Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz słuchawkowy ze sprzężeniem prądowym Knutt H. Nygaard - HDP01


Muzg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, BB84 napisał:

Komplikuje to układ ścieżek, a w praktyce niewiele zmieni. Termokurczka załatwia sprawę nawet bez pasty.

Rozumiem, że aplikację dc servo proponujesz w przypadku stosowania jako pre, bo jako słuchawkowiec zabezpieczenie na C1237 ma chyba więcej zalet.

 

Układ jest tak prosty, że aż piękny. Krytyczne elementy to dzielnik na wejściu i w sprzężeniu. MK132 "w sygnale" i Dale "do gleby" robią robotę.  

Jeżeli chcesz zostawić takie ustawienie to polecam jeden tran montować nóżkami do góry. Wtedy można je zlepić facjatami.

Wyregulowany egzemplarz z parą J103/K246 w lekko niestabilnych warunkach temperaturowych potrafi mieć 10-50mV offsetu. Po zamknięciu szczelnej budy raczej kilka - 25mV. Dla słuchawek o większej impedancji nie ma to zbytnio znaczenia, ale gdy podłączymy jako pre, do końcówki bez konda będzie pompowanie i wybijanie zabezpieczenia. Ja na tą okoliczność opracowałem DC servo które prezentowałem wcześniej. Osobiście żeby zrobić z niego preamp włączyłem w szeregu rezystor 50 lub 100R aby był stabilny z obciążeniem pojemnościowym i viola. U siebie w elektronice w ogóle nie stosuje kondensatorów w sygnale, bo tak gra najlepiej.

Zabezpieczenie raczej reagowało na poziom 600-700mV. Gdy jest wspólne dla dwóch kanałów oczywiście nie zareaguje na przeciwne DC np. 10V w jednym i -10V w drugim kanale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Muzg napisał:

Jeżeli chcesz zostawić takie ustawienie to polecam jeden tran montować nóżkami do góry. Wtedy można je zlepić facjatami.

Co masz dokładnie na myśli ? w zależności od zastosowanej pary jfet sk170/sj74 lub sk246/sj103 trany będą się widzieć facjatami lub brzuchami. Ogólnie ma to małe znaczenie jeśli będą dobrze przykryte termokurczką.

Na ten moment projekt jest raczej jednoosobowy, choćby ze względu na konieczność wykonania radiatora, więc zastosowania jako pre nie przewiduję i zostanę prawdopodobnie przy projekcie zaprezentowanym w poprzednich postach. Moim celem jest sprawdzenie wersji dual mono z dobrym zasilaniem i zminimalizowanie długości połączeń. Ta wersja powinna śmigać z prądem spoczynkowym około 60-70mA. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, BB84 napisał:

Co masz dokładnie na myśli ? w zależności od zastosowanej pary jfet sk170/sj74 lub sk246/sj103 trany będą się widzieć facjatami lub brzuchami. Ogólnie ma to małe znaczenie jeśli będą dobrze przykryte termokurczką.

Na ten moment projekt jest raczej jednoosobowy, choćby ze względu na konieczność wykonania radiatora, więc zastosowania jako pre nie przewiduję i zostanę prawdopodobnie przy projekcie zaprezentowanym w poprzednich postach. Moim celem jest sprawdzenie wersji dual mono z dobrym zasilaniem i zminimalizowanie długości połączeń. Ta wersja powinna śmigać z prądem spoczynkowym około 60-70mA. 

jak to ma być projekt jednoosobowy,tylko słuchawkowy, warto sprawdzić wersję ze sztuczną masą ( trzecia płytka wzmacniacza jako sztuczna masa wyjścia )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie .czesci czyli potencjometry doszły .Wyciągnołem z szuflady mocno zakurzoną pierwszą wersje tego wzmacniacza ,odlutowalem wszystkie kabelki od nie kiedyś dolutowane i poprzes zasilanie przez rezystory 10 ohm z zasilacza 17v sprawdziłem oddzielnie kanały czy odzywają sie poprawnie .kanał L iP zgłosił sie całkowicie poprawnie z napięciami ,zapodałem nawet sygnał na wejscie z kosmosu czyli z palca i na oscyloskopie dostałem odpowiedz ,układ działa .Pszeleżakował kilka lat w kurzu i ruszył poprawnie , teraz mycie w alkocholu i projektowanie zasilacza .

 

W dniu 2.11.2022 o 18:18, Muzg napisał:

J

Cytuje tylko dla kontaktu . 

Chce zastosować pojedynczy transformator o mocy 10 wat i napiecia po prostowniku -+ około 16 V ,Czy może masz lepsze sugestie , czy To bedzie OK ? .Wzmacniacz dla słuchawek .Głównie planary . Jak nie odpowiesz nie obraże sie .

Może dwa układy prostownicze ? dla kanału L i P ? Jeśli poradzisz bede wdzieczny i rozważe ,a jesli nie odpowiesz to zrobie po swojemu .I też bede wdzieczny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam że z jakiś powodów kiedyś dałes mi tu bana ,nie zebym zle coś pisał np, o tobie  ale ze inni oczekiwali tego od ciebie i to zrobiłes .dzis mineły lata od tamtych wydażeń .Ja tu jestem i Ty jesteś. Tamtych ludzi już niema .Ciekwai mnie bardzo czy wycignołeś jakieś wnioski z tego .Czy zmieniłeś sie ? ale na temat wzmacniacza pytam bardzo serio .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atmeg napisał:

Chce zastosować pojedynczy transformator o mocy 10 wat i napiecia po prostowniku -+ około 16 V.

Ledwo starczy na prąd spoczynkowy. Docelowo planuję pojedynczy 40VA 4x18VAC z Toroidów w wersji audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, atmeg napisał:

Chce zastosować pojedynczy transformator o mocy 10 wat i napiecia po prostowniku -+ około 16 V ,Czy może masz lepsze sugestie , czy To bedzie OK ? .Wzmacniacz dla słuchawek .Głównie planary . Jak nie odpowiesz nie obraże sie .

Może dwa układy prostownicze ? dla kanału L i P ? Jeśli poradzisz bede wdzieczny i rozważe ,a jesli nie odpowiesz to zrobie po swojemu .I też bede wdzieczny

10W to bardzo mało, na jeden kanał może wystarczy. Ja osobiście używam 2 x 16VA i później mam 4 x 15000uF w zasilaczu - pełne dual mono. Pod tego nowego podłączałem Hifiman HE1000 V2 oraz jakieś ultratrudne Abbysy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Muzg napisał:

10W to bardzo mało, na jeden kanał może wystarczy. Ja osobiście używam 2 x 16VA i później mam 4 x 15000uF w zasilaczu - pełne dual mono. Pod tego nowego podłączałem Hifiman HE1000 V2 oraz jakieś ultratrudne Abbysy.

Ok dzieki za info , potestuje wersje jaką poradzileś  .dwa trafa 10 watowe zmieszcze w obudowie .mam juz zakupioną obudowe aluminiowa o pewnej wysokosci i trafa 16w mogą być problemem gabarytowo .Zrobie to jak sugerujesz minimum na 2x 10W ,mam takie . Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh zauważylem ze na pcb jest przewidziane zasilanie dual mono choc wiadomo ze gdzies musi byc wspólna masa .No zobaczymy jak to wyjdzie ale jestem bardzo dobrej mysli.Zrobie dual 2x10wat ,wiekszych traf nie zmieszcze w obudowie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, atmeg napisał:

Heh zauważylem ze na pcb jest przewidziane zasilanie dual mono choc wiadomo ze gdzies musi byc wspólna masa .No zobaczymy jak to wyjdzie ale jestem bardzo dobrej mysli.Zrobie dual 2x10wat ,wiekszych traf nie zmieszcze w obudowie .

Jaki zasilacz ładujesz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BB84 napisał:

Jaki zasilacz ładujesz ?

no jak zasugerował Mózg ,minimum 2x 10wat w dual mono 16V ,w tym przypadku to nie sa dwa bloki wzmacniacza ale na pcb sa przewidziane punkty zasilania pod taką konfiguracje  .

Nie bez powodu zwróciłem sie o porade do Mózga i taką otrzymałem ,wierze Jemu ze taka bedzie OK .

On zna te konstrukcje ,spedził nad nią wiele czasu wiec posłucham jak mi poradził .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Muzg napisał:

Planujesz zasilać 16V stałego, stabilizowane?

nie , po prostowniku +/-16V z wiekszych pojemnosci jak sugerowales .

przynajmniej tak to zrozumiałem .

po kiego walca w zasilacz wstawiac wysokie pojemnosci a potem stabilizator to byloby jakies monstrum ,raczej dobrze zrozumiałem ze zasilacz standardowy z wysoką pojemnoscia czyli bez zadnych stabilizatorów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżbys sugerował jakies ultra stabilizatory ? taka mysl mi przebiegla teraz ? Nie nie wierze .To po kij w wzmacniaczu siedza takie kondy po 1000uf ,nie no .

Sorki ale ja cokolwien znam propagacje sygnałów w obecnosci pojemnosci ,mam nadzieje ze to był jedynie zart to zapytanie o to czy chce tam stabilizatory jakies .

Dziwne były te wpisy ,postanowiłem zanim wykonam pcb zasilacza sprawdzić brzmienie tego wzmacniacza przy zasilaniu z pojedynczego zasilacza 10w  jak i z podwójnego czyli 2 razy 10 w  .Zadnych stabilizatorów w torze zasilania nie przewiduje .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BB84 napisał:

Offset może mocno pływać.

ta , juz ci popływa .w rytm muzyki. jaki ofset jak jest sprzezeznie zwrotne wielokrotnie mocniejsze 

ofset to od temperatury a nie od muzy.kurde serio ofset sie pochrzani od niestabilizowanego zasilacza ,Serio to napisałeś? 

Kurde .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, atmeg napisał:

ta , juz ci popływa .w rytm muzyki. jaki ofset jak jest sprzezeznie zwrotne wielokrotnie mocniejsze 

ofset to od temperatury a nie od muzy.kurde serio ofset sie pochrzani od niestabilizowanego zasilacza ,Serio to napisałeś? 

Kurde .

Serio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, BB84 napisał:

Offset może mocno pływać.

Robiłes jakies własne konstrukcje i obserwowałes od czego rozjedzają sie prądy w układzie ?od temperatur elementów .

Godzinę temu, BB84 napisał:

Serio.

tak ,serio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, atmeg napisał:

Robiłes jakies własne konstrukcje i obserwowałes od czego rozjedzają sie prądy w układzie ?od temperatur elementów .

tak ,serio.

Serio serio 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, atmeg napisał:

stary to wedlug ciebie zaden wzmacniacz bez stabilizatorów w zasilaniu nie powinien dzialac

Tego nie napisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne rzeczy sie słyszy ,np. ze Polski wegiel zabija świat a teraz usłyszałem ze niestabilizowany zasilacz rozwala ofset w wzmacniaczu .

Godzinę temu, BB84 napisał:

Tego nie napisałem.

napisałes tylko nie bezposrednio .

wzmacniacz z tego tematu zaprojektowany i opublikowany nie miał byc zasilany p[rzez stabilizatory .

sam falt ze posiada takie wielkie kondensatory na pcb wyklucza wpływ stabilizatorów na brzmienie ,kumasz?

 

jarzysz , przetwarzasz info?

dociera!

co zamilkłeś , konsultujesz wypowiedz ? kosultuj  dalej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, atmeg napisał:

Różne rzeczy sie słyszy ,np. ze Polski wegiel zabija świat a teraz usłyszałem ze niestabilizowany zasilacz rozwala ofset w wzmacniaczu .

napisałes tylko nie bezposrednio .

wzmacniacz z tego tematu zaprojektowany i opublikowany nie miał byc zasilany p[rzez stabilizatory .

sam falt ze posiada takie wielkie kondensatory na pcb wyklucza wpływ stabilizatorów na brzmienie ,kumasz?

 

jarzysz , przetwarzasz info?

dociera!

co zamilkłeś , konsultujesz wypowiedz ? kosultuj  dalej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wszystko w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie bedzie bez stabilizatorów bo one podobno szumia  i wszystko w temacie 

jednak konsultowałes sie 🙂 miałem racje .

Ja nie widze potrzeby stosowania do tego ukladu stabilizowanego zasilacza ,taka jest moja opinia atmega .

jaka jest szybkosc doladowania kondesatora 1000uf przy napieciu pracy 16v przez stabilizator taki typowy ? no jaka mosci panowie ?powiedzmy doładowanie na poziomie 0,1V ?

no ? 

przecież on nie zapewnia stałej ,jak szybko uzupełnia ubytek ?

może sie okazac ze taki stabilizator wolny wprowadfza wiecej znieksztalcen niz typowy prostownik.bo dziala na wyzszych czestotliwosciach bardziej slyszalnych niz basy z 100 hrz 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pozostane przy wersji bez stabilizatorów przy sporej pojemnosci podstawowego  zasilacza .

czyli wybieram klasyczne rozwiązanie .

fajnie by było jakbysmy z swoimi wzmacniaczami spotkali sie i ktos o dobrym słuchu wylonił by zwyrodnialca a twu zwucieskiego ludzia ale sie tak nie stanie .i tyle .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd u was takie akcje o te stabilizatory ,ktos to promuje tu i uderzyłem w czuły punkt to sie przyznać 🙂

heh  no przepraszam bardzo ,ja byłem nieswiadomy ,teraz dopiero dochodze do meritum kwesti dlaczego

ze mna jak z dzieckiem ,trza było pisac ze istnieje opcja z specjanym zasilaczem to bym skumał 

tak ,specjalna opcja z dobrym zasilaczem to od razu wiedzialbym i niebyloby tych sporów .ale nie , nie okazaliscie sie inteligencja i wyszła troche kicha . ale dacie rade ,wasze zasilacze graja ,napewno.

bede was wspierał 

dobrym słowem i modlac sie za was 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co jest waszą słaboscią ? wykresy nie pokażą wam czy cos jest dobre ,trzeba umieć wybrać dobrą muze i posłuchać .

To od atmega .dla was .sztywniaków elektronicznych 

 

i jesli sprzet brzmi dobrze to napewno nie dlatego ze ma stabilizowane zasilanie .ultra stabilosc dla głuchych 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.