Skocz do zawartości
IGNORED

MIFLEX KPCU-01 - informacja / zamówienie grupowe


zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Sądzę że spokojnie wystarczy jakiś szanowany kond z małym ESR za normalne pieniądze chodzi po prostu o to żeby podstawowy kondensator pracował bardziej liniowo w całym paśmie takie ABC jak się przy elektronice robi na co dzień.

 

Fikus ma taki marketing a kto inny inny. Bardzo często jak się zepnie wszystko co jest najlepsze wychodzi kupa. Dalej podkreślam gra cały system a nie tylko jego pojedyńcze elementy.

 

p.s. skąd tyle agresji ? "dawaj czym odsprzegasz" Daję tyle informacji ile uważam za stosowne, ja płacę za swoją wiedzę dużą cenę, spróbuj się cieszyć tym co daję albo odpuść sobie.

 

Przepraszam jak uraziłem słowem dawaj ,ja to potraktowałem trochę jako przenośnia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby odsprzęgać kondensatorem osiągalnym za równie rozsądne pieniądze ... mam na myśli ruskie teflony FT-3 0.22uF 600V ?

Myślę,że tu nie wystarczy kond klasy ruskiego teflona,tu wskazany byłby możliwie najlepszy srebrny ,jak usłyszałem hybrydę Duelunda Casta AgCu to dopiero zrozumiałem o co tu chodzi ,ten dżwięk jest zjawiskowy ,wokale tak naturalne ,że miałem wrażenie stania wokalisty obok a trąbka ciary przechodziły,cast ponoć w środku jest zbocznikowany srebrnym ,a co dopiero ich cały srebrny Cast ale cena powala...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że tu nie wystarczy kond klasy ruskiego teflona,tu wskazany byłby możliwie najlepszy srebrny ,jak usłyszałem hybrydę Duelunda Casta AgCu to dopiero zrozumiałem o co tu chodzi ,ten dżwięk jest zjawiskowy ,wokale tak naturalne ,że miałem wrażenie stania wokalisty obok a trąbka ciary przechodziły,cast ponoć w środku jest zbocznikowany srebrnym ,a co dopiero ich cały srebrny Cast ale cena powala...

 

No ale tak małą pojemność to sobie w odprzęganiu możecie kawałkiem srebrnego drucika wykonać. Czegoś nie rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ale tak małą pojemność to sobie w odprzęganiu możecie kawałkiem srebrnego drucika wykonać. Czegoś nie rozumiem?

 

Jakim drucikiem?Na konda w dacu lampowym wchodzi ponad 100v !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim drucikiem?Na konda w dacu lampowym wchodzi ponad 100v !

 

Jakiś problem z nabyciem teflonu na izolację elektryczną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dobry kondensator powinien właśnie polegać na tym, by nie trzeba było go bocznikować innym, tym bardziej tak małych pojemności. Zbocznikować dobrym kondensatorem mogę sobie jakiegoś SCRa, który gładko gra, nie szumi, kosztuje 10zł i "góry" nie ma. Tym bardziej że te "haj endowe" kondensatory i tak mają już swoje gabaryty i zajmują dużo miejsca.

 

Na samym początku na wyjściu w oryginale były elektrolity 10.0 natomiast mając do dyspozycji trzy wartości Mundorfa Supreme 4.7 , 6.8 oraz 8.2 wybrałem 6.8 dla tego że nie słyszałem różnicy dając 8.2 a po za tym to wielkość małej gaśnicy i cężko było pomieścić natomiast 4,7 jak dla mnie odchudzał dzwięk.

 

Bo to jest taka granica jak masz obciążenie 10 albo 22kohm, a nie tak jak pisał McGyver. Projektanci często dają 10 albo 22uF, np. Nelson Pass, bo w zakresie basu ucho jest wrażliwe na przesunięcia fazowe i nam się inaczej bas w kolumnach i pomieszczeniu potem układa i mamy percepcyjnie inne odbiory basu, jednym słowem zmienia się to nawet jak mamy to f3 na 5Hz. A w dodatku Jak zmieniamy położenie potencjometru to nam R obciążenia pływa np. od 10-15kohm i bas też się zmienia. Dlatego z f3 trzeba uderzać w 1Hz albo niżej w zależności od tego jakimi jesteśmy bas świrami. W dacach często na wyjściu siedzą nawet bipolary 47uf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak jak pisał McGyver.

Co konkretnie nieprawidłowego napisałem?

Jak zmieniamy położenie potencjometru to nam R obciążenia pływa np. od 10-15kohm

serio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co konkretnie nieprawidłowego napisałem?serio?

 

No napisałeś że wzmacniacze mają 47 albo 100k bodajże.

I tak, serio. Im głośniej mamy tym mniejsza rezystancja obciążenia, a im ciszej, to większa, bo część tarczy nad suwakiem potencjometru przez którą płynie prąd jakby się dodaje do rezystancji obciążenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napisałeś że wzmacniacze mają 47 albo 100k bodajże.

Tak. Bodajże. Zobacz jeszcze raz co naprawdę napisałem.

 

część tarczy nad suwakiem potencjometru przez którą płynie prąd jakby się dodaje do rezystancji obciążenia.

Że co?

 

150px-Potenciometer_schema.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem to, potencjometr uprościłem do schematu zastępczego na rezystorach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakiś problem z nabyciem teflonu na izolację elektryczną?

 

Oświeć mnie proszę bo nie wiem czy chodzi Ci o zrobienie kondensatora z drutu,chętnie się czegoś nowego nauczę objaśnij co i jak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli udowodniłeś że im ciszej się słucha tym wyższą impedancję widzi źródło (czyli lżejsze obciążenie). W praktyce przy normalnym słuchaniu zwykle nie przekracza się 1/4 obrotu, a jak się daje czadu na maksa to z reguły nie przekracza się połowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja głośności jest logarytmiczna, u mnie zmiany na potencjometrze są duże.

 

Problem się pojawia kiedy się porównuje sprzęt i na tych samych kolumnach nagle na drugim wzmacniaczu jest więcej basu, a potem się jeszcze zmieni daca i okazuje się że jednak jest odwrotnie, na tym pierwszym wzmacniaczu jest 2x więcej basu, z resztą jak się zmienia ten kondensator na większy to słychać jak się zmienia, dlatego niektórzy dają na zaśkę nawet 22uF żeby uniknąć dziwnych zjawisk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu że i tak się nie słucha na potku odkręconym niemal na maksa.

 

To zależy jak masz dobrane wzmocnienie napięciowe wzmacniacza. Ja mam praktycznie na styk i używam na mojej drabince zakresu 270st. czyli prawie cały potencjometr. Gdybym miał wzmacniacz z za dużym wzmocnieniem to też by mi wystarczyła 1/4 obrotu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy dają na zaśkę nawet 22uF

jak się wstawia elektrolity albo tanie foliowce to tak bywa. Problem pojawia się wtedy jak się chce dać coś naprawdę klasowego jak Rike Audio, Jupiter czy Duelund. Niektóre modele w ogóle nie są produkowane w tak dużych wartościach, a jeżeli już są, to są wielkości puszki mielonki tyrolskiej albo wręcz garnka. A kosztują majątek.

 

To zależy jak masz dobrane wzmocnienie napięciowe wzmacniacza. Ja mam praktycznie na styk i używam na mojej drabince zakresu 270st. czyli prawie cały potencjometr. Gdybym miał wzmacniacz z za dużym wzmocnieniem to też by mi wystarczyła 1/4 obrotu.

W DIY zdarzają się przeróżne dziwactwa, ja mówię o sprzęcie powszechnie dostępnym w handlu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie zrobić buforek z rez. wejściową większą jak 100k albo 220k i wtedy już 1uF czy 0,47 starczy. Jednak to już rozwiązanie własne, a wyjście daca uniwersalnego powinno być uniwersalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie zrobić buforek z rez. wejściową większą jak 100k albo 220k i wtedy już 1uF czy 0,47 starczy.

obecność bufora nie pozostaje bez wpływu na jakość sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecność bufora nie pozostaje bez wpływu na jakość sygnału.

 

Jestem tego samego zdania. Dodatkowe dzieło, kolejny zasilacz podłączony do sieci itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potraktujcie te pierwsze kondensatory jak serię próbną. Napiszcie do Miflexu z krytycznymi uwagami co chcielibyście poprawić. Gościłem konstruktora i właściciela u Siebie i to bardzo otwarci na współpracę ludzie.

Swoje krytyczne uwagi przekazałem i jest chęć dalszej poprawy tych kondensatorów. Moim zdaniem można w Polsce wykonać elementy nie gorsze niż Duelund czy V-CAP. Miflex dysponuje właściwymi, wysokiej klasy maszynami. Firma nie ma doświadczenia w dziale audio hi-end i musimy jej pomóc jeśli chcemy mieć komponenty najwyższej klasy światowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon Ty żyjesz!

 

Witaj ponownie na pokładzie :)

 

Firma nie ma doświadczenia w dziale audio hi-end i musimy jej pomóc jeśli chcemy mieć komponenty najwyższej klasy światowej.

 

No cóż przekaż im ode mnie żeby najpierw masę zalewową zmienili na taką bez wypełniania pigmentem (kolorem), to jest podstawowa rzecz którą widać gołym okiem a jest babolem! (Rike Audio to pierwszy widoczny gołym okiem przykład, może i później wygląd będzie ujowy ale o tym dalej) Kiedyś Sony robiło fantastyczne słuchawki ECR 880 i inżynierowie dysponowali kabelkami o różnych kolorach. Przy odsłuchach doszli do voo-doo ze kable zależnie od koloru lepiej lub gorzej grają. Po jakiś czas poszli po rozum do głowy i okazało się że pigment izolacji w niektórych kablach miał dodatki mające wpływ na pole EM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potraktujcie te pierwsze kondensatory jak serię próbną. Napiszcie do Miflexu z krytycznymi uwagami co chcielibyście poprawić. Gościłem konstruktora i właściciela u Siebie i to bardzo otwarci na współpracę ludzie.

Swoje krytyczne uwagi przekazałem i jest chęć dalszej poprawy tych kondensatorów. Moim zdaniem można w Polsce wykonać elementy nie gorsze niż Duelund czy V-CAP. Miflex dysponuje właściwymi, wysokiej klasy maszynami. Firma nie ma doświadczenia w dziale audio hi-end i musimy jej pomóc jeśli chcemy mieć komponenty najwyższej klasy światowej.

 

A co forumowicze? Caritas? Mają im sprzedawać jakieś noł hał, a oni bedo zwijki po 500zł sprzedawać z wdziękiem? Niech myją ręce mydłem Biały Jeleń, mniej szkodzi na skórę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oni bedo zwijki po 500zł sprzedawać z wdziękiem? Niech myją ręce mydłem Biały Jeleń, mniej szkodzi na skórę.

Piotrze, żałujesz im tych 500 PLN? Uważasz że lepiej gdy ktoś inny, z zagranicy, obsłuży klienta, inkasując 500 USD, EUR lub GBP ? Powiaĺo prawdziwym polakiem ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aksamit - żelazo nie poddaje się hartowaniu bo nie ma to sensu, po prostu nie zahartujesz żelaza! Obróbce cieplnej poddaje się stopy żelaza a więc pewnie myślałeś o stali:)

M

Masz rację. Myślami poszedłem "na skróty". Ogólnie miałem na myśli nie tyle stal co ogólnie stopy żelaza,które w przeciwieństwie do miedzi czyste w technice ma nikłe zastosowanie. Hartować można nie tylko stal ale również staliwo czy żeliwo, ale to akurat mało istotne.

 

Ten typ kondensatora ma budowę inną. Folia miedziana z jednej okładki jest np. po lewej stronie wystająca za izolację, a druga okładka wystaje po drugiej stronie walca. Na koniec jest zaginana do środka i lutowana. Końcówki są dolutowane wówczas do powierzchni pozaginanych okładek na ogół w środku. W uproszczeniu wygląda to jak taki mały kondensator powietrzny za starych sprzętów. Długość końcówek jest pewnie na zasadzie "jak się utnie".

 

Niestety moje kondensatory mają źle oznaczoną etykietę (zamawiałem 0,33uF i nie dołączałem się dlatego do Waszego zamówienia). Wygląda na to, że ten pasek to okładzina wewnętrzna.

Mam wrażenie, że nazbyt dużo założeń i domysłów odnośnie produkcji i skłaniałbym się raczej przyznania racji Koledze McGyver. Najsmutniesze jest jednak podejście producenta: mało rygorystyczne przestrzeganie procedur o ile takowe firma posiada. Na tym rynku (audiofilskim) trudno pracuje się na renomę i łatwo można ją stracić. Klienci z tej niszy są zwykle pamiętliwi.

 

To chyba nie do końca tak, z tą twardością.

Miedź wyżarzana jest miękka, natomiast utwardzenie następuje po przez obróbkę kowalną. To dlatego próba ukiwania kawałka drutu powiedzmy 2.5mm2 w palcach zazwyczaj się nie udaje w miejscu założonym. Drut się utwardza po kilku przegięciach i zaczyna wyginać obok, w ten sposób można kawałek przejechać zanim się uda :)

Polecam takie doświadczenie: rozgrzać dwie podkładki miedziane do czerwoności i jedną z nich wrzucić do wody a druga niech stygnie powoli w powietrzu. Później sprawdzić twardość każdej z nich. Przy "domowej" wymianie wtryskiwaczy najprostszy sposób "zmiękczenia" podkładek pod wtryskami.

 

czepianie się etykiet oraz sztywnych wyprowadzeń jest szukaniem dziury w całym.

To co wcześniej napisałem jest raczej formą opisu ale czepiać się będę jak producent nie oznaczy prawidłowo okładzin. U mnie była niestety "loteria".

 

:O

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kiedyś próbowałem założyć tam konto. Nie dałem rady :/ Szkoda bo strona podoba się a nie do wszystkiego jest dostęp.

 

Narzekają raczej na etykietę , ale wyceniają na 3000THB - czyli jakieś 325zł

325 zeta za jaką pojemność? Jak za te małe to będzie można na "jebaju" zarobić ;)

 

.Być morze wymagają bardzo długiego bycia pod prądem ,podobnie jak v capy z 400 godzin.

Hmmm. Czas pomajsterkować i zrobić wygrzewarkę do kondensatorów. Szkoda lamp.

 

Jak będzie zamówienie na forumowy kondensator wg AS to się piszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi.com

Poszukiwana nakładka kieszeni do TA-2570. W zasadzie to nawet dwie. Przedpanel też bym przygarnął (wystarczy sam plastyk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, żałujesz im tych 500 PLN? Uważasz że lepiej gdy ktoś inny, z zagranicy, obsłuży klienta, inkasując 500 USD, EUR lub GBP ? Powiaĺo prawdziwym polakiem ....

 

Powiało ode mnie czy od Ciebie? Bo nie wiem czy Polak zły niedobry, czy Polak frajer wydaje zapachy. A niech sobie zatrudnią inżyniera od dźwięku i mu uczciwie płacą jak chcą robić w haj-endzie. Oczywiście że żałuję 500zł :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie grupowe na forumowy kondensator jako zbiór najlepszej skumulowanej wiedzy forumowiczów z AS ... już bardzo delikatnie, sugerowałem nieco wcześniej w niniejszym wątku. Z propozycją przesyłania listy życzeń na pryw. Jeśli pomysł podchwyci, to możemy założyć np na quip lub google doc poufny dokument do zbiorowej acz poufnej edycji przez zamknięte grono zainteresowanych.

 

...

Na forumowy kondensator wg. AS również się piszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiało ode mnie czy od Ciebie? Bo nie wiem czy Polak zły niedobry, czy Polak frajer wydaje zapachy. A niech sobie zatrudnią inżyniera od dźwięku i mu uczciwie płacą jak chcą robić w haj-endzie. Oczywiście że żałuję 500zł :))

 

W sumie człowiek zastanawia się czy te techniczne posty piszę przeciw sobie a jak z czasem by powstało Rafaell's Capacitors LTD z siedzibą na Bahamach (z wiadomego powodu)

 

 

Już bąkałem coś o kondach grafenowych ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie grupowe na forumowy kondensator jako zbiór najlepszej skumulowanej wiedzy forumowiczów z AS ... już bardzo delikatnie, sugerowałem nieco wcześniej w niniejszym wątku. Z propozycją przesyłania listy życzeń na pryw. Jeśli pomysł podchwyci, to możemy założyć np na quip lub google doc poufny dokument do zbiorowej acz poufnej edycji przez zamknięte grono zainteresowanych.

 

...

Na forumowy kondensator wg. AS również się piszę.

 

Przepraszam, a czy reklamy dla polskich firm audio są na twoich stronach www darmowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.