Skocz do zawartości
IGNORED

Grand Mos - wzmacniacz marzeń !


Bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Trany mocy już mam, fety wejściowe w drozde, czy w miejsce T5, T6 można zastosować IRF610/9610?

 

zerknij na f5 passa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT --> pomylilem irf640 z 610, o ile pojemnosc zlacz jest fajna to problem z Vgs i driftem temperaturowym pozostaje.

Od 1992 roku w aktywnych kolumnach używam IRF610/9610 w 6 końcówkach zasilających głośniki poszczególnych dróg i nie ma z nimi żadnego problemu. Układ bardzo zbliżony do tego wyżej z tym że różnicówki na wejściach kompletne, symetryczne na tranzystorach bipolarnych. Dryft temperaturowy końcówek nie przekracza 5-10 mV. Prąd spoczynkowy IRF-ów 30-35 mA. Sterują dwoma parami 2SK135/2SJ50. Bardzo fajny układ. Podpatrzyłem to rozwiązanie w jakimś Wirles Word z ubiegłego wieku.

Z prostych rozwiązań popatrzcie do wątku o wzmacniaczu OLA zamieściłem schemat amerykańskiego wzmacniacza Acoustat (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Bardzo prosty o świetnych parametrach. Jeżeli dobrze pamiętam (test widziałem bardzo dawno) to ten wzmacniacz miał SR=160V/us i DF=2000 dla 1 kHz. Zniekształcenia na coś około trzecim miejscu po przecinku. Może warto się nim zainteresować. Chciałem go kiedyś zrobić, ale wygrała koncepcja kolumn aktywnych do której takie rozwiązania niezbyt idealnie pasuje (każdy kanał musi mieć swój zasilacz). Wzmacniacz bardzo dobrze grający. Miałem przyjemność słuchania oryginału fabrycznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lech36

W twoim przypadku masz wzmacniacz roznicowy na wejsciu i sprzerzenie napieciowe, wiec jezeli chodzi o sam offset na wyjsciu to nie bedzie z tym klopotu. Mi bardziej chodzilo o drift pradu spoczynkowego po wsadzeniu wzmacniacza w obudowe. Jezeli prad spoczynkowy w stopniu napieciowym bedzie rosl to i prad w stopniu koncowym bedzie coraz wiekszy.

 

W wzmacniaczu, ktory wkleil kolega w pierwszym poscie nie ma typowej ''roznicowki'' i nie ma co rownowazyc offsetu na wyjsciu, w wzmacniaczach z sprzezeniem pradowym przewaznie stosuje sie serwo albo robi sie plan B i tak dzieli straty cieplne zeby uklad jak najmniej ''plywal''.

 

Odnosnie tego ukladu, ktory wkleiles to musisz dosyc mocno przymknac oko na te parametry co podales.

Wez nawet taki DF=2000 --> jak zalutujesz sobie kawalek przewodu pod wyjscie + ewentulanie jakies zabezpieczenie glosnikow na przekazniku to zrobi ci sie DF=50. Pomijajac nawet ten fakt jakos tego nie widze (NFB musi zrobic swoja robote, musi byc tez predkosc i odpowiednia ilosc loop gain).

 

Jezeli chodzi o sama predkosc na wyjsciu to jakos nie udalo mi sie zrobic mega szybkiego VFA ale za to szybkie wynalazki ze sprzezeniem pradowym owszem.

 

Jak cos to mozna by troche uklad z pierwszego postu ''uwspolczesnic'' ale to juz bedzie musial byc nowy projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tego ukladu, ktory wkleiles to musisz dosyc mocno przymknac oko na te parametry co podales.

Wez nawet taki DF=2000 --> jak zalutujesz sobie kawalek przewodu pod wyjscie + ewentulanie jakies zabezpieczenie glosnikow na przekazniku to zrobi ci sie DF=50. Pomijajac nawet ten fakt jakos tego nie widze (NFB musi zrobic swoja robote, musi byc tez predkosc i odpowiednia ilosc loop gain).

Ten DF co podałem był z testu w jakimś amerykańskim pisemku, ale fakt że było to dawno i mogę coś źle pamiętać. Nie namawiam oczywiście żeby z tym układem eksperymentować, ale może on być ciekawy. Grał z Acoustatami 2+2 naprawdę rewelacyjnie.

Jeżeli chodzi o ten pomiar zaprezentowany w Twoim załączniku to czy jest to jakaś norma na jakich poziomach ma być mierzone nachylenie dla określenia SR ? Zastanawiam się dlaczego ten wyższy poziom jest tak nisko ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dałoby się spróbować na VAS równolegle SK170 i SJ74 np. w wersji V od Lineara....

Borbely używał zwykle DC servo, ale znam użytkowników z tego forum, co robili jego układy bez serva i punkty pracy jak i ofset były stabilne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lech36

Nie wiem jakie maja byc normy pomiaru SR, ja to zawsze robie w ten sam sposob zeby miec jakies porownanie.

Obciazenie 8R, doprowadzawm wzmacniacz jak najblizej granicy przeteru i po prostu sprawdzam najbardziej prosty kawalek przebiegu tak zeby to bylo najlatwiej polyczyc. Na obrazku kilka postow wyzej przyznam ze nie pamietam dlaczego gorna czesc jest bardziej zaokraglona, moze byc to spowodowane moim badziewnym generatorem z ebaya.

 

barmanekm

Wklej jak mozesz o co chodzi z tym VASem na j-fetach, jakos nie za bardzo kojarze o co chodzi (jak to bedzie zakaskadowane), w VASie i tak musza byc jakies wysokonapieciowe tranzystory (conajmniej 2x napiecie zasilania wzmacniacza).

Ponizej masz bardzo proste CFA bez typowego serwa, offset trzyma w zakresie 10-20mV w funkcji temperatury. Straty temperaturowe podzielone sa tak ze calosc trzyma sie kupy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie maja byc normy pomiaru SR, ja to zawsze robie w ten sam sposob zeby miec jakies porownanie.

Obciazenie 8R, doprowadzawm wzmacniacz jak najblizej granicy przeteru i po prostu sprawdzam najbardziej prosty kawalek przebiegu tak zeby to bylo najlatwiej polyczyc. Na obrazku kilka postow wyzej przyznam ze nie pamietam dlaczego gorna czesc jest bardziej zaokraglona, moze byc to spowodowane moim badziewnym generatorem z ebaya.

Stosowałem metodę 90% wysokości prostokąta, ale nie wiem czy to dobra metoda dlatego pytam o normę. Ciekawe jak producenci mierzą ten parametr.

Badziewny generator nie powinien mocno przeszkadzać bo należy do pomiaru wzmacniacza odjąć pomiar samego generatora. Używam dekadowego generatora pomiarowego, ale on też nie generuje idealnego prostokąta choć oczywiście jest całkiem nieźle. Różnice w zaokrągleniu górnej i dolnej części są raczej normalnym zjawiskiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barmanekm

Wklej jak mozesz o co chodzi z tym VASem na j-fetach, jakos nie za bardzo kojarze o co chodzi (jak to bedzie zakaskadowane), w VASie i tak musza byc jakies wysokonapieciowe tranzystory (conajmniej 2x napiecie zasilania wzmacniacza).

Ponizej masz bardzo proste CFA bez typowego serwa, offset trzyma w zakresie 10-20mV w funkcji temperatury. Straty temperaturowe podzielone sa tak ze calosc trzyma sie kupy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przepraszam Borys, ale się nieco zapędziłem. Same JFETY były w układach "line-level", we wzmacniaczach kaskodował jes MosFET'ami, które też są parktycznie nie do dostania.

 

PS. Mam kilka sparowanych SJ79 i SK216 i do niedawna (tak ze 3-4 lata temu) można jeszcze było nabyć je z oficjalnej dystrybucji. Nie wiem jak obecnie.

 

Niestety EOL....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak np. bedzie ktos chetny to moge naszkicowac taka mega prosta wersje w/w wzmacniacza, mozna to zrobic w takim ujeciu jak jest teraz albo mozna ''zalustrowac'' stopien napieciowy, juz robilem taki patent w jednym z projektow i sprawdzil sie bardzo dobrze.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj tyle udalo mi sie narysowac co ponizej. Mialem troche inny plan ale nie chcialem za bardzo odbiegac od oryginalu.

Dodalem wtornik emiterowy zeby mozna bylo latwo sterowac mosfetami, dodatkowy BD139-16 (zastapie go czyms w to92) bedzie na wspolnym radiatorze z driverami, tak zeby po wsadzeniu do obudowy bias trzymal sie kupy (temat juz mam dobrze przetestowany w kilku konstrukcjach). Udalo sie nawet zrezygnowac z ''millerow'' w kompensacji, zapas fazy i wzmocnienia trzyma bardzo ladnie i nie powinno byc problemow z oscylacjami (mam nadzieje). Gain w stopniu napieciowym musialem troche podcyganic dwoma diodamy sygnalowymi. Stopien napieciowy zbiasowany na okolo 3,5mA, mozna uzyc popularnych MPSA42 i 92 bo swietnie sie w tym miejscu spisuja. W symulacji THD1k wychodzi jakies 0,005% i THD10k wynosi jakies 0,02% czyli bardzo dobrze jak na takiego prosciaka. PSSR do tragicznych nie nalezy ale moglo by byc lepiej, mozna by np sam zasilacz zrobic porzadny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniekształcenia na coś około trzecim miejscu po przecinku. Może warto się nim zainteresować.

To takie inżynierskie podejście. Niestety nie jest to prawda. Sterylny dźwięk wg zniekształceń harmonicznych nie musi być wcale dobrze odbierany przez uszy.Tutaj adekwatnym przykładem jest Firstwatt F5, który "zepsuty" w ten sposób że ma więcej drugiej harmonicznej, i w ten sposób więcej zniekształceń, gra lepiej.

Tutaj są opisane moje doświadczenia oparte na sugestiach Nelsona Passa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie inżynierskie podejście. Niestety nie jest to prawda. Sterylny dźwięk wg zniekształceń harmonicznych nie musi być wcale dobrze odbierany przez uszy.Tutaj adekwatnym przykładem jest Firstwatt F5, który "zepsuty" w ten sposób że ma więcej drugiej harmonicznej, i w ten sposób więcej zniekształceń, gra lepiej.

Myślisz że jak coś się "zepsuje" to będzie lepiej grało ? No to psujmy. Equalizery, barwy dźwięku procesory DSP, loudnes-y są dopuszczalne bo pozwalają "psuć" w sposób kontrolowany. Jestem zwolennikiem przeciwnej szkoły. Ma być technicznie możliwie jak najlepiej, ale bez przesady bo percepcja ludzkiego słuchu ma swoje progi poniżej których działania przynoszą już tylko efekt psychologiczny. Dużo drugiej harmonicznej to źle, ale jak ktoś lubi słuchać drugich harmonicznych to oczywiście może.

Najwięcej fanów ma "psucie" kabli połączeniowych. Te najbardziej zepsute potrafią nawet zmienić w sposób słyszalny dźwięk, tylko po co to robić ? W TV nikt nie robi takich eksperymentów. Psucie to nic więcej tylko psucie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że jak coś się "zepsuje" to będzie lepiej grało ?

To nie jest tak że ja coś sobie tam wymyśliłem. Za tym idzie doświadczenie bardzo wielu osób, które robiły tego typu modyfikacje.

Aby się o tym przekonać wystarczy tylko o tym poszukać w internecie. Nelson Pass wielokrotnie o tym mówił swoich wykładach na Burning Amp Festival i przy innych okazjach, a szerokie grono DIY na całym świecie to potwierdza praktycznie.

Jestem zwolennikiem przeciwnej szkoły.

Tak więc możesz być zwolennikiem przeciwnej szkoły, a doświadczenie wskazuje na coś innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że ja coś sobie tam wymyśliłem. Za tym idzie doświadczenie bardzo wielu osób, które robiły tego typu modyfikacje.

O.K. Mam inne podejście do techniki. Lubię jak jest rozsądnie doskonała. Tylko technika możliwie neutralna potrafi przekazać wiernie w domu rzeczywisty materiał ze studia. Wprowadzanie dodatkowych słyszalnych artefaktów to już działania modyfikujące dźwięk oryginalny. Nie twierdzę że nie należy tego robić ponieważ ze studia często wychodzą gnioty, które aż proszą się o jakąś interwencję, ale wprowadzanie stałych modyfikacji do dźwięku, takich z których nie można się łatwo wycofać uważam za błąd. Bez względu na to co twierdzą fani Pass-a.

Tak więc możesz być zwolennikiem przeciwnej szkoły, a doświadczenie wskazuje na coś innego.

Zależy czyje doświadczenia i w jaki sposób wykonywane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wolę aby wzmacniacz jak najwierniej przetworzył na prąd to co dostaje na wejście. Jeśli przed wzmacniaczem mocy mam lampowy przedwzmacniacz gramofonowy, później pre liniowe też lampowe to mi się już nie za bardzo chce słuchać następnego generatora drugiej harmonicznej. Co innego jak ktoś steruje wzmacniacz mocy bezpośrednio ze źródła cyfrowego to taki "wzmacniaczopodbarwiacz" w stylu N.Passa pewnie wypada korzystnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dobrze to nie ma. Zazwyczaj sygnał ze źródĺa jest zbyt słabu aby prawidłowo wysterować końcówkę mocy. Dla tego tak czy inaczej w takiej czy innej formie przedwzmacniacz jest wskazany. A to jak wiernie będzie odtwarzany materiał zależy od każdego elementu od źródła po kolumny. O akustyce pomieszczenia nie wspominając.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadacie tak jakby wszystko było idealne, a uszy niczym magnetofon rejestrowały liniowy sygnał. Ale tak nie jest. Zwłaszcza zestawy głośnikowe są mocno niedoskonałe. Jak ktoś działa tylko w studio nagraniowym to wasze podejście ma sens. Ale przy odtwarzaniu można podejść inaczej i przyjemniej. Wybrzydzacie na to co piszę wasza sprawa.

Napisałem o tym bo ten MOS wzmacniacz działa wg tej samej zasady jak First Watt F5. Może ktoś skorzysta. Ktoś kto zechce spróbować.

 

Z drugiej strony, w sposób jaki podałem, można wzmacniacz tak wyregulować by spełniał wasze ideały i miał THD jak najniższe i to powinno was zainteresować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez opcja zblizenia sie do oryginalu z wykorzystaniem IRF610/9610 w stopniu napieciowym. Troche mi sie ta opcja nie podoba ale na bank bedzie dzialac w najbardziej zblizony do oryginalu sposob. Niestety okupione to bedzie wiekszym zmarnowaniem napiecia zasilania (po drodze beda dwa napiecia Vgs). Zeby zniwelowac roznice Vgs ori mosfetow oraz hexfetow i zachowac w przyblizeniu ten sam loop gain mozna wykonac manewr taktyczny w postaci dwuch LEDow (ja bardzo lubie jak sie cos swieci na PCB). Wygladac to moze tak jak ponizej. Oczywiscie rezygnujemy wtedy z wtornika emiterowego przed mosfetami koncowymi (to tez do konca mi sie nie podoba ale zbliza uklad do wersji ORI). Uklad biasowania trzeba by jeszcze przerobic. Na rysunku miekki clipp i odleglosc od raili zasilajacych.

 

EDIT:

LEDy oczywiscie od strony raili mozna dac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrzydzacie na to co piszę wasza sprawa.

Ja tam nie wybrzydzam. Temat jak najbardziej potrzebny. Sam mam kilka wzmacniaczy. Obecnie słucham na swojej roboty FW M2 bo jest jeszcze chłodno w pokoju. Dobry jest do cichego słuchania. Ale na poważnie to marzy mi się coś innego, niekoniecznie w klasie A i o większej mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za wysokie wartości R14, R27 ?

 

W miejscu tych rezystorow docelowo bedzie najprawdopodobniej zestaw dwuch potenciometrow albo dwa reziki plus potenciometr. Wersja z postu #49 technicznie najbardziej odpowiada oryginalowi. Co prawda symulator wypluwa beznadziejne parametry ale to nie jest wazne, jak ma to grac to ma grac.

Ja moge znalesc troche czasu i moge przygotowac taki mini projekcik, jednakze ludzie musza sie tez okreslic w ktora chca isc strone. Jak ma byc jak najblizej ORI projektu to trzeba przewalkowac schemat #49.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest tez opcja zblizenia sie do oryginalu z wykorzystaniem IRF610/9610 w stopniu napieciowym.

Zastosuj, a przynajmniej sprawdź, wstawienie tranzystorów sterujących mosfety końcowe.

Znakomicie poprawia wyniki.

Zabieg taki zastosował włoch Stochino.

Mogę podesłać schemat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan czy wiesz że to co narysowałeś w poście #5 to w sumie już jest i się nazywa F5 Turbo ?

 

link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tam też możesz się cieszyć nienagannym prostokątem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mysl mnie najszla, latFETy niby takie fajne, ale niestety transkonduktancje maja dosc licha i Vgs gnie sie jak guma od majtek przy wiekszym pradzie, na dodatek tanie nie sa. Dosc czesto uzywam par IRFP240/9140 do napiecia +/- 50V, daja sobie swietnie rade. Tak z czystej ciekawosci cykne szybkiego prototypa z tymi tranikami (latfety tez mam na stanie ale moze najpierw dam szanse IRFP). W wekend narysuje ''szybkie'' PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że ja coś sobie tam wymyśliłem. Za tym idzie doświadczenie bardzo wielu osób, które robiły tego typu modyfikacje.

Aby się o tym przekonać wystarczy tylko o tym poszukać w internecie. Nelson Pass wielokrotnie o tym mówił swoich wykładach na Burning Amp Festival i przy innych okazjach, a szerokie grono DIY na całym świecie to potwierdza praktycznie.

 

Tak więc możesz być zwolennikiem przeciwnej szkoły, a doświadczenie wskazuje na coś innego.

Trudno aby Nelson Pass mówił coś innego jeżeli jego urządzenia (bardzo dobrze grające zresztą) prezentują taką właśnie szkołe.

U Passa są też inne cechy konstrukcyjne. Głównie 2-stopniowa topologia zamiast itp. itd.

 

Ja słuchałem także urządzeń niemalże perfekcyjnych technicznie i też grały znakomicie a dodatkowo dochodzi świadomość inżynieryjnej, ale także pomiarowej perfekcji.

 

Napisałem o tym bo ten MOS wzmacniacz działa wg tej samej zasady jak First Watt F5. Może ktoś skorzysta. Ktoś kto zechce spróbować

To raczej całkiem inne topologie i filozofia. Jedyna część wspólna to mosfety.... (pisałeś o wzmaku z #1?)

 

Ogólnie jeszcze prostsza i znakomicie grająca jest Fetzilla z forum DIYAudio.com (sprzezenie prądowe, zwykly VAS i tez PP na wyjsciu (JFET, MOSFET, MOSFET). Dobrze gra, dobrze mierzy. Na nieco zmienionej wersji grałem dosyć długo (z 2 lata).

 

Kiedyś wariacje FetZilli, nieco zmodyfikowane przewijały się przez DIYAudio.pl i także chyba tutaj. Wydaje mi się Borys, że chyba nawet zabierałeś głos w tych dyskusjach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Można powiedziec ze plytka jest gotowa. Nie przewidzialem tylko miejsca na dwie zenerki zabezpieczajace bramki IRFów.

Trzeba je dolutowac od spodu PCB pomiedzy nogi 1 i 3 mosfetow ze stopnia napieciowego (paskami do siebie).

Nie mialem 2sk170 i 2sj74 wiec dalem to co mialem czyli 2sj103 2sk246. Dwoma rezikami trzeba sobie to troche poustawiac.

Stopien napieciowy ma skompensowany temperaturowo bias, delikatnie w negatywna strone zeby sie za bardzo nie rozpedzal.

Kompensacje mozna sobie zalutowac ''Millerowska'' jak w oryginale albo 2x 100pF do masy (moze tez byc 47pF). Roznicy wielkiej nie ma. Sprawdzalem OLG i wyglada praktycznie tak samo.

 

Czy jestem zadowolony z mini projekciku ? Wydaje mi sie ze tak, czegos sie czlowiek nauczyl i cos nowego posluchal.

Dlatego pewnie zrobie wersje V2 po mojemu ale bedzie to dopiero za jakies kilka miesiecy bo nie mam teraz czasu.

 

Dokumentacja i gerbery na dole stronki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Można powiedziec ze plytka jest gotowa. Nie przewidzialem tylko miejsca na dwie zenerki zabezpieczajace bramki IRFów.

Trzeba je dolutowac od spodu PCB pomiedzy nogi 1 i 3 mosfetow ze stopnia napieciowego (paskami do siebie).

Nie mialem 2sk170 i 2sj74 wiec dalem to co mialem czyli 2sj103 2sk246. Dwoma rezikami trzeba sobie to troche poustawiac.

Stopien napieciowy ma skompensowany temperaturowo bias, delikatnie w negatywna strone zeby sie za bardzo nie rozpedzal.

Kompensacje mozna sobie zalutowac ''Millerowska'' jak w oryginale albo 2x 100pF do masy (moze tez byc 47pF). Roznicy wielkiej nie ma. Sprawdzalem OLG i wyglada praktycznie tak samo. Co ciekawe, np pojemnosci w stopniu napieciowym tak sie kompensuja ze chodzi to bez kompensacji, zapas fazy i wzmocnienia jest naprawde bardzo duzy.

 

Czy jestem zadowolony z mini projekciku ? Wydaje mi sie ze tak, czegos sie czlowiek nauczyl i cos nowego posluchal.

Dlatego pewnie zrobie wersje V2 po mojemu ale bedzie to dopiero za jakies kilka miesiecy bo nie mam teraz czasu.

 

Dokumentacja i gerbery na dole stronki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8025-0-46646100-1493708573_thumb.jpg

post-8025-0-98834200-1493708578_thumb.png

post-8025-0-34103400-1493708585_thumb.png

post-8025-0-57854500-1493708980_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.