Skocz do zawartości
IGNORED

Hi-end&vintage kolumny JBL


lukag72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może kiedyś będę miał okazję wypróbować zwrotkę na tranzystorach...

 

A w zwrotnicy nielampowej są tranzystory?

 

Co w niej robi lampa i co jest odpowiednikiem "krzemowym"? Serio, nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A w zwrotnicy nielampowej są tranzystory?

 

Co w niej robi lampa i co jest odpowiednikiem "krzemowym"? Serio, nie wiem.

 

 

Krótko i w uproszczeniu.

 

W zwrotnicach krzemowych stosowano albo tranzystory (różnych konstrukcji) albo tzw. wzmacniacze operacyjne (opampy) czyli układy scalone. Opampy są stosowane współcześnie. Są lepsze i gorsze.

Na temat jakości dźwięku i płynięcia audiofilskiego prądu przez micro połączenia na pewno napisze coś electroboy. On by sobie nie darował ;).

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na całokształt lepiej jest ze zwrotnicą aktywną (cyfrową, lampową) czy lepiej pozostać przy zwykłej zwrotce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na całokształt lepiej jest ze zwrotnicą aktywną (cyfrową, lampową) czy lepiej pozostać przy zwykłej zwrotce.

 

Zajrzyj do wątku, o którym wspomniałem.

Można zrobić referencyjną zwrotnicę pasywną na porządnych bezkompromisowych komponentach LRC ale będzie kosztować majątek. I wtedy musisz zastosować jedną końcówkę mocy, króra zazwyczaj będzie miał jakieś ograniczenia. A jeśli nie to będzie kosztować taczkę pieniędzy np. 200 tys złotych.

Zewnetrzna zwrotnica aktywna rozwiazuje powyższe problemy. Kosztuje relatywnie niedużo, a i wzmaki które potrzebujesz nie muszą być topowe. Tranzystor na dół, lampa na resztę i jazda.

Bardziej wyrafinowane konstrukcje korzystają więcej niż z podziału na bas i reszta pasma.

Jeśli kolumna jest np. trójdrożna można zastosować zrotnicę teójdrożną i trzy koñcówki. Jeśli czterodrożna to zwrotnica czterodrożna i cztery koncówki albo tak jak w moim przypadku zwrotnica trójdrożna i trzy końcówki plus wypasiona zwrotnica pasywna.

 

Półśrodkiem jest, jeśli kolumna ma zworki na terminalach basu i reszty pasma zastosowanie biampingu bez zwrotnicy z reczną regulacją wzmocnienia na obu zsilających wzmakach. Strojenie jest dość proste bo basu można dodać na ucho. Upierdliwe, bo trzeba robic to za kazdym razem albo zaznaczyć sobie pozycje na obu wzmakach. Oczywiście jest to kompromis jakosciowy bo wciąż korzysta się ze zwrotnicy pasywnej w kolumnach ale zasilanej dwoma wzmakami.

 

Multiamping z zewnetrzną zwrotnicą nie jest dla każdego. Wymaga wiedzy oraz ingerencji w budowę kolumny w celu wyrzucenia lub pomińięcia zwrotnicy wewnetrznej, dodania odpowiedniej liczby terminali, zmiany okablowania wewnetrznego. Poza tym nie kazda kolumna da sie w prosty spsób "przerobić". Skomplikowane podziały czestotliwosci i filtry, kompensacja fazy i ... można natknąć się na problemy.

 

Wszystko jest do rozwiązania. Jest zabawa, jest przyjemność. Finalny efekt brzmieniowy rekompensuje nakłady finansowe i włożoną pracę.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pmcomp dzięki za pomoc, ale powiedz mi jedno. Czy zwrotnica najprawdopodobniej cyfrowa + końcówki mocy w odpowiedniej ilości będzie lepsza od zwrotnicy w kolumnie na średniej jakości elementach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas tylko aktywny u JBLa i do tego mocny tranzystor z kopytem.

 

Dobra zwrotka to m.in Bryston 10B, 100% dyskretna i w pełni zbalansowana. Swoje kosztuje ale zdecydowanie warto.

Absolutnie nie polecam standardowych UREI 5234/5235 czy innych estradowych zabawek na opampach, w BSSa FDS360 który jest b. wysoko oceniany włożyłem jakieś 1000zł i było to dosyć japońskie granie - na jako tako ;-)

Bryston to po prostu sprzęt zupełnie innej klasy.

 

Wiem że Naim i Linn robili aktywne zwrotki i obecnie można je dość tanio kupić, może dałoby się je przebudować dla 4343.

 

Przejściówki XLR-RCA, nawet Neutrika polecam omijać szerokim łukiem, w środku jest najtańszy i najcieńszy miedziany drucik jaki pewnie da się znaleźć i niestety negatywny wpływ ww. przejściówek na brzmienie jest wyraźnie słyszalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pmcomp dzięki za pomoc, ale powiedz mi jedno. Czy zwrotnica najprawdopodobniej cyfrowa + końcówki mocy w odpowiedniej ilości będzie lepsza od zwrotnicy w kolumnie na średniej jakości elementach?

 

Czy przez średniej jakości elementy rozumiesz oryginalne producenta czy modyfikowane przez użytkownika?

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pmcomp dzięki za pomoc, ale powiedz mi jedno. Czy zwrotnica najprawdopodobniej cyfrowa + końcówki mocy w odpowiedniej ilości będzie lepsza od zwrotnicy w kolumnie na średniej jakości elementach?

 

Co do Brystona o dźwięku się nie wypowiem bo nie słuchałem.

Ale mogę stwierdzić z całą pewnością, że zagra lepiej od wszelkiej maści estradowych konstrukcji na opampach. Jest na tranzystorach.

Niestety ta zwrotnica ma też dwie wady:

Jest tylko dwudrożna.

Posiada przełączniki zmieniające częstotliwości filtrów i nachylenie zbocza. A wiadomo, że każdy przełącznik to degradacja dźwięku niestety. Tu funkcjonalność zwyciężyła. Zamiast za kazdym razem gdy potrzeba zmieniac wartosci kondensatorów zastosowano przełącznik. Także przy nachyleniu włączając w tor kolejne tranzystory.

A przecież zwrotnicė ustawia się raz, a potem z niej korzysta!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak bezprzełącznikowa :) No chyba ze właśnie Linn/naim o którym pisałem ale te pewnie są na opampach.

 

Jedyne co ten przełącznik robi to wybiera komponenty o innych wartościach zmieniające nachylenie i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez średniej jakości elementy rozumiesz oryginalne producenta czy modyfikowane przez użytkownika?

 

Pozdro

Napisano dziś, 10:01

 

Wyświetl postUżytkownik tymek dnia 08.08.2015 - 22:40 napisał

pmcomp dzięki za pomoc, ale powiedz mi jedno. Czy zwrotnica najprawdopodobniej cyfrowa + końcówki mocy w odpowiedniej ilości będzie lepsza od zwrotnicy w kolumnie na średniej jakości elementach?

 

Czy przez średniej jakości elementy rozumiesz oryginalne producenta czy modyfikowane przez użytkownika?

 

Pozdro

Moim zdaniem, można ewentualnie dyskutować, czy jest lepsza aktywna zwrotnica na lampach lub dyskretnych tranzystorach. Ja jestem na podstawie tysiąc godzin odsłuchów i prob zdecydowanie za prostą lampową zwrotnicą.

Bez względu na wynik takiej dyskusji tutaj na forum, koniecznie zalecam spróbować posłuchać i przetestować jedną i drugą technologie na własne uszy.

Dla mnie jednak nie ulega wątpliwości że cyfrowe aktywne zwrotnice, choć najbardziej uniwersalne oraz łatwe do zmian w konfiguracji, mają najgorszy wpływ na dzwięk ze wszystkich.

Jak dla mnie, nadają się one wyłącznie (i nawet świetnie) do pierwotnych prób oraz szukania swojej optymalnej konfiguracji.

Idąc tropem najsłabszego ogniwa taka cyfrowa zwrotnica (oraz tanie profesjonalne zwrotnice na opampach) popsują dzwięk na tyle, że tego żaden wzmacniacz nie nadrobi. Dobrze to opisał Marek.S w poscie #2835

 

"Absolutnie nie polecam standardowych UREI 5234/5235 czy innych estradowych zabawek na opampach, w BSSa FDS360 który jest b. wysoko oceniany włożyłem jakieś 1000zł i było to dosyć japońskie granie - na jako tako ;-)

Bryston to po prostu sprzęt zupełnie innej klasy."

 

Tymek: aktywny multiamp system wymaga wiedze oraz odpowiedniej jakości komponenty. Jest to czasami długa droga z błędami, dająca ale sporo zabawy, wiedzy i w końcu zadowolenia z lepszego dzwięku.

W przypadku braku dedykacji czasu i poświecenia według mnie lepiej zostawić prosty system na dobrej sprawdzonej jakości wzmacniaczu oraz pasywnej zwrotnicy w kolumnach.

Wyjątkiem mogą być bardzo duże wielopasmowe systemy gdzie poprawnie zrealizowany multiamping jest prawie zawsze skazany na sukces.

Według twojego profilu widzę ze masz fajne vintage kolumny Crysler CE1aII, idealnie sie nadaja do lampy, maja 101dB czułość i każda lampa będzie z nimi swietnie radziłą. Nawet SET malej mocy.

Dalej masz JBL L-36, to świetne monitorki ale tutaj w ogole nie widzę powód bawić się w aktywny biamp bo środkowo-basowy głośnik idzie do 1600Hz przez cale wokalne pasmo i nie da się zrealizować pomysł "mocny tranzystor na basie/lampa na środek. Oprócz tego ten typ ma tylko jedna parę terminali do podłączenia. Do biampingu potrzebujesz 2 oddzielne terminale dla bas / srodek-góra pasma.

Jeżeli chcesz spróbować coś nowego i ma to być lampa, szukaj mocną PP lampę (naprz. na KT88) która bedzie w stanie utrzymać dynamike oraz sztywny bas swietnych JBL (mialem kiedyś topowe JBL L-96 :) ).

Jest sporo szczegołow oraz pytań, na które bym potrzebował dostać odpowiedz by dalej oraz lepiej doradzić. Jeżeli chcesz, napisz na prv i się możemy ewentualnie dzwonić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak bezprzełącznikowa :) No chyba ze właśnie Linn/naim o którym pisałem ale te pewnie są na opampach.

 

Jedyne co ten przełącznik robi to wybiera komponenty o innych wartościach zmieniające nachylenie i tyle.

 

Ależ jest Marku ... np. moja Audio Research EC-4 ;).

Jesli chcesz zmienić wartości częstotliwości podziału patrzysz na odpowiednie wykresy w instrukcji i dobierasz odpowiednie wartości kondensatorów. I trzeba je przelutować na płytce. Dostęp jest super bo dolna pokrywa się odkręca. Zajmuje to chwilę ale można dobrać najlepsze możliwe kondy i robi się to raz.

Oczywiście to dla kogoś kto umie trzymać lutownicę w ręku.

Przełączniki dają większą funkcjonalność i wygodę.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> elektroboy

 

1)

Mam rozwiązanie firmowe, więc eksperymenty nie dla mnie. Pytanie o lampową zwrotnicę jest jak pytanie o lampowy vs tranzystorowy przedwzmacniacz - będą różne zdania. Wiem jak mi gra i wiem, że to byłaby zbędna zmiana. Najwidoczniej nie słyszałeś WLM :-)

 

2)

....... W systemie aktywnym wzmacniacz mocy ma decydującą rolę. Świetny sprzęt w ogóle się nie sprawdza, a mniej spodziewany doskonale

 

3).....Jest za dużo zmiennych i dziwię się, że tak gremialnie polecasz to rozwiązanie. Trudno o spójność, gładkość i delikatność, a nie wszyscy chcą siekiery w powietrzu wiszącej nad głową. Ja akurat lubię, ale mało jest takich osób. No i takie rozwiązania lubią rozkręconą gałkę głośności, bo inaczej taki efekt jak zwolnienie do 90 km/h po jeździe 180 km autostradą. Jak się pamięta to głośniej, wtedy po cichu się nie da. Bo nuda i bez ikry. Nic się nie dzieje... jak w polskim kinie. Ale wiele osób chodzi na polskie filmy. Ja nie chodzę.

 

1) Mógłbyś w takim razie opisać jaką masz firmową aktywną zwrotnice ewentualnie w jaki sposób podłączasz swoje dwie SET lampy oraz tranzystorowy sub pod preamp. Po prostu i w skrócie twoja konfiguracje systemu.

Czy firmowa zwrotnica używa jakichś parametrycznych korekcji charakteristyki lub fazy etc. WLM kolumny nie słyszałem, DAC-a tak.

 

2) W pełni się zgadzam i jest to w pełni logiczne. Pojedyńcze pasma maja tak róznorode wymagania, że zamiana wzmacniaczy pomiędzy pasmami, szczególnie miedzy basem i resztą, spowoduje załamania dzwięku.

Na bas mi się naprzykład najlepiej sprawdzają te najmniej muzykalne, wytrawne, nie drogie tranz. końcówki w czystej klasie AB z wysokim faktorem tłumienia. Nie można je słuchać po całości, na basie jednak grają doskonale z pełna kontrolą.

Tutaj mowie o prawdziwym dolnym basie do max. 200-250Hz, idealnie do 100-120Hz! Nie mylić ze średnio-basowymi głosnikami idącymi do 800, 1000, 1500 lub nawet wiecej Hz. Dla ilustracji, C1, nasz referencyjny ton jest "tylko" 440Hz, męski wokal kończy na 1000-1200Hz, kobiecy jazgot to max 1500Hz! :)

 

Odwrotny przyklad jest 4W lampowy SET który sie idealnie nadaje na wysokotonowy głośniczek, kompletnie się nie nadający do zastosowania na basie przecietnej kolumny 88dB/m.

 

3) nie wiem dokładnie co chciałeś mi tym powiedzieć :)

Z mojego doświadczenia wynika że to właśnie aktywny system jest najbardziej uniwersalny (możesz zmieniać wzmacniacze, lampy, kable, kondensatory, rezystory... i to per kanał, per pasmo. Inna lampa w aktywnej zwrotnicy pasuje na bas (syta szybka precyzyjna, naprz rca black plate 3mica) inna na środek (naprz bogata na harmoniczne miniwatt, mullard) inna na wysokie (ponownie przecyzyjna naprz. telefunken, siemens). Wszystko tak by bylo idealnie dopasowanie do końcowek, pojedynczych pasm kolumn, ale glównie dla zadowolenia ucha.

Taki system zagra doskonale na full power (lubie poszaleć w ciągu dnia) ale zagra równiez perfekcyjnie grając w nocy po cichu.

Przynajmniej taki system mi się udało zbudować. Zapraszam i ja również chętnie bym posłuchał twoj WLM system :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest Marku ... np. moja Audio Research EC-4 ;).

Jesli chcesz zmienić wartości częstotliwości podziału patrzysz na odpowiednie wykresy w i strukcji i dobierasz odpowiednie wartości kondensatorów. I trzeba je przelutować na płytce. Dostęp jest super bo dolna poktywa się odkręca. Zajmuje to chwilę ale można dobrać najlepsze możliwe kondy i robi się to raz.

 

Pozdro

 

No to to samo robi Bryston, tylko że przełącznikiem zmieniasz tylko zestaw komponentów ;-)

 

U mnie wymogiem był tor XLR dlatego lampowe konstrukcje niestety odpadły w przedbiegach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Brystona zastosowali na prwno porządne komponenty więc ten przełącznik trzeba im wybaczyć.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienisz kabel i trzeba zmieniać na zwrotnicy - taka na stałe to słabe rozwiązanie, gdy ustawia się na słuch. W końcu nie bez powodu użytkownicy pasywnych kolumn wciąż kupują - sprzedają - kupują - sprzedają - kupują... Czyli zmierniają ustawienia, tylko na inne sposoby (mebelki, podkładki, drut po XLR, bi-wiring, granity, zatkanie b-r). Szczere współczucie człowieka ogarnia.

 

No i pytanie, skoro to takie doskonałe granie, to czemy koło niego wciąż się kręcicie? :-)

 

PS. electroboy, zamieściłem wpis już po Twoim poście, nie znając go. Co ja będę tłumaczył w wątku o innej firmie... chyba wszystko masz tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Mógłbyś w takim razie opisać jaką masz firmową aktywną zwrotnice ewentualnie w jaki sposób podłączasz swoje dwie SET lampy oraz tranzystorowy sub pod preamp. Po prostu i w skrócie twoja konfiguracje systemu.

Czy firmowa zwrotnica używa jakichś parametrycznych korekcji charakteristyki lub fazy etc. WLM kolumny nie słyszałem, DAC-a tak.

 

2) W pełni się zgadzam i jest to w pełni logiczne. Pojedyńcze pasma maja tak róznorode wymagania, że zamiana wzmacniaczy pomiędzy pasmami, szczególnie miedzy basem i resztą, spowoduje załamania dzwięku.

Na bas mi się naprzykład najlepiej sprawdzają te najmniej muzykalne, wytrawne, nie drogie tranz. końcówki w czystej klasie AB z wysokim faktorem tłumienia. Nie można je za bardzo słuchać po całości (srodek/góra spowodowałby krew z uszu), na basie jednak grają doskonale z pełna kontrolą, szybkością oraz dynamiką.

Ważne! Tutaj mowie wyłącznie o głośnikach grających prawdziwy dolny bas do max. 200-250Hz, idealnie do 100-150Hz! Nie mylić ze średnio-basowymi głosnikami idącymi do 800, 1000, 1500 lub nawet wiecej Hz. Dla ilustracji, C1, nasz referencyjny ton jest "tylko" 440Hz, męski wokal kończy na 1000-1200Hz, kobiecy jazgot to max 1500Hz! Takie średnio-basowe głośniki wymagają inne wzmacniacze oraz podejście :)

 

Odwrotny przyklad jest 4W lampowy SET który sie idealnie nadaje na wysoko tonowy głośniczek. Logicznie kompletnie się nie nadaje do zastosowania na basie przecietnej kolumny 88dB/m.

 

3) nie wiem dokładnie co chciałeś mi tym powiedzieć :)

Z mojego doświadczenia wynika że to właśnie aktywny system jest najbardziej uniwersalny (możesz zmieniać wzmacniacze, lampy, kable, kondensatory, rezystory... i to per kanał, per pasmo. Inna lampa w aktywnej zwrotnicy pasuje na bas (syta szybka precyzyjna, naprz rca black plate 3mica) inna na środek (naprz bogata na harmoniczne miniwatt, mullard) inna na wysokie (ponownie przecyzyjna naprz. telefunken, siemens). Wszystko tak by bylo idealnie dopasowanie do końcowek, pojedynczych pasm kolumn, ale glównie dla zadowolenia ucha.

Taki system zagra doskonale na full power (lubie poszaleć w ciągu dnia) ale zagra równiez perfekcyjnie grając w nocy po cichu.

Przynajmniej taki system mi się udało zbudować. Zapraszam i ja również chętnie bym posłuchał twoj WLM system :)

 

...WUELEM i czy też tak gorąco w Elblągu jak w Warszawie? Dziś ani pomyśleć o włączeniu lampowego multiamp systemu z ok.60-70 triodami w torze ! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. electroboy, zamieściłem wpis już po Twoim poście, nie znając go. Co ja będę tłumaczył w wątku o innej firmie... chyba wszystko masz tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

rozumiem, ze w takim razie używasz aktywną zwrotnice z prostym parametrycznym EQ WLM System Control, coś takiego

 

hero2.jpg

 

To relatywnie prosta, dopasowana pod Viola 3 pasmowa aktywna zwrotnica, zrobiona niestety na smd scalakach.

Dzieląca częstotliwość zmienna 60-100Hz dla subwoofera/głównych kolumn, 1000Hz dla podziału papier /wstega w ramach samej Violi.

Każde pasmo ma możliwość regulacji poziomu sygnału oraz jedną equalizacje z płynna regulacją.

(30Hz dla sub, 120Hz dla głownego górnego basu, ok.10kHz dla wstęgi).

 

Viole nie słyszałem, ale są one identyczna koncepcja jak ESS AMT 1 (lub 1B) których jestem posiadaczem. Pod każdym wględem świetne kolumny na papierowym sredniopbasowym plus 6kg cieżka wstęga Heil-a (system "harmonika" lub JET:) pracująca od 700Hz-35kHz.

Doskonale wiem co potrafią. Takie kolumny mają niesamowita przestrzeń, virtualnie znikają z pomieszczenia, środek ma przez papier piękną barwę i bas jest szybki kontrolowany, chociaż bez subwoofera nie najgłębszy (powiedzmy do 40Hz). Pewnie się zgadzasz że Viola gra podobnie.

 

Wbrew temu czy Twoje Viole grają zadowalająco już teraz (nie twierdze że nie), niezależnie od tego, że to oryg. zwrotnica od WLM, bez wględu, czy mnie zanegujesz lub nie, mogę ci na 200% zagwarantować, że podłączając pod twoje kolumny oraz wzmacniacze pod dobrą lampową zwrotnice, WLM SMD poleci oknem i już nigdy ją nie będziesz chciał podpiąć. To grzech używać smd scalaki pod SET triody! Wąskie gardło pierwszej klasy.

Dżwięk, jakkolwiek był by dobry, poleci dzięki lampie jeszcze o 2 klasy do góry.

Wszystko to przeszedłem sto razy, tutaj nie mam mowy o pomyłce.

Jeżeli kochasz swój system i masz zamiar wykorzystać jego potencjał naprawde na 100%, zalecam, sprawdzaj lampową zwrotnice.

Oto moja lampowa Luxman A-2003. Zobacz, ona jest nawet podobna - 3 module, do tej twojej.

Tylko że jest bez dżwięki zjadających smd scalaków, na samich lampach (8x ECC83).

 

a.jpg

 

j.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym podanym linku jest dużo obrazków. Myślę, że ciekawych, bo w większości lampowych. Testował i opisał Srajan Ebaen z 6moons. Zobacz, jakie nazwisko i jaka nazwa portalu jest na kartonie z mojej piwnicy (nad czerwonym podkreśleniem)...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wersji Gran Viola jest przynajmniej 5 - u mnie ta pierwsza najbardziej ekstremalna i najszybsza, gdy właściwie jako jedyne i najlepsze promowane było połączenie aktywne. Na powyższym zdjęciu jest MkII, ale moja wersja jest inna. Podział w WLM jest dokładnie w tych samych punktach, jak w JBL Everest :-) A co do pogody, to u mnie tylko 21 lamp w torze, więc upał tak bardzo nie przeszkadza. Wystarczy tego zaśmiecania tematu. Dobrej zabawy i dobrgo odbioru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuelem.

 

Ja juz w moim systemie nic nie zmieniam. Co najwyzej parametryczny equalize na bas z cyfrowego na analogowy. Mam juz taki na oku.

 

Jedyne co mi zostalo w systemie to wymienic kable polaczeniowe z drogich i markowych na vintage Western Electric. Ale to po kolei bo jest w miltiroomowym systemie trochę. Sluchajac kazdej zmiany. Dzieki temu wyeliminuje przejsciowki RCA/XLR i porobie dokladnie takie kable jakie potrzebuje.

 

A electroboya to swędzi i on zawsze cos zmienia.

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuelem.

 

Ja juz w moim systemie nic nie zmieniam. Co najwyzej parametryczny equalize na bas z cyfrowego na analogowy. Mam juz taki na oku.

 

Jedyne co mi zostalo w systemie to wymienic kable polaczeniowe z drogich i markowych na vintage Western Electric. Ale to po kolei bo jest w miltiroomowym systemie trochę. Sluchajac kazdej zmiany. Dzieki temu wyeliminuje przejsciowki RCA/XLR i porobie dokladnie takie kable jakie potrzebuje.

 

A electroboya to swędzi i on zawsze cos zmienia.

 

pozdro

...no...jestem może expertem na szalone pomysły :) sam wiesz ile z nich powstało fajnych rozwiązań i świetnego dżwięku. nawet częściowo uczestniczyłem w Twoich eksperymentach i vice versa :) ale jakby nie patrzeć, podstawowe, wielokrotnie sprawdzone zasady systemu nie zmieniam, z tuningem lub kablami specjalnie nie przesadzam, szanuje sprzęt mniej więcej taki, jaki był stworzony.

Tylko smd oraz "nano tech" sprzęt nie znoszę czym dalej, tym więcej. I nie bez powodu, moje uszy mówią zdecydowanie NIE!

 

Ale racja, wracajmy do pięknego James B. Lansing's sprzętu!

Tutaj nie mam co dodać, to firma non plus ultra, wolna od jakiejkolwiek mojej krytyki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez elektroboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze o systemie WLM ale proszę czytać bardziej w kontekscie system pasywny vs. system aktywny:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wnioski są ... oczywiste ;). Wuelem, electroboy i ja już o tym wiemy.

BTW ... Wuelem spróbuj sobie kiedyś zwrotki lampowej to już nigdy do firmowego rozwiązania WLM nie wrócisz.

Electroboy ma rację, ćwiczyliśmy u mńie wszystkie konfiguracje.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem dalej na te kable WE na jebaju i straszna to padaczka - wszystko w dziwacznych odninkach, te z usa tylko po 1-2m dlugie.

 

Te z tajwanu pewnie podróbki, wole nie ryzykować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy troskliwi. Ale ja nie rozumiem - to np. serwer też musi być na lampach, żeby się bronił jakością? Nie doprowadzacie czasem tematu do absurdu? Miałem kilka lampowych odtwarzaczy i raczej nigdy więcej. Każdy grał fajnie, analogowo, ale po wyczynowym porównaniu okazywało się, że rozdeptywał ostrość i kontury. Komputer też mam bez lamp (laptop), z którego gram muzykę. Wprawdzie przedwzmacniacz mam lampowy i innego nie wyobrażam sobie, ale nie w kazdym przypadku lampa musi być religią. Akurat zwrotnica pomimo lamp chyba nie jest "pająkiem" lutowanym punkt - punkt, więc ten argument odpada. Również nie występują tam raczej wyższe napięcia niżw sprzęcie na scalakach (większy prąd, tj. nasza aktywność uwalnia energetyczność). Oprócz technologii nie widzę sensu, żeby narażać się na przydźwięk lub rozjazd parametrów lamp tworzących pary. Dla niskopoziomowego sygnału wystarczą odpowiedniej grubości ścieżki na płytce. Wszak najlepsze przetworniki (DAC) wcale nie są lampowe. Lepiej trzymać się katalogowych wartości w nawet nieco kompromisowych elementach niż z czasem nieuchronnie tracić początkowe parametry. Jednym tchem trochę teorii niczym nie popartej, ale do tylko dla docenienia Waszych uwag :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic pisać. Wystarczy tylko na chwilę zamienić tą zwrotkę na lampową i .... samemu poslłuchać. Przecież to Twój system, nie nasz.

 

Na temat konieczności parowania lamp czy polowek lamp wypowiadac sie nie bede i tego mitu obalać nie zamierzam. Wsadz kiedys nierówne i posluchaj. Chcesz sie zalozyc ze nie uslyszysz roznicy?

 

Dam przyklad: ile wody wypijesz w sekundę z naczynia o pojemności 2 litry. a ile z 5 litrów?

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Penie i tak zjedlibyście mnie argumentami technicznymi, to sięgnę po inne.

 

Po pierwsze moja zwrotnica ma pilota - z siedziska mogę podregulować niskie i wysokie pod konkretną skopaną płytę.

 

Po drugie moja zwrotnica ma zaszyte filtry - one uprzestrzenniają, uwydatniają lub chowają wokal, napompowują lub wyszczuplają bas. Bez dedykowanej kolumnom elektroniki otrzymuje się bardzo średni dźwięk niewiele różniący się od jakości z pasywną zwrotnicą.

 

Te bezcenne i niezastąpione funkcjonalności sprawiają (pomijając, że na innej osiągnięcie identycznych ustawień jak w firmowej są niemożliwe), że zmiana zwrotnicy pogorszyłaby komfort i odbiór.

 

Chociażby do kontroli nad potężnym basem trzeba mieć odpowiednie narzędzia. A te tylko zapewnia zestaw regulacji w oryginalnej zwrotnicy. Proponuję posłuchać, jak po sekundzie można mieć kompletnie inny system. I do tego tak samo dobry, tylko inaczej grający. Każdy z obu współtwórców firmy ma inne ulubione ustawienia zwrotnicy. I każdy potrafi swoją prezentacją wywołać szok na słuchaczach. Chociażby przelotem helikoptera na "The Wall" Pink Floyd. Gadżetowy efekt, ale rujnujący dobre zdanie o wielu zestawach. No bo jak gra, jak nie gra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzylem dalej na te kable WE na jebaju i straszna to padaczka - wszystko w dziwacznych odninkach, te z usa tylko po 1-2m dlugie.

 

Te z tajwanu pewnie podróbki, wole nie ryzykować.

 

Z USA kupilem jednożylowy w odcinku 20 metrów. Te dluzsze pary w odcinkach ok. 8 stóp juz z maszą wykupilismy.

Podróbki z Tajwanu mówisz? A komu by się chcialo podrabiac kabel za kilka dolcow za metr? Nie zauwazylem zeby mu cos dolegalo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z USA kupilem jednożylowy w odcinku 20 metrów.

Podróbki z Tajwanu mówisz? A komu by się chcialo podrabiac kabel za kilka dolcow za metr? Nie zauwazylem zeby mu cos dolegalo.

Teraz każdy cotton wire jest a jakże by ... WE :)

Taki mamy klimat ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Penie i tak zjedlibyście mnie argumentami technicznymi, to sięgnę po inne.

 

Po pierwsze moja zwrotnica ma pilota - z siedziska mogę podregulować niskie i wysokie pod konkretną skopaną płytę.

 

Po drugie moja zwrotnica ma zaszyte filtry - one uprzestrzenniają, uwydatniają lub chowają wokal, napompowują lub wyszczuplają bas. Bez dedykowanej kolumnom elektroniki otrzymuje się bardzo średni dźwięk niewiele różniący się od jakości z pasywną zwrotnicą.

 

Te bezcenne i niezastąpione funkcjonalności sprawiają (pomijając, że na innej osiągnięcie identycznych ustawień jak w firmowej są niemożliwe), że zmiana zwrotnicy pogorszyłaby komfort i odbiór.

 

Chociażby do kontroli nad potężnym basem trzeba mieć odpowiednie narzędzia. A te tylko zapewnia zestaw regulacji w oryginalnej zwrotnicy. Proponuję posłuchać, jak po sekundzie można mieć kompletnie inny system. I do tego tak samo dobry, tylko inaczej grający. Każdy z obu współtwórców firmy ma inne ulubione ustawienia zwrotnicy. I każdy potrafi swoją prezentacją wywołać szok na słuchaczach. Chociażby przelotem helikoptera na "The Wall" Pink Floyd. Gadżetowy efekt, ale rujnujący dobre zdanie o wielu zestawach. No bo jak gra, jak nie gra :)

 

A po co regulować poziomy dzwieku dla roznych czestotliwosci? Klaniają się pokretla bass i treble oraz klawisz loudness :). Po co?

Ja na zwrotce poziomami ustawilem jak najbardziej plaską charakterystykę dla mojego pomieszczenia. I kazdej plyty slucham tak jak zostala nagrana i zmasterowana.

Stawiam teze, ze jesli biegasz do potków poziomów sygnalu, znaczy zmienisz pilotem, w danym pasmie to cos masz nie tak ustawione. Czy robiles pomiary w swoim pomieszczeniu?

 

Co do filtrów jak to nazywasz służy do tego tzw. Korektor parametryczny. Mam taki na basie w celu likwidacji modów pomieszczenia. I dzieki niemu w pasmie 30-300 Hz mam charakterystykę płaską jak stół, a bas sprężysty jak piersi dwudziestolatki i krótki jak jej czas dojścia do audiofilskiego ... orgazmu :).

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z USA kupilem jednożylowy w odcinku 20 metrów. Te dluzsze pary w odcinkach ok. 8 stóp juz z maszą wykupilismy.

Podróbki z Tajwanu mówisz? A komu by się chcialo podrabiac kabel za kilka dolcow za metr? Nie zauwazylem zeby mu cos dolegalo.

 

No nie wiem, czesci do smartfonow, baterie itp nawet mimo tego ze to sprzet za kilka dolców są normalnie podrabiane...

W sumei to równie dobrze mógłbym kupić Supry 2mm2, też ocynowana miedź ale nie ma wtedy legendy WE...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek.S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No nie wiem, czesci do smartfonow, baterie itp nawet mimo tego ze to sprzet za kilka dolców są normalnie podrabiane...

W sumei to równie dobrze mógłbym kupić Supry 2mm2, też ocynowana miedź ale nie ma wtedy legendy WE...

 

a ilu jest na swiecie klientów na czesci do smartfonów i baterie, a ilu na stare kable od żelazka?

 

Mam te 11GA z Tajwanu. Odcinki były max. 9 albo 5 metrów. I widać czas na tym kablu. To nie jest nowa produkcja. Poza tym to stereotyp jak z Polakiem, złodziejem samochodów. Tajwan to nie Chiny.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.