Skocz do zawartości
IGNORED

Wielki projekt ponad wszystkie.


areczek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiście jestem fanem zwrotnic pasywnych, i moim zdaniem powinieneś już sam dokończyć projekt i wziąć się za pomiary, wiem sam z doświadczenia że daną kolumnę można zestroić na różne sposoby i większość wychodzi nie na wykresie a na odsłuchach i podpieraj odsłuchy wykresami, baw się kombinuj, za cenę robocizny będziesz miał dobry zestaw pomiarowy, który przyda Ci się na długo i nie raz będziesz zapewne mierzył jeszcze te cebulki.

 

Ewentualnie można tu subwoofer puścić aktywnie a resztę pasywnie.

 

Wiem że jeżeli kogoś stać na takie kolumny to i stać go też na 4 osobne końcówki mocy ale czasem jest po prostu wygodniej połączyć zestaw pasywnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uprzejmie proszę użytkownika ---- bum1234 ---- o nie komentowanie powyższego postu, a z głuchymi o wpływie i budowie kabli nie ma sensu dyskutować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gucio.

 

Robiłem ostro pomiary podczas projektowania i budowania przetworników.

Jak powiedziałem wcześniej,nie projektowałem zwrotnic programem symulacyjnym,a jedynie liczyłem według wzorów.Ciekawie nie wyszło ale początek był.

Nie mam doświadczenia w budowaniu zwrotnic.Należałoby zacząć od dwudrożnej,a nie czterodrożnej jaką jest moja kolumna.

Rozumiem wartość pomiarów ale one muszą iść w parze z wnikliwymi odsłuchami.

W przyszłości będę mieć oddzielny wzmacniacz dla każdego drivera.Narazie będzie pasywna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze w w temacie życzyłbym sobie więcej pomiarów, zdjęć, szczegółów konstrukcyjnych a mniej dyskusji czy projekt jest ponad wszystko. Jeżeli nie masz zrobionej poprawnej zwrotnicy to bym temat skierował w tym kierunku. A wiec pierwsze co powinieneś zrobić to pomiary wszystkich głośników nałożone na siebie tak żeby koledzy mogli ci doradzić w jakim miejscu podziały i jak stłumić poszczególne głośniki.

Jeżeli nie wiemy jak mają się efektywności poszczególnych głośników do siebie i jakie pułapki czekają w charakterystykach na konstruktora zwrotnicy to nie wiemy czy te cztery głośniki można ze sobą w ogóle pasywnie połączyć. Może być tak że jedynie co ci pozostaje to kolumna aktywna bo n.p. głośnik wysokotonowy lub średniotonowy gra za cicho. Dopóki nie wkleisz pomiarów wszystkich czterech głośników nałożonych na siebie nic nie można na ten temat powiedzieć.

 

Co do samego tematu. Myślę że jakbyś go zatytułował n.p. Zwrotnica do cebulek to oszczędzilibyśmy sobie pięć stron pieprzenia trzy po trzy z którego nic nie wynika. Temat jest ciekawy i koledzy na pewno pomogą ci zrobić do tego zwrotnicę z czystej ciekawości i dla samego sportu.

 

A ukoronowaniem tej współpracy byłoby pokazanie twoich kolumn na Audio Show.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udoskonalanie tweetera.

 

Pierwsze tweetery posiadały płatki zbyt cienkie aby przenosić równo wyższe częstotliwości.

Duża podatność sprawiała,że podbijał się zakres 1kHz,a opadała dalej charka w kierunku wyższych częstotliwości.

Wszystkie płatki do tej pory miały utrzymany poziom żywicy do zbrojenia objętościowo na około 1/1.

Zawieszenia miedzy płatkami pozostały takie same czyli z elastycznej folii.

Zwiększałem grubość lamelek do uzyskania prawidłowego wykresu przenoszenia.

Rezultaty poniżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19836-0-14370600-1439279195_thumb.jpg

post-19836-0-85003000-1439279208_thumb.jpg

post-19836-0-37925200-1439279290_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, doszedłeś już po pełnego pasma, tylko się rezonanse jakieś powyżej 10k ujawniają. Co to za żywica, bo może spróbować z czegoś sztywniejszego? Jeśli to brakeup to wyższy moduł younga powinien przenieść wyżej, a może udałoby się zmniejszyć przy okazji masę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna wersja jest naprawdę przyzwoita jeżeli chodzi o charakterystyki.Ciekaw jestem jak to wygląda pod kątem góra dół. A jaka jest efektywność w stosunku do reszty głośników. No i jak wygląda reszta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średni,pierwszy głośnik i ostatni.

 

micwoj

Żywica jaką stosuję,to Niemiecka L285 o dobrych właściwościach.

Tak,pojawił się łamaniec na 15kHz,pytanie na ile to szkodzi?Według mojej opinii nie szkodzi pasmu słyszalnemu.Muzyka do tego miejsca nawet się nie zbliża wiec...

Jeśli zastosuję być może twardszą żywicę lub wygrzeję w wyższej temperaturze,to będę mieć kłopoty z podatnością,mowa przy zachowaniu reszty parametrów bez zmian.

Jak zawsze istotą zagadnienia jest maksymalne wyważenie wszystkich parametrów,zresztą jak przypadku każdego innego drivera.

Będę dalej udoskonalać swoje głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19836-0-32394900-1439625962_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średni,pierwszy głośnik i ostatni.

Powiem szczerze że nie zrozumiałem który jest który. Przede wszystkim do jak mają się efektywności do poszczególnych głośników. Nie możesz pomierzyć wszystko na jednym oknie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że ma złe właściwości, tylko że są różne z różnymi zastosowaniami i parametrami. Ale domyślam się że to nie pierwsza membrana którą robiłeś więc to tylko taki cichy pomysł.

I mam świadomość że to bardziej złożony temat.

 

Odnośnie sztywności, w kompozytach spore znaczenie ma ułożenie włókien. Zastosowałeś matę tkaną dwukierunkowo i to w dodatku na 45st. chociaż bardziej interesuje cię sztywność na zginanie po długości, poprzeczny kierunek już cię mniej interesuje. Mógłbyś zastosować matę jednokierunkową, tego typu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Przy takiej miałbyś pełniej wykorzystane włókna. Dla przykładu, akurat z nieco innej branży, ale poltrudowane profile GFK mają np E=23GPa w głównym kierunku i 7 w drugim (robione są z rowingu, dane z EN 13706) Wg datasheetu ta żywica którą dałeś ma 40-45 GPa dla włókna węglowego i 3GPA bez zzbrojenia, u ciebie te 45st to będzie jakaś pośrednia wartość.

 

U ciebie nie grają same paski ale też ta guma pomiędzy. ITD, ITP.

Na kształt postaci drgań własnych membrany wpływa u ciebie sporo rzeczy. skomplikowany temat i ciekawy.

 

Próbowałeś jakoś robić pomiary zniekształceń? Chociaż takie żeby porównywać ze sobą poszczególne rozwiązania? Z czego wynikają te zafalowania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Firma MBL stosuje na głośnik średnio tonowy tkaninę dwukierunkową.

Wcześniej był to splot prosty(plócienny),od jakiegoś czasu stosują TWILL,skośny.

Dlaczego na średni nie używaja jednokierunkowej tkaniny?Według mnie przy długościach lemel jakie są w glośniku średniotonowym,dając jednokierunkową tkaninę,dochodziłoby do niestabilności wzdłuż.

Dwukierunkowa pozwla jak mniemam,zachować równiejszą pracę.

 

Same lamelki nie grają...

Nie.Na efekt końcowy mają wpływ uszczelnienia pomiędzy lamelami.Jak w każdym głośniku dynamicznym,muszą one posiadać odpowiednią podatność.

Podatność jest około 2-3 krotnie mniejsza jak w przypadku głośników stożkowych.

Według moich rozważań,z uwagi na to,że cebulki pracują zginając się,a nie przesuwają się jako całe powierzchnie(jak w głośniku stożkowym,kopułowym),to ich duża powierzchnia jest uzasadniona.

Wlaściwie to daje dużą zaletę,niewielką amplitudę drgań w stosunku do stożka czy kopulki przy tej samej częstotliwości.

 

Żywica...

Głównie chodzi o sprężystość laminatu.Sprężystość podnoszę za pomocą"hartowania".

Hartowanie laminatu odbywa się poprzez grzanie w coraz wyższej temperaturze z przerwami na stygnięcie do temp.pokojowej.

 

Jeśli mowa o module Younga...

Moduł ten okresla wartości naprężeń przy wzdłużnie przyłożonej sile odkształcającej.Czyli wydłużaniu materiału,a nie zginaniu go.

Energia przyłożona w lameli jest pośrednio prostopadle do osi włókienek.Większa część energii jest skierowana na zginanie włókienek,z uwagi na kształt lameli.

Bez względu na to,ważniejszymi są rzeczy takie jak odpowiednia grubość i ilość żywicy do zbrojenia laminatu,odpowiednia wielkość powierzchni głośnika i jego całkowita podatność z uszczelkami.

 

Było o pomiarach zniekształceń...

Mam taki zamiar aby zrobić pomiary harmonicznych.

 

Ostatnie dokonania w przypadku tweetera...O powtarzalności już było,ale nie zaszkodzi pokazać raz jeszcze.

Ponad to charka całegozestawu i impedancji samego tweetera.

Zwiekszyłem grubość lamelek.Okazuje się,ze zrównałem się z oryginalnym tweeterem.Poniżej obrazki.

Tolerancja wykonania mieści się w +/- 0,01 mm.

 

Dodam,że mam na sprzedaż parkę tweeterów łącznie z magnesami obwodami magnetycznymi.Wykonanymi w najnowszej technologii kolumn 101 E MK2.Czyli z otworami w płtykach nabiegunnikach,pozwalającymi"oddychać"tweeterowi.Zmniejszona kompresja.

Głośniki nie ustępują brzmieniem,oryginalnemu produktowi.Sprawdzone z parką oryginalych tweeterów które posiadam.

 

Cenę poddaję do negocjacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19836-0-34888300-1460879633_thumb.jpg

post-19836-0-21087600-1460879664_thumb.jpg

post-19836-0-27741800-1460879698_thumb.jpg

post-19836-0-11563500-1460879735_thumb.jpg

post-19836-0-14105800-1460879807_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o module Younga...

Moduł ten okresla wartości naprężeń przy wzdłużnie przyłożonej sile odkształcającej. Czyli wydłużaniu materiału,a nie zginaniu go.

Przy zginaniu jedne włókna wydłużają się a inne skracają. We wzorze na ugięcie E jak najbardziej jest obecne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od teraz z mojej strony w temacie będą się pojawiać tylko konkrety,zero opisów teoretyczno praktycznych.

Nie interesuje mnie poznana już teoria i wypisywanie o niej na okrągło.Gawędziarstwo i teoretyzowanie pozostawiam innym.

Praktycznie zmienia się wiele,w zależności od ilości stosowanych materiałów i technik.

 

Off

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Odgrzewam starego kotleta, ale co tam...

Właśnie opublikowali:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiecie co, jak widzę ten hot-glu, to jakoś mi przechodzi ochota ;)

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem... silkon. Zauważ jednak, że jest go sporo, ale na etapie klejenia listków. Na szczęście później nie widać go na cewkach - może wycierają.

 

Co do tematu czy mnie stać, czy nie - nie możesz nic powiedzieć. Nie znamy się na szczęście. :)

 

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak inaczej?

Gdybyśmy się znali, to Twoja teza jednoznacznie mówiła by jakie mam możliwości finansowe (w sensie gdzie leży próg).

Skoro się nie znamy, to nie znane są też moje możliwości - przecież to logiczne :)

 

Miłego.

Irek.N.

 

A tak na serio.

Faktycznie trochę się zmartwiłem. Nie chodzi o to czy mnie stać, czy ich pożądam czy nie i czy są warte tyle ile kosztują. MBL jest marką HighEndową i produkuje topowy sprzęt. Spodziewałem się, że sama produkcja też będzie tak wyglądała. Być może tak jest, być może ten film jest kierowany do "nie znającego się kowalskiego" i nie zadano sobie trudu rzetelności (aby nie zdradzać za dużo chociaż by). Może w dziedzinie sprzętu jest inaczej, a kolumny traktują jako dodatek... kto ich tam wie. Po prostu zastanowiły mnie uproszczenia jakie zobaczyłem.

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie oczekiwales produkcji podobnej do tego, co widac w NASA. Musisz wiedziec, ze projektowanie tych glosnikow zajelo wiele lat i dokladnie sprawdzono kazdy rodzaj kleju i sposobu jego aplikacji. Do tego sposoby montazu wszystkich elementow. To co widzisz na filmie, jest efektem wielu prob i testow, aby osiagnac efekt koncowy, ktory stanowi w pewnym sensie prawdziwa referencje dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on te głośniki za pierdylion dolarów wykrawa na oko kuchennym nożem??

 

To nie jest zwykły nóż kuchenny, ten jest jest przystosowany tylko i wyłącznie do obierania cebuli !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie oczekiwales produkcji podobnej do tego, co widac w NASA. Musisz wiedziec, ze projektowanie tych glosnikow zajelo wiele lat i dokladnie sprawdzono kazdy rodzaj kleju i sposobu jego aplikacji. Do tego sposoby montazu wszystkich elementow. To co widzisz na filmie, jest efektem wielu prob i testow, aby osiagnac efekt koncowy, ktory stanowi w pewnym sensie prawdziwa referencje dzwieku.

 

Tutaj na pewno masz rację. Zgadzam się, że to nie są proste kolumny i zaprojektowanie ich wymagało wiedzy, czasu pieniędzy itd. Nie twierdzę, że rozwiązania jakie pokazali są złe, że robią coś bez sensu konstrukcyjnie. Czepiam się tylko organizacji produkcji.

Przesadnie to jest dylemat w stylu "czy chciał bym Royce-Royce wiedząc, że każda część w nim zrobiona jest ręcznie i jak się cokolwiek spieprzy, to zamiennik może nie pasować" ;) Niby to R-R, niby jak ręcznie, to wszystko idealnie dopasowane, ale z drugiej strony... może trochę krzywe, może gdzieś niedoszyte.

Patrząc na to w ten sposób, bezpieczniejsze wydaje się kupienie seryjnego wozu z okresu rok po rozpoczęciu produkcji, ale nie później niż rok-dwa od daty planowanego zakończenia produkcji. Wiadomo dlaczego. Tylko że co wtedy... masz seryjne wozidło jak każdy w "sąsiedztwie" ;) Kurcze, coś mnie na filozofię wzięło, sorki, zamykam się.

 

Miłego.

Irek.N.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, jak widzę ten hot-glu, to jakoś mi przechodzi ochota ;)

Ja też bym wolał nie widzieć tego filmu. Niektóre rzeczy chyba powinny być owiane tajemnicą. Oczywistą sprawą jest, że obserwując osobę, która wkleja łuski cebuli przez cały dzień będzie to robiła wprawniej niż osoba za pierwszy razem, ale jakoś to wszystko wygląda prymitywnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiam się tylko organizacji produkcji.

Przeciez ten film jest zrobiony pod publike, zeby ladnie wygladalo w TV. Zobacz na film z fabryki Avalona, gdzie kolumny sa robione rowniez technika nieco "przedpotopowa". Kazdy kumaty stolarz glosnikowy, potrafi zrobic to samo co oni, a ceny kolumn Avalona sa horrendaln, przy czym uzywaja gotowych przetwornikow. Wiec za co sie placi? Bo napewno nie za wysrubowane materialy i technologie produkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Często płaci się za pomysł, patent (jak to być może ma miejsce w przypadku MBLa), opracowanie konstrukcji, markę. To, że jakiś stolarz działający na czarno coś potrafi zrobić i wziąłby 1/10 ceny nie oznacza, że jest to tyle warte dla kogoś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że jakiś stolarz działający na czarno coś potrafi zrobić i wziąłby 1/10 ceny nie oznacza, że jest to tyle warte dla kogoś innego.

Zgadza sie, ale mimo to, stolarka Avalonow (mimo ze ladnie i solidnie zrobiona ) nie powinna kosztowac az tyle. Placi sie za marke i dzwiek gotowego produktu, nie za realne koszty jego wytworzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

A co wchodzi w skład realnych kosztów wytworzenia? Są koszta wypromowania i utrzymania marki, koszta promocji odpowiedniej konstrukcji itp.

Aby nie abstrahować całkowicie od tematu - załóżmy, że kolumny kolegi Areczka grają jak oryginały albo nawet lepiej, wątpię by znalazł choć jedną osobę, która była by chętna zapłacić za nie połowę sumy oryginalnych MBLi. Trzeba by najpierw je wypromować - wysłać na odsłuchy aby pojawiły się artykuły w branżowej prasie, pokazać na wystawach, za sponsorować parę komuś znanemu (i pewnie zapłacić za słuchanie ich) czy promować w inny sposób a to są koszta, po odjęciu których wątpię by cieszył się z pozostałej najniższej krajowej (czy nawet średniej).

Inna sprawa, że część osób kupi kolumny droższe tylko dlatego, że je na nie stać a to jak grają to już drugorzędna sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa oczywiste oczywistosci, ale ja pisze o czyms innym. Konstrukcyjnie Avalony sa w pewnym sensie przestarzale. Troche MDF, fornir i gotowe glosniki, ktorych sami nie musza produkowac. Mimo to ich cena jest windowana do granic absurdu. Oczywiscie mozna znalesc tez inne firmy, ktore wysoko sobie cenia audiofilskie powietrze, mimo ze technologicznie nie ma nic zaawansowanego w ich budowie. Czy az tyle kosztuje promocja juz znanej i topowej marki? Watpie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

No ale jak już się siedzi na jakiejś gałęzi to się niżej schodzić nie chce...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.