Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin MS-30L


cygaret
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Frugo001 napisał:

A jakie miałeś oryginalnie ?

Pytam bo z tego co zauważyłem jest chyba kilka wersji zasilacz a

Mam nadal fabryczne Nichicon-y 470uF 250V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Mam nadal fabryczne Nichicon-y 470uF 250V.

A ja mam fabryczne 330uF i zastanawiam się czy to jakaś zmiana konstrukcyjna ? Czy na lepsze ? Czy na gorsze?

A powiedz mi jeszcze te kolejne dwa kondensatory po tych 4rech jakie masz wartości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2021 o 07:39, Frugo001 napisał:

A ja mam fabryczne 330uF i zastanawiam się czy to jakaś zmiana konstrukcyjna ? Czy na lepsze ? Czy na gorsze?

A powiedz mi jeszcze te kolejne dwa kondensatory po tych 4rech jakie masz wartości ?

Zmusiłeś mnie do rozkręcenia wzmacniacza 😉
 

Tak to wygląda u mnie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Większa pojemność w zasilaczu przeważnie wpływa na jego korzyść. Jednak nie zawsze jest uzasadniona, jeśli trafo+mostek prostowniczy i w tym przypadku filtr RC, nie są w stanie doładować zbyt dużej pojemności to taki zabieg uważam za bezcelowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja wierzę ze masz 470 tylko zastanawiam się dlaczego producent zmiejszył pojemność kondensatorów u mnie na płycie jest 2016 (nie wiem czy to data produkcji) a w tych co widzę w sieci 2014 lub 2015 jest właśnie 470 lub 390.

Czy ta pojemność uszkadzała coś i producent zdecydował się je zmniejszyć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Frugo001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Frugo001 napisał:

Nie no ja wierzę ze masz 470 tylko zastanawiam się dlaczego producent zmiejszył pojemność kondensatorów u mnie na płycie jest 2016 (nie wiem czy to data produkcji) a w tych co widzę w sieci 2014 lub 2015 jest właśnie 470 lub 390.

Czy ta pojemność uszkadzała coś i producent zdecydował się je zmniejszyć ?

Pytałeś o kolejne kondensatory, dla uniknięcia pomyłki o które Ci chodzi wkleiłem fotkę z opisem. Nie po to by uwiarygodnić 😉
Nie sądzę by coś się psuło z powodu różnych pojemności. Możliwe, że księgowi zmienili... Albo to kwestia przypadku co mieli to dali😉
Według schematu ma być 470uF 250V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kalasanty Ciaputko napisał:

Pytałeś o kolejne kondensatory, dla uniknięcia pomyłki o które Ci chodzi wkleiłem fotkę z opisem. Nie po to by uwiarygodnić 😉
Nie sądzę by coś się psuło z powodu różnych pojemności. Możliwe, że księgowi zmienili... Albo to kwestia przypadku co mieli to dali😉
Według schematu ma być 470uF 250V.

Chodzi mi o te główne 4 ja jak widać mam 330 a bywają też 390 ,schemat który jest w sieci faktycznie pokazuje 470.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Frugo001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2021 o 07:39, Frugo001 napisał:

A powiedz mi jeszcze te kolejne dwa kondensatory po tych 4rech jakie masz wartości ?

Tu zadałeś pytanie o następne kondensatory...

Nie przywiązywałbym zbyt wielkiej wagi do tego kto co ma włożone.
Mogę się założyć, że gdybym Ci je podmienił z moimi nie zorientowałbyś się 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w skrócie twoim zdaniem nie wymieniac ich ( tych 4 głównych ),na te ze schematu czyli 470 bo róznic nie bedzie ?

A powiedz mi co jeszcze z własnego doswiadczenia oprocz kondensatorów sprzęgajacych i lamp wymienić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Frugo001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Frugo001 napisał:

Czyli w skrócie twoim zdaniem nie wymieniac ich ( tych 4 głównych ),na te ze schematu czyli 470 bo róznic nie bedzie ?

Ja u mnie wymieniałem, dokładałem itd. nie zauważyłem różnicy. Co nie oznacza, że Ty ich nie usłyszysz, będziesz świadom ich wymiany i oczekiwał zmian. Może też u Ciebie faktycznie będzie zmiana, w końcu to 40% większe pojemności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Frugo001 napisał:

A powiedz mi co jeszcze z własnego doswiadczenia oprocz kondensatorów sprzęgajacych i lamp wymienić ?

Nic więcej nie wymieniałem. Ale ludzie potrafią pół wzmacniacza wymienić wierząc, że gra lepiej.
Potencjometry, wewnętrzne okablowanie, rezystory, gniazda itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się ruszyło w temacie. Już myślałem że wątek zdechnie śmiercią naturalną. Mam już/dopiero swojego Yaqina ponad pół roku więc trochę się go osłuchałem. Jak każdy nowy posiadacz człowiek chłonie jak gąbka wszystkie dobre i niedobre rady a potem sam nabiera swoich wniosków. A mam ich już trochę.

Po pierwsze lampy mocy. Wiele osób zostawia oryginalne bo "nie grają wcale tak źle, bo dają radę" itd. No i przede wszystkim bo nowa kwadra, zwłaszcza teraz w erze drożyzny, trochę kosztuje. Postanowiłem jednak zaraz po zakupie wymienić lampy mocy. Wszyscy trąbią o legendarnych RFT, ale dopiero co człowiek się spłukał na wzmacniacz i DACa więc trochę niezręcznie znowu dokładać tyle kasy. Poczytałem, popytałem, odrzuciłem Electro Harmonix, JJ, serię 6CA7 i wybrałem TungSol EL34. I co? Duża poprawa, bardzo duża. Chińskie może i dają radę, ale idą na skróty w każdym aspekcie. Zaokrąglony bas, mimo wszystko trochę kocyka jednak nakładają, detale takie sobie. Wkładając TungSol jest poprawa zdecydowana. Lampa zaczyna czarować, bas jest bardziej wielobarwny, wokale i ogólnie średnica jest lepiej wypełniona, jest więcej lampy w lampie, dźwięk jest bogatszy, szlachetniejszy. No ale skoro jest dobrze to czemu nie może być lepiej? Chłopie, musisz zmienić na RFT, takiego lobbingu chyba żadna lampa na forum nie ma jak RFT EL34. No i wierciłem się na dupie i w końcu wymyśliłem. Sprzedaję 3 miesięczne TungSol i kupuję RFT. Tak też zrobiłem. I co? Porażka, no niech będzie, przejaskrawiam trochę. Owszem, RFT grają detalicznie,bardzo precyzyjnie, dobrze kontrolują pasma, ale... to nie to. Nie było już tego czaru lampy, był za to taki bardzo dobry tranzystor. Basu też na pewno mniej niż w chińskich czy TungSol. Legenda legendą, mi w ogóle nie podeszły te lampy, zimno jak na stole chirurgicznym, jak to kolega powiedział "RFT to skraj analityki". Więc poszły na OLX a w zamian kupiłem ponownie TungSol. I od razu banan na buzi. Jest barwa, jest "lampa" no inny świat, nigdy więcej RFT. Chłopak, któremu sprzedałem swoje pierwsze TungSol też zachwycony nimi. Włożył je do Fezz Luna i jak stwierdził tego właśnie mu brakowało zawsze, tego oczekiwał kupując wzmacniacz lampowy.

Po drugie lampy sterujące. Tu też trochę poeksperymentowałem. W odwracaczu fazy i sterujące lampami mocy mam na sztywno Voskhod ze złoto platynową siatką i tych nie ruszam w ogóle. Zmieniam natomiast lampy w przedwzmacniaczu. Najpierw były te forumowe, polecane RTC 5654. Względem oryginalnych to wszystko jest lepsze. Najpierw mi się podobały potem jak pojawiły się inne to RTC powędrowały do szuflady i jakby ktoś chciał to oddam w zamian za jakieś uczciwe pieniądze. Ładnie grają ale trochę więcej detalu by się przydało. Równolegle kupiłem Voskhod 6ż1P-EW, ale całe pudło 25szt z różnych roczników. Najbardziej podeszły mi 1970r i te sobie zostawiłem i jeszcze jedną parę a resztę sprzedałem. Potem przyszły GE Jan 5654. Bardzo fajne lampy, fajna średnica, barwa, polecam. Potem gdy już miałem te nieszczęsne analityczne RFT EL34 chciałem ratować sytuację, dodać trochę barwy, przestrzeni i basu kupiłem Mullard M8100. Fajny bas, przestrzeń ale o dziwo ostra góra, zaskoczenie dla mnie, bałem się że będzie może misiowato, za ciepło a tu góra iskrzy trochę. Dałem im półtora miesiąca czasu, by się wygrzały no i trochę szkoda mi było je wrzucić do szuflady jak RTC bo to w końcu legendarne Mullardy i przy okazji moje najdroższe sterujące, z wysyłką, z haraczem dla listonosza 160zł za parę wyszło. Ale poddałem się  końcu i wyjąłem je i w ich miejsce weszły Voskhod 1970r . A Mullardy dałem synkowi który ma taki miniwzmacniacz w klasie D z przedwzmacniaczem na lampach z rodziny 5654/6Z1p. Niech tam się wygrzewają. I dementuję , RTC i Mullard M8100 to nie są te same lampy, brzmią inaczej. 

Tak więc moja droga niekoniecznie powtarza się z utartym forumowym szlakiem tj RFT i Mullard. Każdy ma inny system, inne źródło, akustykę i w moim systemie akurat najlepiej zagrały Tungsol + Voskhod. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest też kto czego oczekuje. Każdy chce też wierzyć, że skoro wydał kasę to musi być lepiej.
Nie mówię że tak nie jest. Ale większość tych zmian zmienia po prostu "barwę" wzmacniacza.
Zmiana spodoba się właścicielowi to uznaje, że wzmacniacz gra lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2021 o 19:49, Kalasanty Ciaputko napisał:

Każdy chce też wierzyć, że skoro wydał kasę to musi być lepiej.
Nie mówię że tak nie jest.

Wiem chyba o czym mówisz. Kupujemy coś, psychoakustyka wchodzi do gry i życzeniowo nasz sprzęt gra lepiej tak jak oczekiwaliśmy. Zdarza się tak, ale to tak raczej na początku drogi i przygody z audio. Później już trochę trudniej o takie omamy. Cytując pewien film, byłem napalony na RFT jak Arab na kurs pilotażu i idąc tą filozofią powinienem usłyszeć lepsze brzmienie, bo tak sobie życzyłem w duchu. A jednak na trzeźwo udało mi się  ocenić brzmienie i stwierdzić, że mimo wydanej kasy, mimo wysokich oczekiwań względem tych lamp nie podoba mi się. Temat rzeka i przede wszystkim temat indywidualnych upodobań więc nie rozstrzygniemy co komu ładnie lub brzydko gra.

Bardziej to się zastanawiam co dalej, czy zostać z MS-30L i robić mu upgrade czy wejść w inny wzmacniacz np MC 100B lub 90B. Oczywiście to już inne lampy i musiałbym ich posłuchać. Kasa na upgrade to podobnie jak dopłata do MS100B i tu jest dylemat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2021 o 04:33, Wito76 napisał:

 

Bardziej to się zastanawiam co dalej, czy zostać z MS-30L i robić mu upgrade czy wejść w inny wzmacniacz np MC 100B lub 90B. Oczywiście to już inne lampy i musiałbym ich posłuchać. Kasa na upgrade to podobnie jak dopłata do MS100B i tu jest dylemat.

Kupując lampy i bawiąc się w podmiany,  jednak dobrze je sobie zostawiać w szufladzie. Szczególnie te rzadkie coraz mniej dostępne w dobrej emisji, bo ich nie ma, bo drożeją ... Najważniejsze, jak porównać z innymi jak już ich nie mamy ?

Według mnie ten wzmacniacz pokazuje drzemiący potencjał dopiero po upgrade ! Jeśli chcesz więcej, nie ma co się zastanawiać. Można zrobić samemu, w tym wzmacniaczu jest dobry dostęp i jest banalnie proste. Wszystko dostępne zaczynając od podzespołów i opisu co i jak zrobić. Lampy RFT EL34 zagrają pełnią swoich możliwości. Małe lampy będą przyjaźniejsze dźwiękowo. Polecam zrobić przeróbkę Janka.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2021 o 04:33, Wito76 napisał:

A jednak na trzeźwo udało mi się  ocenić brzmienie i stwierdzić, że mimo wydanej kasy, mimo wysokich oczekiwań względem tych lamp nie podoba mi się.

To było do przewidzenia.

1 godzinę temu, ziemniak58 napisał:

Kupując lampy i bawiąc się w podmiany,  jednak dobrze je sobie zostawiać w szufladzie. Szczególnie te rzadkie coraz mniej dostępne w dobrej emisji, bo ich nie ma, bo drożeją ...

Też mi się wydaje, że to dobra droga. Odsprzedać, to się zawsze odsprzeda i to z zyskiem, a leżąc w szufladzie jeść nie woła....

W dniu 28.10.2021 o 04:33, Wito76 napisał:

Bardziej to się zastanawiam co dalej, czy zostać z MS-30L i robić mu upgrade czy wejść w inny wzmacniacz np MC 100B lub 90B. Oczywiście to już inne lampy i musiałbym ich posłuchać. Kasa na upgrade to podobnie jak dopłata do MS100B i tu jest dylemat.

Weź jeszcze pod uwagę ceny lamp, bo może okazać się, że za każdym razem, kiedy będziesz chciał dokupić lamp na podmiany Twoje serce zacznie wpadać w arytmię ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam planuję mały upgrade ( w styczniu kończy mi się gwarancja ), tak więc za parę miesięcy sam się przekonam co i jak, ale patrząc na ceny sprzętu wydaje mi się, że w kategorii cena - jakość ciężko będzie przebić 30-tkę...no ale to tylko moja subiektywna ocena rzecz jasna.

W dniu 26.10.2021 o 19:49, Kalasanty Ciaputko napisał:

Ale większość tych zmian zmienia po prostu "barwę" wzmacniacza.
Zmiana spodoba się właścicielowi to uznaje, że wzmacniacz gra lepiej.

No bo w sumie jak inaczej to oceniać :-)) ? Tylko subiektywnie ;-)

W dniu 25.10.2021 o 19:58, Wito76 napisał:

Najpierw mi się podobały potem jak pojawiły się inne to RTC powędrowały do szuflady i jakby ktoś chciał to oddam w zamian za jakieś uczciwe pieniądze.

"Co by to kosztowało ?" :-))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2021 o 04:33, Wito76 napisał:

Bardziej to się zastanawiam co dalej, czy zostać z MS-30L i robić mu upgrade czy wejść w inny wzmacniacz np MC 100B lub 90B. Oczywiście to już inne lampy i musiałbym ich posłuchać. Kasa na upgrade to podobnie jak dopłata do MS100B i tu jest dylemat.

Jeśli dla ciebie EL34 gra zbyt analitycznie, za mało lampowo, To kierunek na KT88 PP nie jest dobrym wyborem. 

Czytałem twoje zmagania z MS-30L i może zbyt wiele oczekujesz od tego wzmacniacza. Jest to sprzęt budżetowy, nie oczekuj że zagra na poziomie znacznie droższych. Typ lamp czy ich producent, nie zmieni w magiczny sposób przeciętnego sprzętu na wysokiej klasy. Typ lampy to sprawa drugorzędna, liczy się jakość techniczna i brzmieniowa sprzętu. 

Miałem dawno temu Żuka z silnikiem i skrzynią biegów od mercedesa. Owszem jeździł trochę szybciej, ale jak w zwykłym Żuku telepie to w nim jeszcze bardziej, hałas też był niemiłosierny. W niczym nie przypominał mercedesa pomimo wymiany silnika. 

Gdyby fabryczny MS-30L grał na poziomie AN np. OTO SE na lampach EL84 Czy SORO na 6L6, to nikt by nie kupował tych ostatnich, za znacznie większe pieniądze.   

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2021 o 17:23, ziemniak58 napisał:

Kupując lampy i bawiąc się w podmiany,  jednak dobrze je sobie zostawiać w szufladzie

Czyli zostawić. Jak pokazuje cytat AL-a poniżej leżąc w szufladzie jeść nie woła. I tak chyba zrobię.

W dniu 29.10.2021 o 19:10, AL napisał:

To było do przewidzenia.

Co masz na myśli? Jak przewidziałeś, że brzmienie RFT nie spodoba mi się? Też podzielasz moje zdanie, że są przereklamowane i są inne o fajniejszej barwie jak np Moim Zdaniem TungSole (proszę zwrócić uwagę na wyrazy z dużej litery). Oczywiście fakt, że RFT grają analitycznie to tylko moje zdanie (i dwóch moich znajomych) i nie chcę wywołać wojenki jakiejś.

W dniu 29.10.2021 o 19:10, AL napisał:

Też mi się wydaje, że to dobra droga. Odsprzedać, to się zawsze odsprzeda i to z zyskiem, a leżąc w szufladzie jeść nie woła....

W dniu 29.10.2021 o 19:27, AL napisał:

"Co by to kosztowało ?" :-))))))

Hehe, z jednej strony namawiasz by zostawić a z drugiej pytasz za ile by poszły. Już miałem pchnąć te nielubiane przeze mnie RTC 5654 na Olx, ale faktycznie może niech sobie poleżą jako alternatywa lub po prostu inwestycja. Wiadomo, dużej przebitki nie będzie, na skrzynię do Żuka nie wystarczy, ale może po prostu kiedyś dam je komuś. Coraz więcej mam, jak to żona mawia "kolegów z internetu" i co jakiś czas czymś z kimś się wymieniam, wysyłamy sobie coś na testy, ostatnio dostałem od "nieznajomego" interkonekt za free. Tak więc jako fant/gratis dla kogoś będzie jak znalazł. Żeby była jasność to nie ja jestem tym ojcem z Torunia co dostał coś od bezdomnego :))

20 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Miałem dawno temu Żuka z silnikiem i skrzynią biegów od mercedesa. Owszem jeździł trochę szybciej, ale jak w zwykłym Żuku telepie to w nim jeszcze bardziej, hałas też był niemiłosierny. W niczym nie przypominał mercedesa pomimo wymiany silnika. 

Serio, dało się zamontować w Żuku skrzynię od Merca? Kiedyś to był prestiż mieć coś z tzw zachodu. Wartburg ale z silnikiem golfa, Trabant z silnikiem Polo. Deck Unitra ale z głowicą japońską. Fajne czasy były. Rozumiem przekaz, że modyfikacją nie załatwi się wszystkiego i nie oszuka rzeczywistości, ale ... Yaqin 30L to nie żuk. To wciąż budżetowy sprzęt, ale jak było napisane wcześniej ze świetnym stosunkiem jakości brzmienia do ceny. Rozmawiam sporo na priv z jednym chłopakiem, któremu sprzedałem swoje TungSol i on ma Fezz Luna. I od słowa do słowa ten jego wzmacniacz nie ma gniazda słuchawkowego, nie ma soft-startu, nie ma pilota przede wszystkim. Jedynie co to na dzień dobry wychodzi z salonu z lepszymi lampami, nie jak nasz z kocowymi chińczykami. Chociaż te startowe lampy w Fezz to też d... nie urywają, jakieś EH EL34, więc szału nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wito76 napisał:

Co masz na myśli? Jak przewidziałeś, że brzmienie RFT nie spodoba mi się?

Wszystko co jest tam pompowane na tym forum jak te RFT musi być kupą. To jak 2 + 2 = 4 :-)))))))))

2 godziny temu, Wito76 napisał:

Hehe, z jednej strony namawiasz by zostawić a z drugiej pytasz za ile by poszły.

Bo to nie znaczy, że bym ich nie odkupił..właśnie do szuflady ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wito76 napisał:

Serio, dało się zamontować w Żuku skrzynię od Merca? Kiedyś to był prestiż mieć coś z tzw zachodu. Wartburg ale z silnikiem golfa, Trabant z silnikiem Polo. Deck Unitra ale z głowicą japońską. Fajne czasy były. Rozumiem przekaz, że modyfikacją nie załatwi się wszystkiego i nie oszuka rzeczywistości, ale ... Yaqin 30L to nie żuk. To wciąż budżetowy sprzęt, ale jak było napisane wcześniej ze świetnym stosunkiem jakości brzmienia do ceny. Rozmawiam sporo na priv z jednym chłopakiem, któremu sprzedałem swoje TungSol i on ma Fezz Luna. I od słowa do słowa ten jego wzmacniacz nie ma gniazda słuchawkowego, nie ma soft-startu, nie ma pilota przede wszystkim. Jedynie co to na dzień dobry wychodzi z salonu z lepszymi lampami, nie jak nasz z kocowymi chińczykami. Chociaż te startowe lampy w Fezz to też d... nie urywają, jakieś EH EL34, więc szału nie ma.

Tak Żuk z silnikiem mercedesa jest autentyczny. Taki kupiłem i jeździłem nim ładnych kilka lat. Był normalnie zarejestrowany w dowodzi pojemność 2,5L rodzaj paliwa ON. Tylko niestety konstrukcja zawieszenia, rama nie była przystosowane do dużo cięższego silnika w dodatku diesla. Poprzez ten przykład z Żukiem chciałem powiedzieć że, nie wystarcza drogie lampy ważna jest całość konstrukcji i inne elementy. 

Modyfikacje jak najbardziej mają sens w przypadku Yaqina. Jednak w granicach rozsądku, bo jeśli zaczniemy wymieniać praktycznie wszystko w tym transformatory głośnikowe, to zakup Yaqina raczej traci sens. 

Co do lamp to miałem kiedyś chińskie KT88 w MC-100B i były to naprawdę niezłe lampy brzmieniowo. Niestety tylko brzmieniowo, bo trwałość byłą tragiczna. EL34 RFT słyną z trwałości zwłaszcza w porównaniu ze współczesną produkcją. Brzmienie to rzecz gustu, czy w MS-30L zagrają dobrze tego nie wiem. Ale słyszałem te lampy w innych wzmacniaczach w tym w SE. Są dość żywiołowe w wykopem ale i też z ładną barwą. Mnie się podobają, jednak na pewno inaczej zagrają w SE inaczej w PP. Jeśli wolisz spokojniejsze cieplejsze brzmienie to rozejrzyj się za Teslami NOS z dawnej produkcji.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam lampy tesle EL34 mam w wzmacniaczu cayin I tu jest ten magiczny ciepły dzwiek .Poszukaj chińskich lamp mocy 6ca7 terasure podobno to najlepsze lampy z rodziny El34.Ale źywotność już nie pewna...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie po moich testach stwierdzam, że 6CA7 ( gram na ruskich Electro-Harmonixach ) w MS-30 grają najciekawiej. Jest i dynamika i wykop i rozdzielczość. No może samej "magii" lampy rozumianej jako lekko ciepła buła na tej lampie nie usłyszycie, ale jest naprawdę fajne czarne tło, którego nie odbierałem na żadnej klasycznej EL34. Kuszą mnie droższe wersje 6CA7, ale troszkę za dużo jak na mój gust za nie sobie krzyczą. Ja akurat podobnie do McGyvera nie szukam w lampie ciepłej buły, no ale co to kto lubi, wiadomo....

Na drugim miejscu pewnie Tung-Sole, ale tam troszkę mi tej dynamiki chwilami brakowało....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AL

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już nie szukam. Odsłuchałem przez 2 miesiące RFT, dałem im i sobie czas, nie polubiliśmy się. W tym czasie tęskniłem za pochopnie sprzedanymi Tung-Sol i gdy kupiłem je ponownie odzyskałem radość ze słuchania. Może kiedyś posłucham tesla, ale na pewno nie będę na nie absurdalnie polował jak na RFT. Jak mi się przypadkiem trafią, będzie je miał ktoś znajomy to sobie posłucham. Z lampami chwilowo daję sobie generalnie spokój. Bardziej myślę o zmianie źródła, może kolumn. Będę miał też w najbliższym czasie od "kolegi z internetu" DACa w technologii R2R (na kościach PCM 58) na testy. Brzmi ponoć bardzo naturalnie, bardzo live, no zobaczymy czy czasem w tym kierunku nie pójdę. Ciekaw jestem porównania z DACiem w technologii sigma delta, który teraz mam (smsl-a). Spotkałem się z opisami DAC-ów, gdzie piszą że te wszystkie nasze współczesne przetworniki są bardzo detaliczne, precyzyjne, no świetne jednym słowem tylko.... nie da się ich słuchać. Ciekaw jestem R2R, zobaczymy.
Ewentualnie zmiana wzmacniacza lub mod obecnego, pomysłów jest wiele, ale póki co rok 2021 należy do żony i to jej fantazje spełniamy, czytaj: gruby, kosztowny remont.



Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wito76 napisał:

Ciekaw jestem R2R, zobaczymy.

No to ja jestem ciekaw nie mniej. Zawsze mnie ciekawił wpływ DAC-ów w tej technologii na brzmienie. Są stosunkowo drogie, jakiś najtańszy znalazłem kiedyś bodajże w ofercie Audio-GD, ale się nie zdecydowałem. Tym bardziej ciekaw jestem Twojej opinii i porównania z tym, na czym teraz grasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki. Dam znać jak to zabrzmi.
Kolega sam go złożył. Kupił na Ali płytkę za około 5-6 stów (wersja zbalansowana) i do tego trafo x2. No i obudowa, włącznik, kabelek. Jakiś max 1k wyszło go to. Jak się zachwycę to wypytam go o szczegóły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AL napisał:

Ogólnie po moich testach stwierdzam, że 6CA7 ( gram na ruskich Electro-Harmonixach ) w MS-30 grają najciekawiej. Jest i dynamika i wykop i rozdzielczość. No może samej "magii" lampy rozumianej jako lekko ciepła buła na tej lampie nie usłyszycie, ale jest naprawdę fajne czarne tło, którego nie odbierałem na żadnej klasycznej EL34. Kuszą mnie droższe wersje 6CA7, ale troszkę za dużo jak na mój gust za nie sobie krzyczą. Ja akurat podobnie do McGyvera nie szukam w lampie ciepłej buły, no ale co to kto lubi, wiadomo....

Na drugim miejscu pewnie Tung-Sole, ale tam troszkę mi tej dynamiki chwilami brakowało....

Buła na basie pewnie jest na chińskich lampach elektro-tube , ale na pewno tego nie uświadczysz na lampach tesla.telefunken, philips I mullard dawnej produkcji .Pewnie zauważasz ròżnice takie jak zmieniasz z chińskich na inne lampy elektroharmonix , tungsol .Lampy el34  rft są szczupłe I stąd takie zachwyty na forach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2021 o 19:39, zbyniu 360 napisał:

Lampy el34  rft są szczupłe I stąd takie zachwyty na forach.

Może się mylę, ale Yaqin MS-30L to taki sprzęt, który bardzo często jest dla wielu użytkowników pierwszą lampą. Cena przystępna, nie straszne też jakoś szczególnie ceny lamp sterujących więc nowi się decydują, bo jak się nie spodoba to ryzyko wtopy nie tak duże. Tych posiadaczy trzydziestki jeszcze podzieliłbym na dwie grupy: osoby które ewoluowały, przeszły z tranzystora na lampę i osoby które zaczynają totalnie przygodę z audio. Tak czy siak posiadacze trzydziestki to jednak są osoby głodne wreszcie prawdziwego brzmienia, przynajmniej namiastki, przynajmniej bycia jedną nogą w światku HiFi. I idąc dalej każdy kto słuchał wcześniej byle czego, plastikowej wieży Sony czy taniego Pioneera z Pylon Pearl głodny jest basu, kopnięcia, czegoś efektownego i teraz odniosę się do wypowiedzi Zbyniu 360, szczupłość RFT wcale nie jest tu zaletą i czymś fajnym dla głodomorów. Oczywiście trochę przejaskrawiłem i uprościłem sprawę. Są osoby, które wiele lat siedzą w audio, są dojrzałe, osłuchane i MS-30L to też sprzęt z którym dobrze się czują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze krótko do lamp EL34 RFT, że komuś źle grają. To należy zapytać czy lampy były dobrane i czy miały dobre parametry. Do wzmacniaczy szczególnie PP lampy powinny być dobrane nie tylko pod względem prądów anodowych ale także nachylenia. Ma to znaczący wpływ na zniekształcenia. 

Wbrew niektórym opiniom EL34 RFT nie są niezniszczalne. Owszem potrafią utrzymać wysoki poziom emisji przez bardzo długi czas pracy. Ale w lampach mocno wypracowanych pojawiają się inne problemy, jak np. nadmierny prąd siatki sterującej. 

W lampach współczesnej produkcji, wzrost prądu siatki sterującej z powodu długotrwałej pracy, praktycznie nie występuje. Ponieważ długotrwała praca jest im obca, żywotność tych lamp jest dość krótka.  Katody tych lamp wcześniej tracą emisje, zanim cząsteczki materiału katody odparują i zdążą osadzić się na siatce sterującej. Powodując tym samym szkodliwy wzrost prądu siatki.   

Także lampy NOS EL34 zużywają się inaczej, niż współczesna produkcja. Bywa to mylące bo ktoś myśli że jak EL34 RFT ma dobrą emisje to jest dobra. A tymczasem lampa mogła przepracować wiele tyś. godzin i inne parametry już dyskwalifikują ją z użycia, pomimo dobrej emisji.        

     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Roman_66094 napisał:

Bywa to mylące bo ktoś myśli że jak EL34 RFT ma dobrą emisje to jest dobra. A tymczasem lampa mogła przepracować wiele tyś. godzin i inne parametry już dyskwalifikują ją z użycia, pomimo dobrej emisji.     

Dyskusja jak widzę toczy się równolegle tu i w "subiektywnym" wątku o EL34. Jeśli chodzi o moje doświadczenia to tak jak pisałem wyżej rozczarowały mnie RFT. Z tym, że kupiłem je nie jako NOS tylko używane, co być może zmienia postać rzeczy. Dla mnie RFT zagrały właśnie szczupło, zbyt mało lampy w lampie i ogólnie jak dobry tranzystor. Facet od którego kupiłem to pan z polecenia kolegi, nie kupiłem z przypadkowej aukcji olx. Facet ma nówki (rzekomo) po 200zł i używki 100-120zł. Sporo tego ma. Trochę nie mogliśmy się dogadać co do płatności, ja chciałem za pobraniem a on wpłata na konto. Nie za bardzo chciałem ryzykować. Mimochodem wspomniałem, że za dużo się naoglądałem oszustw w życiu, takie moje zboczenie zawodowe bo jestem policjantem i jednak wolałbym za pobraniem. Facet od razu się zgodził. Pogadaliśmy o lampach, mówi że ma je głównie z Ukrainy, tam są jeszcze spore zapasy tych lamp i miał mi dobrać kwadrę. Na drugi dzień dzwoni, że 3 lampy są identyczne a czwarta różni się 1mA więc można przyjąć, że kwadra idealnie dobrana. Emisja mówi, że nigdy nie sprzedaje używek mniej niż 80%, te dla mnie mają około 85%. Kolejnego dnia SMS "dzień dobry, jestem na poczcie, wysyłam" - efekt policji działa :). Myślę, że nie robiłby policjanta w konia z tymi parametrami.

I żeby nie przedłużać, po 2 miesiącach sprzedałem je. Klient pisze do mnie na messengerze, że otrzymał lampy, że są sprawne, grają, ale faktycznie tak szczupło jakoś. Oczywiście pogadałem z nim przed sprzedażą, że sprzedaję bo wolę TungSol, które "mocniej" grają dla mnie i bardziej mi się podobają a RFT to właśnie takie leszcze. Klient mówi, że i tak kupuje je na zapas, do szuflady więc nie ma problemu. Ale czemu zacytowałem Romana_66094 - klient powiedział takie zdanie, że lampy są sprawne, ale ma obecnie we wzmacniaczu też RFT i grają inaczej, nie tak szczupło a te ode mnie to właśnie może jakieś zajechane są? Spytałem czy chce oddać, mówi że nie, nie, niech sobie leżą w szufladzie, najwyżej jak się namyśli to sprzeda je dalej. Tak więc cholera już wie, czy ten mój egzemplarz tak grał czy to jednak firmowe granie RFT.

P.S.

Nie jestem policjantem, ale jak coś drożej kupuję na olx to zawsze dobrze działa to na sprzedawcę. Za podszywanie się to chyba jest jakiś paragraf, co?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.