Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin MS-30L


cygaret
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Wito76 napisał:

Nie jestem policjantem, ale jak coś drożej kupuję na olx to zawsze dobrze działa to na sprzedawcę. Za podszywanie się to chyba jest jakiś paragraf, co?

W tym wypadku chyba nie. Nie robiłeś tego w celu osiągniecia korzyści majątkowej, ale raczej nie chciałeś być oszukany.

Powiem tak w przypadku używanych lamp EL34 RFT nigdy nie wiadomo. Nie musi to wynikać ze złej woli sprzedawcy. Nie wszyscy mają też odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Sam miernik i umiejętność jego obsługi to czasem za mało.  Dużo starych mierników nie posiada możliwości pomiaru prądu siatki sterującej. Są to bardzo małe prądy, dla nowych lamp mocy rzędu 0.08uA, a dla lamp małych mocy rzędu 0,005uA lub mniej. lampy RFT EL34 są tak zbudowane że nawet mocno wyeksploatowane lampy potrafią trzymać emisje na wysokim poziomie. Za to zdradza ja właśnie nadmierny prąd siatki sterującej i czasem niższe nachylenie.       

Pomiar prądu siatki sterującej, bardzo wiele mówi o lampie, stanie próżni, stopniu zużycia. Mam lapę RFT która ma prąd s1 ok 1uA nachylenie ok 7mA/V a prąd anodowy ok 90mA. Jest oczywiście w pudełku z lampami niesprawnymi, może cokół kiedyś się przyda. Ale jak ktoś nie ma czym zmierzyć, prądu siatkowego, czy nachylenia. To na podstawie samej tylko wartości prądu anodowego, może uznać ja za sprawną. A taka lampa może nawet wzmacniacz uszkodzić. 

Pojawiło się wielu domorosłych speców, co wszystko mierzą wszystko wiedzą. Ale na rzetelny pomiar lamp zwłaszcza używanych, trafiam bardzo rzadko w ofertach sprzedaży. 

W przypadku nieużywanych lamp, to co innego, trafienie na wadliwą lampę, czy z pogorszoną próżnią, może się zdarzyć ale jest raczej sporadyczne. I w tym przypadku, pomiar samej wartości prądu anodowego i nachylenia wystarcza.        

Ten sprzedawca twierdził ze nigdy nie sprzedaje używek poniżej 80mA. A co z nowymi? Nowe z pudełka RFT bywa że mają 75mA prądu anodowego i bardzo dobre nachylenie 11-12mA/V  i mogą trzymać ten parametry, do końca swojego żywota. W mojej ocenie, taka lampa jest w pełni wartościowa, pomimo mniejszej niż nominalna emisji. Oczywiście najlepiej byłoby mieć wszystkie lampy o wartości nominalnej 100mA, nie byłoby problemu z dobieraniem, ale w praktyce tak nie jest. Lampy były i chyba nadal są składane ręcznie. Niedokładności montażu elektrod ich nawet minimalne przesunięcia względem siebie, maja bardzo duży wpływ na parametry lampy. Podobnie jak stopień aktywacji katody, nie jest możliwy taki sam, dla każdego egzemplarza lampy. 

Może rzeczywiście brzmienie EL34 nie podoba ci się, są różne gusta. Ja osobiście lubię szczegółowe lampy, z dobrą mikro dynamika. Porównywałem bezpośrednio w SE el34 RFT i Tesle, obje grały inaczej. RFT może rzeczywiście trochę  chłodniej ale z większym pazurem, wykopem i bas był chyba lepszy. Tesla cieplejsza spokojniejsza, bas bardziej zaokrąglony. Ale obie mi się podobały, chyba nie potrafiłbym stwierdzić która bardziej. To zależy czego się słucha. W PP się nie wypowiadam, nie miałem okazji ich bezpośrednio porównywać w tym samym systemie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przemierzyłym swoją kwadrę,miałem awarię chyba kodensatora i jedna lampa zaświeciła jak żarówkana kilka sekund zanim wyłączyłem zasilanie.

Po naprawie działa ale nie jestem pewien czy lampa jest sprawna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto naprawiał? Nie mógł zmierzyć lamp?
Jeżeli mieszkasz gdzieś w mojej okolicy to możesz podrzucić lampy do pomiaru. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Roman_66094 napisał:

Powiem tak w przypadku używanych lamp EL34 RFT nigdy nie wiadomo.

Precyzyjniej - w przypadku WSZYSTKICH lamp NOS nigdy nie wiadomo, Jak przeciętny miłośnik muzyki, bez dostępu do możliwości pomiaru lamp ma być pewien, co kupuje ? Pomijam fakt, że większość NOS-ów EL34 jest do kupienia za granicą i co ? I ma wywalić na kwadrę 1300, a jak już lampy przyjdą szukać możliwości pomiaru, a jak te pomiary wyjdą źle, to już widzę, jak sprzedawca z USA przyjmie je z powrotem. Powodzenia :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AL napisał:

Precyzyjniej - w przypadku WSZYSTKICH lamp NOS nigdy nie wiadomo, Jak przeciętny miłośnik muzyki, bez dostępu do możliwości pomiaru lamp ma być pewien, co kupuje ? Pomijam fakt, że większość NOS-ów EL34 jest do kupienia za granicą i co ? I ma wywalić na kwadrę 1300, a jak już lampy przyjdą szukać możliwości pomiaru, a jak te pomiary wyjdą źle, to już widzę, jak sprzedawca z USA przyjmie je z powrotem. Powodzenia 🙂

To zależy jakie lampy. W przypadku EL34 RFT raz zdążyło mi się, na zakupionych 30szt. NOS jedna była uszkodzona, zwarcie wewnętrzne, możliwe że upadek zaliczyła. W przypadku lamp rosyjskich które przeszły przegląd wojskowy, wadliwa może zdarzyć się raz na 200-300szt. 

Czy lampy były używane, często można poznać po wyglądzie. Wprawne oko fachowca, może z dużym prawdopodobieństwem określić, przynajmniej niektóre typy lamp. Lampy mało używane, mogą nie być do rozróżnienia od nowych. Jednak mocniej używane prawie zawsze da się rozpoznać. 

Na jednym zdjęciu lampy Tesla nowe na drugim te same lampy Tesli używane ale z logo Marshall. Fabrycznie Tesle były montowane w  Marshallach. Raczej chyba nie ma problemu z rozpoznaniem nowych.

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) mullard-el34-matched-duet.thumb.jpg.42360798c8458aec302b68f0f523cfb9.jpg

I jeszcze Nowe EL34 RFT i używane ale nadal w dobrej kondycji. 

1428555109_EL34RFT.thumb.jpg.f7fc8ad5274550e80653fdce48a13d9f.jpgDSCN0163.thumb.JPG.626fe4c2562fdd9a374759ee5c39871e.JPG

 

A to Tesla oferowane były jako NOS a z daleka widać ze używane i to mocno.

Należy podejrzewać ze szroty wyjęte z gitarowca. 

805121-old-tesla-el34-6ca7-ooget-.thumb.jpg.6e443c38ab8ba4632ce960e77b9980ac.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2021 o 18:43, AL napisał:

No to ja jestem ciekaw nie mniej. Zawsze mnie ciekawił wpływ DAC-ów w tej technologii na brzmienie. Są stosunkowo drogie, jakiś najtańszy znalazłem kiedyś bodajże w ofercie Audio-GD, ale się nie zdecydowałem. Tym bardziej ciekaw jestem Twojej opinii i porównania z tym, na czym teraz grasz.

Obiecałem że dam znać jak gra DAC w technologii R2R. Od dwóch dni go słucham. Standardowo mój yaqin gra w towarzystwie SMSL-a Sankrit 10 MKII a jako źródło raspberry z Allo digione. Posiadany DAC R2R to konstrukcja DIY  zbudowana na bazie tej płytki tutaj jest  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . Do tego wiadomo obudowa, trafo z odczepami na 9 i 15V i selektor źródeł (USB, Coax, optyczne) zbudowany na bazie arduino, wybór źródła jednym przyciskiem na obudowie. Koszt prawie 1k. Najważniejsze, jak gra. No inaczej, czuć różnicę technologii i filozofii konwersji digital-analog. Przede wszystkim gra ciut mniej ostro, choć słowo "ostro" nie do końca tu pasuje. Chodzi bardziej o taką lekkość, takie napowietrzenie dźwięku. Pojawia się lokalizacja muzyków jakby w przestrzeni, dźwięki mają swoją bryłę, wymiar. Gra tak... analogowo, brakuje mi słownika by to opisać. Nie gra tak na twarz, nie spłaszcza tylko zaokrągla wszystko, muzyka nie zatrzymuje się na linii kolumn tylko można rzec odrywa się. Wszystko podane jest tak łagodniej, bez darcia japy. Ale żeby nie zachwalić bardzo... bez żalu oddam go koledze. Te zalety robią robotę raptem w 20% repertuaru, reszta zwyczajnie nie podoba mi się. Gra zdecydowanie mniej detalicznie, to zaokrąglenie brzmienia w większości przypadków przeszkadza mi i irytuje nawet. Kontrabas brzmi super, ale już na przykład fortepian w oklepanej Adele nie ma swojej masy, faktury, wibracji. Muzyka którą nazywam "radiozet" to po prostu kicha (możliwe że ten DAC zna się na muzyce :) ). Nie ma dynamiki, drajwu i chyba najlepsze określenie brakuje "mikrodynamiki", Muzyka elektro, jakieś Yello, Maila brzmią bez pazura, bez energii. Przełączając na SMSLa od razu czuć jak spada koc, jak pojawia się energia, no nóżka sama chodzi, jest mikrodynamika, są smaczki, efekciarstwo. Clapton Unplugged niby głęboko, czuć te instrumenty w powietrzu, ale z SMSLem wszystkiego jest więcej, mocniej, detaliczniej. Generalnie całe brzmienie DACa R2R okryte jest lekką firanką, coś jak nasz Yaqin na fabrycznych 6jP. Ma coś w sobie, czaruje, szczególnie gdy wchodzisz do pokoju, gra muzyka i czujesz ją jakby zawieszoną w powietrzu, ale gdy zaczynasz zachowywać się jak audiofil, który na codzień strzyże uszami zmieniając kable, wtyczki, listwy i doszukuje się różnic, niuansów to tutaj R2R przegrywa. Detale są lekko przykryte, szuranie miotełek o blachy spłycone, wokalistka między zwrotkami przestała nabierać powietrza a wcześniej to słyszałeś. Gitary też nie mają takiego drajwu ale za to mają jakby bryłę. Kurde, no ciężko to opisać. Perkusja jest bo jest, ale to tak jak gadanie ze sklepową przez pleksę w epoce covida, bębny takie wycofane są. Na pewno bas jest szczuplejszy, nie schodzi tak nisko. Przełączając na SMSLa od razu czuć więcej szczegółów , bas kopie gdy ma kopać,solówka w Money for Nothing piłuje mózg, a "fristajla łaka maka fą" ma odpowiednią energię. Tak jak napisałem we wstępie, fajny ten DAC R2R ale na pewno nie jest uniwersalny, 20% mojej playlisty gra fajnie reszta przeciętnie. Do plumkania w tle przy czytaniu książki super, robi atmosferę, ale ten kocyk jednak psuje całą robotę. Może to wina samej kości dac a może tor analogowy do upgrade'u. Jako zabawka do zdobycia nowych doświadczeń super, ale zostaję przy SMSLu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wito76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny opis, dobra robota Wito76. Byłem ciekaw Twojego spotkania z dackiem DIY. Budowanego w skromnym budżecie, ale wiadomo pieniądze nie grają😉 Lubię produkty firmy SMSL i sam posiadam. Mam pytanie czym swojego  Sankrit 10 MKII zasilasz, jakiego typu używasz zasilacz ? Z mojego doświadczenia wiem że to kluczowe zagadnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno raspberry jak i SMSL zasilam zasilaczem liniowym. Sam go zrobiłem tzn bez przesady, kupiłem płytkę zasilacza na Aliexpres, chodzi to na stabilizatorze Lt1083 i w sumie o to chodziło by miał wydajność prądową około 6A. To tak właśnie na okoliczność zasilenia kiedyś bardziej wymagającego hata i DACa. Do tego trafo już nasze krajowe z allegro na 8A bodajże no i gra. Jeśli coś będę robił to ewentualnie upgrade kondensatorów końcowych. Teraz mam 4x3300uF nichicon. Może zmienię na 4x4700uF ale jakiś nichicon z wyższej serii, nie do końca ufam tym kondensatorom na płytce z Aliexpres.

W sumie to od razu podłączyłem DACa do tego zasilacza i nie wiem jaka jest poprawa, czy w ogóle jest względem ładowarki. Potraktowałem to jak dogmat, powinno być lepiej z liniowym więc od razu taki podłączyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.11.2021 o 01:06, Wito76 napisał:

Jako zabawka do zdobycia nowych doświadczeń super, ale zostaję przy SMSLu.

Dzięki Wito za ten obszerny wpis. Wyleczyłeś mnie trochę z innych kości niż delta-sigma :-). Choć pewnie jak to ma miejsce zawsze i wszędzie wszytsko zależy od aplikacji i klasy urządzenia. Bardzo fajnie opisuje to Konrad z MuzgAudio w poniższym filmie. Polecam w wolnej chwili obejrzeć cały, bo można naprawdę dużo się dowiedzieć w temacie konstrukcji DAC-ów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zdanie w takim razie. R2R gra trochę naturalniej, ale za to bardziej miękko, aż za bardzo, przy lampie trochę za dużo tej miękkości. Ten kocyk jednak przeszkadza. Sigma delta gra żywiej, efektowniej, minimalnie "ostrzej", detalicznie, efekciarsko nawet, trochę chyba podbija, koloryzuje. Myślę że to trochę tak jak z kobietami. Decyzja wyboru między R2R a sigma-delta to jak dylemat ładna czy mądra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Wito76 napisał:

Zarówno raspberry jak i SMSL zasilam zasilaczem liniowym. Sam go zrobiłem tzn bez przesady, kupiłem płytkę zasilacza na Aliexpres, chodzi to na stabilizatorze Lt1083 i w sumie o to chodziło by miał wydajność prądową około 6A. To tak właśnie na okoliczność zasilenia kiedyś bardziej wymagającego hata i DACa. Do tego trafo już nasze krajowe z allegro na 8A bodajże no i gra. Jeśli coś będę robił to ewentualnie upgrade kondensatorów końcowych. Teraz mam 4x3300uF nichicon. Może zmienię na 4x4700uF ale jakiś nichicon z wyższej serii, nie do końca ufam tym kondensatorom na płytce z Aliexpres.

W sumie to od razu podłączyłem DACa do tego zasilacza i nie wiem jaka jest poprawa, czy w ogóle jest względem ładowarki. Potraktowałem to jak dogmat, powinno być lepiej z liniowym więc od razu taki podłączyłem.
 

 Dobry kierunek przyjąłeś, bo w DAC zasilanie robi dużą robotę, jak piszesz dogmat. Zasilanie fabryczne w moim SMSL M8A  to zasilacz impulsowy. Od początku wiedziałem, już przed zakupem że trzeba będzie coś innego. Kupowałem go dawno temu jak w Polsce był nie dostępny i wtedy wymyśliłem zakup zasilacza od Tomanka. Do dziś tak słucham i jestem bardzo zadowolony. Na oryginalnym zasilaczu mizeria dźwiękowa.       

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ziemniak58 napisał:

Kupowałem go dawno temu jak w Polsce był nie dostępny i wtedy wymyśliłem zakup zasilacza od Tomanka. Do dziś tak słucham i jestem bardzo zadowolony. Na oryginalnym zasilaczu mizeria dźwiękowa.

Na czym dokładnie polegają wg. Ciebie różnice w dźwięku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, AL napisał:

Na czym dokładnie polegają wg. Ciebie różnice w dźwięku ?

Można śmiało powiedzieć we wszystkich aspektach, nawet osoba nie mająca doświadczenia usłyszy różnicę. DAC zachowuję się jak ze znacznie wyższego przedziału cenowego. Robiłem odsłuchy z różnymi DACkami i zasilanie miało zawsze ogromne znaczenie dla reprodukowanego dźwięku.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja napiszę, że po wymianie zasilacza niczego nie usłyszałem. Ba... nawet podłączyłem akumulator, czyli teoretycznie "czyste" źródło i nic... żadnych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Spytam o terminale głośnikowe. We wzmacniaczu są terminale 4 i 8 ohm. Nie chodzi o pytanie od blondynki czy odkrywanie Ameryki, wiadomo jakie są zasady. Nie należy podłączać kolumn o niskiej impedancji np 4ohm do gniazda 8 ohm we wzmacniaczu. W drugą stronę już jak najbardziej. Tu wszystko jest jasne.

Mam, myślę jak większość kolumny o impedancji nominalnej 8ohm (moje to Monitor Audio). Tak odruchowo trochę podłączyłem je do gniazd 8ohm i oczywiście teoretycznie jest ok. Piszę, że teoretycznie, bo nominalna a rzeczywista impedancja to dwa rózne światy i aż się prosi o podłączenie do terminali 4 ohm. 

I pytanie, zauważyliście różnice w graniu przy podłączeniu kolumn do terminali 4 vs 8ohm? Ja sobie przerzuciłem wtyki bananowe na wyjście 4ohm i słyszę to co chcę usłyszeć, czyli wydaje mi się że jest bardziej dynamicznie, a przede wszystkim zmianie uległ bas. Jest jakby twardszy, bardziej zwarty, tam gdzie pojawiała się wcześniej buła teraz jest kulturalniej. A jak u was to wygląda? Ktoś zaobserwował różnice?

Wg specyfikacji wzmacniacz MS-30L dla 8ohm  ma 50W a dla 4ohm ma 80W. Zalecany wzmacniacz dla moich kolumn wg instrukcji powinien mieć 40-150W, czyli wariant 4ohmowy teoretycznie daje wyższą moc i zgodnie z potoczną opinią im mocniejszy piecyk tym lepiej wysteruje kolumny i krótko mówiąc zagra to lepiej. Zgodzicie się?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Wito76 napisał:

Nie należy podłączać kolumn o niskiej impedancji np 4ohm do gniazda 8 ohm we wzmacniaczu. W drugą stronę już jak najbardziej. Tu wszystko jest jasne.

W przypadku wzmacniaczy lampowych nie do końca tak jest, a w zasadzie wręcz przeciwnie. 

32 minuty temu, Wito76 napisał:

twardszy, bardziej zwarty, tam gdzie pojawiała się wcześniej buła teraz jest kulturalniej

Na odczepie czteroomowym wzmacniacz ma niższą impedancję wyjściową. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, przemak napisał:

W przypadku wzmacniaczy lampowych nie do końca tak jest, a w zasadzie wręcz przeciwnie. 

Ooo, dlaczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Wito76 napisał:

Ooo, dlaczego?

...  zmieni się obciążenie jakie widzi lampa. 

Ogólnie pisząc; w prosty sposób można się przekonać o tym obciążając wyjście 4 omowe rezystorem 8 omowym i odpowiednio 4 omowe rezystorem 8 omowym. Mierzymy w każdym przypadku napięcie na obciążeniu i korzystając z powszechnie znanych wzorów liczymy moc traconą na ciepło - w tym wypadku. Wyniki będą różne i czegoś odwrotne niż w tranzystorach😊.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lisor napisał:

...  zmieni się obciążenie jakie widzi lampa. 

Ogólnie pisząc; w prosty sposób można się przekonać o tym obciążając wyjście 4 omowe rezystorem 8 omowym i odpowiednio 4 omowe rezystorem 8 omowym. Mierzymy w każdym przypadku napięcie na obciążeniu i korzystając z powszechnie znanych wzorów liczymy moc traconą na ciepło - w tym wypadku. Wyniki będą różne i czegoś odwrotne niż w tranzystorach😊.

 

 

 

... powtórzyłem ten sam wariant obciążenia😂. W drugim przypadku ma być odwrotnie, czyli do wyjścia 8 omowego podłączamy rezystor 4 omowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Wito76 napisał:

Ooo, dlaczego?

Zasadniczo lampy mocy wzmacniają prąd i pracując zwykle w dopasowaniu albo w okolicy dopasowania starają się raczej utrzymać wyjściowy prąd, a tranzystory wyjściowe raczej napięcie. Ponieważ we wzorze na moc z napięciem rezystancja jest w mianowniku, a we wzorze z prądem w liczniku, to jest odwrotnie. Oczywiście, sprzężenia zwrotne i nieidealności powodują, że to się miesza i zaciera, ale tendencja jest mniej więcej taka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia słucham sobie z wyjścia 4ohm i wiecie co, bardziej mi się podoba niż było na 8ohm. Robiłem sobie w międzyczasie powroty na 8ohm, by przekonać się czy nie mam zwidów. Dzwięk jest bardziej dociążony, taki trochę na sterydach. Jest taka fajna podstawa basowa, bas twardszy, bardziej sprężysty. Jak komuś się nudzi i szuka ewentualnego darmowego "upgrade'u" to proszę spróbować. Oczywiście nie daję gwarancji satysfakcji, ale w myśl zasady, że człowiek się uczy całe życie to czemu nie spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyjściu 4ohm wzmacniacz ma mniejszą rezystancję wewnętrzną, mniejsza rezystancja wewnętrzna to lepsza kontrola co szczególnie da się odczuć na niskich częstotliwościach. Wzmacniacze lampowe ogólnie mają gorszy damping factory w porównaniu z wzmacniaczami tranzystorowymi. Dlatego wymagające prądowo kolumny lepiej będą współpracować z tranzystorem niż z lampą. 
Oczywiście to duże uproszczenie i nie koniecznie każdy tranzystor będzie lepszy od każdej lampy jeśli chodzi o zdolność tłumienia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości jednego z moich "kolegów z internetu" (jak to mawia żona) będę miał niedługo Genalex Gold Lion KT77 na kilka dni. Ich właściciel jest nimi zachwycony, niesamowicie szybkie, precyzyjne, wyciągają większą skalę dźwięku, nie maskują tyle co EL34. Tak przynajmniej mi to opisuje. I teraz pytanie, jaki bias ustawić dla KT77 - urzędowe 0,45 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poeksperymentować ale więcej niż "urzędowe" 0,45V bym nie ustawiał, szczególnie na dłuższy czas. Zasilacz w Yaginie nie jest za wydajny. Co czuć po grzejącym się trafie ... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.12.2021 o 07:45, Wito76 napisał:

Dzięki uprzejmości jednego z moich "kolegów z internetu" (jak to mawia żona) będę miał niedługo Genalex Gold Lion KT77 na kilka dni. Ich właściciel jest nimi zachwycony, niesamowicie szybkie, precyzyjne, wyciągają większą skalę dźwięku, nie maskują tyle co EL34. Tak przynajmniej mi to opisuje. I teraz pytanie, jaki bias ustawić dla KT77 - urzędowe 0,45 ?

A ja aż tupię nóżkami z ciekawości, jak u Ciebie wypadną, bo u mnie z Lionami byla kupa straszna :-(.

 

BTW. Panowie, pytanie do wszystkich, ktorzy uzywaja 30-stki z podstawkowymi kolumnami. Co byscie polecali do naszego wzmaka ? Nie wstydzcie sie tanich propozycji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A ja aż tupię nóżkami z ciekawości, jak u Ciebie wypadną, bo u mnie z Lionami byla kupa straszna :-(.
 
BTW. Panowie, pytanie do wszystkich, ktorzy uzywaja 30-stki z podstawkowymi kolumnami. Co byscie polecali do naszego wzmaka ? Nie wstydzcie sie tanich propozycji...
No to jeszcze chwilę potupiesz. Wg ostatnich informacji 3 stycznia po sylwestrze kolega mi przyśle te kt77. Ale oczywiście podzielę się wiedzą czy u mnie też kupa czy miód i orzeszki. Tak na marginesie tupiemy obydwaj :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem ms30l. Jako że nie ma nic idealnego jak wszyscy chce zacząć udoskonalać swój sprzęt. I teraz zastanawiam się czy dać do pełnej modyfikacji do sinusaudio czy zacząć od wymiany lamp. Które lampy dają większy efekt po zmianie i jakie polecacie dostępne w pl ? Słucham muzyki głównie filmowej ,rock .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lipa_ml napisał:

I teraz zastanawiam się czy dać do pełnej modyfikacji do sinusaudio czy zacząć od wymiany lamp. Które lampy dają większy efekt po zmianie i jakie polecacie dostępne w pl ?

Według mnie, większość chyba tak robi, należy zacząć od wymiany lamp. Są dwie szkoły, które lampy dają większe zmiany. Ja akurat należę do obu szkół. Zarówno lampy sterujące jak i mocy wpływają na brzmienie i ich wymiana daje wyraźny progres. Wszystko kwestia budżetu i chęci ile chcesz zainwestować. O ile wiele osób dość długo potrafi trzymać na pokładzie oryginalne lampy mocy i jest nawet z nich zadowolona o tyle oryginalne lampy sterujące są bezwzględnie do wymiany. Zamulają, zaokrąglają niestety, nie ma drajwu w rocku o którym piszesz. Szkoda, że zamykasz się tylko na lampy dostępne w PL. Kopalnia dobrych ofert to ebay. U nas jest drożej niestety i dostępność taka sobie. Spojrzałem właśnie na allegro i ceny są skandaliczne. Za zwykłe ruskie militarne niedawno jeszcze po 5zł wołają jak za mullardy. Sam wiosną sprzedałem 25szt nieparowanych Voskhod, taka zbieranina różnych roczników ale nówki NOS za 130zł bodajże. A kupiłem je za stówkę na ebay. Jak masz konto na aliexpress to już chyba będzie najlepiej jak sobie kupisz te GE Jan 5654W. Około 50zł para. Mam taką parę i grają całkiem przyzwoicie. Teraz ich nie słucham bo na Mullardy M8100 się przesiadłem. Te skrajne po lewej i prawej stronie (drivery lamp mocy) proponuję bardzo żywotne Voskhod. Do przedwzmacniacza zresztą też. Poluj na wersję ze złoto platynową siatką. Bardzo detaliczne, napowietrzone lampy. Basu też im nie brakuje. W drugim kroku zmień lampy mocy. Taki forumowy pupil to RFT EL34, ja ich nie polubiłem, mój pupil to TungSol EL34. Tu również jest bardzo wyraźny progres, w każdym paśmie a zwłaszcza w średnicy, robi się bardzo namacalna i ogólnie czarowanie dźwiękiem i piękną barwą.

Nie ma sensu dawać wzmacniacza do upgrade jeśli będziesz miał chłamowate lampy. Najpierw zmień lampy i wtedy opadnie koc z kolumn, wzmacniacz dostanie sterydów, zobaczysz, zupełnie inne granie, półka wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.