Skocz do zawartości
IGNORED

Słuchawki wysokiego lotu


Piotr Ryka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Źródło to był Arcam DV chyba 29 czyli nie CD a DVD, jak to gra w stosunku do dobregow CD to nie wiem, napewno jest strasznie powolny w stosunku do mojego CD. A wzmacniacza nie pomnę.

Na douszne raczej się nie zdecyduję, za młodu to jakoś mi to jeszcze działało, ale ostatnio po kiklu podejściach 15-20 minut i nie mogę w tym wytrzymać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynier,

 

Bardzo chciałem posłuchać AKG K-701 ale w Poznaniu jest to niewykonalne. Próbowałem dogadać sięz Musiccenter że jak by sprowadzili DT880 i AKG 701 do odsłuchu to jedne z nich napewno bym wziął ale nic z tego. Na AKG musiał bym czekać ze dwa miesiące i je kupić.

Natomiast oprócz świszczków na DT880 nawet w porówniaiu do HD600 czułem lekką mgiełkę nawet mimo tego że HD600 gdzieś w największej górze kawałek ewidentnie obcinały w porównaniu do DT880. Więc pewnie na wygrzane DT880 też musiał bym gdzieś zapolować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał może ktoś okazję porównywać AKG K-701 i 601 bezpośrednio? Czy to różnica porównywalna do tej z DT880 a DT990? Czy też mniej znaczna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacek,

 

Zaręczam Ci, że żadnej mgiełki w DT880 nie ma. Natomiast jest inna prezentacja skrajów pasma w stosunku do Sennheiserów. Ja porównuję z HD650, 600 nigdy nie miałem.

Szkoda, że nie masz możliwości posłuchać AKG, bo na pewno są tego warte. Znakomita przestrzeń, łagodna prezentacja.

 

Pisałeś o "rozgrywaniu" się słuchawek: muszę Cię zmartwić, taki proces trwa minimum KILKADZIESIĄT godzin grania, i to najlepiej głośnego i ze zróżnicowanym materiałem. Na początek dobrze jest potraktować je szumem, a potem już normalnym sygnałem. Dużo basu, dużo transietów.

AKG rozgrzewałem około 200 godzin, choć po powiedzmy 100 różnice były już dość subtelne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: inżynier i bacek

 

>Zaręczam Ci, że żadnej mgiełki w DT880 nie ma. Natomiast jest inna prezentacja skrajów pasma w

>stosunku do Sennheiserów. Ja porównuję z HD650, 600 nigdy nie miałem.

 

ponoć to na Senns jest mgiełka, ukuto nawet termin "sennheiser veil"

choć uzytkownicy HD580/600 na naszym forum się temu dziwują :-)

 

ponoć DT-880 tego nie ma...

 

...jak dla mnie mają to wszystkie słuchawki jakie słuchałem poza Shure E2 - no może jeszcze w Fostexach ta mgiełka jest lekuchna

 

także sądząc po recenzji Piotra Ryki, który wyraźnie oddzielił RS-1, Sony SA5000 i Shure od reszty stawki właśnie w kategorii bezpośredniość (o ile dobrze zrozumiałem) a i Fostexy uznał za bogatsze na średnicy niż K-701 (potwierdzam że tak jest w przypakdu K-501) to...

 

...bierz RS-2!

skoro dousznych nie tolerujesz, ewentualnie spróbuj Fostexów lub SA5000

 

resztę możesz chyba sobie darować skoro przypadły Ci do gustu właśnie Grado a nie DT-880

 

nawet jeśli DT-880 były niewygrzane do końca - zasadniczy charakter tonalny nie zmienia się z wygrzewaniem, tylko niuanse

 

pozdrawiam!

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graaf

 

Z chęcią posłuchał bym HDR-SA5000 ale w Polsce to się chyba nie uda. Na podstawie tego co pisał Piotr Ryka to pewnie przypadły by mi do gustu nawet lepiej niż Grado. Już pewnie łatwiej było by znaleść do odsłuchu K-701 bo kilka sztuk już się tu sprzedało. A myślałem że szybko uda mi się coś kupic :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Josef, jeżeli czytujesz ten wątek(a wierzę, że tak;)), to małe info dla Ciebie i Lenama.

Od wczoraj słucham swoich DT150 z Cardasem(pojedyncze druty litz-ponoć to z nich jest zrobiony kabel do Seenheiserów HD600,650).

Lepsze jest wszystko, ale...

Przez to, że średnica nasyciła sie bardziej to bas wydaje się ciut mniejszy, co uważam w przypadku moich słuchawek nie jest kłopotem;)

Za to barwy, góra, otwartośc, plastycznosć brzmienia sporo lepsza niż z oryginalnym kablem.

Na tym kablu nie tracimy nic z oryginalnej dynamiki i wybrzmień, a nawet...:)

W kazdym razie jakby co to nie pytajcie mnie jaki to Cardas, bo nie mam pojęcia.

Najlepiej zapytać Petera Daniela, to on mi go polecił.

Acha, przy ewentualnym zakupie poproście Petera, zeby oblutował Wam koncówki drutów, bo to litz jest i ciężko się z cholerstwa zdziera lakier(pojedyncze żyłki w wiązce).

Koszt za całość (3x2mb) ok 100zł.

Josef, gwarantuję, że Cardas nie gra jak kabel mikrofonowy:)))

Lenam z dorobieniem wtyczki służę pomyslem:)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed chwilą sobie poprzepinałem;)

Bez audiofilskiego pierniczenia:

Oryginalny kabel gra szczuplej od Cardasa.

Cardas daje barwę od dóry do dołu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze fotki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3044-100001319 1170293194_thumb.jpg

post-3044-100001320 1170293193_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzam się do zrobienia testu też na litzy ale na razie nie cardasa - tylko, że nie mogę znaleźć odpowiedniej małej wtyczki którą mógłbym wbudować do muszli tak, żebym nie musiał ich co chwila otwierać

 

ten Twój patent z wytczką mocno się trzyma ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Josef, idealnie. Wygląda to może "tak sobie", ale zapewniam, że w użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze.

Termokurczka po zmniejszeniu fi zwiększa grubość i sztywność ścianek, sam cardas jest w teflonie (albo czymś równie sztywnym), przylutowany to solidnych bolcy.

Zapewniam, ze większosć słuchawek nie ma startu jezeli chodzi o uchwyt wtyku.

Oryginalna wtyczka co prawda budzi większe zaufanie, ale nie chcialem rozlutowywać oryginalnego kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"PHILIPS SBC HP250"

Specjalnie wysokiego lotu [zwłaszcza cenowego około 20$ ] nie są , ale jeśli ktoś poszukuje tanich typu monitor o naprawdę dużej średnicy pudła rezonansowego 84 to je polecam gąbki duże i wygodne pałąk w miarę solidny; pomimo,że reprezentują tak zwany typ zamknięty do nagrań z mikronem radzę je dodatkowo uszczelnić. Swoje kupiłem w stanie w miarę jadalnym na pchlim targu pod Halą Targową na Grzegórzkach za złp 15.

Pozdrawiam

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości forumowych kolegów słuchałem przez kilka dni muzyki przez słuchawki Bayerdynamic DT880, wersja stara oraz wersja Premium 2005. Moje wnioski są następujące:

Te słuchawki sonicznie się nie różnią, a w każdym razie ja *żadnej* różnicy nie słyszę. Porównywałem na różne sposoby, w końcu miałem obie pary podłączone do wzmacniacza równocześnie i co chwilę zmieniałem, cofałem, powtarzałem itp. Żadnej różnicy w dźwięku, moim zdaniem, nie ma. Za to są istotne różnice jeśli chodzi o wykonanie. Starą wersję miałem w rękach kilkukrotnie, ale ich wygląd skutecznie mnie odstręczył od kupienia, mimo wielu pochlebnych opinii. Są takie ordynarnie siermiężne, choć absolutnie nie tandetne. Solidne jak czołg Tygrys i takież finezyjne. No i ten nieszczęsny kabel, o którym tyle pisano. Rzeczywiście! Co prawda mam przedłużacz, więc z głowy mi nie spadały, ale pół kilo kabla zwisa cały czas z jednej strony i po jakimś czasie czuje się to.

Nowa wersja to już inna rozmowa! Eleganckie puszki: ta sama średnica, ten sam welur. Ale "denka" inne, ładne, plastik gładki. Odrobinę inny kształt uchwytów puszek, staranniej wykończone (drobniejsze szczotkowanie). Lepszy plastik na końcach pałąka. Jakieś bajeranckie stalowe blaszki (nie wiem po co). Inaczej mocowana skóra i wyściółka pałąka. Prosty kabel! Wygodne skórzano-gąbkowe pudełko-nosidełko. Tę wersję już byłbym skłonny sobie sprawić gdyby nie to, że okazało się, iż te Bayerdynamiki grają bardzo podobnie do AKG! To ta sama szkoła brzmienia. Są różnice, ale charakter pozostaje podobny.

To, co mi odrobinę w DT880 przeszkadza ta mała średnica okrągłych muszli. Trochę mi jednak przygniatają uszy. Nic bolesnego, bo nacisk niewielki, ale po jakimś czasie mam uczucie ciasnoty i gorąca. Nie ma tego w AKG, gdzie muszle są większe i bardziej odsunięte dzięki grubej gąbce, ani w Sennheiserach, w których muszle są owalne, dostosowane do kształtu małżowiny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jako uzupełnienie recenzji Piotra

 

>>

liamk, 31 Maj 2006, 12:17

 

przesluchalem juz conieco na e2 i oto wionski:

 

przede wszytkim bardzo naturalne brzmienie, wzorowo naturalne. Przekalda sie to bezposrednio na bardzo dobre wokale oraz referencyjne brzmienie szczegolnie przyjemne w utworach instrumentalnych solowych. Takich skrzypiec nie sluszalem jeszcze na zdnych sluchawkach.

Owa wybitna neutralnosc przeklada sie niestety (przynjamniej dla polowy albo nawet wiekszosci sluchaczy) na brak upiekszania i efektownosci brzmienia. Niektorzy e2 moga poprostu uznac za sluchawki nudne dlatego w przeciwnienstwie do Piorta nie moge ich polecic kazdemu.

 

Kto pownien sie zastanowic nad kupnem e2:

1. oboba ktorej zalezy na naturalnosci za wszelka cene

2. posidacze dowolnych sluchawek earbud (np. mx400), e2 bedzie lesze na 100%

3. ci, ktorzy chca uslyszec co to znaczy referencyjny respons tonalny

4. ludzie czesto sluchajcy w pociagach, tramwajach, na ulicy itd.

5. muzycy/technicy dzwiekowi do personalnego odsluchu - rekomendacja w sumie oczywista bo po to te sluchawki zostaly pierwotnie zaprojektowane.

6. konstruktorzy kolumn . .. juz niekoniecznie aby wywalali srodek ale aby chociaz go bardziej nie chowali ;)

 

Komu napewno e2 sie nie spodobaja:

1. osobom preferujacym hd650 od hd600 ze wzgledu na ilosc basu. E2 w porowaniu od nich "nie ma" basu (pomijam najnizszy rejestry czyli 20-40 Hz)

2. osoby ktore w sluchawkach zamknietych nie wytrzymuja dluzej niz 10 min - e2 sa jeszcze bardzej zamkniete ;)

3. osoby z wrazliwymi uszami, jesli uzwanie stoperow lub noszenie okularow drazni twoje uszy to nawet nie mysl o e2.

4. milosnicy klasycznego lampowego brzmienia, "ciepelka" i wycofanego srodka

5. osoby ktore chca uzywac e2 podczas biegania, jazdy na rowerze w terenie itp. czynnosciach gdzie beda spore wstrzasy.

 

jeszcze mala korekta (...):

 

"za e2" do punku 6 termin wywalanie trzeba rozumiec jako wywalanie na wierzch, eksponowanie a nie wywalanie czyli usuwanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>to a propos basu?

 

wlasnie apropos basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrze dziwaczne wnioski wyciagasz ;)

co do nudnopsci napisalem, ze dla wielu takie beda i bez watpienia sa. Wystraczy conieco poczytac opinie roznych ludzi. Dla mnie nie sa nudne. Co do basu e2 to z cala pewnoscia nie jest tak popodbijany jak na bardzo bardzo wielu innych sluchawkach. Jesli u Ciebie e2 maja wiecej basu zwlascza w zakresie 50-150 Hz niz np hd 600 to obawam sie ze to jendak twoj sprzret jest koszkowaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Piotr Ryka

Aaa, tu jesteś! A ja myślałem, żeś zniknął na dobre, jak obiecywałeś. Otóż przymierzamy się na Ciebie z Lancasterem na okoliczność testu DT-150, sztuk dwie, w ty jedna z nowym cud-kablem. Co Waszmość na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zwolennik łagodności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liamku

 

O nudność nie będę się spierał, bo znudzić może absolutnie wszystko, poza chyba jedynie własną śmiercią i dotkliwym bólem. Jeśli zaś chodzi o bas, to jest go w Shure dostatecznie wiele, na moim sprzęcie mniej więcej tyle samo, co na HD-600 i oczywiście mniej niż na 650, co według mnie jest plusem.

Jeśli zaś chodzi o poglądy słuchawkowego pospólstwa, na które się powołujesz, to zupełnie mnie one po własnym odsłuchu nie obchodzą.

O "koszkowatość" mojego sprzętu możesz natomiast zapytać Lenama, bo jest akurat gdzieś tu obok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>na moim sprzęcie mniej więcej tyle samo, co na HD-600

 

heh . . . no to szkoda. Graff czy Ty takze sadzisz, ze bas e2 i hd580 ktore posiadales jest podobny ??? Przeciez te sluchawki maja zupelnie inny respons w basie . . . senki maj wyraznie wiecej powyzej 100 Hz i wyraznie mniej ponizej 40. Generalanie senki daja wrazenie wiekszej ilosci basu.

Co do sprzetu to musze Cie zmartwic piotrze ale e2 sa 16 ohmowymi sluchawkami z liniowa impendacja i wysteruje je praktycznie wszytko- nawet kiszkowate wyjscie z CD. Wzmak nie jest konieczny. Hd 580 to inna bajka tutaj potrzeba wzmaka. I jakos sie tak zlozylo, ze zdecydowanie bardziej wymagajace hd580 udalo sie mi pozadnie wysterowac a e2 nie ?

Hmmm. . . dziwne by to bylo.

Zrodla chyba tez nie ma co obwiniac bo moje jest referencyjne tonalnie (ponizej respons dla obciazenia 50 Kohm).

Moim zdaniem jesli masz tyle samo basu na e2 i hd 600 to znaczy ze nie napedziles dobrze hd600 a na e2 mocy wystarczylo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liamk

 

Piękna zielona krecha, bardzo pouczająca, a Twój sprzęt jest na pewno referencyjny, ale ja mimo to Ci życzę, aby twe Shure grały u Ciebie tak jak u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojejku, Ryka, co się dzieje?! No, Lancaster i ja pragniemy, zebyś nam powiedział, czy mamy fajne nauszniki. Moje DT-150 z jego kablem, i z moim standardowym dla porównania. Odsłuchasz, Maestro? Lanc ma mi przysłać jakiś cudny kabel, sam jestem ciekaw...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zwolennik łagodności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ale ja mimo to Ci życzę, aby twe Shure grały u Ciebie tak jak u mnie.

 

zapewne graja, natomiast ja zycze Tobie abys posiadl kiedys sprzet na ktorym stwierdzisz, ze jendak podobienst w basie miedzy e2 a hd600 w zasadzie nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenam

 

Absolutnie nic się nie dzieje poza tym, że Liamk, okazało się, ma system referencyjny i chyba to raczej on powinien odsłuchać. Mnie natomiast chodzi tylko i wyłącznie o szczegóły techniczne, a ściśle rzecz biorąc, skąd i kiedy słuchawki będą do wzięcia. Mam też nadzieję, że skołujecie przy okazji 990 Josefa, bo sam je oferował i jakieś 880, bo bardzo chętnie bym ich także posłuchał.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liamk

 

Ja przecież nie napisałem, że te basy są takie same, tylko że jest ich z grubsza tyle samo. Czaisz różnicę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.