Jump to content
IGNORED

Wymiana przekaźnika


tehen
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Ponieważ w moim Marantzu zauważyłem problem z lewym kanałem, który gra odrobinę ciszej a także jakby płasko, sucho, wydaje mi się że nadszedł czas na wymianę przekaźnika wyjść głośnikowych. Dodam, że kilka miesięcy temu był on czyszczony (przez osobę trzecią) gdyż lewy kanał grał dużo ciszej i potrzebna była interwencja poprzez pchnięcie głośnika ręką by kanał całkowicie się wzbudził.

Jak zwykle w takich przypadkach problem pojawia się jaki przekaźnik wybrać, gdyż znalezienie takiego jaki jest zamontowany oryginalnie we wzmaku jest niemożliwe.

Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby polecić jaki przekźnik może zastąpić przekaźnik o oznaczeniu: F4AK024T, 5A250V, 5A30VDC.

 

Z góry dziękuję.

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Holgin.

Szukałem i głównie odsyłało mnie na Aliexpress gdzie trzeba było kupić cały pakiet przekaźników. Oferty Mausera nie widziałem, wygląda lepiej, może poza przesyłką - 80zł, przy cenie przekaźnika 6,56zł. Podają także Estimated Dispatch time na 17 stycznia 2017 :)

 

Poszukam jednak zamiennika w Polsce. Czy może ktoś poradzić czy wystarczy tylko zwrócić uwagę na napięcia, prądy i rozkład nóżek czy w audio ma coś innego jeszcze znaczenie?

 

Pozdrawiam

Edited by tehen
Link to comment
Share on other sites

To trochę nietypowy relay właśnie ze względu na raster. Coś takiego powinno podejść:

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Edited by januss73
Link to comment
Share on other sites

Może lepiej sprawdzić, czy to na pewno przekaźnik, zanim się go wymieni? Tak można po kolei powymieniać większość części, a nie wiadomo, czy naprawa się powiedzie. Jaki problem zmostkować styki przekaźnika, lutując tymczasową zworkę od str ścieżek i posłuchać, czy gra normalnie.

Link to comment
Share on other sites

porlick, to dobry pomysł. Założyłem że to przekaźnik z kilku powodów - kilka miesięcy temu lewy kanał grał dużo ciszej, lokalny "fachowiec" powiedział że wymieni przekaźnik ale ostatecznie go przeczyścił twierdząc, że wymiana znacznie podwyższyła by koszty :) Dodatkowo wyczyścił też potencjometr. Ostatnio gdy sprawdzałem jaki przekaźnik jest zamontowany, zauważyłem że obudowa od lewego przekaźnika ma luzy - przy próbie poruszania przekaźnikiem czuję lekki luz, i nie są to luty. Luz jest na pewno wynikiem rozbierania przekaźnikia, nie wiem czy taka nieszczelność ma znaczenie na dłuższą metę.. W każdym bądź razie, tyczasowa zworka powinna dać definitywną odpowiedź czy przekaźnik jest ok czy nie. Zakładam, że zwykły miedziany drucik/kabelek będzie wystarczający by posłużyć jako zworka.

Link to comment
Share on other sites

Będzie ok, tylko trzeba starannie lutować, by nie zrobić jakiegoś zwarcia i by było dobre przejś ie sygnału. Po tym zabiegu wzm. uruchamiaj z gałą na min. bo może pierdnąć w kolumnie (jeśli przekaźnik jest od opóźnionego podłączania kolumn.) Nie powinno to w nivzym zagrozić oprócz dyskomfortu - jak pisałem, pierdnięcie podczas włączania.

Link to comment
Share on other sites

porlick - tak, to przekaźnik załączania głośników.

Zanim zabiorę się do lutowania chciałem jeszcze tylko zweryfikować mój tok myślenia, mimo iż większość rzeczy może wydawać się oczywista. Przekaźnik ma 6 nóżek, po jednej stronie 2 od cewki elektromagnesu, po drugiej stronie 4 nóżki - 2 "środkowe" to część stycznika odginana przez elektromagnes i 2 nóżki "zewnętrzne" do których nóżki środkowe są dociskane. Rozumiem, że powinienem zewrzeć nóżki środkowe z zewnętrznymi (lewe i prawe), czyli de facto będę potrzebował 2 zworki.

Mogę zostawić przekaźnik wlutowany czy lepiej wylutować go na czas eksperymentu?

 

MICHNIOR - potek nie trzeszczy ani nic (przed czyszczniem trzeszczał czasem).

Link to comment
Share on other sites

Przekaźnik ma 6 nóżek, po jednej stronie 2 od cewki elektromagnesu, po drugiej stronie 4 nóżki - 2 "środkowe" to część stycznika odginana przez elektromagnes i 2 nóżki "zewnętrzne" do których nóżki środkowe są dociskane. Rozumiem, że powinienem zewrzeć nóżki środkowe z zewnętrznymi (lewe i prawe), czyli de facto będę potrzebował 2 zworki

Dokładnie tak. Przekażnik może zostać na mejscu.

 

 

MICHNIOR - potek nie trzeszczy ani nic (przed czyszczniem trzeszczał czasem).

Jeśli to potek to ma rozrzut najpewniej głównie na początku nastawów. Zcisz sygnał na źródle (np lapku), tak żeby można było więcej podkręcić potkiem i sprawdź efekt.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to potek to ma rozrzut najpewniej głównie na początku nastawów. Zcisz sygnał na źródle (np lapku), tak żeby można było więcej podkręcić potkiem i sprawdź efekt.

 

Potencjometr wyeliminowany - nie ważne jakie wychylenia, brzmi tak samo, braki na lewej stronie.

 

Zauważyłem jeszcze, że największy brak głośności jest na wyższej średnicy. W kawałkach Enyi czy Dead Can Dance gdzie dziewczyny śpiewają, słychać to wyraźnie. Pewnie dlatego odbiór lewego kanału jako ogółu wydaje się że gra płasko..

Zastanawiam się tylko czy takie selektywne braki mogą być spowodowane niedomaganiem przekaźnika. Zapewne przekonam się niedługo - pobawię się w lutowanie zworek w najbliższych dniach, jak tylko znajdę trochę wolnego czasu.

Link to comment
Share on other sites

To zrobiłem to w pierwszej kolejności, to nie głośniki. Po podpięciu na odwrót, drugi głośnik grał płasko.

 

Zmierzyłem też poziom głośności każdego z kanałów używając programu EQRew. Postawiłem głośniki obok siebie tak aby wpływ pomieszczania był jak najbardziej zbliżony i zmierzyłem pełny zakres 20-20kHz. Lewy kanał ogólnie gra ciszej, różnica waha się od 1,5 do 4db, w paru miejscach trochę więcej. Chociaż nie wiem czy eqrew jakoś nie normalizuje wyników gdy wyświetla się kilka na raz.

 

Coraz bardziej jestem przekonany że to przekaźnik, chociaż ciągle może istnieć opcja że to np preamp. Niestety nie mam innego preampa żeby to zweryfikować.

Link to comment
Share on other sites

Zwarłem nożki przekaźnika i nic to nie poprawiło. Poszedłem nawet krok dalej i zamieniłem przekaźniki miejscami i też nic to nie dało, udało mi się dostać przekaźniki wspomniane przez janussa i też zero poprawy... Zamieniłem kable miejscami, zmieniłem kabel od komputera. Ciągle nic.

 

Ktoś ma jakiś pomysł to jeszcze może być? Lewy kanał gra jakby bardziej płasko i odrobinę ciszej...

Link to comment
Share on other sites

Ja bym dobrze przyjrzał się potencjometrowi głośności. Bazowałbym na własnym teście, a nie polegał na tym, że coś ktoś kiedyś go naprawiał.

 

MICHNIOR, masz może jakieś wskazówki odnośnie co i jak sprawdzić, przetestować żeby potwierdzić bądź wyeliminować potka?

 

Mój Marantz ma tryb amp direct, planuję więc pożyczyć innego wzmaka który posłuży jako preamp. Chcę w ten sposób zweryfkować czy to nie preamp w Marantzu takie kwiatki mi robi.

 

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś rady to można sprawdzić to są mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Cześć @tehen

Czy udało Ci się rozwiązać problem z ciszej grającym kanałem? Jeśli tak, to proszę podziel się wiedzą co było przyczyną. Jakiego modelu Marantza dotyczył problem? Ja mam taki sam problem i też podejrzewam przekaźnik głośnikowy, gdyż jeden kanał zaczyna grać ciszej po wyłączeniu włączeniu przekaźnika. Kilka razy "poklikam" lub pogłośnię do -40 dB i wszystko gra poprawnie (Problem występuję tylko przy cichym odsłuchu).

Pozdrawiam.

Edited by Kubic
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
5 godzin temu, rafal735r napisał:

Czy jest w PL jakiś zamiennik F4AK024T? Bo widzę tylko w Chinach. 

Jest polski RELPOL. I lepszy. Podpowiedź: seria RM84.

Edited by terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.