Skocz do zawartości
Trwa aktualizacja silnika forum! Czytaj więcej.. ×
Ja_72755

Wzmacniacz i kolumny do gramofonu Rega Planar 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w świecie sprzętu audio jestem totalnym żółtodziobem. Na początek swojej przygody, na podstawie kilku niezależnych od siebie poleceń, sprawiłem sobie gramofon Rega Planar 2. Teraz pytanie, jaki wzmacniacz i kolumny dokupić, żeby to ładnie zagrało. Nie jestem audiofilem, nie mam super wrażliwego ucha, które wychwyci najdrobniejsze detale. Interesuje mnie opcja "po środku", nie najdroższa, ale jednak chciałbym coś porządnego, żeby trochę posłużyło i dało satysfakcję ze słuchania.

Słucham bardzo różnej muzyki od rapu, bluesa, jazzu, przez rocka po elektronikę, więc wydaje mi się, że potrzebuje czegoś w miarę uniwersalnego. Coś może nie od razu dla audiofila, ale jednak dla kogoś, kto ma większe wymagania od przeciętnego słuchacza i wchodzi na wyższy poziom swojej przygody ze słuchaniem muzyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro masz gramofon Regi to aż się prosi o elektronikę i kolumny tej samej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj,

gratuluję bardzo dobrego zakupu gramofonu. Aby jednak zaproponować konkretne modele wzmacniaczy i kolumn, musisz podać więcej informacji. Przede wszystkim jak duże masz pomieszczenie odsłuchowe, jaki budżet zakładasz na zakup wzmacniacza i kolumn.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wzmacniacz na pewno Rega. Nie szukaj dalej. Nie ma sensu. Z głośnikami można trochę pokombinować i dobrać pod konkretne wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak będą ustawione kolumny - na półce czy na podłodze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś konkretny model tego wzmacniacza Regi? Bo widzę, że ceny niektórych są dla mnie kosmiczne :) I od razu pytanie, czy do Rega Planar dokupuję po prostu wzmacniacz, czy potrzebuję jeszcze przedwzmacniacza? Tak jak mówię, zupełnie się na tym nie znam, dlatego tak liczę na Waszą pomoc.

Jeśli chodzi o pomieszczenie odsłuchowe, na ten moment przeciętny pokój, pewnie około 20m2 ( z tym że dość wysoki, mieszkanie w kamienicy), w uproszczeniu prawie kwadrat, poza jednym delikatnym, bez wcięć/spadów w ścianach. Jednak w ciągu najbliższego roku/dwóch planuję przeprowadzkę i jak będzie wyglądało to w przyszłości - nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że jednak uda się znaleźć dla mnie jakieś rozwiązanie. Kolumny raczej na podłodze, chyba że jakieś mniejsze, mogą być też na półce.

Jeśli chodzi o budżet - trudno powiedzieć. Chciałbym się zamknąć w około 3 tysiącach, o ile to możliwe i sensowne? Ale jestem gotowy rozważyć inne opcje, jeśli będą uzasadnione w moim przypadku.

Pamiętajcie proszę, szukam czegoś optymalnego dla mnie na ten moment, wydaje mi się, że nie mam wygórowanych oczekiwań, poza tym, że chciałbym poczuć, że po słuchaniu muzyki na zwykłych wieżach, słuchawkach itp. naprawdę wskoczyłem na wyższy level. Mam nadzieję, że da się coś z tym zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Budżet 3 tys. zł. na wzmacniacz i kolumny oczywiście wystarczy na zakup tych dwóch elementów, ale w przypadku fabrycznie nowych urządzeń będą to modele bardzo budżetowe. Moim zdaniem najtańszą ale sensowną jakościowo opcją będzie zakup wzmacniacza NAD C326 BEE z kolumnami Monitor Audio MR6. To zestaw niewiele przekraczający budżet, a zapewniający bardzo uniwersalną charakterystykę, dobrą dynamikę, szybkość.

Do takiego zestawu niezbędny będzie jeszcze zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy.

Jeśli jesteś dopiero początkujący w tematyce audio, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. W komfortowych warunkach będziesz miał możliwość odsłuchu wielu różnych konfiguracji co da Ci pewien obraz i temat do przemyśleń na co się zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiś konkretny model tego wzmacniacza Regi? Bo widzę, że ceny niektórych są dla mnie kosmiczne :) I od razu pytanie, czy do Rega Planar dokupuję po prostu wzmacniacz, czy potrzebuję jeszcze przedwzmacniacza? Tak jak mówię, zupełnie się na tym nie znam, dlatego tak liczę na Waszą pomoc.

W tej chwili na allegro masz używane wzmacniacze Rega Brio i Brio-R. Obydwa wzmacniacze mają wbudowane pre gramofonowe.

Wydaje się to być ciekawszą (i tańszą) opcją od chińskiego NAD-a.

Edytowane przez rochu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można też z innej strony:

Nowy wzmacniacz Onkyo A9010 z pre do gramofonu, kolor do wyboru i wejściami cyfrowymi np. do TV ...

https://www.hfc.com.pl/test/2222,onkyo-a-9010.html

i gdybyś nie bał się kolumn używanych, to jest kilka propozycji:

https://allegro.pl/kolumny-podlogowe-ruark-prelude-ii-i7553122473.html

https://allegro.pl/kolumny-stereo-wharfedale-emerald-em95-myslenice-i6932681196.html

https://allegro.pl/jbl-arena-170-2-sztuki-jak-nowe-i7704290775.html

dlatego, że nie demonizuję wzmacniaczy i ten wystarczy spokojnie,

a są nawet bardziej ekonomiczne wersje choćby z radiem, PHONO i BT - Sherwood :

https://allegro.pl/sherwood-rx-4508-amplituner-stereo-z-bluetooth-i7242320195.html

a jego jedyną wadą jest wybór kolumn - mają być 8 Ohm; tyle mają tu polecane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego? :o

Znasz takie słowo jak "synergia"?

Jest też coś takiego co na forach przed laty określano jako "Rega sound" i może warto o to powalczyć i kupić coś autentycznie europejskiego.

Edytowane przez rochu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie.

A na pewno byłoby łatwiej podjąć własną decyzję gdyby subiekci nie odzywali się w takiej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi