Skocz do zawartości
IGNORED

Klasa D TPA3251/TPA3255


sybic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jaka jest różnica w cenie między SMD 603 0R a SMD 603 3R3. Fizycznie jest wlutowany rezystor 0R (zwora). Powinien być 3R3. Obydwa elementy są SMD w rozmiarze 603. Oszczędność pewnie żadna. Ale skoro inżynierowie z Ti dali rezystor to w miejsce tej zwory można dać prawidłowo 3R3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez aka63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie żadna. To zasilanie części cyfrowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według moich obserwacji na oscyloskopie , przy zasilaniu płytki napięciem 50-53V cewka przetwornicy +12V (LM2575HVS) powinna mieć ok 850uH. Patrząc do noty katalogowej LM2575 przy takim zasilaniu i prądzie obciążenia ok 150mA cewka na wykresie to min 1000uH a nawet 2000uH. Przy większych cewkach są bardzo duże przepięcia a przy małych (220uH) dodatkowe wzbudzenia Dodatkowo przy dużych indukcyjnościach przetwornica ma problem z synchronizacją. Tak więc oryginalna cewka 22uH na pewno jest do wymiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, aka63 napisał:

Według moich obserwacji na oscyloskopie , przy zasilaniu płytki napięciem 50-53V cewka przetwornicy +12V (LM2575HVS) powinna mieć ok 850uH. Patrząc do noty katalogowej LM2575 przy takim zasilaniu i prądzie obciążenia ok 150mA cewka na wykresie to min 1000uH a nawet 2000uH.

Tak faktycznie wychodzi z obliczeń. Pytanie na jakiej zasadzie w evalu wsadzili 100uH?

Wg moich obserwacji, na wcześniejszym projekcie TAS5630, najlepiej wywalić te przetwornicę i zadbać o jakieś liniowe zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liniowe najlepsze ale normalne (np7812) wytrzymują "tylko" max 35V. Nawet jakby jakiś inny wytrzymał wejściowe 51V to wtedy jest dość duża strata mocy - 51-12=38V. W spoczynku układ pobiera 0,11A tak więc w stabilizatorze liniowym wydzieli się min ok 4W w spoczynku. Nie mierzyłem ile prądu jest pobierane przy wysterowaniu wzmacniacza. Co do 100uH na płytce ewaluacyjnej to tam jest zupełnie inna przetwornica (LM5010 pracuje do 1MHz). Tutaj jest LM2575 i częstotliwość 54kHz. Tak więc cewki muszą być różne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez aka63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, aka63 napisał:

. Co do 100uH na płytce ewaluacyjnej to tam jest zupełnie inna przetwornica (LM5010 pracuje do 1MHz)

A nawet nie zwróciłem uwagi, pamiętałem tylko, że w eval do TaS5630 też była jakaś buck na 50khz. W takim razie tym bardziej bym ją wywalił, a z liniowym zasilaniem miałem na myśli osobne trafko czy uzwojenie o odpowiednim napięciu, plus reszta zasilacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Gdyby ktoś z użytkowników chińskiej płytki na TPA 3255 miał "świerszczenie" bez sygnału w kolumnach tak jak ja, to przyczyną jest za mała wartość kondensatora na wyjściu przetwornicy 12V. Oryginalnie jest tam 10uF/35 i przetwornica przez to nie może się zsynchronizować . Wymieniłem na oscona 100u i wszystko działa już prawidłowo- brak "świerszczenie" i prawidłowa częstotliwość przetwornicy ok 50kHz. Przy zasilaniu 51V i cewce 850uH współczynnik wypełnienia przebiegu 27%. Na zdjęciu jeszcze faza testowania (dławik na przewodach)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
W dniu 15.02.2021 o 11:29, Biedronek napisał:

@frobek - bardzo Ci dziekuje za pomoc. Cewki Wurtha spisuja sie znakomicie. Nie chce sie rozpisywac, co sie poprawilo i jak ale po wlutowaniu ich i uruchomieniu do 2 w nocy nie bylem w stanie sie oderwac! To dla mnie najlepszy test.

@leszczu jak Twoje doswiadczenia z wersja od dr Mordora?

daj fotkę jak to upchnąłeś :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, reassor said:

daj fotkę jak to upchnąłeś 🙂

Jesli masz na mysli oryginalna obudowe to nie upychalem 🙂 - dodrukowalem sobie gorna czesc z "czapka" nad cewkami, przy okazji dodalem otwory wentylujace. A same cewki nawet niezle sie pomiescily, tylko trzeba mocnej lutownicy do zlapania nozek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super 🙂

Jeszcze wymień przewody idące do terminali bo zawsze mnie śmieszy jak ludzie ładują $$$ w kable głośnikowe a we wzmaku / kolumnach kabelki jak włosy 😄

 

Zadowolony z modów?

 

Btw do jakiegoś elektronika - czy np 15uH będzie źle? (chodzi mi o to co ta indukcja filtruje? - i wartości dane co robią np 10 ok 15 mniej sopranu etc.)

Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt, naprawde zdziwilem sie, ze takie dali - ale te bede zmianial przy modyfikacji kolejnej sztuki A07,  juz czeka na polce na wolny wieczor. Przy czym moje kable glosnikowe to najzwyklejsze 1.5 mm^2 OFC i nie mam w planach zadnych ruchow w tej kwestii. No, moze jak zrobie przeskok na kolejne Tannoye z polki cenowej o rzad wielkosci wyzszej to juz sie szarpne... na jakies kierunkowe 😉

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Biedronek napisał:

Punkt, naprawde zdziwilem sie, ze takie dali - ale te bede zmianial przy modyfikacji kolejnej sztuki A07,  juz czeka na polce na wolny wieczor. Przy czym moje kable glosnikowe to najzwyklejsze 1.5 mm^2 OFC i nie mam w planach zadnych ruchow w tej kwestii. No, moze jak zrobie przeskok na kolejne Tannoye z polki cenowej o rzad wielkosci wyzszej to juz sie szarpne... na jakies kierunkowe 😉


"kierunkowe" (AC) 😄

Ja nie mam problemu z otwartą obudową. - u mnie to gra na starych cantonach 401 🙂 + magnat 302A. Więc bas mnie wali - co mnie interesuje to manipulacja tonalnoscią i sceną. Np jak dla mnie wszystkie solidy brzmią zimno. Mimo, że mój własny benchmark to onkyo (uwielbiam onkyo) to i tak zostaje przy TPA3255. Mam pokój 2,5/3m więc głośność(moc zużyta) jest śmieszna. Onkyo zjadało 40W na dzień dobry. Tego capa włączę na zasilaczu z toshiby i bierze 3.2W 🙂 nawet jak gram. no chyba że przywale to maź 10-12W.

 

Wydaje mi się, że w tym produkcie jest problem ok 6Khz (niskie wysokie - lub wysokie średnie jak kto woli) coś tam jest nie tak 🙂

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mnie tez cieszy ze bierze maksymalnie kilka watow zamiast kilkudziesieciu. Z glosnoscia rzeczywiscie nie bylo problemu, nawet przy kolumnach niskiej efektywnosci. A ze teraz tez mam kolumny z wooferami 2x20cm to nawet na tej A07 jest ok.

Masz na mysli solidy jako przeciwienstwo lampy czy konkretnie klase D? Bo mnie z kolei bardzo pasuja wzmacniacze w klasie D, przynajmniej w porownaniu do budzetowek klasy B (obecnie mam Onkyo i Denona) czy nawet A (kiedys testowalem u siebie pozyczonego Amplifikatora). Ale w tej Ayiymie akurat draznila mnie gora. I to wyjatkowo. Nie wiem na ile to realny efekt modyfikacji, a ile autosugestii, ale wg mnie te cewki zrobily robote.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Biedronek napisał:

Tak, mnie tez cieszy ze bierze maksymalnie kilka watow zamiast kilkudziesieciu. Z glosnoscia rzeczywiscie nie bylo problemu, nawet przy kolumnach niskiej efektywnosci. A ze teraz tez mam kolumny z wooferami 2x20cm to nawet na tej A07 jest ok.

Masz na mysli solidy jako przeciwienstwo lampy czy konkretnie klase D? Bo mnie z kolei bardzo pasuja wzmacniacze w klasie D, przynajmniej w porownaniu do budzetowek klasy B (obecnie mam Onkyo i Denona) czy nawet A (kiedys testowalem u siebie pozyczonego Amplifikatora). Ale w tej Ayiymie akurat draznila mnie gora. I to wyjatkowo. Nie wiem na ile to realny efekt modyfikacji, a ile autosugestii, ale wg mnie te cewki zrobily robote.

Bardziej chodzi mi o wzmaciacz + kolumny. Mam harmana 240 (stary zajebisty transformator - ale dziek jakiś stłumiony na górze. Onkyo to średnia półka z drugie ręki (mam gościa w silesia hi-fi 🙂 )z grosze dostałęm (wycięte surounfy (dosłownie bazy odbcięte) ale nie dochodziłem bo stereo gra pięknie.

Szukam podobnej barwy - wcześniej miałem edifiery 2700 i serio one potrafiły bez suba.

 

Do czego idę. Fajnie by było mieć liste komponentów do wymiany w A07 i co one robią z barwą mocą (wali mnie to) etc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minutes ago, reassor said:

Do czego idę. Fajnie by było mieć liste komponentów do wymiany w A07 i co one robią z barwą mocą (wali mnie to) etc.

Ja nie umiem opisac czym sie roznia. Po prostu oryginalna mnie draznila, a potem bylo w porzadku. W miedzyczasie zmienilem kolumny i dolozylem panele, i przy testach miedzy oryginalem i modem (mam A07 po modach i druga nieruszana sztuke) to juz sam sie gubie. Taka obserwacja z kolei moze swiadczyc, ze roznice nie sa takie jak przy zmianie wzmacniacza miedzy seriami/firmami/itp a raczej w odbiorze ogolnym - przynajmniej dla mnie. Moze tez byc tak, ze mam wzmacniacze zbudowane na komponentach z roznych serii i cale te testy moge sobie z zalozenia podarowac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Biedronek napisał:

Ja nie umiem opisac czym sie roznia. Po prostu oryginalna mnie draznila, a potem bylo w porzadku. W miedzyczasie zmienilem kolumny i dolozylem panele, i przy testach miedzy oryginalem i modem (mam A07 po modach i druga nieruszana sztuke) to juz sam sie gubie. Taka obserwacja z kolei moze swiadczyc, ze roznice nie sa takie jak przy zmianie wzmacniacza miedzy seriami/firmami/itp a raczej w odbiorze ogolnym - przynajmniej dla mnie. Moze tez byc tak, ze mam wzmacniacze zbudowane na komponentach z roznych serii i cale te testy moge sobie z zalozenia podarowac...

Dobry punkt - możliwe, że moja nie ruszana jak i Twoja nie ruszana brzmią inaczej.

Chyba poodkładam na kolumny jakieś missiony (zawsze chciałem te wielkie 😉 )

Sub sam ogarnia dużo, ale przepłaciłem jak na moją klitkę 😜

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Pisałem już w tym temacie jakiś czas temu co do plytki 3e ale może coś nowego się pojawiło ? Chciałbym spróbować wzmacniacza klasy d ale nie chce wydawać 450€ na xtz a2-300 bo nie wiem czy polubie klase d. Mam w planie kupno przedwzmacniacza lampowego prt05a z aliexpress bo podobno zabawa zaczyna się kiedy klasa d jest używana jako wzmacniacz mocy a jako przedwzmacniacz coś na lampie. Chciałem kupić aiyiama 07 ale widze w temacie że lepiej jest zrobić kilka modyfikacji (cewki , kondensatory i opampy) a może istnieje jakieś tanie rozwiązanie gdzie nie trzeba modyfikować niczego albo jak najmniej ? Chciałbym wydać max 700zł na płytke wzmacniającą, zasilacz i ewentualne modyfikacje jeśli będą słyszalne. Przedwzmacniacz z prt05a kupie napewno i napewno spróbuje wzmacniacza klasy d z tym przedwzmacniaczem ale nie jestem pewien czy na końcu nie zdecyduje się na klase A lub AB jednak dalej chce spróbować klasy D. Jaki wzmacniacz kupić i jakie modyfikacje wykonać aby uzyskać najlepsze wyniki najniższym kosztem ? A może lepiej zastanowić sie nad wzmacniaczem opartym o układ icepower ?

Wysłane z mojego MI PAD 4 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Panowie, czy z modułu TPA3255 w tej wersji pcb da się coś sensownego ogarnąć? Posiadam też wersję tą większą, z wiekszymi elektrolitami i cewkami na wyjściu. Ta mniejsza wersja skusiła mnie podstawkami pod wzmacniacze operacyjne, ponieważ w tej większej są wlutowane a dotego w wersii tej małej, bodajże so8, a niestety nie mam możliwości lutowania takich małych układów.
Myślałem że ta druga wersja będzie grać tak samo, ale niestety, gra ciszej, mniej dynamicznie, i ma mniej góry. eb416c2c7e3ecc29fdf2bd26e9095262.jpg174d4f41cac4f10977f16d7794ea0836.jpg77456ae3ecc84b2d2e992b19f331ddb3.jpg

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przepraszam że tak post pod postem, ale mam takie pytanie, dwa duże elektrolity w filtrze wyjściowym, jaką powinny mieć optymalną pojemność.
W nocie jest 470uf, w tych różnych modułach 2200uf, 3900uf, 4700uf, więc różnie, czy zwiększanie pojemności coś daje, jakie i jakiej firmy polecacie w to miejsce?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zasilaczu wystarczy pojemość rzędu 1000-2000uF, ważne żeby był niskoimpedancyjny przyzwoitej firmy Panasonic, Nichicon, Kemet itp.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mam taką samą płytke jak kolega Kajfux i zastanawiam się czy cewki na niej to są te dobre czy do wymiany?

Czy taką jedną płytkę (2 kanały) da się podłączyć jako zbalansowany wzmacniacz mono?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz to jest jakieś perpetum mobile, do prób z nim zrobiłem z baterii do narzędzi pakiet 40V 10Ah, podłączyłem - gra. Nawet nieźle mimo, że jeszcze mało co zmodowałem. Ale.. jak to mało prądu bierze... szok..

Dzisiaj po 25h testów na jakiś badziewiastych głośnikach podłączyłem pod moje główne głośniki, pokój 20m2, ustawiłem naprawde głośno, natężenie dzwieku prawie live a ta kosteczka bierze 80-90mA (3-3,4W). What the fuck??! Jak to możliwe?

Przyjmując, że ma sprawność ~80% to wychodzi, za na głośniki idzie 2,7W czyli 1,35W na kanał przy głosności prawie live?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, savitar7 napisał:

Ten wzmacniacz to jest jakieś perpetum mobile, do prób z nim zrobiłem z baterii do narzędzi pakiet 40V 10Ah, podłączyłem - gra. Nawet nieźle mimo, że jeszcze mało co zmodowałem. Ale.. jak to mało prądu bierze... szok..

Dzisiaj po 25h testów na jakiś badziewiastych głośnikach podłączyłem pod moje główne głośniki, pokój 20m2, ustawiłem naprawde głośno, natężenie dzwieku prawie live a ta kosteczka bierze 80-90mA (3-3,4W). What the fuck??! Jak to możliwe?

Przyjmując, że ma sprawność ~80% to wychodzi, za na głośniki idzie 2,7W czyli 1,35W na kanał przy głosności prawie live?

 

Głośność rzędu skuteczności zestawów głośnikowych to zasadniczo nie jest live, ale w sumie dość głośno 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

Głośność rzędu skuteczności zestawów głośnikowych to zasadniczo nie jest live, ale w sumie dość głośno 😉

Miałem na myśli oczywiście subiektywne odczucia głośności w moim pomieszczeniu i dla moich uszu - tak zazwyczaj max słucham.

Ciekawe, obecna tranzystorowa końcówka mocy ma 200W na kanał przy 8omach, 16 dużych jak 5zł bipolarów a po przełączeniu na TPA3255 ustawiam taki sam poziom głośności na DAC-u i mam to samo w pokoju, w sensie odczuć głośności. Niesamowite, że chip wielkości 2 paznokci daje taki power.

Muzg, puszczałem testowe nagrania z basem i max co zobaczyłem to 1,5A poboru 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, savitar7 napisał:

Muzg, puszczałem testowe nagrania z basem i max co zobaczyłem to 1,5A poboru 🙂

Kłamię, nie 1,5A a 150mA (~5W). Daft Pank na maxa, że aż wszystko się trzesło max 110mA.

Perpetum mobile!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.