Skocz do zawartości
IGNORED

Ciekawe kolumny z "górskiej półki"... :-)


sly30

Rekomendowane odpowiedzi

Przy tej klasie kolumn musi być jeszcze przewaga technologiczna każdego przetwornika na każdym zakresie. Takie trochę wydłubywanie poszczególnych przetworników z poszczególnych marek. Sly zauważył że Duke i Utopie punktują się każde w inne miejsce i te wypunktowane miejsca trzeba po prostu usunąć. No ale to takie gdybanie do poszczególnych przetworników nie dojdziemy bo każdy robi je pod siebie. Niby prosta zasada musza być najlepsze ale nawet nie mamy za dobrego rozeznania (np rzetelne pomiary) któresą a ktore udają lub pomaga im w tym sama aplikacja np. lepiej zrobiony układ BR, zwrotnica, kształt obudowy, okablowanie wewnetrzne a nawet "głupi" rozkład i kształt przegród w środku kolumny.

 

Fajny temat, na prawdę fajny jak się ma zaplecze nie tylko finansowe ale i inżynieryjne; no i ludzi z dobrą! praktyką bo i dobrzy ale ze złymi nawykami też są :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny mój znajomy, wybitny specjalista od audio, uważa że nie ma opcji by takie Duki pokonały Utopie.

 

 

Na czym opiera tą tezę?

Bo przecież nie na bezpośrednich porównaniach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym opiera tą tezę?

Bo przecież nie na bezpośrednich porównaniach :)

 

Myślę, że na budowie obu modeli kolumn. Podział na midbas i subbas uważa za lepszy. Tak samo użycie 16 calowego drivera na subbas.

 

Ach zapomniałem dopisać, w Dukach nie ma żadnych regulacji. Grają jak grają. W Utopiach jest sporo regulacji dla każdego drivera i pozwala to dopasować kolumny do konkretnego pomieszczenia oraz własnego gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to takie subiektywne odczucie. Poza tym na klasyce słychać rewelacyjnie, więc może to jest bardziej naturalne i prawdziwe. Za tydzień będę miał pełny pogląd.

Sprawa moim zdaniem jest dosyć prosta Focale potrafią dać więcej z siebie analityki (taki fortepian na TF moim zdaniem w życiu nie zagra tak naturalnie jak z Utopii wiedząc jakie przetworniki są w TF) ale nie jest ona tak naturalnie w całym paśmie zszyta jak w T&F i stąd dosyć trudny dobór do niej komponentów żeby to dobrze zagrało. TF ma mniej wyczynowe komponenty ale jak na kompozycje całości jest bardziej dopieszczony.

 

Może Sly porozmawiaj z TF czy by Ci trochę zwrotnicy w Utopiach nie dłubneli (mają muzyka z uchem w zespole) i dorobili ekstra 4 pudełka na najniższy bas z 16" :)

 

Tylko jak Ty wyciągniesz 4 EM luzem od Focala :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

No to jest argument ... dzwonię do Krzycha, dobry rabacik u niego mam ... sprzedam mieszkanie we Wro i jak znalazł ... u Cybanta raz na miesiąc wjadę "se połuchać" bo i tak ciężko w tygodniu z słuchaniem, taki zapier... :))

Jak kupisz ja dokupuję SET 140 i Manleya Steelheada ..

Tomkly kupuje kable i zakładamy portal Hi end ..." Artucybotomkly Hi - end "

Tomkly pisze recencję , my dbamy o marketing i zwróci się w szybko ;))

Taki pomysł na biznes ;)))

 

 

Ciekawe kolumny i można przypuszczać, że dobre. Nie wierzę tylko w te rozstawy po 7m.

Ale jak ?

 

To są wbrew pozorom bardzo skomplikowane kolumny ,zawierają min. takie zabawki wzięte wprost z żyrandoli.

Ten żyrandol to nie jest wcale głupi pomysł ....

Artur ma takie kolumny z tym rozwiązaniem i ja lepszej góry i blasku nie słyszałem .

Można u niego posłuchać ;)))

Do Artura ...

Ha , ha ....masz Chłopie problem...teraz wszyscy audiopsychofile będą dzwonić ;)))

 

 

 

Przeszkadza, tym bardziej, że mam uszy 130cm na podłogą, a wolę jak tweeter jest jednak wyżej niż uszy. To kwestia podejścia. Jedni uważają, że tweeter powinien być na wysokości uszu i teraz tak w tych Dukach mam. A ja znów wolę szkołę Avalona, gdzie tweeter jest wyraźnie wyżej i przez to cała scena jest trochę wyżej. Pewnie kwestia przyzwyczajenia. Idąc na koncert nie mam muzyków przed sobą na wysokości oczu, a jednak na scenie trochę powyżej oczu/uszu i tak mi bardziej pasuje. Ale teraz te Trennery stoją próbnie. Innej możliwości nie było. Powinny stanąć w miejscu Utopii ale to za dużo zabawy, żeby na tydzień czasy wystawiać Grande Utopie.

U mnie tweeter też jest wyżej od uszu ..ciekawe ..

 

 

 

Pewnie was rozczaruję. W ogóle na audio patrzę dość chłodno i nie ulegam trendom, ani legendom.

W mojej ocenie Duki są świetne, wykonane perfekcyjnie i grają bardzo dobrze. Żeby ocenić je w pełni to muszą wyjechać i muszę się przełączyć na Utopie. Ale jakiś pogląd już mam i oceniając to na dziś to są to kolumny porównywalne brzmieniowo. Nie są takie same ale żadne nie mają wyraźniej przewagi na drugimi. To jest jak walka bokserów i jeden sędzia punktuje inaczej, drugi inaczej, trzeci jeszcze inaczej, ale knockoutu nie ma. Duki potwierdzają pewne moje obserwacje np to, że podwójna sekcja basowa jest lepsza niż pojedyncza. I to plus dla Duków. Ale kolejna obserwacja to bas z 15 cali jest lepszy niż z 12. Poza tym rozdzielenie na subbas i midbas ma sens. I tu plus dla Utopii. Średnica z tego papirusowego drivera średnio tonowego jest inna niż z Utopii ale czy lepsza? Jest wyśmienita, ale z Utopii też. Z Duków jest bardzo szybka i przejrzysta. Ale trochę bardziej sucha niż z Utopii. Na klasyce lepiej wypada z Duków. Ale na wielu innych gatunkach muzycznych bardziej pasuje mi soczystsze granie średnicy z Utopii. Duki mają świetną górę, bardzo rozdzielczą, szybką i perlistą. Na pewno nie gorszą niż beryl w Utopii, ale czy lepszą to jeszcze nie wiem.

Myślę, że Duke to jedne z najlepszych kolumn, jednak na dziś nie pokonały Utopii, ale gdyby firma zrobiła opcję bardziej rozbudowaną na 2x 15 subbasie, 1x12 lub 2x10 midbasie to kto wie.

 

Są osoby na forum, które nie lubią Utopii i uważają, że takie Trennery grają dużo lepiej. Byłem ciekaw czy faktycznie. I grają faktycznie świetnie, ale czy lepiej? Inny mój znajomy, wybitny specjalista od audio, uważa że nie ma opcji by takie Duki pokonały Utopie. Jeśli ma je coś pokonać to tylko duża kolumna robiona przez fachowców na zamówienie z uwzględnieniem pewnych kwestii i nowych rozwiązań.

Tak rozdzielenie na sub i mid bas ma sens to jest oczywiste ..." kocham Pana Panie Sułku "

A rywalizacja kolumn technologicznie podobnych to jak ściganie się w tej samej klasie samochodów ...4 cylindry vs. 4 cylindry ...albo pedalskie Ferrari vs pedalskie Lambo ...

A tu trzeba np. Bugatti vs Koennigsegg ;)))

Co do regulacji lub braku regulacji ...to dwie sekcje średniotonowe ;))

 

Jedna zawęża wiązkę a druga współgra z pomieszczeniem ...i rozprasza ;))

Koledzy ocenią.

post-59766-0-46038800-1453569661_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz ja dokupuję SET 140 i Manleya Steelheada ..

Tomkly kupuje kable i zakładamy portal Hi end ..." Artucybotomkly Hi - end "

Tomkly pisze recencję , my dbamy o marketing i zwróci się w szybko ;))

Taki pomysł na biznes ;)))

 

Mogę wycieczki oprowadzać? ;)

 

Do Artura ...

Ha , ha ....masz Chłopie problem...teraz wszyscy audiopsychofile będą dzwonić ;)))

 

 

Koledze taki numer wywinąc ;)))

 

U mnie tweeter też jest wyżej od uszu ..ciekawe ..

 

Było dywan wyrzucać, były by niżej ;)

 

Jedna zawęża wiązkę a druga współgra z pomieszczeniem ...i rozprasza ;))

 

Jak dorwę drugi zestaw kopułek Dynaudio też będę tak miał, Twoje papierzaki to jeszcze nie to jak to Stary audiofil mówi o co w audio chodzi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Skoro tak radośnie sobie dywagujecie to ja może napiszę coś w temacie kolumn. Wczoraj słuchałem u kolegi systemu opartego o kolumny Martin Logan Aerius, ze źródłem Naim oraz wzmacniaczem Mc Intosha MA 6500. Jak na taki melanż dźwięk naprawdę bardzo przyjemny. W każdym razie Aeriusy bardziej przypadły mi do gustu niż znajdujące się w pobliżu Magnepany MG 1.7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

Mogę wycieczki oprowadzać? ;)

 

 

 

 

Koledze taki numer wywinąc ;)))

 

 

 

Było dywan wyrzucać, były by niżej ;)

 

 

 

Jak dorwę drugi zestaw kopułek Dynaudio też będę tak miał, Twoje papierzaki to jeszcze nie to jak to Stary audiofil mówi o co w audio chodzi ;)

To posłuchasz Audax - ów ...

Staremu też się spodoba i co dla mnie ważniejsze Squadowi ;)))

Zupełnie inne granie ...jedna kolumna i takie tam ...

Naborowski i przełączasz dwie wtyczki i masz ....sam posłuchasz ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To posłuchasz Audax - ów ...

 

O stara ale trochę w odwrocie firma, jestem ciekaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Focal wykupił i zlikwidował konkurecję :((

 

Na miejscu Focala to fajny krok ale nie dla klientów! i tu są wady tzw. wolnej gospodarki :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kup sobie głośnik od Focala ...polityka wschodnia ;)))

 

No właśnie dalej się zastanawiam jak sobie Sly30 kupi cztery 16" EM od Focala :)

 

Pewnie trzeba będzie podbić tą Unię a z nią całą Francję :) i to kurde tylko dla 4 głośników ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

No właśnie dalej się zastanawiam jak sobie Sly30 kupi cztery 16" EM od Focala :)

 

Pewnie trzeba będzie podbić tą Unię a z nią całą Francję :) i to kurde tylko dla 4 głośników ;)

Focal nie sprzedaje swoich głośników innym firmom.

Powód oficjalny " nie dzielimy się technologią " powód prawdziwy , jest wiele lepszych głośników ..marketing ?

Nie ściema ?

I polityka wysokich cen ....kto poznał ten wie ;)))

To taka sztuczka marketingowa, mamy najlepsze wyjątkowe , badaliśmy 1000 lat razem z NASA ;)))

Ja widziałem faktyczne pomiary tych głośników i tam nic nie ma ..rewolucyjnego ..takie Ranault ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem faktyczne pomiary tych głośników i tam nic nie ma ..rewolucyjnego ..takie Ranault ...

 

Nie mów, miłośnik Mercedesa AMG jeździ Renówką? ;)

 

Jakiś czas temu podobny zabieg wprowadziło Dynaudio. Nie sprzedają na zewnątrz produkowanych przez siebie przetworników. Może to kształtuje wizerunek tych głośników jako rarytasu.

Tak dają pracownikom zamiast pensji, w Radoskórze tak było ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Diogenes

(Konto usunięte)

 

 

Nie mów, miłośnik Mercedesa AMG jeździ Renówką? ;)

To nie tak ...tam zwyczajnie nie rewolucji ...

Jeżdziłeś AMG ..?

Cięźko w zakręt trafić ...nadmiar mocy nad możliwościami ...

Ale to nie nie ma odniesienia do Slya...

Nissan GTR to też Renault ...i do AMG ma się jak Katana do wygodnej skórzanej sofy ;)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość NEWNEW

(Konto usunięte)

Raczej chodzi o dwie rzeczy wizerunkowe:

1. żeby nikt nie zakładał ich przetworników do przypadkowych i niekoniecznie dobrych głośników, bo to szkodzi renomie marki

2. żeby stworzyć wrażenie ekskluzywności i wykreować niejako popyt na coś elitarnego.

Dość ryzykowna to polityka w mojej ocenie. Ale widać działa. Ja miałem w swoim życiu trzy pary kolumn Dynaudio, ale to już bardzo odległa historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. żeby nikt nie zakładał ich przetworników do przypadkowych i niekoniecznie dobrych głośników, bo to szkodzi renomie marki

 

Żeby nikt nie mógł porównać cen samych przetworników do ceny końcowej kolumny z nimi właśnie.

 

Efekt końcowy nie może być sumą materiału, bo to nie będzie hi-end. Wartość ma wynikać z marki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że głośniki Focala były stosowane znacznie szerzej niż Dynaudio. Choćby kolumny Manfreda Zollera.

 

Ale on przy nich obronił pracę doktorską ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wycieczki oprowadzać? ;)

Na kustosza się nadajesz ... nawijkę masz jak się patrzy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Focal nie sprzedaje swoich głośników innym firmom.

Powód oficjalny " nie dzielimy się technologią " powód prawdziwy , jest wiele lepszych głośników ..marketing ?

Nie ściema ?

I polityka wysokich cen ....kto poznał ten wie ;)))

To taka sztuczka marketingowa, mamy najlepsze wyjątkowe , badaliśmy 1000 lat razem z NASA ;)))

Ja widziałem faktyczne pomiary tych głośników i tam nic nie ma ..rewolucyjnego ..takie Ranault ...

Mówisz jak Swetru :) siedzący w kucki na dywanie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od pewnego czasu uważnie przyglądam się rynkowi kolumn z górnej półki i słucham sobie to tu, to tam różnych modeli.

Teraz mam okazję posłuchać legendarnych już Trenner&Friedl The Duke, mających nazwę poświęconą Dukowi Ellingtonowi.

 

 

 

Kolumny słyną z muzykalności, a przy ich projektowaniu udział brali...filharmonicy wiedeńscy!!...Wow!!!

co za paskudne kolumny te DUKE'i.

Te Focale przy nich to jak dzieło sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam o kolumny z górnej pólki dla NORMALNIE zarabiających;-)

 

Miał ktoś okazję słuchać na WŁASNE uszy modelu FOCAL SOPRA?

 

d06b71017c7e57bb6fe14a857b8fedb3.jpg

Podobno to aktualnie jedna z najlepszych propozycji w cenie do 50 tyś PLN. Świetny bas i miłe dla ucha wysokie tony...tak piszą...

Gdzie o tym nie czytam to same zachwyty...i nie mówię tu o recenzjach w gazetkach tyle o opiniach na zachodnich forach...

Ktoś z forumowiczów miał z nią styczność twarzą w twarz i ucho w głośnik;-)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pisałem o tym. Słuchałem ich w listopadzie w Chicago. Stoją w jednym z pokoi odsłuchowych salonu audio. W drugim Magico Q3. Fajnie grały jak na tą klasę cenową. Nie było się do czego przyczepić. Dobry gęsty dźwięk z dobrym basem. W tej cenie to godna uwagi propozycja. System w drugim pokoju z Magico Q3 byłe wyższej klasy, ale też 3x droższy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.