.audiostereo.pl/artykuly/pokoj-608-czyli-twierdza-qu-art346.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

.

[quote name='jarokar' timestamp='1353752919' post='2647523']
Ad. a- mdf jest na zewnątrz sklejka od środka ma to podobno uzasadnienie akustyczne.
Jak to jest sklejane, chyba tylko na klej ale o szczegóły należało by zapytać Marko3T bo to on jest wykonawcą obudów ja do stolarki się nie tykam bo nie mam takiego doświadczenia ani potrzebnego zaplecza. Co do jakości wykonania to jestem spokojny bo Marek ma potrzebne doświadczenie i popełnił już wiele konstrukcji zachwalanych tu na forum, stąd mój wybór wykonawcy obudów.
Na zdjęciu widać anatomiczne szczegóły.

Tak mi się jeszcze przypomniało, że Totem forniruje swoje skrzynki również od środka więc naturalne drewno ma znaczenie, nie robią tego wszyscy bo podnosi to koszt wykonania. Sklejka też jest materiałem droższym od mdf.
Moje obecne kolumny są z litego drewna, ale to podobno nie jest idealny materiał na obudowy, ze znanych mi producentów jedynie polska Qba miała w swojej ofercie taki monitor Sobieski z dębowych klepek, SF też korzysta z drewna ale tylko częściowo, Magico stosuje sklejkę.
[/quote]

Na jakich modelach SS będą te konstrukcje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jarokar

(Konto usunięte)

Na razie realizacja projektu stanęła w martwym punkcie z braku czasu, jedynie udało mi się zakupić na angielskim ebayu trzy metrowe odcinki AudioQuesta midnight, które chcę wykorzystać do wewnętrznego okablowania.
Co myślicie o pomyśle by na górę dać srebrną litze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

[quote name='jarokar' timestamp='1355048536' post='2661450']
Na razie realizacja projektu stanęła w martwym punkcie z braku czasu, jedynie udało mi się zakupić na angielskim ebayu trzy metrowe odcinki AudioQuesta midnight, które chcę wykorzystać do wewnętrznego okablowania.
Co myślicie o pomyśle by na górę dać srebrną litze.
[/quote]
Trudno powiedzieć, trzeba by posłuchać. W basie i średnicy, trudno poprawić midnighta, szczególnie w takiej cenie. Wysokie da się, ale pytanie, jak to się zgra z resztą. Ja próbowałbym z AQ bedrockiem, lub innym AQ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='jarokar' timestamp='1355048536' post='2661450']
srebrną litze.
[/quote]
Mnie się taki pomysł podoba. Z tym że [u][b]nie[/b][/u] licę typu "mnóstwo włókien nieizolowanych skręconych do kupy",
lecz raczej "własną" licę, np. wiązka N x 0,4mm srebro 9999, z tym że każdy taki drut idzie osobno izolowany w tulejce teflonowej.

Nieprzypadkowa jest tutaj średnica 0,4mm. Jest to maksymalna dopuszczalna średnica, jaką bym zastosował.
Idealnie byłoby dać nawet trochę mniej, np. 0,3mm. ("N" będzie potrzebne nieco większe wtedy).

... Oczywiście te druty w teflonowych osłonach skręcone razem w "skrętkę".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką "dobrą" litzę produkuje Cardas, nawet ma ona inny splot niż zwykłe skręcenie kabelków.

Rozmumiem, że zastosowanie 26cm skana na dole w połączeniu w 1kW wzmacniaczem ma ułatwić, usprawnić powiększenie istniejącego salonu odsłuchowego:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Użytkownicy+

[quote name='witek_z' timestamp='1355831809' post='2670735']
Nie wiem kto Ci stroi te zwrotnice, bo ta z prawej to uuuuuuuuuuu.
[/quote]
Z tego co się orientuję, to Sonus Oliva. Według mnie całkiem nieźle, szczególnie na basie, co jest zwykle najtrudniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='palton' timestamp='1355870780' post='2671337']
Z tego co się orientuję, to Sonus Oliva. Według mnie całkiem nieźle, szczególnie na basie, co jest zwykle najtrudniejsze.
[/quote]
Bas - nic specjalnego, ot zwykłe (choć dopracowane) brzmienie bas-reflex.
Co z tego że kolumna ma ładny bas, średnie lub wysokie jeśli jest niezrównoważona - w/g mnie dyskwalifikuje to kolumne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='witek_z' timestamp='1355903652' post='2671426']
Bas - nic specjalnego, ot zwykłe (choć dopracowane) brzmienie bas-reflex.
Co z tego że kolumna ma ładny bas, średnie lub wysokie jeśli jest niezrównoważona - w/g mnie dyskwalifikuje to kolumne.
[/quote][quote name='witek_z' timestamp='1355903652' post='2671426']
Bas - nic specjalnego, ot zwykłe (choć dopracowane) brzmienie bas-reflex.
Co z tego że kolumna ma ładny bas, średnie lub wysokie jeśli jest niezrównoważona - w/g mnie dyskwalifikuje to kolumne.
[/quote]
Co proponujesz na lepszy bas ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BR zdecydowanie łatwiej zrobić, z TL są chyba dużo większe problemy.
Uważasz że w pokoju takim jak 608 z obudową TL były by mniejsze problemy ze wzbudzaniem się basu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Rick' timestamp='1355916664' post='2671589']
Uważasz że w pokoju takim jak 608 z obudową TL były by mniejsze problemy ze wzbudzaniem się basu?
[/quote]
To kwestia akustyki a nie typu obudowy.
Ja mam skromny pokój 3 x 3 metra w której rewelacyjnie grają TL-ki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście dużo racji ale moim zdaniem, gdy bas będzie krótszy, bardziej kontrolowany, to też odpowiedź pomieszczenia powinna być proporcjonalnie mniejsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Rick' timestamp='1355922419' post='2671676']
Masz oczywiście dużo racji ale moim zdaniem, gdy bas będzie krótszy, bardziej kontrolowany, to też odpowiedź pomieszczenia powinna być proporcjonalnie mniejsza.
[/quote]
Wrażenie bardziej kontrolowanego basu mamy wtedy gdy obudowę np. BR nastroimy na Qtc 0.5, wtedy staje się on mniej mięsisty czyli jest go mniej i pokój niema tu nic do rzeczy.
Jaka odpowiedź pokoju? - co za bzdury

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Twojej odpowiedzi wynika ze rezonans pomieszczenia nie ma wpływu na jakość basu, która zależy wyłącznie od zestrojenia obudowy, tak ?
zgodzę się z tym pod warunkiem odsłuchów w idealnie zaadaptowanym pomieszczeniu, gdzie wszelkie rezonanse (mody, odpowiedzi pomieszczenia..) są zneutralizowane.
czy rezonanse pomieszczenia które ja nazwałem odpowiedzią pokoju są dla Ciebie bzdurą?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezonans lub mody to rezonans i mody a nie jakaś tam odpowiedź pokoju, (no chyba że masz na myśli echo i jak krzykniesz kuku to Ci odpowie :D)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek, dokładnie tak :)
czy jest to kuku czy inny dźwięk (fala akustyczna) to pokój "odpowiada" (nazewnictwo nic nie zmienia)
ale nie to jest tematem tego wątku.
w kontekście kolejnej wystawy, gdy nie możemy wytłumić modów pokoju (bo np. zabrakło ustrojów z "gęstej" wełny) to może zastanówmy się nad selekcją kolumn pod kątem jak najlepiej kontrolowanego basu, nie schodzącego bardzo nisko, itd...
z tego wynikło moje pytanie do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania, że większą różnicę robią mody w różnych pomieszczeniach.
Potem są tacy co kupują mini monitory i mówią, że akustyka to bzdura bo teraz im nie buczy....
Tylko co ma się wzbudzać w pomieszczeniu, jak ten monitor nie ma basu.

Porównując kilku milisekundowe różnice w odpowiedzi impulsowej przetworników niskotonowych (ze względu na strojenie BR, obudowy itd.). W stosunku do modu który powoduje, że dana częstotliwość wybrzmiewa np 1500 milisekund sami strzelacie sobie w kolano. Najpierw pomieszczenie a potem dyskusja na temat rodzaju i sposobu strojenia obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dokładnie tak ja piszesz.
dlatego napisałem takie zdanie:
"w kontekście kolejnej wystawy, gdy [b]nie możemy wytłumić modów pokoju[/b] (bo np. zabrakło ustrojów z "gęstej" wełny) to może zastanówmy się nad selekcją kolumn pod kątem jak najlepiej kontrolowanego basu, nie schodzącego bardzo nisko, itd..."
gdy będą zapewnione ustroje, które zlikwidują te najbardziej dokuczliwe mody na basie to nie będzie powyższych dyskusji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.