Jump to content
Sign in to follow this  
blackromek

Szerokość bazy stereo

Recommended Posts

Witam chciałem sięgnąć do waszego doświadczenia dotyczącego ustawienia kolumn . Więc tak moje kolumny to trzydrożne paradigmy studio 100v5 plus mocny hybrydowy wzmacniacz , pokój 4,6 x 5,2 duży masywny dywan około 12m2 pokój raczej zagracony 2 kanapy meble biurko zestaw na krótszej ścianie czyli 4,6 niestety za zestawem okna , kolumny rozstawione 2,24 mierzone między tweeterami środkiem kolumn , od tylnej ściany 1 m do frontu kolumn , mocno skręcone linie przecinają się przed słuchaczem . Teraz prośba przy tych parametrach z waszego doświadczenia co zmienić szerokość bazy ? Kąt skręcenia

Nie pozostaje nic innego jak tylko testować różne ustawienia. U mnie np. ostatnio bardzo dużą różnicę na plus spowodowało odsunięcie kolumn o 10 cm od tylnej ściany. 10 cm :)

Próbuj zawęzić bazę, bardziej odkręcić itp itd.

Roon > Xindak DAC-20 > Cayin A55TP > S16Hz Canto Grand Signature+

A jaki efekt chcesz osiągnąć?

Audiolab 8200CD, Musical Fidelity M6i, Amphion Argon 7L

Do tej pory kanały grały mi trochę nie równo i było dobrze teraz gdy ogarnąłem tą usterkę i gra równo wydaje mi się że jest trochę gęsto w środku i słabo na szerokość ( za duże skręcenie kolumn na słuchacz ) i zastanawiam się czy baza nie za szeroka

Właśnie wybrałem dwa miejsca dokładnie równoboczny i jakieś 50 cm dalej i za Boga nie mogę roztrzygnąć które lepsze bliżej lepsze wokale szersza scena na boki ale impakt kawałków mały tak płasko trochę dalej jest kopnięcie ale scena węższa wokale gorzej jak żyć

Można słuchać na szczycie trójkąta równobocznego albo dalej jak chcesz mieć środek sceny bardziej wyrazisty i mocniejszy...dodatkowo może być mniej przestrzennych bajerów, po co się rozpraszać?

Jak zmieniasz odległość, to jeszcze z basem będzie coś się działo, więc trzeba zmieniać odległość kolumn od ścian

• Like 1

Właśnie wybrałem dwa miejsca dokładnie równoboczny i jakieś 50 cm dalej i za Boga nie mogę roztrzygnąć które lepsze bliżej lepsze wokale szersza scena na boki ale impakt kawałków mały tak płasko trochę dalej jest kopnięcie ale scena węższa wokale gorzej jak żyć

to cofnij glosniki razem z twoim siedzeniem, to zachowasz proporcje.

O kopnieciu decyduje bardziej twoje siedzenie w pomieszczeniu niz miejsce glosnikow

Edited by xajas

Najszerszą bazę stereo słuchałem w nagraniach wielokanałowych. N.p. koncerty nagrane w 5.1. To inny poziom przestrzeni, który w stereo nie da się osiągnąć.

Ostatnio sobie eksperymentowałem z rozstawem i u mnie najładniej  brzmi jak między  osiami kolumn jest 4,1 m.

Poeksperymentuj.

Sony TA-FA777ES / Sony MDS-JA555ES / Sony MDS-JA333ES / Sony ST-D777ES / Sony CDP-XA555ES / Sony CDP-CA8ES / Heco Music Style 900 / Heco Phalanx 302A / Audiolab M-DAC

Tylko dygresja:

Poszerzenie rozstawu poza kąt 45°-60° (wg gustu) może skutkować efektem tzw. dual mono czyli brakiem źródeł pozornych w osi.

Zależne od preferencji, gatunku muzyki, uszu, pokoju, kąta rozpraszania głośników względem osi - stąd tylko dygresja.

Wolałem osobiście rozstaw zwężać. Nawet poniżej 2m.

Między ścianami 3.6× 4.5m.

• Like 1

Luz i granie nie w cenie - taktowidzetuiteraz

3fazowy daleki przesył Doliwo - Dobrowolskiego ten sam a każdy gra inaczej